Audiobooki zapewniają czytelnikom kilka unikatowych korzyści. Dzięki nim można cieszyć się literaturą nawet podczas codziennych czynności. Czy stanowią pełnowartościową alternatywę dla tradycyjnych książek? Czego warto dowiedzieć się na ich temat?
Tradycyjna literatura – zalety czytelnictwa
O książkach mogę powiedzieć Ci wiele, ale podejrzewam, że niczym Cię nie zaskoczę. W końcu Ty także jesteś prawdziwym gentlemanem.
Książki towarzyszą nam od tysięcy lat, a stały się naprawdę powszechne za sprawą Johannesa Gutenberga, który wynalazł druk maszynowy. Literatura przenosi czytelników do świata wyobraźni. Potrafi relaksować, smucić, a nawet zmuszać do wyciągania wniosków. Można powiedzieć, że jest ona medium niemalże niemożliwym do zastąpienia.
Zaletą czytania książek w wersji papierowej jest to, że zmusza ono do wysiłku umysłowego. Pobudza wyobraźnię czytelników, którzy wizualizują sobie np. rozległe krainy. Książki potrafią skutecznie przenieść czytających w przeszłość lub przyszłość.
Możemy przeczytać tę samą książkę i pomyśleć o czymś zupełnie innym. To właśnie na tym polega ich prawdziwa magia. Oglądanie filmów zdaje się mniej atrakcyjną rozrywką z tego względu – wrażenia audiowizualne nie pozostawiają przestrzeni na własne domysły.
Audiobooki – zalety słuchania
Czytasz swoim dzieciom na dobranoc? Ktoś doszedł do wniosku, że można to robić również dla dorosłych – tak właśnie powstały audiobooki. Maluchy są usprawiedliwione, bo nie potrafią jeszcze składać liter. Natomiast osoby pełnoletnie niekoniecznie. Na tym koniec przytyków.
Audiobooki to w miarę nowoczesne rozwiązanie, które nie bez powodu ma wielu zwolenników. Książki czytane przez innych da się pochłaniać niemalże we wszystkich warunkach. Audiobooki umożliwią Ci cieszenie się nimi m.in. w pracy, podczas wszelkich podróży, a nawet w trakcie treningu siłowego lub aerobowego. Papierowe odpowiedniki wymagają skupienia się wyłącznie na jednej czynności.
Każdy ze sposobów ma swoje plusy i minusy. Moim zdaniem, lepiej zapoznać się z jakąkolwiek historią niż z żadną. Natomiast trzeba mieć świadomość tego, że w przypadku audiobooków nie odbędzie się to w pełnym skupieniu. Porządne wsiąkanie w świat powieści wymaga bycia tu i teraz, bez obecności innych rozpraszaczy.
Jesteś zabiegany? Masz mało czasu wolnego? Postaw na multitasking i wybierz audiobooki mp3. Nie pożałujesz. Papierowe książki są świetne, ale chyba trzeba pogodzić się z tym, że nie zawsze ma się przestrzeń na czytanie – zwłaszcza w dorosłym życiu, pełnym codziennych obowiązków i zadań do wykonania.
Czytanie e-booków – na komputerze i urządzeniach mobilnych
Czy da się połączyć technologię z klasyką? Oczywiście, że tak! Nie jesteś ograniczony wyłącznie do audiobooków i wydań papierowych. Możesz również sięgnąć po e-booki. Stanowią one niemalże idealne rozwiązanie.
Wystarczy, że zdecydujesz się na przechowywanie plików tekstowych na swoim urządzeniu mobilnym i zawsze będziesz je mieć pod ręką. Na tym nie koniec zalet. E-booki nie zajmują miejsca w torbie czy plecaku, więc nic nie stoi na przeszkodzie, byś zabierał je ze sobą na wyjazdy. Nie będziesz potrzebować nawet żadnych zakładek, bo telefon zapisze automatycznie ostatnio wyświetlaną przez Ciebie stronę.
Prawdę mówiąc, nie różni się to niczym od posługiwania się normalnymi książkami. Po prostu zamienisz papier na wyświetlacz cyfrowy. A do tego możesz skorzystać z oprogramowania udostępniającego tytuły w ramach abonamentu. Żyć nie umierać.
Audiobooki, e-booki i zwykłe książki – który wybór będzie odpowiedni dla gentlemana?
Gentleman robi zawsze to, na co ma ochotę. Sam doskonale wie, które rozwiązanie będzie dla niego odpowiednie. Może sięgać po rady i wskazówki, ale ostateczne decyzje należą do niego.
Lubisz kolekcjonować książki w tradycyjnej formie? Wybierz to rozwiązanie. Szukasz urozmaicenia dla rutyny? Sprawdź audiobooki i e-booki. Nowoczesne technologie istnieją po to, żeby ich używać. Jeżeli coś jest dla Ciebie wygodne, to możesz to uznać za prawidłowe.
Audiobooki przydają się podczas długich podróży samochodem, a e-booki np. w czasie jazdy pociągiem. Zwykłe książki czytam na balkonie, popijając kawę albo herbatę. Możesz postępować podobnie do mnie.
Czy to prawda, że regularne czytanie wpływa pozytywnie na intelekt?
To żaden sekret. Regularne czytanie zapewnia sporo korzyści. Wzbogaca prywatny słownik i rozwija wyobraźnię. W niektórych przypadkach może ukształtować charakter – identyfikowanie się z poszczególnymi bohaterami i historiami miewa ogromny wpływ na osobowość czytelników.
Istnieje powszechne stwierdzenie, że czytanie książek to prosty sposób na bycie mądrzejszym. To nie do końca prawda. Żeby stało się to zgodne z rzeczywistością, trzeba mieć świadomość tego, że książki należy nie tylko czytać, ale także rozumieć. Warto również pamiętać o tym, że niektóre tytuły rozrywkowe… są po prostu rozrywkowe.
Czytanie nigdy nie zaszkodzi, ale nie da się jednoznacznie powiedzieć, że poszerzy horyzonty wszystkich – wiele zależy od indywidualnego podejścia poszczególnych jednostek. Dlatego rekomenduje Ci wybieranie książek tych pisarzy, którzy do Ciebie przemawiają.
A Ty masz jakieś ciekawe przemyślenia, którymi chciałbyś się podzielić? Zachęcam do aktywności w komentarzach.