Czym faszerować jajka na Wielkanoc? Sprawdzone przepisy

Spis treści

jajka faszerowane

Na stole wielkanocnym w przeważnie każdym polskim domu można znaleźć co najmniej kilka potraw z jajkami w różnych postaciach. Jednym z popularniejszych dań są jajka ugotowane na twardo z dodatkiem nadzienia. Jeśli tak samo, jak ja, nie wyobrażasz sobie Wielkanocy bez jajek faszerowanych, to zapraszam do zapoznania się z prostymi i sprawdzonymi przepisami!

Jak ugotować jajka do faszerowania?

Zanim przejdę do propozycji nadzienia, warto podjąć niezwykle ważną kwestię, a mianowicie – jak ugotować jajko, by nadawało się do faszerowania? Wydaje się to dość prostą sprawą, jednak trzeba pamiętać, że takie jajko powinno być ugotowane na twardo. Jeśli żółtko będzie płynne, to z farszu niestety nici. Jak więc się do tego zabrać?

Standardowe jajko na miękko, które być może jadasz na śniadania lub kolacje, gotuje się około 5 minut. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem lejącego się żółtka, to z pewnością trzymasz jajka w wodzie nieco dłużej, do około 8 minut. Jednak do wersji faszerowanej, musisz je potrzymać jeszcze dłużej, nawet do 10 minut. Wtedy będziesz mieć pewność, że żółtko nie wyjdzie miękkie.

Do garnka należy wlać wodę i umieścić w środku jajka. Naczynie postaw na średnim ogniu i poczekaj, aż woda się zagotuje. Dopiero wtedy ustaw minutnik na 9-10 minut. Po tym czasie zdejmij jajka z ognia, wylej gorącą wodę i wlej zimną.

Jeśli tego nie zrobisz i pozostawisz je w gorącej wodzie, wokół żółtka może zrobić się otoczka o dość ciemnym, specyficznym kolorze. Wskazuje ona na to, że jajko jest po prostu przegotowane.

Jajka faszerowane z nadzieniem mięsnym

Jajka ugotowane, teraz przyszedł więc czas na przygotowanie farszu. Na samym początku wspomnę, że właściwie w każdym przypadku proces ten przebiega tak samo.

Po wystudzeniu trzeba obrać jajka ze skorupki, tak, aby nie uszkodzić przy tym białka. Następnie przy pomocy noża przekroić jajko na pół (wzdłuż dłuższej strony) i wydrążyć żółtko. Będzie ono blendowane razem z pozostałymi składnikami. Po przygotowaniu takiego farszu wystarczy jedynie wypełnić nim „lukę” po żółtku i gotowe.

Propozycji na nadzienia jest naprawdę wiele – tak naprawdę możesz samodzielnie kombinować ze składnikami i opracować swoje ulubione połączenia. Przedstawię Ci teraz dwa najpopularniejsze nadzienia mięsno-rybne. Oprócz nich możesz zdecydować się również na zblendowanie żółtek z pasztetem czy z tuńczykiem.

Jajka faszerowane z szynką

Farsz z szynką to chyba jedna z powszechniejszych propozycji na wielkanocnym stole. Do przygotowania takiego nadzienia potrzebujesz drobno pokrojonej szynki, serka śmietankowego, pieprzu i soli oraz rzeżuchy do dekoracji. Możesz ją również zastąpić szczypiorkiem lub koperkiem.

Wyjęte wcześniej żółtko rozgnieć widelcem, dodaj do tego wymienione wyżej składniki i wymieszaj całość, doprawiając do smaku. Tego farszu nie trzeba blendować, chyba że wolisz bardziej jednolitą masę. Wypełnij jajka nadzieniem i udekoruj rzeżuchą.

Jajka faszerowane z łososiem

Dość popularnym wyborem jest również farsz jajeczno-łososiowy. Do jego przyrządzenia potrzebny będzie majonez, chrzan, masło, plastry wędzonego łososia i koperek lub szczypiorek (w zależności od preferencji smakowych) oraz oczywiście pieprz i sól.

Na samym początku utrzyj żółtka z majonezem i masłem. Do tej masy dorzuć drobno pokrojonego łososia i wszystko wymieszaj. Opcjonalnie możesz też dodać odrobinę soku z cytryny do smaku. Całość dopraw solą i pieprzem i przełóż do jajek. Na wierzch posyp posiekany koperek lub szczypiorek.

Jajka faszerowane z nadzieniem warzywnym

Nadzienie warzywne jest równie pyszną alternatywą. Warto je przygotować, zwłaszcza gdy wiesz, że do Twojego wielkanocnego stołu zasiądą osoby, które nie spożywają mięsa. Proces przygotowania jajek wygląda tu tak samo, dlatego też przejdę od razu do propozycji składników na farsz.

Jajka faszerowane z pieczarkami

Jajka faszerowane pieczarkami także są często wybieraną opcją. Pamiętaj jedynie, że pieczarki należy wcześniej przygotować, czyli usmażyć je na patelni razem z cebulką. Dopiero po wystudzeniu łączy się je z żółtkiem, majonezem oraz pieprzem i solą. Taki farsz, po przełożeniu do białek, można udekorować rzeżuchą lub kiełkami rzodkiewki.

Jajka faszerowane z awokado

Mam dla Ciebie również przepis na faszerowane jajka w meksykańskim klimacie. Żółtka zblenduj z miąższem awokado i sokiem z cytryny, po czym dodaj do gotowej masy drobno posiekaną czerwoną cebulę. Po wypełnieniu jajek farszem można je posypać poszatkowaną natką pietruszki.

Jajka faszerowane z suszonymi pomidorami

Z Meksyku przenosimy się do słonecznej Italii. Tym razem inspiracją będą elementy włoskiej kuchni. Do rozdrobnionych żółtek dodaj drobno pokrojone suszone pomidory i oliwki. Następnie wymieszaj je z ricottą i bazylią (również posiekaną) i dopraw solą i pieprzem do smaku. Możesz też dodać do farszu orzeszki pinii, jednak jest to opcjonalne.

Jajka faszerowane z pastą

Alternatywą dla tradycyjnego farszu jest wypełnienie białek pastą. Ma ona nieco inną konsystencję i sprawia, że cała potrawa wydaje się bardziej kremowa. Jedną z propozycji jest przygotowanie pasty musztardowej. Potrzebne będą (oprócz żółtek jaj), musztarda, śmietana 18% oraz pieprz i sól, a także odrobina miodu. Wszystkie te składniki należy zblendować na gładką, jednolitą masę.

Taką pastę można przygotować na wiele różnych sposobów. Wystarczy musztardę z powyższego przepisu zamienić na jakiekolwiek inny składnik – wędzonego łososia, pieczarki, tuńczyka, makrelę lub suszone pomidory.

A może jajka faszerowane na ciepło?

Jeśli na wielkanocnym stole brakuje Ci jajek przygotowywanych na ciepło, to mam dla Ciebie ciekawą propozycję na farsz z pieczarkami. W tym przypadku grzyby również usmaż wcześniej z cebulą. Najlepiej, by były pokrojone w drobną kosteczkę.

Jajka faszerowane na ciepło przygotowuje się w skorupkach. Po ugotowaniu nie obieraj ich, tylko przy pomocy ostrego noża przekrój na pół. W tym przypadku trzeba wydrążyć nie tylko żółtko, ale całe jajko (zrób to ostrożnie, aby nie uszkodzić skorupki). Następnie zblenduj je lub rozgnieć widelcem i połącz z pieczarkami. Dodaj do masy masło, chrzan, po czym dopraw solą i pieprzem do smaku.

Tak przygotowany farsz przełóż do skorupek i obtocz całość w bułce tartej. Następnie smaż jajka na patelni z rozgrzanym olejem (stroną z farszem). Gotowe!

Jajka faszerowane to dla wielu osób niezbędna potrawa na Wielkanoc. Można je jednak przygotować również w inne dni w roku, np. jako przekąskę lub szybką kolację. Wybierz propozycję, która najbardziej przypada Ci do gustu lub stwórz własną kompozycję!

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy