Urbex. Czym jest urban exploration? Jak przygotować się na pierwszą wyprawę?

Spis treści

jak przygotowac sie na wyprawe urbex

Wideoblogi z urbexów na YouTube biją rekordy popularności, a w tę aktywność angażuje się coraz więcej osób. Chodzenie po opuszczonych obiektach może jest nieco straszne i nie zawsze do końca legalne, ale z pewnością ogromnie ekscytujące. Jeśli jesteś śmiałkiem, który chce spróbować swoich sił w urbexie, przygotowałem dla Ciebie miniporadnik na ten temat. Dowiedz się, co musisz wziąć ze sobą do eksploracji, gdzie szukać miejsc do odkrywania i jak się do tego wszystkiego zabrać!

Czym jest urbex?

Urbex to skrót od angielskiego urban exploration, co oznacza eksplorację miejską. Aktywność ta polega na wyszukiwaniu i odwiedzaniu opuszczonych miejsc. Mogą to być bardzo zróżnicowane lokacje – stare szpitale, ruiny więzień, porzucone inwestycje, niedziałające fabryki czy opuszczone blokowiska. Osoby uprawiające urbex robią to zwykle z ciekawości, chęci poczucia dreszczyku emocji czy po prostu spędzenia czasu w nietypowy sposób. Eksplorator nie może być jednak wandalem. Nie powinien niszczyć odwiedzanych obiektów, nawet jeśli i tak są w ruinie. Wśród osób uprawiających urbex panuje znane powiedzenie, które jest mottem każdego eksploratora: zabierz tylko zdjęcia, zostaw ślady stóp. Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy, jak wygląda urbex, ale nie masz ochoty jeszcze samemu udawać się na eksplorację, poszukaj filmów z urbexu na YouTube. Zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych kanałów w tym serwisie znajdziesz całe mnóstwo materiałów z opuszczonych budynków.

Jak zacząć przygodę z urbexem?

Miejska eksploracja może mieć różne wymiary. Można odwiedzać opuszczone obiekty, które są w całkiem dobrym stanie, ale także takie, które przerażają jeszcze zanim się do nich wejdzie. Często na cel obiera się budynki uznawane np. za nawiedzone. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z urbexem, nie porywaj się z motyką na słońce. Wybór ekstremalnego miejsca na pierwszy raz może być nie tylko trudny, ale i niebezpieczny, przez co łatwo się zniechęcić. Zdecyduj się zatem na w miarę bezpieczne miejsce i koniecznie odwiedź je w trakcie dnia. Mimo wszystko weź ze sobą latarkę! Przede wszystkim jednak na początku nie idź tam sam. Najlepiej udać się na urbex w kilka osób, aby było po prostu raźniej i przede wszystkim bezpieczniej.

Gdzie szukać ciekawych miejsc do urbexu?

Jeśli mamy czegokolwiek szukać, wpisujemy to w wyszukiwarce Google i tak samo można w sumie zacząć wyszukiwanie miejsc do urbexu. Wyszukiwarka nie jest jednak tak dobrym źródłem, jak doświadczeni eksploratorzy. Takich możesz szukać np. na grupach dotyczących urbexu na Facebooku. Funkcjonuje tam cała masa grup, zrzeszających tysiące osób z całej Polski i nie tylko. Wiele z nich podzielonych jest na konkretne regiony, więc możesz dołączyć na początek do takiej dotyczącej województwa, w którym mieszkasz. Tam z pewnością trafisz na relacje z miejsc, o których nie miałeś pojęcia. Istnieją też specjalne strony internetowe, na których możesz wyszukiwać miejscówki z podziałem na konkretne części kraju.

Czy urbex jest legalny?

Gdy mowa o urbexie, wielu osobom od razu przychodzi na myśl kwestia tego, czy jest to legalne. I wcale się temu nie dziwię, bo wchodzenie na teren budynków takich jak szpitale, dwory czy fabryki może wzbudzać wątpliwości. Sprawa wygląda tak, że wszystko zależy od konkretnego miejsca. Jeśli dany obiekt znajduje się na terenie prywatnym, możesz narazić się na konsekwencje. Gdy miejsce jest monitorowane, strzeżone lub dobrze ogrodzone, to znak, że nie powinieneś wchodzić tam bez pozwolenia. Czasami zdarza się tak, że opuszczony budynek ma np. ochroniarza, który po krótkiej rozmowie lub zapłacie wpuści Cię na teren obiektu (nie zawsze zgodnie z wolą właściciela, co warto mieć na uwadze). Bardzo ważne jest, aby niczego nie niszczyć. W urbexie nie ma miejsca na wandalizm, bo to zupełnie nie o to w tym chodzi. Jeśli cokolwiek demolujesz, narażasz się na konsekwencje prawne. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że to, co robisz, jest legalne, szukaj miejsc, które są całkowicie porzucone, nie mają właścicieli i nie są oznakowane zakazami wstępu.

Urbex – jak się przygotować?

Aby urbex był jak najbardziej bezpieczny, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Liczy się więc odpowiedni ubiór oraz ekwipunek. Polecam ubierać do eksploracji spodnie z długimi nogawkami i bluzki z dłuższymi rękawami. Dodatkowy materiał ochroni Cię przed różnymi zranieniami czy obtarciami. Wybieraj raczej starsze ubrania, których Ci nie szkoda, bo gwarantuję, że wrócisz z niejedną dziurą czy plamą. Do zestawu trzeba zaliczyć także wygodne, usztywniane buty, które ustabilizują stopy i nie będą się ślizgać. Klapki i trampki zdecydowanie odpadają. Koniecznie zabierz ze sobą latarkę i zapasowe baterie do niej. Zrób to, nawet gdy urbexujesz w dzień. Niektóre zakamarki, pomieszczenia czy tunele mogą okazać się całkowicie ciemne i niebezpieczne.

Weź telefon z powerbankiem, żeby podładować urządzenie w przypadku niepełnej baterii. Musisz o to zadbać, aby skorzystać z telefonu w sytuacji kryzysowej i wezwać pomoc. Nie dopuszczaj do tego, aby bateria się rozładowała. Powerbank to element obowiązkowy! W częściowo zburzonych budynkach może występować uciążliwy pył. Warto mieć maseczkę, którą w razie potrzeby będzie można osłonić nos i usta. Na Twoich rękach powinny znaleźć się rękawiczki. W plecaku koniecznie miej podstawowe wyposażenie apteczki, czyli bandaż i plastry. Weź butelkę wody i jakiegoś batona, aby posilić się w razie potrzeby. Przydać może się również scyzoryk, a także gaz pieprzowy. Nierzadko można natknąć się np. na osoby w kryzysie bezdomności, które zamieszkują opuszczone obiekty. Nigdy nie wiesz, na kogo trafisz, więc warto mieć przy sobie coś na wszelki wypadek.

Opuszczone miejsca w Polsce

W Polsce naprawdę jest co robić, jeśli chodzi o urbex. Właściwie każde województwo może pochwalić się własnymi lokalizacjami, które aż proszą się, aby je odwiedzić. Niestety trzeba przyznać, że sporo najbardziej ekscytujących obiektów ma swoich właścicieli, więc wchodzi się tam tak naprawdę na własne ryzyko. Nie będę podawał może konkretnych miejsc, aby nikomu się tu nie narażać. Jeśli jednak szukasz ciekawych lokalizacji na urbex w Polsce, przyjrzyj się szczególnie opuszczonym szpitalom psychiatrycznym w swojej okolicy. Największy dreszcz emocji gwarantują te, o których krążą mrożące krew w żyłach legendy. Pamiętaj, że najlepiej mieć przy sobie kogoś zaufanego. Nie chodzi tylko o walkę z duchami, ale bezpieczeństwo związane ze stanem starych budynków. Czasami podłoga może się ukruszyć albo coś może się zawalić. Kompan w takiej sytuacji to nieoceniona pomoc.

5 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy