Owoce egzotyczne – soczyste, skąpane w słońcu, kuszące i pachnące. Widząc je, czując ich woń, ślinka sama zaczyna cieknąć. Takie właśnie są owoce z tropików, sam ich wygląd przywodzi na myśl wilgotne, nieprzebyte lasy, wyobrażamy sobie szum oceanu, lazurową wodę, ciepły piasek masujący nasze stopy, przyjemny wiatr muskający nasze rozgrzane promieniami słońca ciało. Ale czy wiemy, że owoce tropikalne, prócz rajskiego smaku i zapachu, posiadają również dodatkowe zastosowania, które idealnie uzupełnią, jak i wzbogacą naszą dietę? Jest to o tyle istotne w okresie zimowym, gdy brakuje słońca zapewniającego nam witaminę D.
Warto przyjrzeć się bliżej konsumowanym przez nas egzotycznym owocom. Te tropikalne bomby pełne witamin, składników odżywczych i minerałów, potrafią poprawić nasze zdrowie i wygląd, dlatego weźmiemy je pod lupę. Kilka interesujących przykładów owoców egzotycznych czy inaczej mówiąc tropikalnych przedstawiam poniżej.
Kokos – woda kokosowa
Woda kokosowa – nie każdy za nią przepada, ale czy wiemy, że woda ta idealnie chroni przed odwodnieniem? Jest również idealnym napojem dla osób, mężczyzn jak i kobiet, uprawiających sport. Uważana za jeden z najzdrowszych napojów na świecie, woda kokosowa zyskała ogromną popularność na całym świecie. Wzbogacona korzystnymi właściwościami sodu, potasu, magnezu i błonnika pokarmowego, ma do zaoferowania wiele niesamowitych korzyści zdrowotnych. Należy ją spożywać szczególnie latem, aby zachować odpowiednie nawodnienie. Oto kilka niesamowitych korzyści zdrowotnych wody kokosowej:
Woda kokosowa wspomaga odchudzanie, ponieważ pomaga zachować odpowiednie nawodnienie, co z kolei zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w organizmie. Co więcej, ten napój ma niską zawartość kalorii i cukrów, które mogą prowadzić do niepożądanego przyrostu masy ciała. Ponadto woda kokosowa może przyspieszyć metabolizm, zmniejszając w ten sposób szanse na zwiększenie wagi.
Poprawia zdrowie serca – kilka badań wykazało, że spożywanie wody kokosowej pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i podnieść poziom dobrego. Ponadto obecność w nim elektrolitów pomaga również w poprawie zdrowia serca. Codzienne spożywanie szklanki wody kokosowej pomaga zmniejszyć ryzyko śmiertelnych problemów związanych ze zdrowiem serca, takich jak udar czy wysokie ciśnienie krwi.
Może zapewnić promienną skórę – pełna właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych, może wspomóc leczenie trądziku. Co więcej, pomaga również kontrolować poziom pH skóry, poprawiając w ten sposób nawilżenie i wzmacniając blask skóry.
Woda kokosowa to świetny wybór dla diabetyków. Po pierwsze, badania sugerują, że może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Ponadto jest bogata w błonnik i przyswajalne węglowodany, a jednocześnie ma stosunkowo niską zawartość cukru. Jest dobrym źródłem magnezu, o którym wiadomo, że zwiększa wrażliwość na insulinę i obniża poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Biorąc pod uwagę powyższe, na pewno warto rozważyć włączenie wody kokosowej do codziennej diety.
Mango
Mango – soczyste, smaczne, słodkie. Mango jest jednym z tych owoców, dzięki którym nasza dieta stanie się i zdrowsza, i ciekawsza. W jaki sposób mango może wspierać nas w codziennej walce o zdrowie?
