nitkowanie zebow

Higiena jamy ustnej to podstawa zdrowego uzębienia, świeżego oddechu oraz powalającego uśmiechu. Poza regularnym szczotkowaniem warto zadbać również o czyszczenie zębów nicią dentystyczną. Ta prosta czynność może odmienić wygląd i stan Twojego uśmiechu.. Jak, czym i jak często czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Jak prawidłowo nitkować zęby? Higiena jamy ustnej

Zanim przystąpisz do czyszczenia dziąseł, zacznij od umycia rąk. Dotykanie nici przesuwającej się między zębami brudnymi palcami to coś, czego chcesz uniknąć. Aby ułatwić sobie nitkowanie, przed tym możesz także umyć zęby szczoteczką lub przepłukać jamę ustną. W ten sposób pozbędziesz się powierzchownych zanieczyszczeń.

Naszykuj nić – optymalna długość do nitkowania zębów to około 40 cm. Tyle powinno wystarczyć, aby nawinąć końcówki na palce i mieć powierzchnię do pracy na zębach. Nić trzymaj kciukami i palcami wskazującymi obu dłoni, aby wygodnie nią manipulować. Między dłońmi zostaw około kilku centymetrów odległości (między 2,5 a 5 cm).

Jak używać nici dentystycznej, kiedy już ją nawinąłeś? Umieszczaj ją w przestrzeniach międzyzębowych, od tyłu szczęki do przodu, czyszcząc ruchami omiatającymi przerwy między zębami i dziąsła. W ten sposób usuniesz resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc. Nitkę przesuwaj od korzeni do końca zębów, ruchem na boki i w dół.

Przed przejściem do kolejnej szczeliny przesuń nić między palcami tak, aby do każdego zęba używać czystego fragmentu nici.

Jak często i kiedy nitkować zęby? Według specjalistów przynajmniej raz dziennie. Używanie nitki do zębów powinno stanowić Twój codzienny rytuał, przynajmniej po porannym lub wieczornym myciu zębów. Obok szczotkowania zębów i kontroli u stomatologa, nitkowanie to filar dbania o higienę jamy ustnej.

Jak używać nici dentystycznej? Korzyści z regularnego nitkowania zębów

Nitkowanie zębów to prosty nawyk, który wspomaga pielęgnację oraz higienę jamy ustnej. Nikt przecież nie chce powalać nieświeżym oddechem. Ten, jak i większość problemów związanych z zębami i stanem zapalnym w ustach, zaczyna się przy dziąsłach i w szczelinach między nimi.

Czyszczenie tych okolic to zadanie specjalne dla nici. Jeśli często zdarza się, że między Twoimi zębami zostają niewielkie resztki jedzenia, to mogą one odpowiadać za nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Dzięki regularnemu nitkowaniu pozbędziesz się problemu, szczeliny będą oczyszczone, a Ty nie musisz już więcej martwić się o swój oddech czy powoli rozwijający się stan zapalny. Efekt dodatkowo wzmocni nić o miętowym smaku – nie dość, że wyczyści, to jeszcze pozostawi odświeżający posmak.

Codzienne szczotkowanie zapewni Twoim zębom długowieczność i ochronę przed chorobami dziąseł. W połączeniu ze szczotkowaniem nie musisz martwić się o rozwój próchnicy i paradontozy. Dzięki regularnemu nitkowaniu unikniesz zapalenia dziąseł, uszkodzeń w jamie ustnej, próchnicy oraz namnażających się bakterii. Wystarczy kawałek nici do czyszczenia szczelin między zębami, a gwarantuje, że zauważysz różnicę. Zdrowe zęby to poza oszczędnością niesamowity atut, bo kto odmówi zdrowemu, powalającemu uśmiechowi?

Irygator do zębów – następstwo nici dentystycznej?

Rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i poza zwyczajną, nawiniętą na rolkę nić, dostępne są takie produkty jak: flossery jednorazowe i elektryczne, szczoteczki międzyzębowe czy irygatory. O ile te pierwsze są odpowiednio naciągniętą nicią, którą wygodniej możesz oczyścić niektóre zakamarki w jamie ustnej, o tyle irygator to urządzenie działające inaczej, ale podobnie jak nić.

Irygator służy do przepłukiwania jamy ustnej i czyszczenia przestrzeni między zębami odpowiednio ułożonym i silnym strumieniem wody. Wyglądem przypomina urządzenia, które możesz znaleźć u dentysty. Dzięki swojej budowie podczas czyszczenia możesz dotrzeć w najtrudniej dostępne zakamarki jamy ustnej i skutecznie likwidować gromadzącą się płytkę nazębną. Brzmi jak produkt bez wad, prawda?

