mocny alkohol

Alkohol rodem z Meksyku niektórym kojarzy się z niemiłosiernym bólem głowy na następny dzień. Inni utożsamiają go ze słodkim drinkiem przypominającym zachód słońca. Na pewno jednak możesz kojarzyć go z słono-kwaśnego rytuału picia shotów. Meksykańska wódka to jednak coś zdecydowanie więcej, dlatego postaram się Ci pokazać, jak może smakować tequila.

Tequila – wszystko, co musisz wiedzieć o alkoholu z Meksyku

Nazwa meksykańskiego trunku wzięła się od miejscowości Tequila, gdzie rozpoczęto jego produkcję. Ze sfermentowanego soku liści agawy niebieskiej zaczął powstawać wysokoprocentowy napój, który zdobył popularność na całym świecie. Z czasem, a dokładniej w 2006 roku, wszystkie zabytkowe fabryki oraz miejsca, gdzie rozpoczęła się historia tego alkoholu, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do dzisiaj tequila jest produkowana wyłącznie w swoim pierwotnym mieście oraz okolicach Guadalajary, jednocześnie gminy i stolicy stanu Jalisco.

Produkcja prawdopodobnie rozpoczęła się za sprawą Pedro Sánchez de Tagle, który przybył do Meksyku na początku XVII wieku. Rozpoczął od wyrabiania mezcalu, dalej zajął się przemysłową produkcją tego alkoholu w regionie. Stąd właśnie zyskał przydomek ojca tequili.

Od razu wyjaśnię Ci różnicę pomiędzy mezcalem a tequilą. Tequila jest jego odmianą Oba alkohole są produkowane z agawy, jednak mezcal robi się z soku z całego rdzenia wielu gatunków agawy zielonej. Tequila to napój z soku liści jedynie agaw niebieskich, hodowanych w konkretnym regionie. Mezcal można spotkać z dodatkiem gąsienic (trunek jest zazwyczaj oznaczony jako con gusano), natomiast tequila nigdy nie zawiera takich wkładów. Te wszystkie czynniki wpływają na to, że mezcal może przybierać różne smaki i aromaty, ten drugi alkohol jest jednak bardziej jednorodny w smaku.

Jakie są rodzaje tequili?

Podejrzewam, że nieraz miałeś okazję spotkać się w sklepie z krystalicznym alkoholem z zabawnym, plastikowym, czerwonym sombrero na zakrętce. Cóż, meksykańskie dobro narodowe ma więcej do zaoferowania. Istnieje bowiem kilka typów meksykańskiej wódki, które zależą od przechowywania alkoholu oraz tego, z jakiej partii liści zostały wytworzone (stopień ich słodkości i dojrzałości). W literaturze wyróżnia się:

  • Blanco (Srebro) – charakteryzuje się krystaliczną czystością. 55-procentowy napój jest bezbarwny, ponieważ nie beczkuje się go. Trunek butelkuje się bezpośrednio po zakończeniu destylacji. Niekiedy przechowuje się go w kegach, jednak nie dłużej niż 30 dni. Ta odmiana alkoholu charakteryzuje się bardzo wyrazistym smakiem agawy;
  • Joven (Złoto) – odmiana jest tym samym, co Bianco, a widoczną różnicę stanowi barwa meksykańskiej wódki. Przyjmuje ona kolor jasnobrązowy lub żółty przez dodatek esencji dębowej lub karmelowej. Jest bardzo intensywna w aromacie i smaku. Podobnie jak Blanko najlepiej nadaje się do drinków;
  • Reposado – tequila o złotym odcieniu jest zdecydowanie delikatniejsza w smaku. Po destylacji ulega beczkowaniu od dwóch miesięcy do roku. Złotawy kolor jest efektem polegiwania w beczkowych dębach;
  • Anejo – najwyżej klasyfikowany gatunek złotej tequili, czego przyczyną jest czas jej leżakowania – alkohol w beczkach czeka na butelkowanie od roku do trzech lat. W przeciwieństwie do niższych gatunków tequili odmianę anejo zazwyczaj pije się podobnie jak whisky, a mianowicie, sącząc ze szkła. Picie jej jako shotów to barbarzyństwo na sztuce produkcyjnej, nie wspominając o używaniu jej do drinków.

