Teatry w Warszawie – gdzie można spotkać prawdziwe gwiazdy?

Spis treści

warszawski teatr

Miłośnicy sztuki, którzy zamieszkują stolicę, nie mają na co narzekać. W Warszawie znajduje się mnóstwo instytucji kultury, w tym niemal 30 teatrów. Myślę, że warto zarezerwować sobie wolny weekend i wybrać się na jeden ze spektakli. Nie wiesz, jaki wybrać? Dobrą wskazówką może być obsada, czyli aktorzy, których znasz i cenisz. W którym z warszawskich teatrów spotkasz najwięcej gwiazd?

Plejada gwiazd w warszawskich teatrach – gdzie warto się wybrać?

Mieszkańcy stolicy mają duże szczęście z pewnością nie mogą narzekać na brak instytucji kultury w swoim mieście. Według danych z 2022 roku w Warszawie funkcjonuje aż 26 teatrów, w tym m.in. teatry dramatyczne, muzyczne, operowe i lalkowe. Najstarszym nie tylko w stolicy, ale i w całej Polsce jest Teatr Nardowy, który w 1765 roku założył nikt inny jak znany z zamiłowania do kultury i sztuki król Stanisław August Poniatowski.

Wizyta w jednym z warszawskich teatrów to propozycja idealna dla wszystkich, którzy raz na jakiś czas lubią zastąpić wizyty w kinie kwintesencją sztuki na żywo. Co więcej, ciekawa forma rozrywki, szansa na liźnięcie kultury i wciągające scenariusze spektakli teatralnych, pośród których każdy znajdzie propozycję dla siebie, to nie wszystko. Warszawskie teatry to także prawdziwa plejada gwiazd. Niektórych artystów z pewnością kojarzysz z topowych polskich filmów i seriali. Do jakiego teatru warto się wybrać, aby zobaczyć ulubionych aktorów w ich żywiole?

Teatr 6. Piętro

Teatr 6. Piętro mieści się na Placu Defilad w budynku Pałacu Kultury i Nauki. Jak sama nazwa wskazuje – na szóstym piętrze. Teatr, który rozpoczął swoją działalność w 2010 roku, został założony przez reżysera Eugeniusza Korina i aktora Michała Żebrowskiego. Na pewno kojarzysz go, chociażby z ekranizacji Wiedźmina, Ogniem i Mieczem czy Pana Tadeusza.

Prywatna scena dramatyczna wystawia takie spektakle jak Ucho Prezesa, czyli satyryczne political-fiction na podstawie serialu emitowanego w serwisie YouTube. W obsadzie znaleźli się m.in. znani z Kabaretu Moralnego Niepokoju Robert Górski i Mikołaj Cieślak, Cezary Pazura czy Izabela Dąbrowska.

Interesującą pozycją w repertuarze Teatru 6. Piętro jest także odważny, bezpośredni spektakl o relacjach damsko-męskich Bliżej w reżyserii Eugeniusza Korina, który jest również dyrektorem artystycznym placówki. Nie sposób pominąć również francuskiej sztuki Art z Michałem Żebrowskim, Borysem Szycem i Januszem Chabiorem. 

Na deskach teatru pojawia się także wiele innych słynnych nazwisk, m.in. Anna Dereszowska, Daniel Olbrychski czy Joanna Liszowska. W inscenizacji komedii Woody’ego Allena Zagraj to jeszcze raz, Sam w Teatrze 6. Piętro można także zobaczyć Kubę Wojewódzkiego, który wciela się w główną rolę.

Teatr Kwadrat

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego powstał w 1974 roku, a więc funkcjonuje już od 49 lat. Początkowo mieścił się przy ulicy Czackiego, ale później przeniesiono go na ulicę Marszałkowską. Jest to jeden z najchętniej wybieranych teatrów komediowych w Polsce. Na jego deskach występowały takie osobistości jak Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska czy Gabriela Kownacka.

Obecnie w skład zespołu Teatru Kwadrat wchodzą m.in.: Paweł Małaszyński, Olga Kalicka, Grzegorz Wons, Marta Żmuda-Trzebiatowska i Katarzyna Glinka. Z placówką współpracują także Julia Kamińska, Hanna Śleszyńska oraz Bartosz Opania. A to nie wszyscy, ponieważ na scenie Kwadratu można spotkać jeszcze więcej świetnych aktorów teatralnych i filmowych.

Polecam Ci odwiedziny oficjalnej strony tej placówki i przegląd repertuaru. Warto zwrócić uwagę na spektakl Za jakie grzechy? w reżyserii Andrzeja Nejmana. Jest to adaptacja słynnej komedii Jonasa Elmera z Lucy Hill, w której występują m.in. Lucyna Malec, Grzegorz Wons i Olga Kalicka.

Teatr Komedia

Kolejnym słynnym warszawskim teatrem jest Teatr Komedia, działający w stolicy od 1954 roku. Jak już pewnie się domyślasz – z tego miejsca nie wyjdziesz z kwaśną miną, bo repertuar jest pełen komedii, w tym fars i satyr. Znajdą się także spektakle muzyczne. Teatr Komedia znajduje się przy ulicy Słowackiego w pięknym jasnym, owalnym budynku.

Kogo możesz tam zobaczyć? Występuje tam mnóstwo słynnych aktorów. Znasz ich z ekranu i rozpoznasz przynajmniej część, nawet jeśli wcześniej raczej nie pojawiałeś się w teatrze. W spektaklach pojawiają się m.in. Jerzy Bończak, Krzysztof Dracz, Olga Borys, Mateusz Banasiuk, Artur Chamski i Tomasz Dedek.

Teatr Sabat

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Teatru Sabat, czyli jedynego w kraju teatru rewiowego założonego przez Małgorzatę Potocką w 2001 roku. Mieści się on przy ulicy Foksal 16, gdzie dawniej funkcjonował Teatr Kameralny. Jest to wyjątkowe miejsce, dlatego przygotuj się na przeżycia rodem z Broadwayu i lat 20.

W teatrze Małgorzaty Potockiej nie usiądziesz na krzesłach lub fotelach ustawionych w równych rzędach. Zamiast tego poczujesz się jak w starym filmie, zasiadając przy eleganckim, okrągłym stoliku. Przed spektaklem gościom serwowana jest kolacja. Widzowie jednego ze spektakli w Teatrze Sabat mogą również popijać w międzyczasie drinki.

Jeśli chcesz poczuć się, jakbyś cofnął się w czasie do La Belle Époque, to z pewnością jest to miejsce dla Ciebie. Swoją drogą to również świetna opcja na randkę z ukochaną. Jestem pewien, że doceni porządną dawkę sztuki, klimatyczne wnętrza i pyszne jedzenie.

Teatr Muzyczny Roma

Na pewno słyszałeś już o Teatrze Roma, bo zwyczajnie jest bardzo popularny. I to nie bez powodu, ponieważ wystawia świetne spektakle, a dokładniej – musicale. Z tego względu, jeśli jesteś miłośnikiem połączenia muzyki z grą aktorską, to zdecydowanie miejsce dla Ciebie.

Teatr powstał w 1994 roku na skutek przemianowania Operetki Warszawskiej. Wcześniej wystawiano tam także m.in. spektakle baletowe i operetkowe, jednak później placówka zaczęła skupiać się wyłącznie na musicalach i tak pozostało do dziś. Teatr Muzyczny Roma znajdziesz na ulicy Nowogrodzkiej.

Roma prezentuje zarówno musicale zagraniczne w wersji po polsku, jak i spektakle muzyczne z kraju nad Wisłą. Jednym z najdłużej granych na scenie Teatru Roma tytułów (od 2017 do 2019 roki) byli Piloci. Jest to polski musical, który opowiada o miłości w realiach lat 30. i 40. i związanych z nimi wydarzeniami historycznymi. Obecnie transmisja z musicalu jest także dostępna na platformie VOD.

Obecnie dużą popularnością cieszy się Aida, czyli musical, którego twórcą jest sam Elton John. Artysta znany z takich piosenek jak Rocket Man czy Can You Feel The Love Tonight skomponował muzykę do tekstu autorstwa cenionego na całym świecie Tima Rice’a. Rice jest odpowiedzialny m.in. za tekst do słynnego musicalu Jesus Christ Superstar.

Teatr Kamienica

Warszawski Teatr Komediowy jest usytuowany w klimatycznej, zabytkowej kamienicy przy Alei Solidarności. Jego założycielem jest Emilian Kamiński, polski aktor i reżyser, którego z pewnością znasz z wielu świetnych produkcji. Prowadził on tę instytucję do 2022 roku. Na deskach Teatru Kamienica występują m.in. Piotr Gąsowski, Katarzyna Skrzynecka, Jarosław Boberek, Waldemar Błaszczyk oraz Przemysław Bluszcz. Jeśli masz dzieci, to świetne miejsce, żeby przekonać je do spektakli teatralnych, bo w repertuarze znajdziesz również pozycje dla najmłodszych.

Historia powstania tego miejsca jest bardzo ciekawa i sięga czasów PRL-u. Pomysł na założenie teatru miał wyniknąć z rozmowy między Emilianem Kamińskim i jednym z broadwayowskich reżyserów. Po prostu spytał on Kamińskiego, dlaczego tak właściwie nie założy własnego teatru. Prace nad realizacją tej idei trwały wiele lat, aż wreszcie w 2009 roku odbyło się uroczyste otwarcie Teatru Kamienica. Placówkę odznaczono wieloma nagrodami oraz wyróżnieniami.

Teatr Narodowy

Oczywiście w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć najstarszego ze wszystkich w Polsce tego typu przybytków. Imponujący gmach Teatru Narodowego z największą sceną (placówka posiada ich aż 3) znajduje się na Placu Teatralnym. To miejsce bez wątpienia powinieneś odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Chyba nie muszę wspominać o tym, że możliwość pojawienia się na scenie Teatru Narodowego jest dla aktorów ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Na jego deskach występowali m.in. Janusz Gajos, Marek Barbasiewicz, Danuta Stenka, Małgorzata Kożuchowska, Grzegorz Małecki, Edyta Olszówka i Ewa Wiśniewska.

Teatr Capitol

Mnóstwo aktorów znanych w całym kraju możesz spotkać również w warszawskim Teatrze Capitol na ulicy Marszałkowskiej. Jeśli lubisz farsy i komedie, to zdecydowanie miejsce dla Ciebie. Dodatkowo trzeba przyznać, że wnętrza Capitolu mają niepowtarzalny klimat. Występują tam takie sławy jak Olaf Lubaszenko, Radosław Pazura, Katarzyna Skrzynecka, Patricia Kazadi, Elżbieta Romanowska czy Rafał Cieszyński.

Oczywiście w Warszawie jest o wiele więcej wartych uwagi miejsc, o których nie wspomniałem. Są to m.in. Teatr Polonia założony przez fundację aktorki Krystyny Jandy oraz Nowy Teatr, na którego deskach występowali Maja Ostaszewska czy Andrzej Chyra. Polecam Ci również wizytę w Teatrze Anteneum im. Stefana Jaracza. Zobaczysz tam Mariana Opanię, Paulinę Gałązkę, Stanisława Bluszcza czy Magdalenę Schejbal.

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy