najlepsze kierunki na samotna podroz

Podróżowanie solo to szansa na samodzielne odkrywanie świata. Przygody w pojedynkę umożliwiają doświadczenie prawdziwej wolności i niezależności. Zastanawiasz się nad takim wyjazdem? Przygotowałem listę miejsc, które powinien wziąć pod uwagę każdy aspirujący gentleman!

Dlaczego podróże w pojedynkę mogą okazać się dla Ciebie idealne?

Zastanawiałeś się kiedyś nad samym sobą? Ile czasu na to przeznaczyłeś? Być może Twoje pragnienia nawet nie są już Twoimi pragnieniami – być może uległeś wpływom innych osób narzucających Ci własną wizję na temat prawidłowego stylu życia. Czy mógłbyś powiedzieć z ręką na sercu, że wiesz… czego chcesz?

W codziennym zgiełku – pełnym obowiązków i oczekiwań – łatwo zapomnieć o rzeczach, które naprawdę nas uszczęśliwiają. Ogromny pęd i rutynowość sprawiają, że czasami przestajemy żyć dla siebie i żyjemy wyłącznie dla innych. Wówczas łatwo bagatelizować własne dobro, a moim zdaniem, to okropny błąd. Dlatego uważam, że jednym z lepszych sposobów na wprowadzenie self-care do swojego życia to okazjonalne podróżowanie solo.

Takie wycieczki wymagają wyjścia ze strefy komfortu, a to sprzyja samorozwojowi. W ich trakcie staniesz się swoim prawdziwym kompanem (którego nie zastąpi Ci żaden inny człowiek). Wskutek tego:

 • dowiesz się istotnych rzeczy o samym sobie;
 • nauczysz się radzenia sobie z niespodziewanymi sytuacjami;
 • będziesz zmuszony podejmować samodzielne decyzje.

Takie doświadczenie wzmacnia poczucie własnej wartości. Być może odkryjesz nawet w ten sposób nowe pasje i zainteresowania. Nie będziesz musiał iść na kompromisy i dostosowywać się do preferencji innych. To Ty zdecydujesz o wszystkim i nikt nie będzie psuć Twojego humoru.

A co nawet ważniejsze – zyskasz cenny czas na samorefleksję. Zastanawiać się nad sobą nie można jedynie 5 minut, raz na kilka tygodni. W ten sposób nigdy nie doszedłbyś do wartościowych wniosków. Proces ten wymaga poświęcenia wielu godzin. Podróż solo stanie się więc doskonałą okazją do zgłębienia własnych pragnień.

Europa – stary kontynent i nowe doświadczenia

Europa, czyli stara dama – ten kontynent naprawdę skrywa w sobie niezliczone możliwości odkryć dla solo podróżników. To dobry cel podróży dla wszystkich początkujących. W razie wystąpienia nieprzewidzianych komplikacji zawsze będziesz w stanie kupić szybko bilet lotniczy i wrócić niemalże natychmiastowo do domu. Prawda jest taka, że po Europie możesz poruszać się nawet bez uprzedniego przygotowania porządnego planu podróży.

Jakie miejsca polecam? Zgłęb tajemnice starożytnych ruin greckich, zachwyć się nowoczesną architekturą w sercu Barcelony. Wypij kawę na dachu lokalu w Stambule albo potańcz w klubie podziemnym w Berlinie. Możesz też oczywiście opalać się na hiszpańskich plażach lub zaznać spokoju na szlakach górskich w Alpach. Jeżeli jesteś typem festiwalowicza, to rozważ wycieczkę na Tomorrowland w Belgii (może poznasz tam nowych znajomych).

Zabytkowe miasteczka w Katalonii, idylliczne wioski w Toskanii, malownicze jeziora w północnej części Włoch – mógłbym tak wymieniać w nieskończoność. Włącz swój telefon i wyświetl witrynę z tanimi biletami lotniczymi. Jestem przekonany, że gdziekolwiek nie polecisz, to i tak będziesz zadowolony. Po prostu wrzuć do plecaka wszystkie niezbędne rzeczy i udaj się na lotnisko.

Azja – podróż turystyczna i… duchowa (poznaj samego siebie)

Chciałbyś zaplanować coś większego? Wybierz Azję. Kontynent ten stanowi idealne tło dla introspekcji i duchowego rozwoju. Od medytacji w buddyjskich klasztorach w Bhutanie, przez sesje jogi w Indiach, aż po ciche odosobnienie w japońskich świątyniach zen – ten obszar zapewnia niezliczone możliwości do odkrywania eterycznego wymiaru życia. Przekonaj się o tym samemu.

Spotkania z mnichami, uczestnictwo w tradycyjnych ceremoniach, a nawet codzienne obserwacje lokalnych mieszkańców żyjących zgodnie z naturą, inspirują do głębokiej refleksji nad samym sobą. Jeżeli poszukujesz sposobu na znalezienie bezpośredniego kontaktu z wiarą i mistycyzmem, to rozważ Varanasi w Indiach i świątynie Angkoru w Kambodży. Będziesz zadowolony.

Oczywiście możesz też skusić się na odwiedzenie Kraju Kwitnącej Wiśni. Wówczas dobrze, abyś zdobył już wcześniej jakieś doświadczenie, ponieważ np. Tokio bywa tłoczne i niebezpieczne. Moim zdaniem, warto jednak zaryzykować, ponieważ dla Europejczyków to zupełnie odmienne miejsce. Taka wyprawa z pewnością znacznie poszerzy Twoje horyzonty.

Ameryka Południowa – dzika przyroda i piękny krajobraz

Kolejna przygotowana przeze mnie propozycja to Ameryka Południowa. Muszę jednak zaznaczyć, że taka samotna podróż może być niebezpieczna. Wynika to przede wszystkim z wysokiego poziomu przestępczości w niektórych wspomnianych przeze mnie regionach. Powstaje więc pytanie: czy warto zaryzykować? Tak!

Od rozległych pamp argentyńskich, przez tętniące życiem lasy deszczowe Amazonii, po majestatyczne szczyty Andów – ten kontynent zapewnia niezrównane możliwości eksploracji i bliskiego kontaktu z naturą. Czasami będziesz mógł poczuć się niczym Bear Grylls. To doskonały sposób na to, aby zwiększyć swój poziom testosteronu we krwi.

Różnorodność biologiczna Ameryki Południowej jest zdumiewająca. Jest ona domem lasów deszczowych, które są schronieniem milionów gatunków roślin i zwierząt. Nie będziesz musiał wybierać się do zoo, żeby zobaczyć:

 • jaguary;
 • tukany;
 • leniwce.

Koniecznie odwiedź ruiny Inków w Peru, kolorowe rynki w Boliwii i energiczne Rio de Janeiro w Brazylii. Nie nawiązuj podejrzanych znajomości i nie wychodź samotnie wieczorem – ograniczysz w ten sposób szansę wystąpienia nieprzyjemnych sytuacji.

Afryka – niezapomniana przygoda safari

Na sam koniec pozostaje wspomnieć o Afryce. Taka wyprawa może stać się dla Ciebie prawdziwą wędrówką do jądra ciemności. Zobaczysz tu na żywo wielką piątkę zwierząt:

 • lwa;
 • słonia;
 • bawoła;
 • leoparda;
 • nosorożca;

w ich naturalnym środowisku. Według mnie dużą zaletą tego miejsca jest to, że będziesz w stanie wybierać pomiędzy luksusowymi pobytami w prywatnych rezerwatach, kampingami pod gwiazdami, a nawet ekspedycjami w głąb dzikich terenów. Każda opcja zapewnia unikalne doświadczenia.

Pustynne krajobrazy Sahary, tropikalne lasy Kongo, malownicze wybrzeża Zanzibaru – z pewnością znajdziesz coś dla Ciebie. Polecane przeze mnie inne miejsca to RPA, Tanzania, Kenia i Botswana. Zapoznanie się z taką kulturową różnorodnością poszerzy Twoje horyzonty, a po powrocie… prawdopodobnie staniesz się innym człowiekiem.

Porady dla solo podróżników – jak się przygotować?

Nieważne, którą lokalizację wybierzesz, powinieneś się dobrze przygotować do wyjazdu. Zbadaj lokalne zwyczaje, kulturę i język oraz przepisy prawne kraju, do którego się udajesz. Zorientuj się w opcjach zakwaterowania i transportu. Wykup ubezpieczenie podróżne, które pokryje ewentualne zdarzenia zdrowotne i wypadki.

Zapakuj ze sobą wyłącznie niezbędne przedmioty. Ułatwi Ci to podróżowanie. Zabierz uniwersalne ubrania, które da się ze sobą łączyć i dostosowywać do różnych warunków pogodowych. Weź apteczkę i multitool, a nawet latarkę i dodatkowe źródło zasilania telefonu.

Poznawaj nowych ludzi, ale zachowaj przy tym rozsądek i ostrożność. Słuchaj swojej intuicji i utrzymuj regularny kontakt telefoniczny ze znajomymi lub przyjaciółmi (informuj ich na bieżąco o swoim położeniu i następnych planach) – wystarczy nawet krótka wiadomość SMS każdego wieczoru.

To wszystko! Masz jeszcze jakieś cenne wskazówki, którymi chciałbyś się podzielić? Koniecznie daj znać w komentarzach.

18 / 100

Dodaj komentarz