Jak prawidłowo powiesić telewizor na ścianie? Optymalna wysokość i wskazówki dla idealnego ustawienia Twojego telewizora

Spis treści

wieszanie telewizora

Zawieszony na ścianie telewizor nie tylko ładnie wygląda, ale jest też bardzo praktyczny. Też chciałbyś zafundować sobie taką ozdobę do pokoju? To nic trudnego! Zanim jednak zabierzesz się do pracy, poznaj kilka rad, jak należy to robić. Dzięki nim będziesz wiedział jak sprawić, by ulubione seriale, filmy czy mecze oglądało się jeszcze lepiej niż dotychczas. Powiem Ci też jakie uchwyty do telewizora masz do wyboru i czym się kierować przy wyborze każdego z nich.

Wybór uchwytu do telewizora: Montaż telewizora na ścianie

W dobie telewizorów cienkich jak papier możliwość powieszenia odbiornika to dobry sposób na uczynienie z niego efektownej ozdoby pokoju. Przed zdecydowaniem się na montaż telewizora na ścianie lub w innym miejscu dobrze jest wiedzieć, jakie są rodzaje uchwytów i do czego można je przymocować. Nie mniej ważny jest dobór wieszaka do danego typu ściany oraz wagi urządzenia i przekątnej ekranu. Zły dobór mocowania może nie tylko popsuć Ci przyjemność oglądania filmów i meczów, ale też doprowadzić do zepsucia cennego sprzętu. W jaki sposób? Zaraz Ci o tym powiem na podstawie pewnego przykładu.

Uchwyty ścienne do telewizora

Zaczepy do telewizora dzielą się na ścienne, sufitowe i biurkowe. Najpopularniejsze są te pierwsze. Do ściany przymocowuje się je przy pomocy śrub. Następnie kolejnymi śrubami wiesza się na nich telewizor. Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonano ścianę. Jeśli w Twoim domu będzie on wieszany na płycie regipsowej, to masz dużo łatwiej. Miękki budulec pozwala na łatwy montaż uchwytu. Zwykle z resztą wraz z nim otrzymuje się komplet prostych akcesoriów do wykonania tej czynności. W przypadku ściany z betonu lub cegieł odpowiednie otwory będziesz musiał stworzyć przy użyciu własnych narzędzi. Przydadzą Ci się więc kołki, wiertarka i poziomica.

Montaż sufitowy: Uchwyty sufitowe dla telewizorów 55 i 65 Cali

Mocowania telewizora na ścianie i suficie pod względem budulca się od siebie nie różnią. W tym drugim przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na ciężar odbiornika. Wprawdzie są one coraz lżejsze, ale nadal może się zdarzyć, że zbyt ciężki telewizor może się nie utrzymać przywieszony do sufitu. Waga ma zresztą znaczenie kluczowe. Przed zakupem sprawdź specyfikację zaczepu. Producenci informują klientów, jaka jest maksymalna masa urządzenia, które może on utrzymać. I naprawdę radzę tego nie lekceważyć. Przyoszczędzenie na zaczepie, zwłaszcza gdy kupiło się drogi telewizor, kończy się tragicznie. Sam miałem okazję zobaczyć, czym kończy się montaż telewizora za 20 tys. zł najtańszymi i najsłabszymi kołkami. W telegraficznym skrócie – nie było co zbierać.

Uchwyty biurkowe: Idealne rozwiązanie do zawieszenia telewizora na ścianie w sypialni lub kuchni

Uchwyty biurkowe pasują głównie do monitorów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by i telewizor w ten sposób zaczepić. Ze względu jednak na niewielką maksymalną wagę, na takim zaczepie przymocować możesz tylko mały telewizor. Bez wątpienia nie jest to rozwiązanie dobre do salonu, ale w kuchni czy sypialni może się naprawdę nieźle sprawdzić.

