fiat

Bez wątpienia Fiat jest jedną z najbardziej znanych marek w Europie, a nawet i na świecie. To producent posiadający bardzo bogatą historię. Wyspecjalizował się on w tanich, a co za tym idzie, popularnych pojazdach. Nie oznacza to jednak, że Fiat nie jest godzien zainteresowania przez miłośników motoryzacji.

Początek działalności

Fiat to właściwie Fabbrica Italiana Automobili Torino (Włoska Fabryka Samochodów w Turynie). Firma ta została założona w dniu 11 lipca 1899 roku. Jej założycielem był Giovanni Agnelli, zaś głównym pomysłodawcą hrabia Roberto Biscaretti di Ruffia. Łącznie było trzydziestu udziałowców, z których każdy wniósł kapitał w wysokości 800 tysięcy lirów.

Pierwsze samochody

Pierwszym pojazdem z logo Fiata był model 3½ HP. Wyposażony był on w dwucylindrowy motor o pojemności 657 cm3. Generował on moc 3,5 KM, a do jego chłodzenia użyto wody. Co ciekawe, samochód wyposażono w specjalną dmuchaną trąbkę, która odpowiadała za emisję sygnału dźwiękowego. Rozwiązanie to zostało następnie przyjęte przez innych producentów.

Ciekawym modelem był Fiat Tipo, który zadebiutował w 1910 roku. To pierwszy na świecie samochód wyposażony w akumulator.

W 1912 roku na rynku pojawił się Fiat Zero, pierwszy seryjny małolitrażowy samochód włoskiego producenta. Był on dostępny również w Polsce. Łącznie powstało 2 tysiące egzemplarzy. Niska cena sprawiła, że był to pojazd, na zakup którego mogli pozwolić sobie ludzie nieco mniej zamożni. Przy jego produkcji zastosowano taśmę montażową na wzór technologii opracowanej przez Forda.

Inne ciekawe modele z pierwszej połowy XX wieku to Fiat 509 (1925 rok) – jeden z pierwszych samochodów na świecie sprzedawanych na raty oraz Fiat 500 zwany Topolino (1936 rok). W 1950 roku zadebiutował model 1400, w którym zastosowano silnik Diesla. Z kolei w 1957 roku zaprezentowano kultowego wręcz Fiata 500.

Początki ekspansji

Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej podjęto decyzję o budowie dwóch nowych fabryk. Pierwsza z nich, w Lingotto, została uruchomiona w 1922 roku, druga, w Mirafiori, dopiero w 1939 roku. Z kolei w 1924 roku Fiat podpisał umowę licencyjną z moskiewską fabryką na produkcję pojazdów osobowych oraz ciężarowych. Natomiast w latach 50. XX wieku firma dostarczała silniki odrzutowe do myśliwców NATO.

W latach 60. Fiat postanowił podbić rynki Europy Wschodniej. W tym celu sprzedano licencję na produkcję modelu 124 z WAZ w Togliatti na terytorium Związku Radzieckiego. W kolejnych latach Fiat przejął kilka znaczących firm – Autobianchi, OM, CMSA, Magneti Marelli, Ferrari, Lancia, Abarth, Iveco, Alfa Romeo oraz Maserati. Z kolei w 2014 roku firma z Turynu przejęła amerykański koncern Chrysler. W wyniku tej transakcji powstała spółka o nazwie Fiat Chrysler Automobiles, jeden z największych producentów samochodów na świecie.

Fiat w Polsce

Samochody Fiata można było kupić w Polsce już w okresie międzywojennym, niektóre z nich były także produkowane w naszym kraju. Jednakże dopiero w 1973 roku uruchomiono produkcję Fiata 126p, który stał się prawdziwym przebojem nad Wisłą. Dołączył do niego także model 125p. W kolejnych latach montowano w Polsce także modele Cinquocento, Seicento, Palio Weekend, Panda i 500.

Fiat Multipla – najbrzydsze auto świata?

W 1997 roku na rynku zadebiutował Fiat Multipla. Samochód ten od razu wyróżniał się bardzo kontrowersyjną stylistyką. Posiadał on bardzo obszerne wnętrze, typowe dla niewielkich minivanów. Jednakże prasa motoryzacyjna skupiła się przede wszystkim na wyglądzie pojazdu, przyznając tym samym, że to jeden z najbrzydszych samochodów w historii. Czy rzeczywiście tak jest?

Fiat to jedna z najpopularniejszych marek, również na Polskich drogach. Co prawda włoskie samochody w większości może nie są najbardziej niezawodne, to mimo wszystko kuszą atrakcyjną ceną. Niektóre z nich okazują się również bardzo udanymi konstrukcjami, co sprawia, że są one bardzo ekonomiczne i mają rzeszę swoich zwolenników.

One thought on “Fiat – jedna z najpopularniejszych marek w Europie”

Dodaj komentarz