jaki zegarek wybrac mechaniczny czy smartwatch

Czy zegarek jest jeszcze potrzebny? Nie za bardzo. Godzinę możemy sprawdzić na smartfonie, komputerze czy tablicy świetlnej na przystanku. Właśnie dlatego powstały smartwatche, czyli urządzenia, które nadały nowy sens naręcznym chronometrom. Klasycznych modeli jednak nie wyparły. Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj czasomierza wybrać, pomogę Ci podjąć decyzję.

Codzienne zastosowanie zegarków mechanicznych i smart

Porównywanie podobnych urządzeń zwykle rozpoczyna się od sprawdzenia ich funkcjonalności. W tym przypadku nie ma to żadnego sensu. Smartwatch z mechanicznym zegarkiem łączy tyle, co smartfon z komórką z klawiszami. Zamiast tego lepiej przemyśleć, w jakich okolicznościach przyda się inteligentny czasomierz.

Z takiego zegarka skorzystasz, jeśli jesteś osobą uprawiającą sport. Co ważne, nie mam na myśli niezobowiązującego biegania czy jeżdżenia na rowerze. Ludziom dbającym o zdrowie w ten sposób poleciłbym znacznie tańszą inteligentną opaskę (smartband). Zakup smartwatcha będzie miał sens, gdy zależy Ci na bardziej zaawansowanych opcjach.

Funkcje dostępne w inteligentnych zegarkach

Odbiornik GPS, mapy i plany treningowe do setek dyscyplin to tylko część możliwości dostępnych w smartwatchach. Wśród nich znajdziesz modele z modułem NFC do płatności zbliżeniowych. Droższe zegarki często są też autonomiczne. Oznacza to, że będziesz mógł biegać bez smartfona. GPS i przesył dźwięku do bezprzewodowych słuchawek pozwoli Ci rejestrować trasy treningów, a w jego trakcie cieszyć się ulubioną muzyką.

Kiedy jeszcze warto kupić inteligentny chronometr? Takie urządzenie to dla Ciebie jedyny wybór, jeśli jesteś miłośnikiem mniej typowych aktywności. W ofertach producentów dostępne są smartwatche z m.in. mapami szlaków górskich i tras narciarskich z całego świata. Mało tego, istnieją nawet czasomierze dla żeglarzy i pilotów samolotów.

Smart czy mechaniczny? Który zegarek pasuje do ubioru?

Pod kątem funkcjonalności smartwatche zostawiają zegarki mechaniczne daleko w tyle. Jeśli potrzebujesz przede wszystkim stylowego dodatku, lepiej poszukaj go wśród klasycznych czasomierzy. Bez wątpienia uda Ci się kupić model pasujący do casualowej koszuli i dżinsów lub garnituru. Skórzany pasek o eleganckiej barwie czy bransoleta? Wybór należy tylko do Ciebie!

W segmencie zegarków smart taki wybór również istnieje. Niestety, modeli spełniających kryteria modnego dodatku do ubioru nie ma zbyt wiele. Smartwatch to przede wszystkim sprzęt sportowy. Poza tym za stylowego smartwatcha zapłacisz znacznie więcej niż za piękny i markowy klasyczny chronometr.

Czas działania smartwatchy i zegarków mechanicznych

Dobry sprzęt to przedmiot, na którym można polegać. W przypadku zegarków obu typów modele klasyczne deklasują swoje nowocześniejsze odpowiedniki. Mała bateria CR2032 wystarcza na około dwa lata działania mechanicznego chronometru.

Urządzenie smart trzeba ładować przynajmniej raz na kilkanaście dni. Jeśli będziesz korzystać z większości funkcji, elektroniczny czasomierz podłączysz do gniazdka już po paru dobach. Jeśli mimo wszystko Ci to nie przeszkadza, pamiętaj jeszcze o jednym. W wielu modelach do uzupełniania energii służy tylko nietypowa ładowarka z zestawu sprzedażowego. Lepszym wyborem będzie więc egzemplarz wyposażony w najpopularniejsze złącze USB-C.

Niestety, temu problemowi nie za bardzo da się zaradzić. Pewnym wyjściem może być sportowy zegarek elektroniczny, czyli coś pomiędzy czasomierzem mechanicznym i inteligentnym. Możliwości takich urządzeń pozostają jednak mocno ograniczone. Użytkownik na ogół ma do dyspozycji podstawowe funkcje (stoper, minutnik i budzik), a do tego np. liczniki kroków i spalonych kalorii.

Ceny zegarków klasycznych i inteligentnych

Ostatni aspekt, który wziąłem pod uwagę, dla wielu osób będzie zapewne tym decydującym. Pod względem cen dużo lepiej wypadają zegarki mechaniczne. Wysokiej klasy egzemplarze znanych firm kosztują już kilkaset złotych. Za taką kwotę da się kupić co najwyżej przyzwoity smartwatch.

Inteligentne czasomierze z najwyższej półki wymagają znacznie większych sum. Kwoty na poziomie 4-5 tys. zł nie są niczym niespotykanym. Jeżeli chcesz kupić wysokiej klasy smartwatch, ale nie masz ochoty wydać aż tyle, rozejrzyj się za modelami z poprzednich lat. Owszem, technologia szybko idzie do przodu, ale jej rozwój nie jest jednak aż tak gwałtowny, żeby z góry skreślać sprzęt, który miał premierę rok czy dwa lata temu.

Smartwatch czy mechaniczny? Plusy i minusy obu typów zegarków

Każdy rodzaj chronometrów ma swoje zalety i wady. Z tego powodu nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest lepszy. O tym możesz zdecydować tylko Ty. Dla dodatkowego ułatwienia przygotowałem dla Ciebie krótki spis walorów i mankamentów obu rodzajów czasomierzy.

Zalety i wady smartwatchy

 • Ich funkcjonalność przewyższa nie tylko możliwości zegarków mechanicznych, ale także elektronicznych oraz inteligentnych opasek.
 • Mają dodatkowe udogodnienia, takie jak śledzenie postępu treningów w aplikacji mobilnej, podpowiedzi cyfrowego asystenta i plany treningowe.
 • Sportowy wygląd większości modeli, dzięki któremu smartwatche sprawdzają się jako neutralny dodatek do codziennych stylizacji.
 • Wysokie ceny, szczególnie urządzeń z wyższej półki.
 • Często pojawiająca się konieczność zapłaty za niektóre opcje, np. wykupienia subskrypcji planów treningowych.
 • Estetyka większości smartwatchy nie pasuje do eleganckich stylizacji.

Zalety i wady zegarków mechanicznych

 • Nieporównywalnie dłuższy czas działania niż ma to miejsce w przypadku smartwatchy.
 • Znacznie większa możliwość dopasowania czasomierza do swojego gustu i stylu ubioru.
 • Ceny nawet wysokiej klasy zegarków są dużo niższe niż flagowych wariantów smart.
 • Funkcjonalność klasycznych zegarków jest zdecydowanie mniejsza niż urządzeń inteligentnych.
 • Sprzęt idealny do noszenia na co dzień, ale nieprzydatny sportowcom, survivalowcom i podróżnikom.
 • Stosunek cen do możliwości jest niekorzystny, zwłaszcza w przypadku chronometrów kosztujących kilkaset złotych lub więcej.
8 / 100

Dodaj komentarz