talent i sukces

Niektóre talenty są oczywiste. Ktoś pięknie śpiewa, doskonale gra w piłkę czy pisze świetne historie. Czasami trzeba jednak poszukać nieco głębiej, by odkryć swoje predyspozycje. To pierwszy krok do osiągnięcia spełnienia zawodowego związanego z konkretnym hobby. Talent czy ciężka praca – co jest w stanie przynieść Ci sukces? I czym tak naprawdę jest?

Czym jest talent?

Każdemu z nas wydaje się, że wie, czym jest talent. Okazuje się jednak, że zdefiniowanie pozornie tak banalnego słowa nie jest takie proste. Bo czym jest talent? Zdolnością, pasją, umiejętnością? Po wyjaśnienie sięgnąłem do Słownika Języka Polskiego PWN, według którego talent to wybitne uzdolnienie do czegoś. No dobrze, ale jak wyjaśnić uzdolnienie? Ja powiedziałbym, że to ponadprzeciętne predyspozycje w jakiejś dziedzinie. Talent to także coś, co można rozwijać. Praca nad naturalnym zacięciem do czegoś jest łatwiejsza, a co za tym idzie szybciej widać efekt ćwiczeń niż w przypadku osób, które nie mają talentu.

Dzięki ciężkiej pracy nad geniuszem można osiągnąć sukces. Przykładem może być, np. śpiewanie czy malarstwo. Niektórzy w wieku zaledwie kilkunastu lat wygrywają najbardziej znane programy muzyczne w kraju, a następnie swoim głosem podbijają serca widzów na innym kontynencie. Inni już jako dzieci rysują realistyczne obrazki za pomocą kredek, podczas gdy wielu dorosłych nawet po latach plastyki w szkole tworzy ludzi z kółek i kresek.

Czasami talent widoczny jest od razu, a czasami ujawnia się nieco później, np. po spróbowaniu czegoś nowego w swoim życiu. Predyspozycji nie trzeba odkrywać w dzieciństwie, choć jest to częste. Może okazać się, że jako 40-latek zapiszesz się na warsztaty wypiekania włoskiej pizzy i okaże się, że masz talent kulinarny. Jeśli myślisz, że gotować może każdy, zobacz najpierw, jak Kendall Jenner kroi ogórka, a później wróć do dalszego czytania tego tekstu. Talent naprawdę może Cię zaskoczyć! Nie wszyscy są jednostkami wybitnymi, ale zdobywanie i rozwijanie swojej wiedzy oraz umiejętności w danej dziedzinie może pomóc Ci wznieść się na wyżyny.

Prawdziwy sukces – co to oznacza?

Zanim przejdę do wyjaśnienia, jak możesz przekuć talent w sukces, warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę jest sukces. Zajrzałem ponownie do słownika, w którym znalazłem informację, że sukces to pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięcie zamierzonego celu, a także zdobycie sławy, majątku, wysokiej pozycji itp. Sukcesem będzie zatem zarówno zwycięstwo w olimpiadzie matematycznej, jak i zbudowanie kariery niczym Cristiano Ronaldo. Mówcy motywacyjni zapewne powiedzą Ci, że sukcesem jest codzienne wstawanie z łóżka i rozpoczynanie nowego dnia. No niekoniecznie. Oczywiście, może to być sukcesem, ale np. dla osoby po rehabilitacji, która nie ruszała się przez kilka tygodni.

Prawdziwy sukces, związany z rozwijaniem swoich talentów, wymaga ogromu czasu i energii. Dodatkowo niektórzy odnoszą sukces szybciej niż inni, ale droga zwykle jest bardzo podobna – pełna wyrzeczeń i trudna. Sukces może być też przez każdego definiowany inaczej. Zależy to m.in. od indywidualnych aspiracji. W biznesie może oznaczać to np. zadowolenie klientów i świetne dochody, a w pracy jako nauczyciel np. wysokie wyniki maturalne swoich uczniów. Aby osiągać sukcesy, trzeba marzyć i stawiać sobie cele. Rzadko w życiu cokolwiek przychodzi ot tak. Pamiętaj, aby nie mierzyć się miarą innych, bo dla każdego sukcesem może być coś innego. Jeśli dla Ciebie dokonaniem jest awans w pracy, dąż do niego. Jeśli założenie rodziny, załóż ją. A jeśli to zbudowanie świetnej formy przed latem – trenuj, ile sił!

Jak przekuć talent w sukces – porady

Aby przekuć talent w sukces, musisz przede wszystkim uświadomić sobie, jakie są Twoje mocne strony. Obserwacja siebie i swoich umiejętności pomoże Ci to odkryć. Gdy wiesz już, jaki jest Twój talent, zastanów się nad tym, czy sprawia Ci on przyjemność. Najczęściej, kiedy widzimy, że coś wychodzi nam dobrze, czujemy satysfakcję, ale wiele też zależy od naszego nastawienia. Zdarza się bowiem, że dzieci mają do czegoś talent, ale przez zbyt ambitnych rodziców, którzy nie pozwalają im cieszyć się dzieciństwem, przyjemność zamienia się w koszmar. Nawet spektakularne wyniki czy wygrywanie mistrzostw nie dają szczęścia ani satysfakcji. Sukces związany z talentem osiągniesz poprzez ciężką pracę nad nim, ale tylko wtedy, kiedy lubisz to robić.

Warto cały czas wyznaczać sobie nowe cele, które będą motywować Cię do dalszego działania. Sukcesem może być zdobycie lepszej posady. Gotowość do działania i spore pokłady pewności siebie to przydatne cechy, jeśli chce się odnieść spełnienie w sferze zawodowej. Ponadto należy wyciągać wnioski z niepowodzeń. Jeśli powinie Ci się noga, koniecznie zastanów się nad tym, co poszło nie tak i jak możesz to naprawić. Miej świadomość, że wrodzony talent to nie wszystko i dopiero systematyczna ciężka praca pozwoli Ci na osiąganie tego, o czym marzysz.

Pamiętaj, że każdy ma jakiś talent, nad którym może pracować. Od chęci, zawziętości i poświęcenia zależą nasze późniejsze sukcesy. Coś, co dla Ciebie może być sukcesem, dla kogoś jest codziennością. I to normalne, bo każdy z nas żyje w innym środowisku, ma inne potrzeby i marzy o innych rzeczach. Rozwijaj swoje hobby oraz zainteresowania i kształć się w tym, w czym czujesz się pewnie i dobrze.

13 / 100

Dodaj komentarz