Jagody goji zdobywają od pewnego czasu popularność jako zdrowy dodatek do codziennej diety. Wieść o ich dobroczynnym działaniu w pewnym momencie dotarła również do mnie. Postanowiłem sprawdzić, co stało się przyczyną ich sławy. Skończyło się tym, że i mnie przypadły do gustu. Dlaczego? Opowiem Ci o tym, pokazując, na jakie dolegliwości pomagają jagody goji. Na koniec pokażę Ci kilka przepisów na ich smaczne przyrządzenie.
Czym są jagody goji?
Jagody goji to owoce roślin z rodzaju kolcowojów. Występują one na większości kontynentów. Spotkać je można na suchych terenach Ameryki Północnej, w południowych regionach Afryki oraz w Europie. Jedna z odmian, kolcowój pospolity, rośnie także w Polsce. Największy rozgłos zdobyły jednak odmiany azjatyckie.
Jagody goji pozyskuje się z kolcowoju chińskiego. Zainteresowanie, jakie na Zachodzie budzi ludowa medycyna Dalekiego Wschodu, sprawiło, że nieznany Europejczykom i Amerykanom owoc stał się jednym z popularniejszych składników zdrowej diety. Mieszkańcy wschodniej Azji znają tę roślinę od wieków. Właściwości kolcowoju chińskiego docenili prawdopodobnie już ponad dwa tysiące lat temu.
Owoce kolcowoju chińskiego mają podłużny kształt. Swój czerwonawy kolor zawdzięczają dużej ilości beta-karotenu. Jest to ten sam związek chemiczny, który nadaje barwę m.in. pomidorom, papryce i marchewce. Rosnące na krzaku kolcowoju chińskiego jagody goji są dość soczyste. Kształt, którego nabierają potem, wynika z procesu suszenia. Myślę, że nie tylko mnie przypominają rodzynki.
Ze smakiem rodzynek jagody goji nie mają jednak wiele wspólnego. Owoce te są dość cierpkie. Mimo tego sprawdzają się świetnie jako składnik deserów i napojów. Dzięki nim przełamują słodycz pozostałych składników, nadając mu ciekawy, bogatszy smak. O tym, z czym i jak jeść jagody goji powiem Ci jednak później.
Składniki odżywcze jagód goji
Zaletą jagód goji jest przede wszystkim duża ilość błonnika. Jego zawartość w pojedynczym owocu to 11%. Najwięcej jest jednak innego składnika odżywczego – węglowodanów. W jagodach goji jest go 60%. Resztę stanowi tłuszcz w ilości 4,5% oraz białko, którego jest 10%.
Jagody goji są pełne substancji mających korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Zawierają m.in. bardzo dużo witaminy C. Na każde 100 g suszu owocowego przypada jej aż 2500 g.
Możliwe, że wartość ta nic Ci nie mówi. Mnie też nie mówiła. Porównałem ją więc z ilością witaminy C w kilku popularnych owocach. W cytrynie jest jej 53 mg na 100 owocu, w pomarańczach – 50 mg, w grejpfrucie czerwonym – 38 mg. W owocach, które nie są cytrusami, witaminy C jest jeszcze mniej. Dla przykładu w jabłkach jest to 5 mg na 100 g.
W jagodach goji znajdują się też inne cenne substancje. Są nimi m.in. witaminy z grupy B, takie jak B1, B2 i B6. Owoce kolcowoju chińskiego są także źródłem witaminy E. Oprócz witamin są tam inne substancje. Przede wszystkim jest w nich wspomniany już beta-karoten. Innym składnikiem, który wpływa korzystnie na zdrowie człowieka, jest luteina.
Właściwości lecznicze jagód goji
No dobrze, po tym przydługim, ale potrzebnym wywodzie, pora na odpowiedź na zadane w tytule pytanie. Czemu więc zacząłem jeść jagody goji? Między innymi dlatego, że chronią wzrok. Dzięki nim organizm radzi sobie też z poziomem cholesterolu. Przydają się również do profilaktyki cukrzycy i nowotworów.
Ochrona wzroku
Dużo pracuję przy komputerze. Choć oczywiście współczesne monitory są nieporównywalnie lepsze niż dawniej, nadal wielogodzinne patrzenie się w świecący się prostokąt z dwuwymiarową grafiką obciąża wzrok. Dzięki dużej dawce luteiny, która jest zawarta w jagodach goji, oczy zachowują ostrość widzenia.
Jagody goji opóźniają też zwyrodnienie plamki żółtej. Inaczej mówiąc, ich jedzenie opóźnia osłabianie się wzroku na starość. Jeśli więc też dużo pracujesz przed komputerem, warto byś spróbował jagód goji. Dodanie ich do codziennej diety przyda Ci się również, gdy w swojej pracy komputera aż tak często (lub wcale) nie używasz. Współcześnie wszyscy siedzimy godzinami przed ekranami. Jeśli nie robimy tego w pracy, to po niej, wpatrując się w smartfon, tablet lub laptop.
