serial kosci

„Bones” to jedna z tych produkcji, która łączy w sobie cechy kryminału, wątki naukowe i pełną lekkiego humoru fabułę. Racjonalna, działająca w imię nauki antropolog, błyskotliwy agent FBI i pozostali pracownicy Instytutu Jeffersona tworzą zgrany i wyjątkowo barwny zespół, który na co dzień musi mierzyć się z seryjnymi mordercami, niewyjaśnionymi zaginięciami i zabójstwami. Dlaczego „Kości” pokochało tak wielu widzów?

Bones – o czym jest serial?

„Kości” to amerykańska produkcja opowiadająca o grupie naukowców z Instytutu Jeffersona, którzy wspólnie rozwiązują zagadki kryminalne. Serial powstał na podstawie książek kryminolog i antropolog Kathy Reichs. Co ciekawe, jest ona również producentką „Bones”. Wśród bohaterów produkcji na pierwszy plan wysuwa się antropolog sądowy, doktor Temperance Brennan, którą jej współpracownik, agent FBI Seeley Booth nazywa żartobliwie Bones, czyli Kości. Oprócz magnetycznego duetu doktor Brennan i agenta Bootha serial tworzą inni, równie ciekawi bohaterowie, między innymi specjalizująca się w rekonstrukcjach kryminalistycznych Angela Montenegro oraz entomolog i miłośnik teorii spiskowych, Jack Hodgins.

Bohaterowie serialu Kości

Skoro już wspomniałem o głównych bohaterach serialu, myślę, że warto rozwinąć ten wątek. Niewątpliwie jest to element produkcji, który sprawia, że wraz z końcem odcinka ma się ochotę jak najszybciej obejrzeć następny. Zacznę od tytułowej Bones, czyli doktor Brennan, ponieważ to właśnie ona szczególnie zapada w pamięć. Temperence to prawdziwy człowiek nauki, szanowany antropolog sądowy, racjonalna i inteligentna kobieta o mocnym charakterze, która jest w stanie wyjaśnić każdą zagadkę kryminalną i opowiedzieć o przebiegu zabójstwa posługując się poszlakami znajdującymi się na kościach ofiary.

Ponoć postać Bones wzorowano na wcześniej wspomnianej Kathy Reichs, odpowiedzialnej zarówno za powstanie kryminałów z cyklu Kości, jak i za produkcję amerykańskiego serialu. Antropolog Temperence Brenann również jest cenioną pisarką, a bohaterką jej powieści jest znajomo brzmiąca postać – Kathy Reichs.

No dobrze, ale co czyni Bones barwną, ciekawą bohaterką? Przede wszystkim Temperence jest dość specyficznym charakterem. Z jednej strony to twardo stąpający po ziemi naukowiec, który w swoim fachu nie ma sobie równych, z drugiej zaś nieco kuleje jej wiedza o popkulturze. Jest bardzo racjonalna, a jej uwagi potrafią być skrajnie bezpośrednie.

Nie sprawia to jednak, że do Bones czujemy niechęć. Wręcz przeciwnie, jej niewiedza z zakresu kultury popularnej i tego, co wypada powiedzieć, a co nie sprawiają, że postać potrafi rozbawić i wzbudza sympatię widza. Doktor Brennan ma za sobą skomplikowaną przeszłość, co z pewnością miało wpływ na jej charakter i metody pracy. Zdroworozsądkową, początkowo oziębłą naturę antropolog jest w stanie zmiękczyć tylko jedna osoba.

Jest nią kolejny z głównych bohaterów serialu – były żołnierz, agent specjalni FBI, Seeley Booth. Osobowość Bootha stanowi przeciwwagę dla naukowej, momentami spiętej Brennan. Booth to głęboko wierzący katolik. Bardzo dziwi to Bones, która nie potrafi zrozumieć przekonania o czymkolwiek, co nie zostało poparte twardymi dowodami naukowymi. Agent specjalny jest też błyskotliwy oraz towarzyski. Uważnie słucha ludzi i potrafi z nimi rozmawiać.