Istnieje jeszcze jedno rozróżnienie tequili, które będzie odpowiedzią na pytanie, czemu tequila jest trunkiem kacogennym. W produkcji można dostać tequile produkowana w 100% z soku agawy. Tequila mieszana ma zawartość agawy na poziomie min. 51% i wymieszana jest z maks. 49% syropu z trzciny cukrowej. To po niej ból głowy na następny dzień jest murowany. Czysta tequila nie powoduje kaca. Jak rozpoznać je w sklepie? Na etykiecie alkoholu szukaj frazy tequila – 100% agawa lub 100% de agave. Na tequili mixto nie ma żadnej dodatkowej informacji.

Picie tequili – korzyści zdrowotne

Tequila, jak wiadomo, jest alkoholem i niekoniecznie sprzyja kondycji Twojej wątroby, gdy pije się ją regularnie i to w podobnych ilościach. Jednak ten trunek ma także pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, co wcale nie jest takie oczywiste. Wszystko za sprawą soku z agawy, używanego do produkcji meksykańskiej wódki. Sam w sobie zawiera takie składniki jak saponiny, które regulują poziom cholesterolu we krwi oraz spowalniają rozwój zmian nowotworowych. A co potrafi tequila?

Alkohol ma wpływ na jakość pracy układu trawiennego. Niektórzy zalecają wypić kieliszek po posiłku, inni proponują jeden kieliszek przed – dla zwiększenia apetytu i metabolizmu – i po dla lepszego trawienia. Wiele źródeł podaje, że alkohol z agawy sprzyja chudnięciu przez zawarty w nim cukier oraz agawin. W połączeniu z wpływem na metabolizm mały shotcik od czasu do czasu na pewno wpłynie na spadek Twojej masy ciała.

Jakie jeszcze korzyści płyną z picia tequili? Zauważono, że przyjmowanie tego alkoholu za sprawą agawianów przez osoby starsze zapobiega rozwijaniu się osteoporozy. Cukry wpływają na przyswajanie wapnia przez organizm, dzięki czemu spowalniają proces kruszenia się kości.

W agawie, z której produkowana jest tequila, znajdują się fruktany, czyli pochodne fruktozy. Niektóre z nich, w tym te zawarte w roślinie, mają w sobie dużo probiotyków, sprzyjających florze bakteryjnej jelit. Oczywiście, wypicie butelki jednego wieczoru przyniesie więcej strat niż korzyści, ale pita z umiarem tequila może pozytywnie wpłynąć na Twoją odporność.

Tequila ma też coś do zaoferowania osobom zmagającym się z problemami sennymi. Właściwości rozluźniające srebrnego alkoholu mogą wspomóc osoby w bezsenności. Jak zawsze, ważny jest umiar. Nie chodzi o osiągnięcie zgonu przy stole w trakcie imprezy, a o miłe ululanie przed położeniem się do wygodnego łóżka.

Jak się pije tequile?

Delektowanie się tequilą jest połączone z pewnym rytuałem jej picia. Nie wystarczy bowiem rozlać alkoholu do kieliszków, wznieść toast i wypić jego zawartość jednym haustem. Najbardziej popularne jest picie tequili w towarzystwie limonki oraz soli. Dołek tworzący się w dłoni, między kciukiem a palcem wskazującym skrapiasz delikatnie sokiem z limonki lub cytryny, następnie sypiesz szczyptę soli. Najpierw zlizujesz mieszankę z dłoni, następnie wypijasz nalany kieliszek tequili, a na koniec zagryzasz shota ćwiartką limonki bądź cytryny. Na samą myśl pojawia się dreszczyk ekscytacji w ciele. Alternatywą dla tej metody jest zastąpienie soli cynamonem, a limonki – pomarańczą. Wszystko przebiega tak samo: w dołek na dłoni wysypujesz cynamon, zlizujesz, wypijasz shota, a usta wypełniasz ćwiartką cytrusa. Wersja ciut delikatniejsza, ze świątecznym vibem i stosowana szczególnie do picia złotej tequili.

