Japońskie samochody są niezwykle popularne na całym świecie, w tym również w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie uznają je za doskonały wybór codziennego środka lokomocji, przede wszystkich ze względu na ich ponadprzeciętną trwałość, niską awaryjność oraz niewysokie koszty eksploatacji. W latach 80. japońscy producenci samochodów postanowili powalczyć o nieco bardziej wymagających klientów. Honda w 1986 roku stworzyła nową, luksusową markę Acura.
Trzeba przyznać, że posunięcie Hondy było dość ryzykowne. Do tej pory kierowcy z grubszym portfelem zaglądali głównie do salonów europejskich producentów. Pojazdy nowej, japońskiej marki miały mieć mocniejsze silniki oraz miały być znacznie bardziej ekskluzywne.
Acura Legend
Pierwszym modelem Acury, sprzedawanym na niektórych rynkach również jako Honda, był Legend. To duży luksusowy sedan bądź eleganckie coupe. Co ciekawe, był to pierwszy samochód tokijskiej firmy z silnikiem sześciocylindrowym. Auto zostało dość ciepło przyjęte przez klientów, co skutkowało pojawieniem się kolejnych modeli.
Acura NSX
W 1989 roku pojawił się najsłynniejszy model Acury, sprzedawany także jako Honda – NSX. To piękne sportowe auto zostało wyposażone w sześciocylindrowy silnik zamontowany centralnie, napęd na tylne koła oraz nadwozie wykonane z aluminium. Samochód ten zyskał ogromne rzesze fanów na całym świecie i w 2015 roku doczekał się swojej drugiej generacji.
Luksusowe wersje Hondy
Pozostałe modele Acury to tak naprawdę przeprojektowane Hondy. Dzięki zmianom stylistycznym posiadają one bardziej ekskluzywny charakter. Wśród obecnie produkowanych pojazdów można wyróżnić sedany ILX oraz TLX, limuzynę RLX, popularne SUV-y RDX i MDX, a także wspomniany już wcześniej model NSX.
Posunięcie Hondy okazało się trafne. Stworzenie luksusowej marki przełożyło się na wzrost sprzedaży i popularny aut z Tokio. Co ważne, w ślad za Hondą poszły również Toyota i Nissan, które także zaproponowały swoim klientom bardziej luksusowe pojazdy. Obecnie Acury są sprzedawane nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Kanadzie, Meksyku, Chinach i Rosji. W Europie zaś można je kupić na specjalne zamówienie w brytyjskich salonach Hondy. Auta, które możemy zobaczyć na polskich drogach, pochodzą zaś z prywatnego importu.