To właśnie między innymi umiejętności interpersonalnych uczy się od niego Temperence. Bohater, w którego rolę wciela się David Boreanaz również kryje za sobą skomplikowaną przeszłość, choć nie należy do osób wylewnych, a życie zawodowe stara się oddzielić od prywatnego grubą kreską. Scenarzysta „Kości” określił postać Bootha „pięknym, porzuconym chłopcem”, ale myślę, że to duże uogólnienie, bo agent FBI oferuje widzom o wiele więcej.

Mimo lekkiej formy serialu również jego pozostali bohaterowie to ciekawe postacie. Angela Montenegro, która zawodowo zajmuje się rekonstrukcją przebiegu zbrodni i twarzy ofiar to bohaterka o duszy artysty. Jest wolnym duchem, a w fabule serialu pojawiają się wątki na temat jej barwnego życia osobistego. Montenegro to bohaterka godna zaufania, a jej przyjaźń cenią sobie pozostali pracownicy Instytutu Jeffersona.

Kolejną postacią, której nie da się nie lubić jest doktor Jack Hodgings, czyli bohater o szerokiej wiedzy na temat biologii i botaniki oraz osobliwych zainteresowaniach. Wątki dotyczące tej postaci są pełne humoru i sarkazmu, co nadaje lekkości całej fabule. Również pozostali bohaterowie to wielopłaszczyznowe postacie, ale nie będę się rozpisywał na ich temat, żeby pozostawić w tym zakresie odrobinę niedosytu.

Na czym polega fenomen Kości?

Powstało aż dwanaście sezonów Kości, a wszystkie z nich zdołały zgromadzić wokół siebie pokaźną widownię. Co takiego jest w serialu, że przez lata oglądały go miliony widzów? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć poniżej.

Połączenie kryminału z komedią

Skłamałbym pisząc, że „Kości” to poważny kryminał. Co prawda wątki niewyjaśnionych zabójstw i zbrodni to motyw przewodni całej serii, ale wszystko przedstawione jest w lekkiej formie, z dawką niezobowiązującego humoru. To ten z seriali, które oglądasz wieczorem po ciężkim dniu w pracy, żeby trochę oderwać się od trosk i zmartwień prozy życia codziennego. Przecież nie wszystko, co oglądamy, zawsze musi być poważne i podniosłe. Jeśli masz ochotę na odrobinę luzu, „Bones” to propozycja idealna.

Wątki naukowe

Jak już wspomniałem, za produkcją serialu stoi zawodowa kryminolog i antropolog, dlatego podczas rozwiązywania zagadek raczej nie ma miejsca na lanie wody i fikcję, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Doktor Temperance Brennan w nienachalny, przystępny sposób zapoznaje widza z tajnikami pracy antropologa sądowego, a ekscentryczny i błyskotliwy entomolog Jack Hodgins przemyca informacje z zakresu botaniki oraz mineralogii.

Relacja głównych bohaterów

Booth i Bones – co ich łączy i czy ostatecznie zostaną parą? Co prawda wątki romantyczne częściej przyciągają żeńską część widowni, ale duet antropolożki i agenta FBI jest na tyle magnetyczny, że chemię między bohaterami zauważy każdy widz, bez względu na płeć. Te dwie osobowości doskonale się dopełniają i pewnie właśnie dlatego Brennan i Booth są niezastąpieni podczas tropienia przestępców. Nie jest to zresztą pierwszy tego typu duet, który mieliśmy okazję obserwować na ekranach telewizorów. Błyskotliwego, zdeterminowanego agenta FBI i racjonalną agentkę Scully kojarzysz pewnie z kultowego serialu „Z archiwum X”. Duet Bones i Booth wydaje mi się w tym aspekcie bardzo podobny.

Gdzie można obejrzeć Kości?

„Kości” transmitowała przede wszystkim odpowiedzialna za produkcję serialu telewizja FOX. Do tej pory można obejrzeć powtórki odcinków na tym kanale, ale wyłącznie w nocy. Osoby, które szukają lekkiego komediowego kryminału, mogą obejrzeć „Bones” na jednej z platform streamingowych. Wszystkie dwanaście sezonów dostępne jest na serwisie CANAL+, Disney+ oraz WP Pilot.

„Bones” to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią raz na jakiś czas zrelaksować się przy lekkim serialu. Nie zawsze musimy sięgać po poważne produkcje, a amerykański komediodramat kryminalny wciąga i bawi.

12 / 100

Dodaj komentarz