Szukasz nowego hobby? Mam dla Ciebie pewną propozycję: naucz się grać w szachy. Nie pożałujesz. Możesz uwierzyć mi na słowo. To popularna gra wśród gentlemanów z całego świata nie bez powodu – stymuluje umysł i zapewnia długie godziny rozrywki.
Królewska gra w szachy – czy warto?
Czy warto grać w szachy? Oczywiście, że tak! Ta gra planszowa to prawdziwy klasyk – podstawowe zasady poruszania się pionkami po polach powinien opanować każdy gentleman.
Granie w szachy niewątpliwie jest wartościowym hobby. Ta aktywność została uznana za dyscyplinę sportową. Zapewnia ona wiele różnorodnych korzyści i po prostu wzbudza szacunek wśród innych. Wystarczy zauważyć, że doskonałe zdolności w tej grze są traktowane przez wszystkich niemalże niczym synonim wysokiego poziomu intelektu.
Nic dziwnego. Ta gra planszowa bywa naprawdę trudna, zwłaszcza podczas rozgrywek z doświadczonymi partnerami. Paradoks polega na tym, że przyswojenie samych zasad nie sprawi problemu zupełnie nikomu, bo tych da się nauczyć zaledwie w kilka minut. Jednakże prawdziwą sztuką jest ich umiejętne wykorzystywanie.
Chcesz stać się graczem? Polecam. Zapewnisz sobie w ten sposób zdrowy stymulant dla mózgu, poprawisz zdolność logicznego myślenia i poznasz ciekawych ludzi. A do tego wszystkiego nie zapłacisz za to zbyt wiele. Podstawowe komplety do gry w szachy da się kupić naprawdę tanio. Nieskomplikowane i plastikowe warianty to wydatek rzędu 20 złotych.
Samodzielna nauka gry w szachy
Czy w szachy da się nauczyć grać samemu? Pewnie. To naprawdę nic skomplikowanego. Wystarczy znaleźć bezpłatne poradniki w internecie. Czasami dostępne są tam nawet całe kursy. Na samym początku będą one całkowicie wystarczające.
Oczywiście musisz mieć świadomość tego, że nauka z drugim człowiekiem jest lepsza, bo ktoś będzie w stanie wytłumaczyć Ci popełnione błędy. Nie masz żadnych znajomych umiejących grać? Zdarza się i tak. Możesz spróbować poszukać chętnych graczy w pobliskim parku. Niektóre strefy zielone wyposażono w szachownice i skupiają one wokół siebie pasjonatów tego sportu.
Podstawy gry
Szachownica składa się z 64 pól (8 x 8), ułożonych na przemian w kolorach białym i czarnym. Każdy gracz ma 16 figur, a są to:
- 1 król – porusza się w dowolnym kierunku, o jedno pole;
- 1 hetman (tzw. królowa) – porusza się poziomo, pionowo i po przekątnej, o dowolną liczbę pól w liniach prostych;
- 2 wieże – poruszają się poziomo lub pionowo, o dowolną liczbę pól;
- 2 skoczków (tzw. konie) – poruszają się w kształcie litery „L”;
- 2 gońców – poruszają się na ukos, o dolną liczbę pól;
- 8 pionków – poruszają się o jedno pole do przodu (wyjątek stanowi pierwszy ruch, podczas którego można ruszyć się o dwa pola).
Pierwszy rząd to: wieża, skoczek, goniec, hetman, król, goniec, skoczek i wieża. Natomiast drugi stanowią same pionki.
Można wyróżnić dwa podstawowe cele gry:
- matowanie króla – postawienie króla przeciwnika w stanie niemożliwym do uniknięcia zbicia w następnym ruchu;
- spowodowanie pata – wykończenie wszystkich legalnych ruchów (gra kończy się remisem).
Jeżeli chodzi o dalsze zasady, to są one stosunkowo proste – białe zaczynają grę, a gracze wykonują ruchy na przemian. Do tego należy dodać, że szach wymaga niezwłocznego zabezpieczenia króla.
Gry komputerowe – wirtualni trenerzy w środowisku online
Chcesz nauczyć się grania bez wychodzenia z domu? Możesz zrobić to w wygodny sposób, korzystając z komputera lub urządzenia mobilnego. Współczesna technologia pozwala na symulowanie gry w szachy online. Wystarczy pobrać odpowiednią apkę.
Dobra wiadomość: niektóre z nich zostały wyposażone w szybkie kursy. Oznacza to, że możesz przyswoić w ten sposób nawet skomplikowane techniki. Alternatywnie, w sprzedaży są dostępne także książki i poradniki. Czy ich zakup się opłaca? Niekoniecznie. Na pewno wyglądają dobrze na półkach prywatnych bibliotek domowych.
Jak zacząć grać w szachy na poważnie?
Nikt nie rodzi się doskonały. Tak, niektórzy są genialnymi taktykami i dysponują naturalnym talentem, ale takie rzeczy dzieją się rzadko. Jeżeli chcesz zacząć grać w szachy na poważnie i wygrywać, to musisz spełnić dwa warunki:
- dużo grać;
- uczyć się od lepszych.
Tego pierwszego nie trzeba zbytnio tłumaczyć. Praktyka czyni mistrza. Ważne, abyś zapamiętywał swoje pomyłki i je analizował. Uczenie się na własnych błędach nie jest wbrew pozorom niczym złym, a często nawet działaniem zalecanym.
Natomiast kwestię drugą można rozumieć na kilka różnych sposobów. Musisz przyznać, że początkujący szachista, zaliczający swój debiut, nie nauczy się zbyt wiele od GM’ów (ang. Grand Master). Przytłoczy go istnienie wielu skomplikowanych i niezrozumiałych technik. Na początku trzeba opanować podstawy.
Najlepiej grać z odrobinę lepszymi lub pod okiem osób wybitnie doświadczonych. W drugim przypadku mają one pełnić funkcję trenerów, którzy od razu wskazują popełniane błędy. Sport ten nie różni się pod tym względem od wszystkich pozostałych.
Alternatywnie, możesz zdecydować się na oglądanie rozegranych partii wzbogaconych o analizę komentatorów. Początkowo będzie wydawać Ci się to odrobinę chaotyczne, ale szybko nabierzesz wprawy. Potem przekonasz się o tym, że nauczysz się powtarzać niektóre scenariusze ruchowe.
Ciekawe strategie pozwalające wygrać partię
Mike Tyson powiedział kiedyś: „Każdy ma jakiś plan, dopóki nie zostanie trafiony w twarz”. Sprawdza się to również w przypadku gry w szachy. Istnieje wiele różnych strategii i ciekawych ruchów rozpoczynających, ale… nie zapewnią Ci one regularnych wygranych. Zagwarantuje to wyłącznie bycie świadomym tego, co dzieje się na szachownicy.
Rada ode mnie? Naucz się kontrolować centralne pola. Zapewni Ci to większą mobilność figur, a tym samym udane zdominowanie przeciwnika. Stawiaj piony na polach: d4, d5, e4 i e5 – a potem skup się na rozwijaniu lekkich figur (zwłaszcza gońca i skoczka).
W międzyczasie naucz się roszady i kilku otwarć np. popularnego gambitu królewskiego. Online dostępne są całkowicie bezpłatne poradniki, które poprowadzą Cię w tym krok po kroku, a nawet wytłumaczą dokładnie to, na jakie korzyści możesz liczyć w poszczególnych fazach gry.
Nie myśl tylko o pojedynczych ruchach. Partia rzadko będzie odbywać się zgodnie z Twoim planem (bo swoją strategię posiada także Twój rywal), ale nie zmienia to faktu, że nie powinieneś grać na freestyle’u – wszystko ma swoje długoterminowe konsekwencje, a szachownica nie wybacza błędów.
Gotowy rozpocząć przygodę z szachami? Jestem przekonany, że tak! Daj znać, czy wygrałeś!