Co ciekawie, to Europejczycy są większymi purystami, jeśli chodzi o cały rytuał picia tequili, w przeciwieństwie do Meksykanów. Często wódka w rodzimym kraju jest pita albo z solą i limonką albo z sangritą – napojem na bazie soku pomarańczowego lub pomidorowego, grenadyny i chili. Przypomina mi to trochę Krwawą Mary, chociaż meksykański sposób na tequilę wydaje się bardziej ziołowy w smaku.

Alternatywą do picia shotów jest delektowanie się alkoholem niczym brandy, whisky lub koniakiem. Jest to jednak sposób picia zarezerwowany dla tequili najwyższej gatunkowo i szlachetnej – anejo i extra anejo. Możesz rozkoszować się jej długo dojrzewającym posmakiem i beczkowym aromatem, sącząc delikatnie z wychłodzonej kostkami lodu szklanki. Wieczór spędzony z takim alkoholem w dłoni na pewno będzie należeć do przyjemnych.

Zupełnie innym, bardziej młodzieżowym i imprezowym sposobem picia tequili jest przyrządzanie tzw. boom tequila. Alkohol mieszasz z tonikiem w niedużej szklance z grubym dnem, a następnie uderzasz szkłem o stół kilka razy (z góry możesz go przykryć ściereczką, aby zawartość nie znalazła się na stole). W wyniku wstrząsu tonik zaczyna musować, a Ty musisz wypić całość, zanim cały gaz ucieknie.

Blanco oraz joven świetnie nadają się do drinków ze względu na swój intensywny smak i aromat. Dla osób, które nie przepadają za ostrym, orzeźwiającym smakiem alkoholu, drink pozwoli na powolne sączenie w towarzystwie owocowych soków, które zmiękczają wyrazisty, kaktusowy smak. Do koktajli jeszcze wrócimy, ale to za chwilę.

Tequila w połączeniu z jedzeniem

Jak już wcześniej wspominałem, tequila świetnie wpływa na pobudzenie metabolizmu, tym bardziej więc jest świetna do podawania z potrawami. Bezbłędnie komponuje się z kuchnią meksykańską, to chyba nie wymaga dalszego komentarza: nachosy, tapas, chili con carne. W tych przypadkach tequila zawsze będzie trafionym wyborem. A co, jeśli nie masz ochoty na smaki z Ameryki Łacińskiej, ale chętnie coś popijesz kaktusową wódką?

Alkohol zaskakująco dobrze łączy się z surowymi rybami, tatarem, sashimi, a nawet klasycznym sushi. Zostając przy temacie darów oceanu, tequila umili i uwydatni smaki grillowanych owoców morza. Krwisty stek? Czemu nie, alkohol lubi się z surowiznami, ale nie tylko. Wszelkie potrawy, w których sosy są na bazie cytrusów to strzał w dziesiątkę. Oczywiście, nie można zapomnieć o starym, poczciwym i niezawodnym guacamole, w końcu to zawsze dobrze smakuje. Masz ochotę na jeszcze coś innego? Próbuj śmiało, może w Twój gust trafi coś zupełnie innego. Niewątpliwie jednak ze względu na swoją moc tequila dobrze łączy się z mięsem i tłuszczami, które dodatkowo potęgują jej smak.

Tequila sunrise i więcej – drinki na bazie meksykańskiego alkoholu

Skoro już wiesz, jak pić tequilę solo, czas dowiedzieć się, z czym łączyć trunek w drinkach. Cytrusy to coś, z czym bardzo lubi się meksykańska wódka. Większość koktajli i drinków z tequilą opiera się właśnie na tym połączeniu. Kolejnym składnikiem, który świetnie komponuje się w drinkach z meksykańską wódka, jest rum, triple sec oraz inne, owocowe likiery. Jeśli wolisz bardziej mleczne smaki, tequila również urozmaici takie drinki. Doskonale dopełnia się ze śmietanką, mlekiem lub jajkami.

Wiesz już, że tequila tequili nierówna, dlatego decydując się na koktajle dobrze wiedzieć, którą z nich wybrać. Postaw na tequilę blanco i reposado. Złota tequila, beczkowana po kilka lat, to coś, czego nie warto mieszać z sokami, bo te tłumią jej smak.

Z kilku składników jesteś w stanie zrobić naprawdę orzeźwiający drink lub wręcz alkoholowy deser, który umili Twoje spotkanie w gronie przyjaciół. Chcesz poznać przepisy na najlepsze drinki z tequilą? Przygotowałem dla Ciebie kilka przepisów, które znajdziesz poniżej.

Tequila Sunrise

  • 60 ml tequili blanco;
  • 120 ml świeżo wyciskanego soku pomarańczowego;
  • 10 ml grenadyny;
  • lód.

Wysokie szkło wypełnij lodem, wymieszaj w nim ze sobą srebrną tequilę i sok pomarańczowy. Następnie na samą górę delikatnie wlej grenadynę, aby powstały dwie warstwy przypominające krwisto-pomarańczowy zachód słońca. I już, Twój drink jest gotowy. Na zdrowie!

Paloma

  • 40 ml tequila blanco;
  • 20 ml syropu z agawy;
  • 10 ml soku z limonki;
  • 40 ml soku z grapefruita;
  • woda gazowana;
  • lód.

Shaker wypełnij kostkami lodu, wlej do niego meksykańską wódkę z agawy, syrop z agawy i soki z cytrusów. Zamknij go i wstrząsaj przez 10-15 sekund do połączenia się składników. Całość przelej do niższego szkła z grubym dnem, wypełnionym kilkoma kostkami lodu. Szklankę uzupełnij wodą gazowaną. Udekoruj skórką z grapefruita. Brzeg szkła możesz wcześniej ozdobić cukrem, solą i startą skórką z limonki.

Long Island

  • 20 ml ginu;
  • 20 ml wódki;
  • 20 ml jasnego rumu;
  • 20 ml tequili blanco;
  • 20 ml cointreau;
  • 20 ml soku z cytryny;
  • 20 ml soku z limonki;
  • 20 ml syropu cukrowego;
  • 40 ml coca-coli.

Wszystkie składniki (poza colą) przelej do shakera, zamknij i energicznie wymieszaj, potrząsając przez 10-15 sekund. Całość wlej do wysokiego szkła wypełnionego lodem i uzupełnij do pełna colą. Drink przyozdób ćwiartką cytryny. Jeśli przeżyjesz tego potwora, nic Cię nie pokona. Powodzenia!

Margarita

  • 30 ml tequili blanco;
  • 30 ml cointreau;
  • 15 ml soku z limonki;
  • 125 ml soku z cytryny;
  • 15 ml syropu cukrowego.

Zacznij od przygotowania szkła – brzeg kieliszka przetrzyj częścią limonki, następnie przyłóż go do wysypanej na talerzyk soli i delikatnie obróć, aby ta oblepiła szkło. Do shakera wsyp lód i dodaj wszystkie składniki, wstrząśnij do wymieszania (10-15 sekund) i przelej przez sitko do przygotowanego szkła.

Czekolada rozgrzewająca podwójnie

  • 150 ml czekolady na gorąco;
  • 40 ml tequili reposado;
  • 20 ml syropu cynamonowego;
  • kilka kropel tabasco.

Do szklanego kuba z uchem przelej gorącą czekoladę. Dodaj pozostałe składniki i wymieszaj. Całość możesz udekorować bitą śmietaną, piankami, wiórkami czekoladowymi, karmelem lub cynamonem. Smacznego!

Tequila to jeden z najbardziej rozpoznawalnych alkoholi na świecie, który za każdym razem można odkrywać na nowo. W drinkach istnieje nieskończona ilość kombinacji, spośród których możesz wybrać ulubioną. Na pewno coś przypadnie Ci do gustu. Delektując się trunkiem z najwyższej półki cenowej, nie będziesz chciał pić niczego innego. Jego smak i aromat jest nie do opisania. A to wszystko zamknięte w jednej, szklanej butelce.

15 / 100

Dodaj komentarz