W dzisiejszych czasach internet daje zarówno dużo możliwości do samorealizacji, jak i poszerzenia swojej wiedzy. Rozwijająca się przy tym branża mobilna oferuje multum różnych aplikacji, które umożliwiają zdobywanie nowych umiejętności. Jeśli jesteś zainteresowany samorozwojem i chcesz zostać lepszą wersją siebie, mam dla Ciebie kilka propozycji wartościowych narzędzi, które Ci w tym pomogą.
Świat technologii światem możliwości
Na co dzień spotykam się z wieloma osobami korzystającymi z komunikacji miejskiej, które czas podróży do pracy czy szkoły spędzają w wirtualnej rzeczywistości. Nie mam oczywiście nic do tego, że w dzisiejszych czasach rozmowy przeniosły się do internetu, a śmieszne kilkusekundowe filmiki to podstawowy element rozrywki. Zastanawiam się tylko, ile z tych osób korzysta z dobrodziejstw, jakimi obdarowuje nas internet.
Świat idzie do przodu i nie można go zatrzymać. Każdy rozgoryczony aktualnym stanem zatapia się w pianie, którą sam bije, zamiast czerpać pełnymi garściami z dóbr technologii. A tych aktualnie mamy naprawdę bardzo dużo.
Nauka języka – to nigdy nie było prostsze
Współczesne metody nauki języków obcych wprawiłyby o zawroty głowy dawnych filologów klasycznych. Łatwość, z jaką można rozpocząć swoją podróż w świat komunikacji międzykulturowej i szlifować umiejętności za pomocą smartfonu, sprawia, że nauka nigdy nie była prostsza.
Sklepy z aplikacjami do telefonów oferują mnóstwo programów, które składają się z kursów i testów oraz umożliwiają zweryfikowanie swoich umiejętności z native speakerami.
Co więcej, najpopularniejsze aplikacje do nauki języków są bardzo przystępne, mają przejrzysty interfejs, a także dają możliwość dostosowania cyklu powtarzania materiału, aby zwiększyć efektywność przyswajania nowych słówek. Oto niektóre aplikacje, które pomogą Ci rozwinąć Twoje umiejętności językowe.
Busuu
Mocną stroną tej aplikacji jest możliwość komunikowania się z obcokrajowcami i zadawania im pytań w przypadku wątpliwości. Po wykonaniu ćwiczenia możesz udostępnić swoją pracę native speakerom, którzy chętnie skorygują błędy lub pogratulują Ci postępów w nauce. Przyswajanie nowych słówek oparte jest na pamięci obrazkowej, co okaże się szczególnie pomocne dla wzrokowców.
Aplikacja oferuje kursy 12 języków obcych, które podzielone są ze względu na poziom. Jeśli więc nie jesteś początkującym i chcesz szlifować swoje umiejętności, możesz z łatwością wybrać interesujący cię stopień zaawansowania i sprawdzić swoją wiedzę językową.
Duolingo
Jeśli tempo życia nie pozwala Ci na poświęcenie godziny dziennie na naukę języka, to Duolingo jest idealne dla Ciebie. Aplikacja polega na krótkich lekcjach opartych na rywalizacji i pokonywaniu wyzwań. Program oferuje aż ponad 40 kursów językowych.
Nauka w formie gry może okazać się doskonałym sposobem na umilenie sobie czasu podczas podróży autobusem czy pociągiem. System powiadomień pomoże w zachowywaniu regularności tak kluczowej przy nauce języka obcego.
Babbel
Aplikacja ta może być świetna dla osób podróżujących, ponieważ uzasadnia różne formy językowe w kontekście kultury danego kraju. Warto jednak zaznaczyć, że po polsku możesz uczyć się jedynie angielskiego i niemieckiego.
Babbel wyposażona jest także w słownik, który pozwala Ci sprawdzić znaczenie danego słówka w każdym momencie. Aplikacja bardzo szczegółowo tłumaczy frazy używane na co dzień przez obcokrajowców.
Rosetta stone
Program ten istnieje już 25 lat i wykorzystywany jest w instytucjach rządowych w Stanach Zjednoczonych. Składa się z kursów podzielonych na półgodzinne lekcje, opierające się głównie na łączeniu zdań w języku obcym z odpowiednimi obrazkami. W razie pomyłki lekcja powtarza się w celu utrwalenia poznanych słówek.
Aplikacja umożliwia także doskonalenie akcentu dzięki zaimplementowanemu systemowi rozpoznawania mowy. Użytkownicy premium mają także możliwość odbycia indywidualnych dwudziestopięciominutowych lekcji video z lektorami.