Okazuje się, że irygatory konkurują z najzwyklejszą nicią dentystyczną, jednak trudno jest ją zastąpić. Wśród wielu zalet irygatora, nie zapominaj, że dopóki nie będziesz używać go prawidłowo, droga zabawka przyniesie więcej szkód niż korzyści. Poza tym nie każdy może używać irygatora. Dodatkowo nad nicią dentystyczną sprawujesz większą kontrolę, czyszcząc powierzchnię zęba; możesz dojechać dokładnie w miejsce, które chcesz oczyścić, a ponadto zrobisz to z odpowiednią siłą, naciskiem i precyzją. Irygator nie jest aż tak precyzyjny, a źle dobrane parametry urządzenia (ciśnienie, temperatura wody) mogą sprawić niepożądany ból, szczególnie na linii dziąseł.

Czy nitkowanie może być szkodliwe?

W przypadku nitkowania zębów liczy się jednak technika. Uszkodzone dziąsła nie są niczym przyjemnym, a poza tym nie taki jest sens całego nitkowania. Aby prawidłowo oczyścić uzębienie z płytki nazębnej, czyli inaczej kamienia nazębnego, potrzeba czasu i wypracowania umiejętności operowania nicią między zębami. Zdarzają się jednak przypadki, w których nad korzyściami przeważają skutki uboczne lub brak predyspozycji do nitkowania.

Z regularnego czyszczenia dziąseł i zębów nicią muszą zrezygnować osoby noszące aparat ortodontyczny. Wtedy skuteczną alternatywą może okazać się irygator. Większy problem mają osoby z nadwrażliwością dziąseł, dla których każde rozwiązanie może być zbyt inwazyjne. Nieprawidłowe używanie nici, flossera, czyścika, a nawet irygatora może doprowadzić do krwawienia dziąseł w przestrzeniach międzyzębowych.

Dla nadmiernie starających się mam równie złe wieści. Zbyt intensywne nitkowanie może prowadzić do bólu i infekcji, czyli dokładnie tych rzeczy, przed którymi czyszczenie zębów nicią miało chronić.

Rodzaje nici dentystycznych

Nie zapominaj o tym, że dobór nici też ma znaczenie. Nie wystarczy wziąć pierwszej lepszej w drogerii. Nitek do zębów jest co najmniej kilka rodzajów – woskowane i niewoskowane, politetrafluoroetylenowe, taśmy dentystyczne i nici z usztywnianymi końcami.

Pierwsze z nich są najbardziej popularne i ogólnodostępne. Nić niewoskowana dotrze nawet w najtrudniej dostępne zakamarki, natomiast jej wadą jest słaba odporność i łatwo zaczyna się strzępić. Nić woskowana jest bardziej solidna, jednak przez woskową powłokę mniej dokładna, a niektórym może przeszkadzać uczucie ślizgania się po zębach za sprawą wosku.

Taśmy dentystyczne mają minimalnie inną budową od zwykłych nici – są szersze i bardziej płaskie, przypominają tamy, a nie linki. Mogą wystąpić zarówno w wersji woskowej, jak i niewoskowej. Sprawdzą się osobom, które nie mają problemu z bardzo wąskimi szczelinami zębowymi lub są posiadaczami dużego uzębienia.

Kolejnym nowym produktem na rynku jest nić politetrafluoroetylenowa, która jest odporna na strzępienie i łatwo przesuwa się po zębach. Tworzywo, z którego jest wykonana, przypomina materiał Gore-Tex.

Nici z usztywnionymi końcówkami mogą być rozwiązaniem przy protezach i aparatach ortodontycznych: sztywne zakończenie ułatwiają przekładanie nici przez metalowe łuki i pozwalają dotrzeć do zatrzasków, aby dokładnie je oczyścić. Pamiętaj o ostrożności – masz wyczyścić zęby, a nie wyrwać części aparatu!

Wciąż zastanawiasz się, jak używać nici dentystycznej lub jaki jej rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy? Jedynym sposobem jest to po prostu sprawdzać. Zapewne, zanim znajdziesz najlepsze nici dla siebie minie wiele czasu, ale jest to poświęcenie, na które musisz być gotów. Czego nie robi się dla perłowego uśmiechu? Niech Twoim nowym przyjacielem zostanie nić dentystyczna – zdobycie wiedzy jak jej używać zajmie Ci chwilę, jednak najtrudniejsza jest praktyka. Mam nadzieję, że nastąpi taki dzień, w którym będziesz mógł powiedzieć, że wiesz, jak poprawnie czyścić nią zęby.

17 / 100

Dodaj komentarz