Slow travel stało się dość modnym pojęciem wśród podróżników i nie tylko. Czym właściwie jest i czy nadaje się dla każdego? W tekście wyjaśnię Ci ideę i zalety takiego podróżowania, a także wskażę miejsca, do których warto udać się w Polsce. Jeśli chcesz naprawdę odpocząć i lepiej poznać otaczający Cię świat, koniecznie zapoznaj się z tym wpisem!
Co to jest slow travel?
Slow travel, czyli w dosłownym tłumaczeniu powolne podróżowanie, to taki sposób zwiedzania świata, który pozwala jak najlepiej poznać dane miejsce, bez pośpiechu i z dala od turystycznego zgiełku. Dzięki nurtowi slow podróżnik jest w stanie zagłębić się w odwiedzane obszary, a jego celem jest jak najlepsze poznanie kultury i specyfiki danego miejsca. Ponadto powolne podróżowanie wiąże się ze spokojem, brakiem pośpiechu i czerpaniem przyjemności z wyjazdu. Często podczas takich podróży rezygnuje się ze szczegółowego planu, aby podążać za głosem turystycznego serca, gdy jest się już na miejscu. To absolutnie wyjątkowy styl podróżowania, do którego wypróbowania Cię zachęcam.
Jak zaplanować wyjazd w rytmie slow?
Podróżowanie w duchu slow może być nieco zaplanowane, ale w dużej mierze opiera się na spontaniczności i na wczuciu się w rytm życia zastanego u celu podróży. Jeśli chcesz zwolnić podczas urlopu, nie planuj wiele. Wybierz destynację, udaj się na miejsce i idź tam, gdzie poniosą Cię nogi. Nie korzystaj z all inclusive, tylko jedz w lokalnych restauracjach. Poznawaj smaki polecane przez mieszkańców danego miejsca i odwiedzaj lokale, w których oni sami jadają. Możesz odwiedzić kilka popularnych punktów w danym mieście, ale najlepiej chodzić bez planu, bo w taki sposób trafia się do nieoczywistych miejsc, które tętnią prawdziwym, lokalnym życiem. W centrach miejscowości często nie można opędzić się od tłumów, wystawionych magnesów i krzyczących ze straganów podróbek znanych marek. Czasami wystarczy skręcić w losową uliczkę, by uwolnić się od zgiełku i poznać miejsce takim, jakim naprawdę jest. Jeśli chcesz przygotowywać posiłki samodzielnie, nie kupuj produktów w dużych marketach, tylko korzystaj z usług lokalnych dostawców. Chodź na jarmarki i zaglądaj do małych sklepików.
Świadome podróżowanie uwzględnia również troskę o środowisko. Staraj się jak najwięcej chodzić pieszo lub jeździć rowerem. Aby jak najlepiej skupiać się na miejscu, w którym jesteś, ogranicz korzystanie z telefonu czy laptopa. Zamiast tego weź książkę, udaj się na dziką plażę i słuchaj szumiących fal. Idea slow zakłada otwarcie się na nowe doznania charakterystyczne dla danego regionu. Możesz np. wziąć udział w warsztatach szydełkowania czy przyrządzania lokalnych potraw. Powolna turystyka powinna Cię zrelaksować, dlatego nie możesz szykować sobie planu wypełnionego kolejnymi punktami z mapy. Podróże w rytmie slow to nie wyjazdy, podczas których celem jest zrobienie ładnych zdjęć na Instagram (choć i takie z pewnością wykonasz – może analogiem?), ale rozważanie życiem oraz nad miejscem, w jakim się jest. Weź tylko najpotrzebniejsze rzeczy, bądź gotów na niepogodę i otwórz swój umysł – to prosty sposób na powolne i pełne skupienia przygody.
Slow travel – dla kogo?
Możliwe, że idea slow travel nie jest dla wszystkich. Zależy od tego, czego oczekujesz od wypoczynku. Niektórzy nie lubią długich spacerów, ani chodzenia po restauracjach, dlatego decydują się na wakacje all inclusive w resortach i to pozwala im się zrelaksować. To jak najbardziej okej! Kto zatem powinien spróbować slow travel? To genialna opcja do osób naprawdę ciekawych świata, które w podróżowaniu cenią poznawanie nowych kultur, języków i wczuwanie się w klimat miejsca. To także propozycja dla tych, którzy nie przepadają za typowo turystycznymi miejscami, kochają odkrywać i chodzić własnymi ścieżkami. Slow travel sprawdzi się jako styl podróżowania dla osób przebodźcowanych codziennym życiem, zmęczonych, które szukają spokoju i relaksu. To pewnego rodzaju sposób na ucieczkę od szarej codzienności.
Mogłoby się wydawać, że takie podróżowanie wymaga sporo czasu. Odpowiedź jest dwojaka. Oczywiście, w podróż slow możesz wyruszyć na kilka miesięcy, ale także na tydzień. Ze zwykłego urlopu w korpo także da się uciec w powolne podróżowanie. Nawet nie wiesz, jak kojące może się to okazać! Wystarczy wybrać niewielkie miasteczko we Włoszech, Norwegii, Hiszpanii, Grecji, Francji, czy gdziekolwiek indziej i rozkoszować się tamtejszym życiem codziennym. Dla niektórych taki styl podróżowania to także styl życia nazywany slow life. Na wspaniałe wyjazdy mogą pozwolić sobie również właściciele kamperów – to idealny środek transportu do takich wypraw!
Zalety slow travel
Slow travel ma całe mnóstwo zalet, z których zdają sobie sprawę nie tylko osoby podróżujące, ale także te, które jeszcze nie odważyły tego spróbować. Oto kilka z nich:
Otwarcie się na nieznane – dzięki takim podróżom cały czas robisz coś nowego, poznajesz rozmaite kultury, zwyczaje, języki czy nabywasz innych umiejętności, krótko mówiąc, rozwijasz się;
Zobaczenie wspaniałych miejsc – podczas takich wypraw trafisz na wiele lokacji, których nie znajdziesz w katalogach biur podróży. Pamiętaj, że najpiękniejsze obszary lokalsi niekiedy trzymają tylko dla siebie;
Poznanie nowych ludzi – wakacje slow to okazja do nawiązania niezwykłych, międzynarodowych znajomości. Nie bój się rozmawiać z mieszkańcami odwiedzanych przez Ciebie miejsc, otwórz się na drugiego człowieka;
Pyszne jedzenie – lokalne kuchnie przeróżnych krajów, dania serwowane w małych restauracjach, opowieści kucharzy… to wszystko wpływa na to, że slow food staje się jedną z najlepszych i najpyszniejszych części podróży;
Niskie koszty – miejsca nieskomercjalizowane są znacznie tańsze niż centra miejscowości wypełnionych po brzegi turystami;
Prawdziwy odpoczynek – ten styl podróżowania to prawdziwe ukojenie dla duszy, możliwość odcięcia się od pędu życia codziennego i szansa na odpoczynek w wyjątkowych warunkach.
Slow travel w Polsce
Slow travel to nie tylko odkrywanie odległego świata, ale także podróże po Polsce. W naszym kraju mamy ogrom możliwości, jeśli chodzi o powolne zwiedzanie, szczególnie jeśli uwielbiasz naturę i zapierające dech w piersiach widoki. Warto udać się np. w Tatry, na Warmię, Dolny Śląsk czy Wielkopolskę. Niezależnie, w jakim mieście mieszkasz, z pewnością w zasięgu nawet kilkudziesięciu kilometrów znajdziesz tworzone z pasją pensjonaty czy domki do wynajęcia. Przykładem takich miejsc może być np. położony niedaleko Poznania obiekt Przyborowo 11. Żeby do niego dojechać, trzeba przemierzyć sporo polnych uliczek i nieco lasu, ale wypoczynek na świeżym powietrzu, na hamakach rozwieszonych między drzewami, możliwość długich spacerów i wspaniali gospodarze to idealny przepis na odpoczynek slow. Warto szukać domków umieszczonych w lasach czy przy jeziorach, które nie mają zbyt bliskich sąsiadów. W wielu agroturystykach można skosztować np. wytwarzanych przez właścicieli wyrobów jak alkohol czy przetwory. Ciekawym miejscem na Mazurach jest Kwaśne Jabłko, gdzie wytwarza się cydr. Na Podkarpaciu warto zajrzeć do Chatki Alpaczino Dyziówka, w której przywitają Cię milusińskie alpaki. Jeśli lubisz sery, koniecznie udaj się do Wańczykówki w Sudetach, gdzie zobaczysz pasące się na łąkach krowy, zjesz pyszny twaróg i udasz się na kojące spacery.
Slow travel jest możliwe właściwie wszędzie. Wystarczy chęć oderwania się od rzeczywistości i chrapka na nowe doznania podróżnicze. Myślę, że każdy powinien choć raz spróbować powolnej formy wyprawy z dala od turystycznych resortów.