Oprócz wyżej wymienionych aplikacji na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które ułatwiają naukę języków obcych. Bywa ich na tyle dużo, że każdy powinien znaleźć dla siebie idealny sposób rozwijania umiejętności językowych.
Aplikacje muzyczne
Jeśli w kącie Twojego pokoju zardzewiałe struny stroją gitarę, którą kupiłeś na początku liceum, aby zaimponować dziewczynie, która Ci się podobała, może nadszedł czas, żebyś je wymienił?
Dawniej nauka gry na instrumencie nie obeszła się bez chodzenia do szkoły muzycznej lub wykupowania drogich lekcji u nauczyciela. Dzisiaj internet przepełniony jest materiałami i aplikacjami, które pozwolą Ci zdobyć co najmniej podstawowe umiejętności.
Podobnie jak aplikacje językowe, programy do nauki gry na instrumentach oferują lekcje podzielone na poziomy zaawansowania. Jeśli jesteś kompletnym laikiem, nie martw się, z łatwością dostosujesz do siebie tempo nauki.
Simply Piano
To najpopularniejsza aplikacja do nauki gry na pianinie. Lekcje prowadzone są w czasie rzeczywistym i polegają na przyciskaniu klawiszy zgodnie z nutami wyświetlanymi na ekranie. Dodatkowo aplikacja umożliwia pobranie i wydrukowanie utworów w zapisie nutowym.
Nie potrafisz czytać nut? Bez obaw, program płynnie wprowadzi Cię w podstawy zapisywania muzyki na papierze.
Yousician
Aplikacja pozwala na naukę gry na instrumentach strunowych, takich jak gitara, bas czy ukulele. Podobnie jak Simply Piano, lekcje odbywają się w czasie rzeczywistym i mogą być oparte na zapisie nutowym oraz tabulaturowym, który jest przystępny dla początkujących muzyków.
Yousician pozwala także poznać podstawową teorię muzyki, zapisy nutowe utworów oraz techniki wykorzystywane do gry na instrumentach strunowych.
Gospodarowanie finansami i inwestowanie
Świadome zarządzanie finansami to umiejętność, którą każdy mężczyzna powinien nabyć. Oszczędzanie to świetny nawyk, a dobre gospodarowanie pieniędzmi jest pierwszym krokiem do sukcesu. Warto także poznać podstawowe zasady inwestowania, dzięki którym będziesz mógł zarobić.
Inwestowanie wymaga indywidualnej analizy rynku, jednak istnieją aplikacje, które mogą ci ułatwić ten proces, a także pozwolą na większą kontrolę Twoich oszczędności.
Acorn
Aplikacja oferuje proste rozwiązania pozwalające w łatwy sposób gospodarować Twoimi pieniędzmi. Automat inwestycyjny, w jaki wyposażony jest program, umożliwia pasywne i regularne inwestowanie.
Dodatkowo aplikacja ma funkcję automatycznego oszczędzania, które odkłada daną kwotę od płatności wykonanych Twoją kartą.
Robinhood
Idealna aplikacja dla lokowania kapitału na giełdzie. Oprócz inwestowania w akcje i fundusze Robinhood umożliwia kupowanie i sprzedawanie kryptowalut bez prowizji. Program daje także wgląd do danych rynkowych w czasie rzeczywistym.
Prosty interfejs i duża oferta zasobów edukacyjnych sprawiają, że jest to dobre narzędzie dla osób, które zaczynają inwestować na giełdzie.
Inne aplikacje dokształcające
Jak widzisz, rynek aplikacji mobilnych oferuje narzędzia ułatwiające przyswojenie szerokiego wachlarzu umiejętności. Wśród dodatkowych programów można także wymienić:
- Cookpad – aplikacja dla kucharzy z całego świata, na której udostępniają oni własne przepisy;
- WeDraw – służy do nauki rysowania, polecana szczególnie dla początkujących;
- Quizlet – aplikacja, na której można tworzyć fiszki lub korzystać z gotowych zestawów. Pomocna dla osób uczących się języka obcego i nie tylko.
Uważam, że mając dostęp do tylu narzędzi ułatwiających rozwój przeróżnych umiejętności, żal jest z nich nie skorzystać. Jeśli kiedykolwiek choć przez chwilę pomyślałeś, że chciałbyś nauczyć się nowego języka albo rozważałeś rozpoczęcie przygody z inwestowaniem, to zrobienie pierwszego kroku nigdy nie było prostsze!