Literatura podróżnicza – książki, które przeniosą Cię w najdalsze zakątki świata

Spis treści

ksiazki podroznicze ktore warto przeczytac

Podróże to coś, co uwielbiam. Niestety, nie da się być w podróży cały czas, ale istnieją sposoby, by każdego dnia móc na chwilę przenieść się do zupełnie innego zakątka świata. Literatura podróżnicza to genialna rozrywka dla wszystkich spragnionych dalekich wyjazdów i ciekawych życia w różnych miejscach globu. Jakie tytuły polecam? Oto 8 moich ulubionych pozycji w ostatnich miesiącach!

Indonezja. Po drugiej stronie raju – Anna Jaklewicz

Indonezja to jeden z najpiękniejszych pod względem przyrodniczym krajów Azji Południowo-Wschodniej. Mogłoby się wydawać, że każda z tamtejszych wysp to odrębny raj na ziemi, ale okazuje się, że wcale tak nie jest. To państwo niezwykle silnych kontrastów, które pokazują, że nie zawsze wszystko bywa takie, jakim się wydaje.

Autorka wychodzi daleko poza opisy miejsc znanych z Instagrama, które odwiedza większość turystów. Żeby napisać tę książkę, doświadczyła zdecydowanie więcej niż podróżnicy opalający się na Bali. W swojej opowieści pisze m.in. o istnieniu piątej płci oraz uczestniczeniu w szamańskich rytuałach. Przedstawia także niezwykle ciekawą historię tzw. morskich cyganów, czyli rybaków zamieszanych w proceder nielegalnego połowu ryb.

To fenomenalny reportaż, który pokazuje, jakie mroczne historie stoją za najpiękniejszymi miejscami świata. Lektura zdecydowanie dla ciekawskich i obowiązkowo dla wszystkich planujących wyjazd do pięknej Azji Południowo-Wschodniej.

Tatrzańskie opowieści – Mateusz Waligóra i Dariusz Jaroń

Nie wiem jak Ty, ale ja czuję ogromny sentyment do Tatr. Mam wrażenie, że Tatrzański Park Narodowy stanowi dla wielu osób z mojego pokolenia sentymentalną podróż do przeszłości. Każda wizyta w tych górach sprawia, że wracam myślami do dawnych wyjazdów szkolnych i pierwszych wakacji z rodzicami. Dlatego też opowieść Waligóry i Jaronia tak do mnie trafia.

Lektura stanowi połączenie dwóch spojrzeń na Tatry – dziennikarskiego i podróżniczego. Opowiada o historii tego regionu, zaprasza w głąb szlaków, odkrywa tajemnice tamtejszej przyrody i przede wszystkim odblokowuje wspomnienia. Wiadomości spisane na kartach tej książki pochodzą m.in. od tatrzańskich przewodników czy właścicieli schronisk. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek nie tylko w Tatrach.

Zjadłem Marco Polo – Krzysztof Samborski

Zjadłem Marco Polo to idealna książka dla Ciebie, jeśli poza podróżami jarają Cię motocykle. Autor przemierza Azję Centralną na swoim ukochanym jednośladzie, a w trakcie wyprawy pokazuje czytelnikowi Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan i Chiny. To publikacja, która przenosi w dziki, egzotyczny, fascynujący świat, jakiego nie da się poznać, jeśli się tam samemu nie pojedzie lub nie przeczyta tej książki.

Co ważne, autor doskonale zna te rejony świata, ponieważ podróżuje tam od ponad 20 lat. Jego rozważania to nie tylko opis jednej wyprawy, ale i refleksje poparte ogromnym doświadczeniem w odkrywaniu tamtejszych krajów. W książce znajdują się także nuty historyczne, ale tylko takie, które pozwalają lepiej zrozumieć opisywane zdarzenia. To świetna pozycja opatrzona wieloma zdjęciami.

Droga 66. Droga matka. O historii, legendzie, podróży – Artur Owczarski

Z pewnością kojarzysz obraz słynnej Route 66 – legendarnej drogi, która wystąpiła w większej liczbie filmów niż niejeden hollywoodzki aktor. Rozciąga się od Chicago aż po Santa Monica w Kalifornii i to właśnie tam w podróż udał się autor kolejnej książki, której lekturę zdecydowanie Ci polecam. Zachód Stanów Zjednoczonych to istna definicja american dream – niesamowite krajobrazy, kultowe miejsca z klasyków kina i mnóstwo dróg, które prowadzą do marzeń.

W tej książce aktor przytacza historię najsłynniejszej drogi w USA i opisuje swoją podróż, którą po niej odbył. Bardzo podobało mi się uzupełnienie tekstu zdjęciami, ponieważ w publikacjach podróżniczych takie rozwiązanie sprawdza się fenomenalnie. Da się jeszcze lepiej wyobrazić klimat danych miejsc i panującą tam atmosferę. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na road trip po USA, czy nie – warto przeczytać tę pozycję. Być może zainspiruje Cię ona do wyprawy.

Nowojorczycy. Miasto i ludzie – Craig Taylor

Nowojorczycy. Miasto i ludzie to świetny reportaż, który podchodzi do opisywania miejsca w inny sposób niż pozostałe przedstawione tu pozycje. Cała publikacja składa się z wypowiedzi różnych osób, które mieszkają lub mieszkały w Nowym Jorku. Pozwala poznać to miasto oczami ludzi, którzy doświadczyli tam zarówno spektakularnych sukcesów, jak i porażek. Pokazuje obraz luksusu i okrutnej biedy, dając szerokie spojrzenie na blaski i cienie Wielkiego Jabłka.

Autor tej książki prowadził rozmowy z mieszkańcami miasta przez sześć lat. To właśnie dlatego pozycja jest tak obszerna i porywająca. Wybrał to, co najlepsze, by przenieść czytelnika zarówno do najbogatszych rejonów Manhattanu, jak i mniej zamożnych ulic Brooklynu. Dzięki tej pozycji poznasz, m.in. więźnia po odsiadce, agenta nieruchomości, prywatnego kucharza czy opiekunkę dla dzieci. Każdy opowie Ci swoją historię, a ta przeniesie Cię wprost do miasta, które nigdy nie śpi.

Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów – moje życie w strefie śmierci – Nimsdai Purja

Nimsdai Purja to były żołnierz, który postanowił, że zdobędzie najbardziej niebezpieczne i niepokojące szczyty na świecie. To wyprawa, która mogłaby wydawać się wręcz niemożliwa. I przede wszystkim ogromnie niebezpieczna. Himalaista zdecydował, że podejmie to wyzwanie i spełni swoje marzenie o wspięciu się na każdy z czternastu wierzchołków.

To książka, która pozwala sobie zobrazować, jak to jest zdobywać takie szczyty jak Mount Everest, Kanczendzonga czy Sziszapangma. Niebywała opowieść o sile, determinacji i zawziętości, która przyprawia o dreszcze. Purja osiągnął swój cel w zaledwie 189 dni, co sprawiło, że znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Koniecznie przeczytaj tę lekturę, jeśli choć w minimalnym stopniu interesujesz się górami.

Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy północne – Natalia Rosiak

Włochy to jeden z tych krajów, do których można wracać w nieskończoność. Zawsze pozostają jeszcze jakieś ciekawe miejsca do odwiedzenia. Natalia Rosiak to podróżniczka, która zwiedza Italię od ponad 20 lat, przez co udało jej się poznać mnóstwo zakątków tego słonecznego kraju. Na kartach książki opisuje najwspanialsze z nich – od Wenecji, przez Toskanię, aż po Rzym i nie tylko.

To, co podobało mi się w tej książce, to podejście autorki do opisywanych miejsc. Postawiła przede wszystkim na autentyczność tamtejszego życia. Nie ma tam klasycznych, przewodnikowych opisów, lecz masa ciekawych spostrzeżeń i mnóstwo opowieści o lokalsach. Sporą część lektury Rosiak poświęciła przybliżeniu czytelnikowi włoskiej kuchni, co ja jako smakosz past i pizzy każdego rodzaju przyjąłem z ogromną radością.

Chiny. Portret cywilizacji – Michael Wood

Co to za wydanie! Na koniec przedstawiam Ci opowieść składającą się z ponad 700 stron, dzięki której poznasz dzieje chińskiej cywilizacji na przestrzeni wieków. Nie jest to typowo podróżnicza książka, ale dzięki przyjętej narracji pozwala przenieść się do Chin zarówno współczesnych, jak i tych sprzed kilkuset lat. Dzięki niej dowiesz się, jak powstawało chińskie imperium i jak stało się tym, czym jest dziś.

Jeśli planujesz wycieczkę do kraju Wielkiego Muru Chińskiego, to musisz przeczytać tę pozycję. Spodoba Ci się także, jeśli interesujesz się historią. To książka, która pozwoli Ci zatopić się w atmosferze Państwa Środka i sprawi, że zapragniesz poznać to miejsce jeszcze lepiej. Zdecydowanie polecam!

Mam nadzieję, że znajdziesz na tej liście choć jeden tytuł, który Cię zainteresuje. Mnie pochłonęła każda z tych lektur i chętnie przyjmę też Twoje propozycje literatury podróżniczej. Daj znać w komentarzu, co polecasz!

9 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy