najlepszy rocznik wina

Wino zagryzane przysmakami z deski serów oraz spotkania z przyjaciółmi w ogrodzie to coś, co kojarzy mi się ze spokojem wakacji nad Lazurowym Wybrzeżem. Właśnie tam narodziła się moja miłość do wina, którą dziś chcę zarazić również Ciebie. Dowiedz się, który alkohol najlepiej wybrać, czego nie robić i jak stworzyć swoją małą kolekcję trunków!

Co oznacza rocznik wina?

Rocznik wina oznacza po prostu rok zebrania owoców, z których powstał trunek. Jeśli co najmniej 85% znajdujących się w nim winogron pochodzi z tego samego zbioru, to alkohol nazwany jest określeniem vintage.

Wina pochodzące z tego samego szczepu mogą się od siebie znacznie różnić smakiem. Dzieje się tak ze względu na pogodę oraz warunki panujące w danym roku na terenach winnic. Jak duże znaczenie mają te aspekty? Otóż naprawdę kolosalne. Inny bukiet uzyskają winnice, które mogły liczyć na dobre nasłonecznienie i optymalne temperatury, a inny takie, które narażone były na ciągłe opady deszczu oraz upalne dni.

Jednak nie tylko pogoda ma wpływ na jakość wina. Znaczenie ma również winifikacja, czyli ogół procesów prowadzących do zamiany winogron w wino. Sposób produkcji trunku może być taki sam, ale ze względu na odmienny smak wyrobu bazowego kwasowość wina może się znacznie zmienić.

Na jakość wina niebagatelny wpływ ma także region, z którego pochodzi. Dobrze jest więc sprawdzać, gdzie trunek został wyprodukowany. Alkohole o wysokim potencjale smakowym wytwarzane są np. w znanym rejonie Bordeaux we Francji. Jeśli rocznik zostanie uznany za dobry, a samo wino podchodzi z uznanego regionu i jest rodzajem długo dojrzewającym, to zakup takiego trunku może być inwestycją na przyszłość.

Tym, co mnie zaskoczyło, jest fakt, że wina stołowe nie mają określonego roku zbiorów. Ten typ trunków zazwyczaj komponuje się z różnych plonów, których owoce często nie nadają się do długiego leżakowania. Dlatego w tym przypadku na butelce nie ma informacji o roczniku.

Jakie informacje możemy wyczytać z rocznika wina?

Rocznik wina, podobnie jak jego barwa, może wskazać, czy trunek jest dojrzały. Kolor alkoholu długo dojrzewającego staje się bardziej nasycony. Doświadczeni sommelierzy po samej barwie wina są w stanie rozpoznać, z jakich winogron zostało wyprodukowane czy jaki będzie mieć aromat.

Czy zawsze rocznik wina ma znaczenie?

Czy rocznik wina ma znaczenie? To pytanie często zadają sobie nie tylko początkujący koneserzy, ale także oddani amatorzy tego rodzaju trunku. Wbrew pozorom okazuje się, że rocznik wina nie zawsze jest ważny. Rozmawiając ze znawcami tematu, zauważyłem, że niekiedy na rocznik w ogóle nie zwraca się nawet uwagi.

Rocznik jest istotny w przypadku win przeznaczonych do długiego dojrzewania. Wpływ na to, czy rocznik ma znaczenie, wywiera też region, z którego pochodzi wino. Niektóre miejsca mogą poszczycić się niezmiennym klimatem, który sprawia, że zbiory owoców smakują każdego roku bardzo podobnie. W takim przypadku data zebrania winogron nie odgrywa znaczącej roli.

Duży wpływ na to, że do wielu win kupowanych w supermarketach nie dołącza się informacji o roczniku, ma też ilość dodatkowych składników. Jeśli wino zostało zmodyfikowane w celu podbicia smaku czy poprawy aromatu, to jego rocznik może odejść na drugi plan.

Dobry rocznik wina, czyli jaki?

Tutaj może Cię zaskoczę, ale dobry wcale nie oznacza tego, że wino w smaku będzie odpowiadać każdemu. Wszystko jest kwestią gustu i upodobania kubków smakowych. Dodatkowo niekiedy zdarza się, że alkohol, którego rocznik uznawany jest za właściwy, może nadawać się do wypicia dopiero za wiele lat. Dzieje się tak ze względu na potrzebę dojrzewania szczepu.

Najczęściej jednak określenie „dobry rocznik wina” oznacza to, o czym mówiłem na początku – nie jest to smak całego trunku, a jakość owoców po sezonie zbiorów. Jeśli pogoda była stabilna, dni ciepłe (lecz nie gorące), noce chłodne, a deszczu spadło tyle, żeby tylko podlać winorośle, to szczep zostanie uznany za dobry.

Wina, które uznaje się za wyjątkowo dobre, pochodzą z Bordeaux, ze zbioru dokonanego w 1990 roku. Ten sam okres był obfity dla winiarzy z Burgundii. Wina z Saint Emilion zbierane w 2009 roku również mogą pocieszyć się zainteresowaniem wśród koneserów. Sprawa wygląda podobnie w przypadku trunków z Toskanii z roku 2010. Rozpoczynając przygodę z winem, warto pamiętać, że koniec pierwszej dekady XXI wieku obfitował w wiele świetnych zbiorów win długo dojrzewających.

16 / 100

Dodaj komentarz