Standard VESA w montażu telewizora: Znaczenie dla wieszania TV na ścianie

Jeśli chcesz zamontować telewizor na ścianie lub w innym miejscu, nie będziesz na szczęście musiał wykonywać żadnych obliczeń sprawdzających, czy odbiornik będzie się trzymał. Zrobili to już za nas inni. W 1997 roku wszedł w życie standard od Video Electronics Standards Association, w skrócie VESA. Jest to nazwa organizacji, która zajmuje się ujednolicaniem standardów slotów przewodów i właśnie rozstawów mocowań do zawieszania ekranów. Wszystkie telewizory i monitory dostępne na rynku są (a przynajmniej powinny być) zgodne z VESA. Dzięki temu możesz wybrać dowolny zaczep odpowiedni dla ciężaru odbiornika i nie przejmować się niczym innym.

Wysokość telewizora: Na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie?

Aby komfortowo oglądać telewizję lub filmy z portali streamingowych, bardzo ważne jest zawieszenie go na właściwej wysokości. Tak jak niegdyś rozstrzygał o tym rozmiar szafki pod telewizor, tak teraz zdecydować o tym możesz sam. Zwróć więc uwagę przede wszystkim na jego środek. Powinien się on znajdować na wysokości Twoich oczu. Odbiornik nie powinien być zamontowany niżej, bo będzie wymagał nieustannego schylania głowy. Zadzieranie jej do góry jest jeszcze gorsze, bo po pewnym czasie zacznie Cię boleć kark.

Spytasz się pewnie „no dobrze, to jaką odległość od podłogi mam odmierzyć?”. W internecie można znaleźć różne zalecenia. Jedni jako optymalną wysokość montażu podają 100-110 cm. Inni 150 cm. Jeśli ekran telewizora jest naprawdę duży (np. 55, 60 czy więcej cali), mówi się o 180 cm od podłogi. Ja uważam, że nie ma się co przywiązywać do konkretnych wartości. Każdy ma przecież inny wzrost. Wysokość i szerokość pomieszczeń w każdym domu też jest inna. Najlepiej więc przyjąć, że trzeba to sprawdzić to „na oko”.

Dokładne wymiary i odległości dla różnych rozmiarów telewizorów

Wybierając wielkość telewizora, ważne jest, aby uwzględnić cal przekątnej oraz odpowiednią wysokość montażu telewizora na ścianie. Dla telewizora 65 cali, idealna wysokość to około 120-130 cm od podłogi, co zapewnia, że ekran znajduje się na wysokości oczu oglądającego. W przypadku mniejszych ekranów, jak telewizor 32 cale, zaleca się montaż na wysokości około 90-100 cm, aby ekran był na wysokości wzroku, gdy oglądamy telewizor siedząc na kanapie.

Instrukcje montażu: Wybór uchwytów i narzędzi

Montaż telewizora na ścianie wymaga odpowiednich narzędzi i uchwytów zgodnych ze standardem VESA. Uchwyty ścienne powinny być dobrze dopasowane do wielkości i wagi telewizora. Podczas montażu, użyj poziomicy, aby upewnić się, że telewizor zawieszony będzie na odpowiedniej wysokości i nie znajdzie się zbyt wysoko. Pamiętaj, aby telewizor był podłączony do źródła zasilania i innych urządzeń, takich jak dekoder czy konsola do gier.

Ergonomia i optymalny kąt widzenia

Ergonomiczne wieszanie telewizora na ścianie wymaga uwzględnienia kąta nachylenia i kąta widzenia. Idealnie, telewizor powinien znajdować się na wysokości wzroku osoby oglądającej, co zapobiega konieczności zadzierania głowy. W sypialni, gdzie telewizor często oglądamy w pozycji leżącej, zaleca się zawieszenie ekranu nieco powyżej linii wzroku, około 180 cm od podłogi.

Zawieszanie telewizora w różnych pomieszczeniach

W salonie telewizor na ścianie powinien być umieszczony tak, aby środek ekranu był na wysokości wzroku oglądającego, co zwykle wynosi około 100-110 cm od podłogi. W sypialni, zawieszenie telewizora na ścianie w sypialni wymaga umieszczenia go nieco wyżej, aby zapewnić komfort oglądania z łóżka. W kuchni, telewizor w kuchni może być umieszczony jeszcze wyżej, aby był widoczny z różnych miejsc.

Porady dla różnych typów ścian

Typ ściany zależy od materiału, z którego jest wykonana. W przypadku betonu, użyj mocnych kołków i wiertła udarowego. Dla płyt gipsowo-kartonowych, wybierz kołki rozporowe odpowiednie do tego typu materiału. W przypadku ścian ceglanych, upewnij się, że wiercisz w spoinach, aby uniknąć uszkodzenia cegły. W każdym przypadku, upewnij się, że telewizor zawieszony będzie stabilnie i bezpiecznie.

Ukrywanie kabli i estetyka

Aby zachować estetykę, ważne jest ukrycie kabli. Możesz użyć kanałów kablowych, które można pomalować na kolor ściany, aby były mniej widoczne. Alternatywnie, wykucie kanału w ścianie pozwala na niewidoczne przeprowadzenie kabli. W przypadku montażu telewizora na szafce RTV, uporządkuj kable za pomocą opasek kablowych, aby zachować estetyczny wygląd. W salonie bardzo efektownie prezentuje się telewizor z ukrytymi kablami, co podkreśla wystrój wnętrza.

Dopasowanie odległości od TV: Idealna przekątna i pozycja dla oglądania z kanapy

Wysokość montażu telewizora to tylko połowa sukcesu do tego, by zapewnić sobie komfort oglądania. Niezależnie od tego, czy będziesz częściej siedział, czy oglądał programy i filmy w pozycji leżącej, lepiej, żeby telewizor nie był zbyt blisko, by nie zepsuć wzroku. Najczęściej przyjmuje się prosty i nie do końca matematycznie poprawny przelicznik, jakim jest pomnożenie przekątnej ekranu razy cztery. Inaczej mówiąc, jeśli kupiłeś telewizor o przekątnej wyświetlacza 50 cali, powinieneś oglądać telewizję z odległości 200 cm.

Będąc przy temacie odległości, nie mogę nie wspomnieć także o dystansie odbiornika od okna. Wielką zaletą współczesnych ekranów jest niska albo wręcz żadna degradacja kolorów podczas oglądania TV od boku. Na pewne rzeczy wpływu jednak nie mamy. Silne światło słoneczne może skutecznie popsuć seans filmowy. Jeżeli masz więc możliwość ustawienia go maksymalnie daleko od okna, zrób to. W innym przypadku pozostaje posiłkować się grubymi firankami, zasłonami lub żaluzjami.

Do tej odległości trzeba dodać parę centymetrów odległości od ściany. Tak, wiem, że przyklejony do ściany ekran wygląda niesamowicie efektownie. Sęk w tym, że to, co dobrze prezentuje się na zdjęciach reklamowych, nijak się ma do rzeczywistości. Powiem Ci to na przykładzie. Pamiętasz czasy starych telewizorów kineskopowych, czyli tych z nie powiem czym z tyłu? Zawsze (i słusznie) przestrzegano użytkowników przed tym, by nie przykrywać ich żadnymi obrusami, serwetami itp. Mówiono tak, ponieważ urządzenia potrzebują cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy. Choć dziś telewizory nie mają już żółwiego garba z tyłu, zasada ta dalej obowiązuje.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego choć minimalna odległość od ściany powinna zostać zachowana. Jest nim zwykła wygoda. Zyskasz w ten sposób więcej miejsca na przewód, którym telewizor jest podłączany do gniazdka elektrycznego. Dzięki temu będzie Ci też łatwiej podłączyć do niego np. dysk zewnętrzny, dekoder lub smartfon.

Na tym przykładzie widać, jak ważne jest wybieranie mocowań regulowanych. Nie każdy potrafi sobie zwizualizować swój pokój i zawieszony w nim telewizor w taki sposób, by perfekcyjnie dobrać zaczep bez regulacji. Dzięki ruchomym częściom, które można ustawiać na różne sposoby w pionie i poziomie, będziesz mógł w razie potrzeby zawiesić telewizor nieco wyżej lub niżej i zmienić kąt nachylenia.

Korzyści z wieszania telewizora na ścianie

Wieszanie telewizora ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Najważniejsze to te estetyczne. Umieszczony w ten sposób odbiornik wygląda po prostu ładnie. Tak naprawdę to jednak mało powiedziane. Jest to po prostu świetny sposób na zrobienie z czysto użytkowego sprzętu widowiskowej ozdoby pokoju. Wygląda to szczególnie dobrze we wnętrzach nowoczesnych, zarówno urządzonych w stylu skandynawskim, jak i industrialnym. Co więcej, niektóre modele współczesnych telewizorów są projektowane wprost z myślą o byciu dekoracją. Nie mam zamiaru robić tu kryptoreklamy, więc powiem tylko tyle, że są urządzenia, które wyglądem przypominają powieszony na ścianie obraz. Mogą także w trybie czuwania wyświetlać grafiki przedstawiające prawdziwe obrazy mistrzów pędzla.

Oprócz walorów estetycznych wieszanie telewizora na ścianie jest też bardzo praktyczne. Dzięki temu nie będziesz musiał stawiać go na dość sporej szafce pod telewizor. A skoro tak, to zaoszczędzisz pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na jej zakup. Ekran przymocowany do ściany zajmuje też nieporównywalnie mniej miejsca niż postawiony na meblu. A dostępna ilość przestrzeni jest nie do przecenienia w wielu, szczególnie małych mieszkaniach. Do tego możesz go regulować w zależności od potrzeb.

Telewizor na uchwycie jest przydatny także ze względów bezpieczeństwa. Wysokość, na której go zamocujesz, będzie na pewno na tyle duża, że nie uderzy się o niego dziecko. Bezpieczniejszy będzie również sam telewizor, który dzięki temu nie zostanie potrącony, gdy np. dziecko biega po pokoju. Zaczep do telewizora to też skuteczna metoda ochrony przed ciekawskimi zwierzętami, zwłaszcza kotami, które lubią chodzić tu i tam i wypróbowywać wytrzymałość obudów i ekranów swoimi pazurami.

Czy każdy telewizor można zawiesić na ścianie? Waga i typ ściany

Choć powodów, by powiesić telewizor, jest całkiem sporo, istnieją też pewne przeciwskazania. Tu znów zacznę od estetyki. Jeśli masz zamiar przymocować go do sufitu, to ja nie widzę żadnych argumentów przeciw temu. W przypadku zaczepów biurkowych jedynym warunkiem jest wspomniana przeze mnie wcześniej niewielka waga i rozmiar. Inaczej jednak sprawa się ma w sytuacji, gdy telewizor ma wisieć na ścianie. Tu decyduje jego grubość. To bowiem nie przypadek, że producenci chwalą się w reklamach tylko najcieńszymi modelami. Te grubsze wyglądają po prostu gorzej.

Jeśli chcesz powiesić odbiornik, pamiętaj też o jego wadze. Nie chodzi mi o uchwyty. Dostosowywanie się producentów do standardu VESA sprawia, że bez wątpienia znajdziesz odpowiedni zaczep niezależnie od ciężaru. W przypadku tych naprawdę ciężkich modeli niekoniecznie jednak wytrzyma ściana. Na betonie lub cegłach umieścisz każdy sprzęt. Lekka ściana regipsowa może jednak nie dać sobie rady ze zbyt dużą wagą. Efektem będzie nie tylko dziura w ścianie, ale też poważne uszkodzenie telewizora.

Jak widzisz, uchwyt do telewizora to rozwiązanie praktyczne, estetyczne i bezpieczne. Nie trzeba wielkiej filozofii, by przymocować do niego odbiornik. Wystarczy odpowiednio mocny zaczep i narzędzia do przykręcenia telewizora. Reszta to już tylko Twoja precyzja, dzięki której przytwierdzisz odbiornik prosto oraz wiedza, jaki sprzęt pasuje do jakiego zaczepu i danego materiału, z którego wykonano ściany domu. Mam nadzieję, że mój poradnik wkręcił Cię tak mocno, jak ty mocno przykręcisz telewizor. Miłej pracy!

14 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy