Spożywaj 5 porcji warzyw i owoców CODZIENNIE!

Spis treści

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. W Polsce z tego tytułu realizowane są nawet kampanie społeczne i programy edukacyjne, które mają swoje odzwierciedlenie w placówkach szkolnych. Wszyscy wiedzą, że należy spożywać CODZIENNIE odpowiednią dawkę warzyw i owoców. Więc dlaczego tego nie robimy? Może uważamy, że to zbyt dużo i nie ma szans na wprowadzenie takiej ilości warzyw i owoców do diety? A to wcale nie jest tak dużo!

Okazuje się, że większość Polaków ma już świadomość konieczności spożywania minimum 5 porcji owoców i warzyw codziennie. Nie przekłada się to jednak na efekty. Rzadko kiedy zmieniamy nawyki żywieniowe na lepsze. Warzywa i owoce znajdują się średnio w 3 pozycjach jadłospisu na każdy dzień. Wiemy, że to właśnie te produkty spożywcze zapewnią nam dostarczanie cennych witamin i minerałów, pełne zdrowie oraz przeciwdziałają powstawaniu licznych chorób. Więc dlaczego trudno jest nam wdrożyć optymalny plan w życie?

Co mówi Światowa Organizacja Zdrowia?

400 g owoców i warzyw każdego dnia – właśnie tyle powinniśmy zjadać. Owoce i warzywa można spożywać w różnej postaci. Najlepiej surowe (o ile jest do możliwe), ale owoce i warzywa można też piec, gotować, smażyć czy dusić. Coraz chętniej skłaniamy się również ku piciu soków owocowych, warzywnych albo owocowo-warzywnych. Z dużym zainteresowaniem wybieramy wyciskarki do owoców i wyciskarki do warzyw. Te najlepsze radzą sobie z bardzo twardymi produktami oraz warzywami liściastymi, takimi jak jarmuż czy szpinak, które niekoniecznie lubimy zjadać w pierwotnej postaci.

Spożywaj 5 porcji warzyw i owoców CODZIENNIE! - MrGentleman.pl

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca też szczególną uwagę na owoce. Chociaż te są uznawane za zdrowe, a ich smak trafia w nasz gust, to lepiej zastąpić je warzywami. W owocach zawarty jest ogrom niekorzystnej fruktozy, która jest cukrem prostym. W warzywach znajduje się moc dobroczynnego błonnika, który działa oczyszczająco i przyśpiesza procesy trawienne.

Czy 5 porcji warzyw i owoców to nie jest za dużo? Nie.

Co Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za jedną porcję owoców bądź warzyw?

W przypadku owoców jest to przykładowo:

  • średniej wielkości jabłko,
  • 2 morele, 2 mandarynki,
  • 1 gruszka, 1 banan,
  • szklanka truskawek,
  • szklanka malin.

Patrząc na warzywa, jedna porcja to między innymi:

  • 5 garści szpinaku,
  • 1 pomidor,
  • 1 średni ogórek
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 1 duża marchew,

Owoce zawierają fruktozę, a soki kupowane w sklepie są dodatkowo słodzone. To dlatego, jedyne soki, jakie warto pić to tylko te wyciskane w domu. Jeśli chcemy je przygotowywać z pomocą urządzenia, jakim jest wyciskarka do soków Hurom, warto łączyć owoce o różnej zawartości fruktozy z przewagą tych, które zawierają jednak śladowe ilości cukrów prostych. Stawiając na soki, najlepiej wyciskać te z zielonych warzyw albo łączyć je z ulubionymi owocami.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostępne na stronie: MocSokow.pl

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy