Jak przejść na wegetarianizm zdrowo?

Spis treści

Jak przejść na wegetarianizm zdrowo?

Jak przejść na wegetarianizm w zdrowy sposób? Nie jest proste. Jeśli, mimo to, postanowiłeś, że od jutra tylko brokuł, bakłażan i fasola? Świetnie, ale jeśli po wielu latach mięsożerstwa chcesz na dobre wyeliminować ze swojego życia produkty mięsne, powinieneś podejść do tego nie tylko poważnie, ale i rozsądnie, korzystając przede wszystkich z wiedzy fachowców i doświadczenia tych, którzy na strączkach czy superfoodsach… zjedli zęby. Co więc powinieneś zrobić przed przejściem na dietę roślinną?

Przemyśleć, czym dla Ciebie jest wegetarianizm

Chwilową modą? Stylem życia? Bolączką na wszelkie dolegliwości zdrowotne? Niech za odpowiedzią na to pytanie, jakakolwiek by ona nie była, pójdzie kwestia zdobycia jak najszerszej i najrzetelniejszej wiedzy na temat odżywania bezmięsnego. Edukuj się na wszelkie możliwe sposoby: czytując blogi, czasopisma, opracowania naukowe, bywając na warsztatach i wykładach organizowanych przez stowarzyszenia wegetariańskie i walczące o prawa zwierząt, konsultując się z dietetykiem (najlepiej takim, który jest wyspecjalizowany w dietach roślinnych) – są i tacy, którzy prowadzą konsultacje online; warto z nich skorzystać! Czytaj, pytaj, dowiaduj się.

Przemyśl przede wszystkim bilans zysków i strat. Czy nowy sposób odżywiania skomplikuje czy też uprości ci życie? Jak odnajdziesz się z nim w swojej codzienności? Czy jesteś gotów na restauracyjną rzeczywistość, w której często jedynymi bezmięsnymi opcjami są frytki i surówka? Określ swoje granice. Czy – po przejściu na jasną stronę mocy – zdecydowanie, w żadnych okolicznościach przyrody typu obiad u przyszłej teściowej, nie wchodzi w grę zjedzenie zupy gotowanej na mięsie czy też może dajesz sobie jakiś margines błędu? Czy będziesz umiał żyć bez przegryzanych w biegu parówek lub też obecnych niemalże w każdym gotowym produkcie spożywczym jajek? Odpowiedz sobie na takie i podobne pytania, nim na zawsze odrzucisz hot-dogi ze stacji benzynowych (niestety, wciąż na żadnej nie ma opcji sojowej).

Bądź z sobą uczciwy – to najlepszy punkt wyjścia do wszelkich zmian. Wtedy z łatwością odpowiesz sobie na pytanie jak przejść na wegetarianizm w zdrowy sposób – bo będziesz to czuł, a Twój organizm będzie Ci podpowiadał.

Zaplanować budżet

Wbrew pozorom dieta roślinna jest tańsza niż mięsna z wyjątkiem… tak zwanego jedzenia na mieście i gotowych produktów spożywczych. Restauratorzy i producenci żywności, korzystając z fali zainteresowania wszystkim, co ma przedrostek „wege” i „bio”, windują ceny dań jarskich przynajmniej dwukrotnie w stosunku do dań przyrządzanych według tradycyjnych (czytaj: mięsnych) receptur. Pamiętaj o tym i nie daj się wpuścić w maliny. Bądź mądrzejszy i zorganizowany. Poznaj dostępności produktów na rynku. W Internecie można zapoznać się z wieloma stronami czy blogami prezentującymi wegetariańskie, wegańskie produkty z najpopularniejszych sklepów (Biedronka, Kaufland, Piotr i Paweł), wśród których to wiele jest naprawdę na każdą kieszeń. Szukaj, sprawdzaj, porównuj. Zwłaszcza, że możesz to robić łatwo podczas zakupów przez Internet! Wybieraj rozsądnie.