Regulacja poziomu cholesterolu we krwi i wzmocnienie stawów
Co jeszcze dają jagody goji? Między innymi regulację poziomu cholesterolu we krwi i wzmocnienie stawów. W tym miejscu ponownie muszę odwołać się do wielogodzinnej pracy przed komputerem. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak źle na ludzki organizm wpływa codzienne przesiadywanie przy biurku. Po wyjściu z pracy udajemy się z kolei do samochodu lub komunikacji miejskiej i znów siedzimy. W domu tak samo – siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Efektem są później choroby układu krążenia.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jagody goji nie są cudownym sposobem na walkę z cholesterolem i kiepsko działającymi stawami. Bez jedzenia mniej tłusto i ruszania się na niewiele się zdadzą. Niemniej jednak są dobrym uzupełnieniem diety. A jeśli można ją wzbogacać o rzeczy smaczne, to tym bardziej jestem chętny na taką profilaktykę.
Pozostałe właściwości lecznicze jagód goji
Ochrona wzroku, regulacja poziomu cholesterolu we krwi i poprawa kondycji stawów to powody, przez które zacząłem jeść jagody goji. Myślę jednak, że przy okazji pisania takiego artykułu źle byłoby o nich nie wspomnieć.
Owoce kolcowoju chińskiego są przydatne jako suplement diety dla diabetyków. Dzięki nim można obniżyć poziom cukru we krwi. W tym przypadku jednak bym uważał. Przed dodaniem jagód goji do diety lepiej jednak spytać się lekarza diabetologa, czy to dobry pomysł.
Chorobą współczesnej cywilizacji jest również, niestety, rak. Z tego względu warto jeść jagody goji. Pomagają one właśnie w profilaktyce nowotworów. Dzięki nim organizmowi łatwiej jest zwalczać wolne rodniki i antyoksydanty, które odpowiadają za uszkodzenia komórek. Te zaś prowadzić mogą właśnie do powstania nowotworu.
Jagody goji – przeciwwskazania
Jagody goji mają doskonałe właściwości prozdrowotne. Nie oznacza to jednak, że absolutnie wszyscy ludzie powinni je jeść. Wspomniałem wcześniej o diabetykach. W ich przypadku chodzi ryzyko nadmiernego obniżenia poziomu cukru we krwi. Nie tylko jednak oni powinni uważać na te owoce.
Inną grupą ludzi, która powinna unikać jedzenia jagód goji, są kobiety w ciąży i karmiące. Nie ma tu bynajmniej mowy o żadnych konkretnych problemach, które mogą powodować te owoce. Po prostu brakuje badań poświadczających pozytywne lub negatywne skutki ich spożywania w tym stanie.
Przykładowe desery z jagodami goji
Jagody goji można jeść na surowo tak jak rodzynki i daktyle. Sprawdzają się świetnie również jako dodatek do napojów i deserów. Liczba przepisów, w których są dodatkiem, jest naprawdę spora. Ja proponuję Ci wykorzystać poniższe cztery sposoby na ich wykorzystanie w słodkich przekąskach i napojach.
Napoje z jagodami goji
Najprostszym sposobem ich przyrządzenia jest zalanie ich wrzątkiem. Po wystygnięciu otrzymuje się aromatyczny napar urozmaicający smak wody. Owoce kolcowoju chińskiego można dodać również do jogurtu. Dobrze smakują zarówno dodane do jogurtu naturalnego, jak i słodzonego. W tym drugim przypadku jagody goji pomagają zbić nieco słodki smak deseru.
Ciasteczka z jagodami goji
Z jagód goji można robić też ciasteczka. Do ich upieczenia potrzebna jest jedna łyżka jagód goji, dwie szklanki kaszy jaglanej, dwie łyżki wiórek z kokosa, pięć moreli, jedna łyżeczka stołowa cynamonu, pół szklanki mleka waniliowego i cztery łyżki cukru.
Mleko, wiórki, cynamon i kaszę trzeba podgrzać, a następnie zmiksować. Do gładkiej masy należy dodać morele i jagody goji. Całość trzeba potem posypać cukrem. Na koniec pozostaje włożenie ciastek do piekarnika na 25 minut. Pieczone powinny być w temperaturze 190°.
Kuleczki owsiane z jagodami goji
Innym przysmakiem z jagodami goji są kuleczki owsiane. Do ich przygotowania potrzebne są one w ilości 50 g. Tyle samo będziesz potrzebował otrębów owsianych i pistacji. Pozostałe składniki to 200 g płatków owsianych, jedna łyżeczka stołowa cynamonu, pół łyżeczki imbiru i dwie duże łyżki cukru.
Najpierw trzeba obrać i posiekać orzechy pistacji. Następnym krokiem jest zmieszanie wszystkich składników w misce i odstawienie na 10 minut. Dzięki temu powstanie klejąca masa, którą można uformować w kulki. Potem pozostaje położyć je na blasze. Pamiętaj o wyłożeniu jej papierem do pieczenia, żeby do niej nie przywarły. Kuleczki owsiane z jagodami goji trzeba piec w temperaturze 190° przez 15 minut.
Jagody goji to nie tylko zdrowe, ale i smaczne owoce. Czego chcieć więcej? Jeśli mogę poprawić swój stan zdrowia, jedząc i pijąc pyszne desery i napoje, to jak najbardziej chcę to robić. Dlatego również Tobie polecam jagody goji. Profilaktyka zdrowotna przy pomocy w pełni naturalnego smakołyku to przecież idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.