Brak czasu to wymówka na praktycznie każdy temat. Nie inaczej jest z gotowaniem i przygotowywaniem jedzenia do pracy lub na cały dzień. Przyznaj, jak często jesz na mieście lub zamawiasz fast foody do biura? Najwyższy czas z tym skończyć. Sprawdź, co zrobić, gdy gotowanie nie sprawia Ci przyjemności (lub zwyczajnie nie masz na to czasu), a jednak pragniesz zdrowo się odżywiać. Przedstawiam proste sposoby na szybkie przyrządzanie posiłków.
Dlaczego warto planować posiłki?
Planowanie posiłków może wydawać się żmudnym i długotrwałym procesem, podczas którego musisz stworzyć długą listę zakupów, przejrzeć przepisy, zastanowić się, na co właściwie masz ochotę. Dlatego też w końcu poddajesz się, bo stwierdzasz, że i tak nie będziesz miał czasu na gotowanie. Zamawiasz więc wraz z kolegami z biura kebaba, który zapełni Twój żołądek na najbliższe kilka godzin lub kupujesz w biegu kilka drożdżówek w cukierni. Czy ten scenariusz brzmi znajomo? Jeżeli chcesz przełamać to błędne koło, to trafiłeś w dobre miejsce.
Na sam początek chciałbym Ci przedstawić kilka korzyści z planowania posiłków. Być może sprawią one, że nie poddasz się tak szybko i doprowadzisz ten proces do końca. Dlaczego więc warto planować swój dzienny lub tygodniowy jadłospis?
Szybciej zrobisz zakupy – dokładne zaplanowanie posiłków pozwoli CI tym samym stworzyć gotową listę zakupów. Sprawdzisz, których produktów brakuje w lodówce, dzięki czemu w sklepie nie będziesz się zastanawiał, czy ten rodzaj sera jest potrzebny lub, czy przypadkiem nie kończy Ci się ryż.
Ograniczysz marnowanie jedzenia – jeżeli zaplanujesz posiłki i będziesz się trzymać tego planu, to zminimalizujesz także ryzyko wyrzucenia połowy lub ⅓ tego, co kupiłeś w sklepie. Niestety często kupujemy w nadmiarze, kierując się myśleniem „a nuż się przyda”, po czym zapominamy, że w ogóle coś takiego kupiliśmy.
Zaoszczędzisz czas – być może samo gotowanie i myślenie o posiłkach nie wydaje Ci się sposobem na oszczędność czasu, jednak uwierz mi, że nic bardziej mylnego. Jeżeli poświęcisz w tygodniu pół godziny na zaplanowanie jadłospisu i zrobienie dokładnych zakupów, to nie będziesz musiał się zastanawiać po powrocie do domu co by tu przyrządzić na obiad lub chodzić do sklepu co dwa dni, by uzupełnić zapasy.
A jak w ogóle zabrać się za planowanie posiłków? Oczywiście wszystko zależy od tego, czy planujesz je tylko na następny dzień lub na tydzień, a także od tego, czy planujesz tylko dla siebie, a może także dla partnerki lub całej rodziny. Niemniej, najlepiej zacząć od sprawdzenia tego, co masz w lodówce (jaki jest stan warzyw i owoców, które produkty zbliżają się do końca terminu ważności itp.). Następnie przejrzyj szafki i zastanów się, co można połączyć. Może ryż z warzywami i kurczakiem lub makaron z sosem pomidorowym czy jajecznica na kolację?
Gdy już zrobisz krótki przegląd, zastanów się, co masz ochotę zjeść w tym tygodniu. Po pewnym czasie warto zrobić listę najczęściej powtarzanych potraw. Będziesz mógł do niej zaglądać w kryzysowych sytuacjach.
Jak przyspieszyć gotowanie? Kilka prostych trików
Posiłki zaplanowane, zakupy zrobione, teraz przyszedł czas na gotowanie. Możesz do tego podejść na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest przygotowanie wieczorem całego jadłospisu na następny dzień. Drugi to gotowanie obiadów na kilka następnych dni i przygotowywanie mniejszych posiłków na bieżąco. Wybór zależy od Ciebie. Jednak w każdym przypadku można nieco przyspieszyć sam proces gotowania. Jak to zrobić?
Gotuj wodę w czajniku elektrycznym – jeżeli masz kuchenkę gazową, to o wiele szybciej zagotujesz kaszę czy makaron, gdy wlejesz wrzątek z czajnika.
Gotuj pod przykryciem – jest to sposób na oszczędzanie czasu, a także energii.
Korzystaj ze sprzętów kuchennych – smażenie na patelni pochłania czasami więcej czasu niż użycie szybkowaru lub piekarnika. Nawet jeśli pieczenie zajmie więcej niż 15 minut, to w tym czasie możesz zająć się przecież innymi zadaniami.
Krój warzywa, mięso i inne składniki na małe kawałki – dzięki temu szybciej będą gotowe.
Jednogarnkowe dania – sposób na szybkie gotowanie
W szybkim gotowaniu nic nie sprawdza się lepiej niż przepisy z krótką listą składników i czasem przygotowania. Idealnie sprawdzą się do tego dania jednogarnkowe, które polegają na tym, że do garnka lub na głęboką patelnię wrzucasz w odpowiednim momencie poszczególne składniki, a reszta robi się sama. Przykładem takich przepisów jest m.in. curry z warzywami, gulasz z mięsem wołowym lub wieprzowym, leczo lub makaron z sosem i warzywami. Pomysłów jest naprawdę wiele i nie trzeba ich specjalnie długo szukać. Dodatkową zaletą tego typu dań jest mniej sprzątania.
Jednogarnkowe dania to nie wszystko. Doskonałą propozycją dla zabieganych są również zupy, które można przygotować na kilka dni. Je również można przygotowywać na wiele sposobów, a przepisów w internecie nie brakuje. Z kolei szybki sposób na lunch do pracy to sałatka. Wystarczy wrzucić gotowy mix sałat, mozzarellę, ulubione warzywa i przygotować dressing. Jeżeli będziesz miał sos w osobnym pojemniku i użyjesz go dopiero przed jedzeniem, to sałatka zachowa swoją świeżość.
Gotowe produkty – czy warto z nich korzystać?
Gotowe produkty, typu dania instant raczej nie należą do najzdrowszych. Jednak czy wszystkie sosy, zupy itp. są niewarte naszej uwagi? Jeśli zależy Ci na szybkim przygotowywaniu posiłków, to postaw na zdrowe półprodukty, takie jak np. ugotowane rośliny strączkowe (ciecierzyca, soczewica, fasola), pomidory w puszcze, ryby, a także mrożonki. Pamiętaj, że mrożenie nie pozbawia wartości odżywczych, dlatego gotowe miksy warzyw to must-have każdej zabieganej osoby. Możesz również od czasu do czasu kupić gotowe sosy, jednak zwracaj uwagę na skład (im krótszy, tym lepszy). Niestety do takich produktów często dodawane są wzmacniacze smaku i zbyt duże ilości soli lub cukru.
Jak przechowywać przygotowane jedzenie?
Na sam koniec chciałbym nieco wspomnieć o przechowywaniu jedzenia. Gdy już przygotujesz posiłki na cały tydzień, warto je umieścić w osobnych, szklanych pojemnikach na lunch. Dzięki temu wystarczy wyjąć je z lodówki i zabrać do pracy. Jeżeli zależy Ci na ciepłych daniach, to zaopatrz się w takie pudełka, które można umieszczać w mikrofali. A co jeśli podczas wielkiego gotowania na cały tydzień wyszło jednak za dużo jedzenia? Nie ma żadnego problemu – wystarczy zamrozić resztę. Dzięki temu będziesz miał przygotowane posiłki na kryzysowe sytuacje, podczas których wszelkie pomysły na posiłki ulecą z głowy.
Planowanie posiłków, choć może wydawać się pracochłonnym zadaniem, w gruncie rzeczy wcale nie jest takie trudne. Pozwala zaoszczędzić czas na gotowanie i robienie zakupów. Teraz wiesz już, na jakie produkty stawiać, gdy nie masz czasu na gotowanie. Mam nadzieję, że dzięki temu ograniczysz jedzenie fast foodów na mieście.