Dołączyć do społeczności

Jak to mówią – w kupie siła! W mediach społecznościowych i w życiu rzeczywistym. Będzie Ci raźniej, poczujesz siłę grupy, poznasz ludzi o podobnych poglądach, zdobędziesz wsparcie na czas ewentualnego kryzysu i nieoceniane doświadczenie typu – czym zamienić jajko w przepisach na wypieki albo jak w trzy minuty zrobić wegańskie lody, mając w domu jedynie… banany?

Zrobić badania

Przede wszystkim – morfologia (zwróć uwagę na ferrytynę) oraz poziom witamin B12 (zwróć uwagę na homocysteinę) i D3 w organizmie. Nie zaszkodzi badanie ogólne moczu. Badania zrób głównie po to (jeśli już teraz nie masz nawyku badania krwi raz do roku), by poznać punkt wyjściowy swojego stanu zdrowia w momencie zmiany sposobu odżywiania i skonfrontować go z późniejszymi wynikami badań (po sześciu lub dwunastu miesiącach w zależności od płci, chorób przewlekłych, rodzaju diety) i… prawdopodobnie, być mile zaskoczonym.

Kupić porządny blender

Serio, to może być jedna z najlepszych inwestycji w twoim życiu. Pomyśl tylko o tych wszystkich przepysznych pastach, hummusach, sosach, zupach – krem, koktajlach…

Jak przejść na wegetarianizm w zdrowy sposób i nie zwariować?

Omawiając to, jak przejść na wegetarianizm w zdrowy sposób, nie da się przejść obojętnie obok mitów na temat wegetarianizmu. Czego nie musisz robić przed przejściem na dietę roślinną?

Nie musisz przeprowadzać się do większego miasta

Sklepy internetowe to prawdziwe bogactwo wegetariańskich i wegańskich skarbów – produktów spożywczych, suplementów diety, książek i e-booków. W przypadku zmiany stylu życia nie ma w dzisiejszych czasach czegoś takiego, jak małe miasteczko. Globalna wioska i duża konkurencja wśród dostawców sprawiają, że wędzony tempeh, karob i płatki drożdżowe dotrą w każde miejsce na świecie (i po cenie niższej niż można by się spodziewać).

Nie musisz deklarować się, co do jakichkolwiek ideologii

Wśród osób nie jedzących mięso czy produkty zwierzęco pochodne, jest wielu, którzy nigdy nie nazwaliby się wegetarianami czy weganami – jedni nie lubią etykiet, inni przynależności do jakichkolwiek grup społecznych. Ty też nie musisz skłaniać się ku jakichkolwiek łatkom – zwłaszcza będąc na początku roślinnej drogi. Możesz, jak niektórzy, uznać, że jest to twoja bardzo prywatna sprawa, co nakładasz na talerz, a co kategorycznie odrzucasz. Nie przeszkodzi Ci to, oczywiście, w zachęcaniu do niej innych, tych jeszcze niezdecydowanych – według zasady, że każdy wegetarianin czy weganin ma czy będzie miał w swoim życiu na swoim koncie przynajmniej jedną nawróconą na bezmięsną stronę życia osobę…

Nie bój się nudy na talerzu!

Wykluczenie mięsa z diety nie musi oznaczać nudy na talerzu. Ci, którzy rezygnują z jedzenia mięsa, mogą się cieszyć ciekawym i niezwykle urozmaiconym menu. Potrawy jarskie mogą zaskoczyć nas ciekawym wyglądem, wspaniałym smakiem oraz ogromną wartością odżywczą. Główną rolę odgrywają tu warzywa i owoce. Nie brak też potraw, w których pojawiają się sery, mleko oraz jaja. Soja, bób, ciecierzyca – oto produkty, z których można wyczarować smaczne i pożywne dania wegetariańskie. Coraz szerszy wybór produktów spożywczych sprawia, że przygotowanie potraw jarskich staje się proste. Kotleciki z kalafiora lub fasoli, wegańskie dania z makaronem, warzywne zapiekanki – oto wybrane propozycje dla tych, którzy postanowili wykluczyć mięso ze swej diety, a jednocześnie chcą się cieszyć wybornym smakiem wielu ciekawych potraw.

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy