Miniseriale – które jednosezonowe produkcje warto obejrzeć?

Spis treści

jedosezonowe seriale

Lubisz obejrzeć dobrą produkcję, ale nie masz czasu na długie przesiadywanie przed ekranem? W takim razie mogę Ci polecić kilka wartych uwagi miniseriali. Na liście znajdą się propozycje z różnych gatunków – coś dla fanów zagadek kryminalnych, historie biograficzne lub te przepełnione grozą. Sprawdź, która z nich przypadnie Ci do gustu!

Dlaczego warto sięgać po miniseriale?

Kto z nas nie lubi rozsiąść się w piątkowy wieczór na kanapie z dobrym serialem lub filmem? Cóż, pewnie znajdą się takie osoby, jednak mogę się założyć, że i Ty lubisz spędzać wolny czas w ten sposób. Jeśli jednak nie chcesz poświęcać na daną historię zbyt wiele czasu, to możesz zdecydować się na miniserial. Jest to produkcja, której fabuła jest zbyt obszerna na jeden film, ale jednocześnie nie będzie się ciągnąć przez wiele sezonów.

Dlatego też miniseriale to idealna propozycja dla osób przerażonych serialami przeradzającymi się w formę nieskończonej telenoweli. Okrojona forma przeważnie zamyka się w kilku odcinkach pojedynczego sezonu. Jeśli historia okaże się wciągająca, można nawet obejrzeć cały miniserial za jednym zamachem.

Miniseriale z motywem kryminalnym

Detektywistyczny klimat, intryga i strzeżone tajemnice w tle to coś, co brzmi jak pomysł na udany wieczór filmowy? W takim razie spróbuj jednej z trzech poniższych produkcji.

Mare z Easttown – mroczne strony małej społeczności

Miniserial Mare z Easttown to opowieść o policjantce z małego miasteczka w Pensylwanii. Jej życie zawodowe przeplata się z prywatnymi problemami. Prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa nastoletniej matki. Jednocześnie mierzy się z własnym rozwodem, samobójstwem syna i innymi problemami na tle prawnym. Cała historia owiana jest na swój sposób toksyczną atmosferą małej miejscowości, która skrywa swoje mroczne strony.

Produkcja zamknęła się w 7 odcinkach. Rolę główną zagrała Kate Winslet i niektóre z wypowiedzi aktorki mogą sugerować, że producent pokusi się o kolejny sezon. Oczywiście wtedy starci on miano miniserialu, jednak na razie – mogę go śmiało polecić.

Outsider – kryminał z elementami grozy

Lubisz twórczość Stephena Kinga? W takim razie z pewnością przypadnie Ci do gustu miniserial stworzony na podstawie jednej z jego powieści. Główny bohater – Ralph Anderson – to policyjny śledczy, który wciąż jest pogrążony w żałobie po zmarłym synu. Okoliczności morderstwa 11-letniego chłopca sprawiają jednak, że wraca do pracy, angażując Holly Gibney, prywatną detektyw. Nie wie, że w pewnym momencie będzie musiał się zmierzyć z mordercą twarzą w twarz.

Miniserial zamknął się w 10 odcinkach. Miał premierę w 2020 roku i można go obejrzeć na HBO Max.

W głębi lasu – polska produkcja kryminalna

W ostatnim czasie powstają również całkiem dobre polskie serie kryminalne. Wartym uwagi miniserialem jest z pewnością W głębi lasu, który jest ekranizacją powieści Harlana Cobena. Serial został wyprodukowany przez Netfliksa. Składa się z 6 odcinków.

Z pewnością jednak interesuje Cię fabuła. Głównym bohaterem w tym przypadku jest warszawski prokurator, który wiele lat temu stracił siostrę uznaną za zaginioną podczas obozu letniego. Nikt do tej pory nie rozwiązał tej sprawy, jednak nagłe znalezienie ciała sprawia, że śledztwo nabiera nowego tempa. Sama akcja serialu rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych – w 1994 i 2009 roku.

Chwile strachu i grozy – przykładowe miniserialne

Jeśli kryminalne zagadki z morderstwami w tle to dla Ciebie zbyt mała dawka adrenaliny, to z pewnością zainteresują Cię nieco mocniejsze propozycje, które łączą w sobie elementy thrillera i horroru.

Zepsuta krew – sukces i upadek miliarderki

No dobrze, tutaj może niespecjalnie będziesz odczuwał strach, ponieważ jest to lekki dreszczowiec o podłożu biograficznym. Jednak postanowiłem o nim wspomnieć, ponieważ jest zdecydowanie wart obejrzenia. Z drugiej strony, jeśli przeraża Cię wizja upadku ze szczytu i utraty całego majątku, to można spokojnie tutaj mówić o elementach grozy.

