W 1949 roku Carlo Abarth założył we włoskiej Bolonii przedsiębiorstwo sygnowane swoim nazwiskiem. Ciekawostką jest logo firmy, w którym to widnieje skorpion na tarczy. To nawiązanie do znaku zodiaku jej założyciela. Jego historia zaczęła się, gdy Karl skończył 11 lat. Uwielbiał się ścigać na swoim skuterze ze starszymi kolegami z okolicy. By być od nich lepszy, zaczął oblekać drewniane koła skórzanym paskiem.
Podrasowywał i wygrywał
Przedmiotem działalności Abartha było modyfikowanie pojazdów innych marek, przede wszystkim Fiata, ale również Alfa Romeo, Simca i Renault. Przeróbki te miały na celu podniesienie mocy ich silników, dzięki czemu pojazdy stawały się znacznie szybsze niż fabryczne. Później Abarth budował także samochody z własnymi nadwoziami lub też wykorzystując elementy nadwozi Fiata.
Fiat Abarth 131 Rally
Nowa era w historii firmy rozpoczęła się w 1971 roku. Wówczas to Abarth stał się częścią koncernu Fiat. Firma zaczęła się zajmować przygotowywaniem modeli turyńskiego producenta do startów w rajdach samochodowych. Owocem tej pracy stał się Fiat Abarth 131 Rally, pojazd, który wywalczył rajdowe mistrzostwo świata w kategorii producentów w latach 1977-1980. Następnie działalność Abartha została zawieszona, co spowodowane było rozpoczęciem startów w rajdach Lancii Delty.
Abarth Grande Punto
Firmę reaktywowano w 2007 roku. Pierwszym modelem był Abarth Grande Punto, który następnie został zastąpiony przez Abartha Punto Evo, rok później pojawił się Abarth 500. Najnowszym modelem jest Abarth 124 Spider, który swoim nadwoziem nawiązuje do pięknych włoskich roadsterów sprzed lat. Od 2012 roku samochody ze skorpionem w logo można kupić także w Stanach Zjednoczonych.
Abarth od zawsze był marką niszową, nie dziwi więc niska popularność tych aut na naszych drogach. Niemniej jednak są one bardzo cenione przez amatorów szybkiej jazdy. To stosunkowo niedrogie pojazdy oferujące naprawdę wysokie osiągi.