Mango to tropikalny owoc, który urzeka zarówno swym smakiem, jak i ogromną wartością odżywczą. Kto włączy mango to swego menu, ten będzie mógł wesprzeć swój organizm solidną porcją witamin oraz minerałów. Jakich? W owocach mango można znaleźć sporo witaminy A, dzięki czemu utrzymanie wzroku oraz skóry w dobrej formie staje się łatwiejszym zadaniem. W owocach tych pojawiają się również większe ilości witaminy C, bardzo ważnej dla układu immunologicznego, oraz witaminy E, wykazującej się dużą skutecznością w walce z wolnymi rodnikami. Efekt? Skuteczniejsza ochrona przed wieloma chorobami oraz przed procesem starzenia się. Owoce mango są też cenionym źródłem potasu, dzięki któremu można uniknąć wielu problemów związanych ze zbyt wysokim ciśnieniem oraz z sercem, nie brak tu również magnezu, mającego istotny wpływ na pracę naszego układu nerwowego. Po owoc ten warto sięgać również ze względu na sporą ilość błonnika, dzięki któremu można utrzymać zgrabną sylwetkę oraz zadbać o swój przewód pokarmowy.
Mango świetnie sprawdza się nie tylko jako wartościowy dodatek do zdrowej diety, ale i jako naturalny kosmetyk. Odżywki z dodatkiem mango mają rewelacyjny wpływ na stan naszych włosów, z kolei maseczki kosmetyczne z dodatkiem tego owocu są cenione przez te osoby, które chcą w naturalny sposób nawilżyć swą skórę. Mało kto jednak wie, że liście mango, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, są idealnym medykamentem na blizny.
Awokado
Awokado – samo w sobie nie posiada smaku, ale odpowiednio przygotowane jest niezwykle pyszne.
Jaka jest więc ukryta moc tego owocu?
Okazuje się, że awokado skutecznie obniża cholesterol, a ponadto, gdy spożywamy je wraz z innymi warzywami i owocami, okazuje się, że przyswajamy wtedy o wiele więcej składników odżywczych.
Ananas
Ananas – często gości w naszej diecie, pasuje do ciast, a dla niektórych jest również idealnym dopełnieniem dla pizzy. Bez względu jednak na to, czy zgadzamy się z koncepcją pizzy hawajskiej, ananas pomaga redukować stany zapalne ze względu na znajdujący się w nim enzym zwany bromelainą. Enzym ten pomaga rozkładać białka. Tak, to właśnie dlatego po zjedzeniu ananasa szczypie nas język.
Banany
Banany – zawierają sporo potasu, dietetycy nie zalecają ich w dietach odchudzających, ale czy ktokolwiek wiedział o małym szczególe, jakim jest fakt, że owoce te pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka nerek?
Również potas, w który bogate są banany, pomaga w regulacji ciśnienia krwi.
Co więcej, zawarta w bananach witamina B6 odgrywa znaczącą rolę w normowaniu naszego nastroju.
Marakuja
Marakuja – należy wiedzieć, że jest to owoc pasiflory jadalnej – rośliny zwany też męczennicą jadalną. W kleistym, galaretowatym miąższu barwy pomarańczowoczerwonej lub fioletowej znajdują się liczne jadalne pestki (ale z reguły się je wyrzuca). Warto wiedzieć, że marakuja świetnie nadaje się na sok, jest także znakomitym dodatkiem do lodów, koktajli, jogurtu oraz innych deserów mlecznych.
Obraną marakuję możemy spożywać na surowo. Owoce pomarańczowe są kwaśne, natomiast fioletowe słodkie. Warto dodać, że marakuja zawiera sporo witaminy C, beta-karotenu, witamin z grupy B, żelazo oraz wapń. W odmianie pomarańczowej zawartych jest więcej kwasów organicznych niż w fioletowej.
Czerymoja / Cherimoya
Czerymoja (cherimoya) – należy wiedzieć, że jest owocem flaszowca peruwiańskiego, drzewa uprawianego w Ameryce Środkowej i Południowej. Posiada jajowaty kształt, brązowe wypustki i zieloną barwę. Jego słodkawy smak i delikatna konsystencja przywodzą na myśl budyń.
Warto wiedzieć, że zawiera przeciwutleniacze, minerały (potas, magnez, wapń), witaminy A, C i z grupy B, błonnik. Spożycie tego owocu powoduje uczucie sytości, choć nie jest kaloryczny.
Do jedzenia nadaje się wyłącznie miąższ, bez skórki i dużych, czarnych pestek. Jednak zamiast obierać, lepiej ją przekroić i spożywać łyżeczką.
Czerymoja nie powinna być bardzo miękka i brązowa (wtedy jest przestarzała). Bardzo szybko dojrzewa, więc możemy kupić owoce twardawe i bardziej zielone, i poczekać, aż będą gotowe do zjedzenia.
Kiwano
Kiwano – należy wiedzieć, że zwane jest też ogórkiem kolczastym, ale jego smak przypomina raczej połączenie banan i kiwi. Posiada pomarańczową skórkę z wypustkami, a miąższ jest zielony, z licznymi pestkami. Owoc ten jest uprawiany w Afryce.
Posiada niezbyt dużo kalorii, za to obfituje w witaminy C i z grupy B oraz beta-karoten, a także minerały: wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, cynk. Ten owoc należy kroić na pół i wybierać miąższ łyżeczką (razem z nasionami, są jadalne).
Warto dodać go do sałatki owocowej, spożyć z jogurtem, ale podaje się go także do ryb, owoców morza i kurczaka. Możemy przygotować również z niego konfitury. Warto wiedzieć, że te owoce długo utrzymują świeżość.
Granat
Granat – należy wiedzieć, że jest pokryty purpurową, fioletową, czasem brązową, twardą łupiną, w środku składa się z segmentów wypełnionych galaretowatymi, czerwonymi kuleczkami, w których znajdują się jadalne, białe pestki.
Obrane owoce możemy spożywać na surowo – przekrójmy wzdłuż na pół i wyjadajmy łyżeczką. Sok z granatu, słodki i cierpki zarazem, dobrze gasi pragnienie. W potrawach bez kompleksów zastępuje sok z cytryny.
Pamiętajmy o tym, że kupując granaty, wybierajmy owoce ciężkie, o jednolitej barwie. Zawierają kwasy organiczne, wapń, potas, żelazo, fosfor, witaminę C.
Pitaja / Pitahaya / Smoczy Owoc
Pitaja (pitahaya, smoczy owoc) – należy wiedzieć, że odznacza się efektownym wyglądem – posiada różową skórkę z zielonkawymi „łuskami”, która kryje białe wnętrze z małymi, czarnymi pestkami. Część odmian posiada także żółtą skórkę lub różowy miąższ.
Te owoce rosną na kaktusach uprawianych w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Środkowej. Ich delikatny smak przypomina melona i kiwi. Spożywa się je na surowo, pasują do lodów, smoothie, musów. Możemy je obrać lub przekroić na pół i jeść miąższ łyżeczką.
Warto wiedzieć, że skórka powinna być gładka, niewyschnięta, bez plamek. Smocze owoce posiadają niewiele kalorii, dużo witamin z grupy B, a także C i A, żelaza fosforu, wapnia, błonnika, i antyoksydantów. Pestki zjadane razem z miąższem dostarczają kwasów omega-3 i 6.
Owoc Szarona / Sharon / Kaki
Owoc Szarona (sharon, kaki) to owoc hurmy wschodniej w Polsce znanej persymona – należy wiedzieć, że pomarańczowe, okrągłe owoce z wyglądu przypominają nieco pomidory. Posiadają gładką i błyszczącą skórkę (jadalną) z dużym, suchym, zielonym kielichem kwiatowym. Miąższ dojrzałego owocu posiada galaretowatą konsystencję i jest bardzo słodki.
Owoc ten idealny jest do jedzenia na surowo ale nadaje się również na sorbet, sos czy galaretkę. Jędrniejsze owoce możemy przekroić na cząstki i podawać z serem lub dodać do sałatki. Natomiast owoce bardziej cierpkie nadają się do suszenia i przypominają wtedy w smaku figi.
Kaki jest dobrym źródłem bera-karotenu i witaminy C. Ze względu na dużą zawartość błonnika posiada działanie przeczyszczające.
Liczi / Śliwka chińska
Liczi (śliwka chińska) – należy wiedzieć, że przypominają nieco maliny, ale są od nich większe i pokryte cienką, suchą, gruzełkowatą skorupką koloru karminowego, żółtego lub żółtobrązowego. W środku posiadają niejadalną pestkę wielkości fasoli.
Warto wiedzieć, że kiedy owoc jest dojrzały, wtedy skorupka łatwo daje się oddzielić od miąższu. Rozłupuje się ją palcami i spożywa słodki, aromatyczny, galaretowaty miąższ. Liczi świetnie smakują w połączeniu z bitą śmietaną. Dodaje się je do kompotów, sałatek, potraw drobiowych i rybnych. Natomiast owoce bez pestek możemy zamrozić.
Pamiętajmy, że przechowywane w temperaturze pokojowej psują się już po 2-3 dniach. W lodówce zachowują trwałość dłużej. Zawierają białko, cukier, potas, kwasy organiczne i witaminę C. Warto dodać, że już 100 g owoców pokrywa dziennie zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Znów olej nasion liczi jest składnikiem wielu leków, które mają zastosowanie w medycynie chińskiej.
Kumkwat
Kumkwat – należy wiedzieć, że jest to owoc kumkwatu perłowego i wygląda jak miniaturowa pomarańcza. Ten owoc posiada wielkość śliwki, może być owalny lub kulisty, posiada pomarańczową, gładką i cienką skórkę. Miąższ składa się z kilku cząstek – w każdej znajdują się pestki.
Owoce są lekko kwaskowate i aromatyczne. Spożywa się je na surowo wraz ze skórką lub gotuje w całości albo podzielone. Możemy z nich przygotować kompot i marmoladę, konfitury lub nalewkę. A kandyzowane kumkwaty dodaje się do deserów. Wybierajmy owoce w jednolitej barwie.
Dostarczają witamin, zwłaszcza C, i soli mineralnych.
Papaja
Papaja – soczysty owoc bogaty w karotenoidy. Jest to istotny związek chemiczny, który może odegrać ważną rolę w kobiecym życiu, ze względu na to, że obniża on ryzyko zachorowania na raka piersi. Papaja jest również silnym antyoksydantem, oraz pozytywnie wpływa na pracę serca. Należy wiedzieć, że te owoce posiadają owalny kształt, przeważnie są niewielkie (20-30 dag), ale możemy spotkać ważące nawet 6 kg. Miąższ z licznymi, czarnymi, jadalnymi pestkami (ale przeważnie się je wyrzuca) posiada kolor żółtopomarańczowy, łososiowy lub różowy. Jest słodkawy i mało wyrazisty w smaku. Papaję kroi się wzdłuż na pół, usuwa pestki i wyjada miąższ lub obiera się i kroi na kawałki. Ten owoc najlepiej smakuje skropiony sokiem z cytryny. Papaję można dodawać do dżemów, sałatek i pikli. Możemy też ją gotować i przyrządzać jak warzywa dyniowate. Warto wiedzieć, że papaja jest dojrzała wtedy, kiedy staje się miękka i zmienia barwę z zielonej na pomarańczową lub ciemnożółtą. Owoce są bardzo nietrwałe. Zawierają cukier, dużo witaminy C i beta-karoten.