O tej produkcji było głośno pewien czas temu, a billboardy promocyjne pojawiały się w wielu miastach. Jeżeli jednak jeszcze się z nią nie zapoznałeś, to najwyższa pora nadrobić zaległości. Jest to krótki, oparty na prawdziwych wydarzeniach serial, składający się z 8 odcinków.

Główną bohaterką jest Elizabeth Holmes, która pewnego dnia postanawia założyć firmę Bio-Tech. Rezygnuje ze studiów na Stanfordzie i wiedziona sukcesami milionerów z Doliny Krzemowej, walczy o sukces. Podejmuje wielkie, lecz opłacalne ryzyko, jednak w tej branży bardzo łatwo się sparzyć.

Historia Lisey – mroczny serial na podstawie powieści Kinga

Tym razem miniserial grozy z prawdziwego zdarzenia, czyli produkcja oparta na powieści Stevena Kinga. Sam autor uczestniczył w tworzeniu scenariusza. Serial można obejrzeć na Apple TV.

Lisey jest wdową po zmarłym pisarzu, autorze licznych bestsellerów. Źródłem inspiracji dla niego były jednak miejsca pełne mroku i grozy, które wraz z odejściem męża odeszły w niepamięć. Jednak gdy pojawiają się osoby, które za wszelką cenę pragną zdobyć nieopublikowane materiały zmarłego, wspomnienia wracają. Lisey musi więc na nowo zmierzyć się z mrokiem, który nie jest już tylko wypartym śladem przeszłości.

Terror – niesamowita opowieść o przetrwaniu

To nie krwiożercze potwory, jadowite węże czy upiory zza światów są najbardziej mrożącymi krew w żyłach stworzeniami. O wiele bardziej przerażające wydaje się prawdziwe oblicze surowej natury, w porównaniu z którą człowiek jest niewielką, nic nieznaczącą istotą. Takie emocje można przeżyć podczas oglądania krótkiej, lecz pełnej emocji produkcji pt. Terror.

Jest to opowieść o załodze statku Królewskiej Marynarki Wojennej, która udaje się na morza Arktyki w poszukiwaniu przejścia Północno-Zachodniego. Niestety panujące tam warunki atmosferyczne zaprzepaszczają sukces wyprawy. Załoga musi mierzyć się nie tylko z pogodą, ale także kończącymi się zapasami żywności i brakiem perspektywy uzyskania jakiejkolwiek pomocy.

Serial niestety wykroczył poza ramy miniseriali, ponieważ składa się już z dwóch sezonów. Mimo to wciąż jest wart polecania, a sezony (stanowiące osobne historie) składają się tylko z 10 odcinków po 45-56 minut każdy.

Miniseriale na relaks po ciężkim dniu – luźne komedie lub dramaty

Nie ma co ukrywać – po miniseriale najczęściej sięgamy w piątkowy wieczór lub gdy chcemy sobie zrobić weekendowy maraton filmowy. Czasem jednak zdarzają się męczące dni w pracy, po których pragniemy jedynie położyć się na kanapie i skupić uwagę na zupełnie innej rzeczywistości. Zdaję sobie sprawę, że każdy lubi nieco inaczej relaksować się po ciężkim dniu, dlatego uwzględniam w tym zestawieniu zarówno lekkie komedie, jak i nieco poważniejsze dramaty.

Gambit królowej – niekwestionowany sukces Netfliksa

Ta jednosezonowa produkcja podbiła serca milionów widzów w 2020 roku. Jest to miniserial, którego fabuła opiera się na powieści Waltera Tevisa. Akcja przenosi się do lat 50. ubiegłego wieku i opowiada historię osieroconej Elizabeth „Beth” Harmon. Wykazuje się ona niezwykłym talentem szachowym. Za główny cel w życiu obiera sobie zostanie najlepszą szachistką na świecie, jednak towarzyszą jej przy tym walka z nałogami i trudna przeszłość.

Kto jeszcze nie widział, ten niech spieszy nadrabiać zaległości. Miniserial składa się jedynie z 7 odcinków i można go obejrzeć na Netfliksie.

Russian Doll – produkcja z motywem pętli czasowej

Russian Doll to propozycja dla wszystkich fanów produkcji z pętlą czasową. W tym przypadku główna bohaterka – Nadia – umiera w dniu swoich 36 urodzin. Jednak nie przechodzi w zaświaty, a odradza się na nowo i za każdym razem przeżywa ten sam dzień. Co prawda jest to kolejny miniserial, który po premierze 2 sezonu stracił to miano, jednak fabuła, która kryje w sobie dużo symboli i ukrytych znaczeń, zdecydowanie przyciągnie uwagę widza.

Mildred Pierce – historia sukcesu i trudów życia

Obiecywałem miniseriale, które pozwolą zapomnieć o ciężkim dniu w pracy, a teraz propozuję taki, który opowiada o trudach codziennego życia. Cóż, być może jest to lekki paradoks, jednak przyglądanie się cudzym problemom pomaga nieco zapomnieć o tych naszych, czyż nie?

Mildred Pierce to miniserial, którego główną bohaterką jest kobieta po rozwodzie, z dwójką córek na utrzymaniu. Po bezskutecznych staraniach o posadę gospodyni domowej postanawia zatrudnić się w małej restauracji i rozwijać biznes piekarniczy. Krok ten okazuje się niemałym sukcesem, zwłaszcza że akcja dzieje się w latach 30., kiedy panuje ogólny kryzys. Mildred, mimo że odnosi sukcesy w życiu zawodowym, nie może się pochwalić tym samym, jeśli chodzi o życie prywatne. W końcu próba znalezienia prawdziwej miłości i wychowywanie dwóch dziewczynek to niełatwe zadanie.

Miniseriale oparte na faktach

Ta kategoria jest przeznaczona dla osób, które przy zapowiedziach filmowych intryguje napis „oparty na prawdziwych zdarzeniach”. Takich produkcji nie brakuje i wśród miniseriali. Dzięki nim można dowiedzieć się nieco o ważnych wydarzeniach historycznych, społecznych i kulturowych lub poznać ścieżkę kariery sław.

Unorthodox – o przełamywaniu granic

Toksyczne, zamknięte środowisko, brak wolności i możliwości decydowania o własnym losie – to główne wątki serialu Unorthodox, który oparty jest na wydarzeniach z życia Debory Feldman. Fabuła inspirowana jest książką autobiograficzną. Deborah, jako młoda Żydówka, żyje pod dyktando ortodoksyjnej społeczności. To jej rodzice, w porozumieniu ze starszyzną religijną, aranżują jej małżeństwo, decydują, jak ma żyć i się zachowywać. Bohaterka nie ma szansy na spełnianie własnych pragnień i całe swoje życie musi podporządkowywać innym. Postanawia się jednak zbuntować i próbuje wyrwać się ze szponów toksycznego otoczenia.

Unorthodox jest klasycznym przykładem miniserialu – składa się jedynie z 4 odcinków. Produkcję można obejrzeć na Netfliksie. 

Jak nas widzą – opowieść o rasizmie

Ta propozycja zdecydowanie nie należy do lekkich i przyjemnych. Miniserial opowiada historię pięciu ciemnoskórych młodych chłopaków, którzy zostali niesłusznie oskarżeniu o brutalny atak w Central Parku. Działo się to w 1989 roku, a dopiero w 2002 niewinni skazani zostali oczyszczeni z zarzutów. Widzowie mogą obserwować, jak przebiegał trudny proces i z jaką skalą dyskryminacji rasowej musieli mierzyć się oskarżeni.

Ostatni taniec – historia Michaela Jordana

Oto specjalna propozycja dla fanów sportu, w tym szczególnie koszykówki – miniserial, który przedstawia historię Michaela Jordana, słynnego koszykarza NBA. Dotyczy również całej drużyny Chicago Bulls z czasów szczytu ich kariery. Ta produkcja także nieco narusza ramy miniserialu, ponieważ zamyka się w 10 odcinkach, jednak zdecydowanie warto o nim wspomnieć – podczas oglądania można porównać dzisiejsze rozgrywki koszykarskie z kulisami tego sportu sprzed lat.

Czarnobyl – katastrofa, o której słyszał każdy

Postanowiłem zamknąć to zestawienie ważną propozycją, z którą powinien się zapoznać każdy – z resztą mogę przypuszczać, że na pewno słyszałeś już o tym serialu. Odnosi się do wydarzeń z 1986 roku, które miały miejsce w miejscowości Prypeć na terenie dzisiejszej Ukrainy – wówczas terytorium ZSRR. Doszło tam do wybuchu reaktora elektrowni jądrowej. Skutki odczuwane są do dziś, jednak najbardziej przerażające wydaje się podejście ówczesnych władz. W serialu ujęta jest również postawa osób, które walczyły, by jak najbardziej ograniczyć skutki tej katastrofy dla całej Europy.

Czarnobyl został wyprodukowany przez HBO i Sky Television. Pięcioodcinkowy miniserial miał swoją premierę w 2019 roku.

Miniseriale to doskonały sposób na spędzenie filmowego weekendu, gdy pogoda za oknem nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz. Propozycje są różnorodne, od komedii, poprzez dramaty aż po wątki kryminalne i pełne grozy. Mam nadzieję, że choć jedna z nich przypadnie Ci do gustu.

14 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy