Rozbudowane fabuły, trudne decyzje do podjęcia i godziny zabawy – to najlepsze określenia dla gier planszowych. Wiele z nich to również prawdziwe dzieła sztuki, które cieszą oko graczy. Czy to wystarczające powody, aby zainteresować się planszówkami? Jeśli myślisz, że tak, oto 10 tytułów, które mogą Ci się spodobać.
Dylemat wagonika
Na początek pokażę Ci coś bardzo nietypowego. Tytuł tej gry nawiązuje do eksperymentu myślowego stworzonego przez angielską filozofkę Philippę Foot. W oryginalnej wersji opisuje ona sytuację, w której motorniczy musi wybrać, kogo zabić – 5 osób przywiązanych do torów przez szalonego człowieka czy pojedynczego nieszczęśnika, który leży na drugim torze.
Co ważne, trzeciego wyjścia, czyli zatrzymania zepsutego tramwaju, nie ma. I z samym tym kłopotem możesz się głowić wraz ze znajomymi. Gra Dylemat wagonika jest jednak bardziej rozbudowana. W skrócie polega na dokładaniu kolejnych kart postaci na jeden lub drugi tor i układaniu historii ich życia. Osobę, która aktualnie gra jako motorniczy, ma to przekonać do przestawienia zwrotnicy w prawo albo lewo.
Narcos
Ten tytuł jest przykładem tego, że nie ma historii, której nie dałoby się pokazać w formie planszówki. W powyższej grze będziesz mieć okazję wcielić się w Pablo Escobara albo członków jednej z grup, którym z nim nie po drodze. Główny bohater dąży do zostania prezydentem Kolumbii, co ułatwi mu likwidację przeciwników. Oni chcą przejąć jego narkotykowe imperium i wysłać go do więzienia.
W Narcos pojawiają się dobrze znane postacie. Poza Pablo Escobarem są m.in. jego konkurenci z Cali oraz agenci DEA. W grę może grać do 5 osób. Twórcy oszacowali czas zabawy na 2 godziny.
Zona: Sekret Czarnobyla
Katastrofa elektrowni w Prypeci (Czarnobyl leży 3 km dalej) od lat inspiruje twórców filmów i gier komputerowych. Planszówka, którą proponuję, ma podobny klimat. W tym tytule przyjdzie Ci się wcielić w kogoś, kto wbrew zakazom przedarł się do zakazanej strefy w celu odszukania źródła mocy. Jak pewnie się domyślasz, znajduje się ono w reaktorze.
Zona: Sekret Czarnobyla to gra survivalowa. Gracze muszą unikać mutantów i różnych nietypowych zjawisk. O tym, jak będzie szło danej postaci, decyduje jej ekwipunek. W ten tytuł może grać od 2 do 4 osób. Przewidywany czas rozgrywki wynosi od 2 do 3 godzin.
Diuna: Imperium
Jeśli lubisz świat stworzony przez Franka Herberta, ten tytuł powinien przypaść Ci do gustu. Diuna: Imperium to w rzeczywistości gra planszowa i karciana jednocześnie. Przy ich pomocy będziesz mógł budować swoją militarną i ekonomiczną potęgę. Przyjęta strategia pozwoli Ci niszczyć przeciwników siłą lub przy pomocy intryg i dyplomacji.
Zaletą gry Diuna: Imperium jest bardzo rozbudowany zestaw kart, znaczników i innych przedmiotów wpływających na przebieg zabawy. Dzięki takiemu rozmachowi kolejne sesje będą przebiegać zupełnie inaczej. Pojedyncza rozgrywka zajmuje nie więcej niż 2 godziny. Jednocześnie mogą grać 4 osoby.
Star Wars: Rebelia
Kolejna historia, której nie trzeba przedstawiać. Dzięki licencji filmową przygodę przeżyjesz jeszcze raz. Do wyboru masz oczywiście dwa stronnictwa. Ich przedstawicieli będziesz wysyłał na planety widoczne na mapie gry. Podstawą rozgrywki są również karty akcji i żetony.
Dobrym powodem do zakupu Star Wars: Rebelia są również figurki. W zestawie znajduje się ich całe mnóstwo. Krążowniki Imperium, statki Rebelii, a nawet dwie Gwiazdy Śmierci (w budowie i ukończona) to miły dla oka dodatek. Poza tym takie akcesoria pozwalają lepiej zagłębić się w świat gry, zwłaszcza gdy się je pomaluje.
Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie
Wiele planszówek dla dorosłych znajdą też wielbiciele fantasy. Jeśli i Ty do nich należysz, z pewnością zainteresuje Cię tytuł osadzony w słynnym uniwersum Johna R. R. Tolkiena. Tak jak świat przez niego wykreowany, gra zachwyca swoim rozmachem i dbałością o detale.
Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie nie dają możliwości wyboru strony. Nawet jeśli zagracie w 5 osób, wszyscy będziecie po tej słusznej. Tytuł stawia na współpracę, a nie rywalizację między graczami. Taką okrojoną Drużyną Pierścienia staniecie na mapie składającej się z niezależnych, układanych na bieżąco fragmentów. Dzięki temu rozgrywka za każdym razem różni się od poprzedniej.
Wiedźmin: Stary świat
Jeśli szukasz gry, która polega na tworzeniu unikalnych talii kart, ten tytuł spełni Twoje oczekiwania. Nie wcielisz się w nim w Geralta, ponieważ to jeszcze nie są jego czasy. Poza tym będziesz robić to, co on. Nim jednak zaczniesz polować na potwory, przyjdzie Ci wybrać którąś ze szkół wiedźminów, co ma znaczenie dla fabuły gry.
Następnie gracz rusza w świat i zdobywa doświadczenie poprzez zabijanie potworów i pojedynki z wiedźminami z innych szkół. Celem jest zdobycie trofeów, dzięki którym szkoła i jej uczeń zwiększają prestiż. Drogą – zbieranie kart, które dostaje się za wykonywanie zadań. Łączenie elementów talii pozwala tworzyć kombinacje ataków, a tym samym wygrywać jeszcze więcej starć.
Wiedźmin: Stary Świat wydaje się prosty. Ot, trzeba pokonywać kolejnych przeciwników i zdobyć wszystkie trofea. Na szczęście to tylko pierwsze wrażenie
Gra o tron
Tytuł, który od graczy wymaga dystansu do siebie nawzajem. O wbicie noża w plecy tu przecież nietrudno. Rozgrywka polega oczywiście na rywalizacji rodów Westeros, z których każdy chce zagarnąć Żelazny Tron. Do osiągnięcia celu potrzebne są podboje, sojusznicy i umiejętność zmiany stronnictw w odpowiednim momencie.
W Grze o Tron kluczowe są karty i żetony rozkazów. Od wydanych zarządzeń zależy los danego obszaru, a często też sojuszu między władcami. Rywalizację wygrywa osoba, która po 10 turach ma najwięcej ziem. W rozgrywce może wziąć udział od 3 do 6 uczestników.
Gloomhaven
Jeśli cena planszówki nie ma dla Ciebie znaczenia, spróbuj sił w tym niezwykle rozbudowanym tytule. W ważącym około 10 kg pudle znajdziesz mnóstwo scenariuszy pozwalających przeżyć przygody śmiałków, którzy opuścili miasto Gloomhaven, żeby zdobyć legendarne skarby ukryte w dziczy.
Gloomhaven to gra kooperacyjna. Co ważne, wszystko zależy tylko od Ciebie i Twoich trzech kompanów. Nie znajdziesz tu kostek losowo wpływających na przebieg gry. O powodzeniu bądź porażce decyduje dobranie odpowiednich kart. Podjęte decyzje wpływają także na kształt świata, czyli mapę, po której będziecie się poruszać.
Twilight Imperium: Świt Nowej Ery
Na tę grę również wydasz sporo. Będziesz w niej walczyć o władzę nad galaktyką. Tak jak w innych tego typu produkcjach, możesz zdać się na siłę swojej armii albo perswazji. Najpewniej jednak dojdziesz do wniosku, że prawdziwe imperium to państwo potrzebujące zasobów zarówno do politykowania, jak i rozwiązywania sporów przy pomocy wojska.
W Twilight Imperium: Świt Nowej Ery da się grać nawet w 8 osób. Każda rządzi inną rasą i stara się zdominować przeciwników. Zbudowanie nowego mocarstwa na miejscu upadłego imperium zajmuje wiele godzin. Wyzwaniem jest już samo ułożenie planszy i opanowanie zasad rozgrywki przez wszystkich jej uczestników.
Jak widzisz, świetnych gier dla dorosłych nie brakuje. Te, które opisałem, są i tak tylko drobnym wycinkiem tego, co znajdziesz w sklepach z planszówkami. Pamiętaj też o dodatkach wydawanych do wielu gier. Dzięki nim Twoje ulubione tytuły zyskają drugie życie, a Ty i Twoi znajomi kolejne okazje do wspólnej rozgrywki.