Gujawa / Guawa / Gruszla
Gujawa (guawa, gruszla) – należy wiedzieć, że z wyglądu przypomina pękatą gruszkę. Posiada jadalną, gładką skórkę pokrytą woskowym nalotem. Miąższ z licznymi, niedużymi, jadalnymi pestkami przeważnie jest żółty lub różowy o słodkim i lekko kwaśnym smaku.
Surowe owoce pokrojone na ćwiartki możemy spożywać same lub dodać do sałatki. Ugotowane dodaje się do ciast i deserów. Nadają się na przetwory, syrop, marmoladę, sok.
Warto wiedzieć, że w miarę dojrzewania gujawa zmienia barwę z zielonej na jasnożółtą lub jasnoróżową. W temperaturze pokojowej możemy ją przechowywać kilka dni, natomiast w lodówce – nawet kilkanaście.
Zawiera białko, cukry, żelazo, wapń i sporo witaminy C. Przewyższa pod tym względem owoce cytrusowe.
Miechunka peruwiańska / Physalis peruviana – żółty owoc egzotyczny
Miechunka peruwiańska (physalis peruviana) – należy wiedzieć, że jest to owoc, który nazywany jest także złotą jagodą albo wiśnią peruwiańską. Małe, okrągłe, żółtopomarańczowe owoce schowane są w cienkiej, liściastej otoczce.
Rosną na niedużych krzewach w Andach (Ameryka Południowa). Ich smak jest słodko-cierpki i kojarzy się z agrestem, malinami i truskawkami. Przeważnie spożywane są na surowo (bez otoczki), łącznie z drobnymi pestkami. Świetnie nadają się do sałatek, deserów, koktajli.
Dostępne są świeże, a także w postaci suszonej. Odznaczają się wysoką zwartością witamin C i z grupy B, beta-karotenu, podsiadają również sporo błonnika i białka.
Jagodzian rambutan / Rambutan
Jagodzian rambutan (rambutan) – należy wiedzieć, że te owoce są wielkości śliwki. Pokryte są twardą skórką z miękkimi włoskami, które mogą mieć barwę purpurową, żółtą lub pomarańczową z żółtozielonymi końcami.
Przezroczysty miąższ jest słodki, soczysty, aromatyczny i orzeźwiający. Po przełamaniu owocu najlepiej wyjadajmy go łyżeczką. Obrany owoc możemy dodawać do sałatek i deserów, a także potraw z wieprzowiny i drobiu. Wybierajmy owoce dojrzałe, bez zielonych plamek na skórce.
Pamiętajmy też, że rambutany są niestety nietrwałe i nie nadają się do przechowywania. Dostarczają dużo witaminy B12 oraz C.
Karambola / Oskomian pospolity
Karambola (oskomian pospolity lub gwiazda wschodu, a po angielsku „star fruit”, czyli gwiezdny owoc) – należy wiedzieć, że jest to podłużny, karbowany owoc. Jest pokryty żółtozieloną (żółtobrązową), cienką, jadalną skórką, pod którą znajduje się lekko przezroczysty miąższ z niedużą liczbą małych, jadalnych pestek.
Ten owoc ma smak słodko-kwaśny i jest w dodatku bardzo soczysty. W przekroju poprzecznym owoc posiada kształt gwiazdy. Karambolę przeważnie spożywa się na surowo. Dekoracyjne gwiazdki możemy dodawać do deserów, sałatek, potraw rybnych oraz mięsnych.
Owoce możemy dość długo przechowywać w temperaturze pokojowej. Zawierają sporo żelaza, magnezu, witaminy C i beta-karotenu.
Soczyste, smaczne, pachnące, a również i zdrowe! Takie właśnie są ukryte moce owoców tropikalnych, choć wymieniliśmy tutaj zaledwie kilka przykładów. Warto zatem częściej sięgać po te cuda prosto z ciepłych krajów, nawet jeśli kosztują nieco więcej, niż nasze polskie jabłka i gruszki. W końcu jesteśmy tym, co jemy, a nasze zdrowie nie zna ceny.