odpoczynek za misatem

Relaks poza miastem brzmi błogo i może się marzyć niejednemu. Jednak każdy ma inną definicję odpoczynku – jedni wolą go w aktywnej formie, inni chcą po prostu leżeć. Jak i gdzie wypoczywać z dala od miejskiego zgiełku? Oto moje propozycje na krótkie wyjazdy, po których wrócisz w pełni sił.

Kemping – miejsca, żeby pobyć w ciszy i z dala od świata

Wyjazd z przyczepą wcale nie musi oznaczać spartańskich warunków. Nowoczesne pola namiotowe i kempingowe zapewniają węzły sanitarne, wyposażone w prysznice, pralnie i suszarnie, sale zabaw dla dzieci, miejsca, w których doładujesz telefon i inne sprzęty, ogólnodostępną kuchnię i wiele innych.

Mimo wielu udogodnień wciąż jest to całkiem tania opcja noclegowa, która może przypaść do gustu tym osobom, które wolą spędzać czas inaczej, niż siedząc przed namiotem.

Z wielu miejsc przeznaczonych do obozowania można łatwo ruszyć dalej i sprawdzić co dzieje się wokół. Zazwyczaj pola namiotowe i kempingowe znajdują się w lasach, oddalone od centrum miasta, dzięki czemu jest się blisko natury.

Glamping – relaks na łonie natury i w wysokim standardzie

Pojęcie glamping powstało z połączenia dwóch angielskich słów „glamourous” i „camping”. W wolnym tłumaczeniu określenie dotyczy spędzania czasu na łonie natury, ale w warunkach niemal hotelowych.

Jest to wypoczynek, który może przypaść do gustu naprawdę wielu osobom, szczególnie takim, które nie mają ochoty inwestować w sprzęt campingowy i wolą wygodę.

Coraz częściej ci, którzy chcą wybrać się na wypad z dala od miasta, wybierają już przygotowane noclegi w przepięknych miejscach i robiące piorunujące wrażenie. Kto nie chciałby spędzić kilku nocy w domku na drzewie w samym sercu lasu lub kirgiskiej jurcie rozstawionej w górskiej aurze Kotliny Kłodzkiej?

Tego typu ośrodki pozwalają wypocząć w zupełnie innych warunkach. Dodatkowo glamping stawia na wizualne doznania – miejsca, w których odpoczywasz, są malownicze i piękne.

Niezwykłe namioty, specjalne instalacje, nowoczesne studia, a nawet przezroczyste bańki, przez które możesz oglądać niebo przez całą dobę – kilka nocy w takim miejscu z pewnością zostanie w Twojej pamięci na długo.

Weekend spędzony w ośrodku agroturystycznym

Osoby, które nie gonią za luksusem i chcą się odciąć od tego, czym otaczają się na co dzień, mogą postawić na ośrodki agroturystyczne. Zazwyczaj są to miejsca, w których można odpocząć i przy okazji spędzić czas wśród zwierząt. Jeśli jesteś fanem jazdy konnej lub zawsze chciałeś tego spróbować, to fantastyczna okazja.

Różne umiejscowienie ośrodków, często z dala od wszystkiego, sprawia, że mogą one oferować inne aktywności, np. wędkowanie, zbieranie grzybów itp. Niekiedy można je określić jako oazę pośrodku niczego – agroturystyka stanowi dobrze wyposażony kompleks, na którego terenie da się dogodnie spędzać czas na świeżym powietrzu na różne sposoby.

Niektóre ośrodki mają na wyposażeniu, np. baseny, grill, sauny, ruskie banie, ośrodki fitnessowe i rozrywkowe, jak korty tenisowe lub tory bowlingowe do dyspozycji gości. Dzięki temu każdy może wybrać zajęcie dla siebie i odpoczywać w taki sposób, jaki lubi najbardziej.

Strefa SPA, aby odzyskać spokój

Możliwość skorzystania z masaży, sauny, relaksacyjnych kąpieli czy okładów sprawi, że zregenerujesz się w inny sposób niż zwykle. Ponadto jest to sposób na zadbanie nie tylko o zmęczony zgiełkiem umysł, ale także ciało. Maseczki, kąpiele borowinowe czy sesje w grocie solnej wpływają na samopoczucie i odżywienie organizmu.

Mężczyźni, myśląc o wypoczynku, niekoniecznie w pierwszej kolejności wybiorą SPA, ale może być to dokładnie to, czego potrzebujesz.

Weekend w parkach narodowych

Parki narodowe da się znaleźć w każdym zakątku Polski i są to fantastyczne miejsca, aby dowiedzieć się czegoś o niepowtarzalnym obszarze danego regionu, poznać jego historię, poobcować z naturą i posłuchać czegoś innego, niż dźwięków miasta.

Raczej rzadko kiedy jest okazja, żeby znaleźć się w Borach Tucholskich lub w Roztoczańskim Parku Narodowym. Nie ma lepszego miejsca niż Narwiański Park Narodowy lub Kampinos, by podziwiać łosie w ich naturalnym środowisku, a Białowieża to jedno z nielicznych miejsc na świecie, w którym można spotkać żubry (to tutaj udało się też uratować ten gatunek od całkowitego wymarcia).

Równie interesującymi miejscami są rezerwaty przyrody, dzięki którym w chronionych miejscach można obserwować różne zjawiska przyrodnicze, jak np. Helskie Wydmy lub Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej.

Kilka dni na górskim szlaku dla lubiących odpoczywać w ruchu

Ci, którzy preferują aktywne formy odpoczynku jako cel ucieczki z miasta, mogą wybrać wsie położone w pobliżu górskich szlaków turystycznych. W Polsce jest w czym przebierać: Góry Stołowe, Tatry, Beskidy, Bieszczady, Góry Świętokrzyskie… W sumie można odwiedzić blisko 50 pasm górskich, nie opuszczając kraju. Każdy z nich nieco się różni tym, co Cię tam czeka w kwestii ilości tras, ich trudności, długości i wysokości, na jaką trzeba się wspiąć.

Gwarantuję, że ten często wielogodzinny wysiłek jest wart satysfakcji, jaka czeka Cię na górze. Na południu Polski odnajdą się nie tylko zaprawieni górscy turyści – na szlaki coraz częściej wybierają się biegacze i rowerzyści, czerpiąc rozrywkę z pokonywania przepięknych tras na swój sposób.

Jeśli góry dopiero wchodzą w kanon Twoich rozrywek i miejsc do wypoczynku, na początek możesz wybrać miejsca mniej wymagające, jak np. Jura Krakowsko-Częstochowska. Spacery wśród skałek, odwiedzając przy okazji dawne zamki obronne, to świetny sposób, aby nabrać nawyku chodzenia po zmiennym terenie.

Gdzie możesz pojechać z dziećmi?

Bardzo dobrym pomysłem może być zabranie dzieci do ośrodka agroturystycznego, w którym będą miały szansę spędzić czas na wielu atrakcjach na świeżym powietrzu. Jeśli masz starsze pociechy, świetne rozwiązanie to kemping.

Aktywność fizyczna i zrównoważona ilość atrakcji sprawią, że maluchy będą mieć możliwość na spożytkowanie swojej energii, a dzięki temu same lepiej wypoczną. Gdy dzieci zajmą się zabawą w basenie lub maszerowaniem, Ty możesz na chwilę skupić się na sobie.

Łatwo zauważyć, że sposobów na odpoczynek jest od groma, a najwięcej zależy od tego, czego właściwie Ci potrzeba. Nie zapominaj, że żeby prawdziwie odpocząć, dobrze odpuścić sobie zabieranie pracy ze sobą!

11 / 100

Dodaj komentarz