Podstawy przyrządzania wołowiny i wieprzowiny część I

Przyrządzanie wołowiny i wieprzowiny nie jest proste. Więc, nawet jeśli urodziłeś się ze zmysłem i talentem kulinarnym, pewne zasady należy przyswoić i zaakceptować, a co najważniejsze, zapamiętać. Te zasady przede wszystkim tyczą się wołowiny i wieprzowiny, ponieważ to właśnie przy nich najłatwiej o wpadkę kulinarną, a co gorsza, o zatrucie. Zwłaszcza, że mięso jest bardzo chętnie spożywanym produktem. I popularnym. Dlatego powinieneś znać podstawowe zasady obróbki kulinarnej mięsa z wołowiny i wieprzowiny.

Potrawy mięsne z wołowiny i wieprzowiny gotowane

Mięso, które chcemy gotować może być nieco gorszej jakości. Nawet takie przerośnięte błonami i ścięgnami. Tańsze gatunkowo. Potrawa na takim mięsie będzie bardziej lekkostrawna.

Do gotowania mięsa przygotowujemy porcję nie większą niż dwa i pół kilo w jednym kawałku. Większa porcja mięsa może ugotować się nierównomiernie, a małe kawałki mięsa mogą stracić na swojej masie nawet o trzydzieści procent. Jeśli mamy problem z kupowaniem mięsa bo, przykładowo, nie bardzo się na tym znamy, warto skorzystać ze sklepów internetowych, gdzie z łatwością zamówimy wybrane mięso o konkretnej wadze.

Tylko się nie poparz!

Przyrządzanie wołowinyJakie warunki będą idealne do gotowania? Półtora litra wody na jeden kilogram mięsa. Przy czym mięso musi być całkowicie przykryte wodą. Pamiętaj też, żeby mięso włożyć dopiero do wrzącej i lekko osolonej wody. Gotować pod przykryciem w temperaturze niższej niż 100°C. Woda nie powinna wrzeć, ale lekko się gotować.

Optymalna długość gotowania zależy od rodzaju mięsa, ale można przyjąć godzinę gotowania na kilogram mięsa. Gotując w takich warunkach, mamy wręcz pewność, że nasze mięso będzie wyjątkowo soczyste.

Dodajmy nieco smaku do naszego mięska!

Bogaty aromat mięsa możemy uzyskać za pomocą przypraw oraz włoszczyzny. W skład włoszczyzny wchodzi marchewka, pietruszka, seler oraz por. Proporcje składników dobiera się wedle własnego uznania. Nie należy przekraczać porcji 250 gramów włoszczyzny na jeden kilogram mięsa. Warzywa dodajemy na początku gotowania.

Przyprawy należy dodawać w bardzo niewielkich ilościach, ponieważ przedawkowanie ich może negatywnie wpłynąć na smak mięsa, a wręcz go zepsuć. By jak najlepiej wykorzystać ich działanie, dodaj dwa listki laurowe, trzy ziarna ziela angielskiego i cztery ziarna pieprzu. Możesz użyć również szczypty ziół, czosnku i/lub papryki. Przyprawy dodaj pod koniec gotowania.

5 thoughts on “Przyrządzanie wołowiny i wieprzowiny część I”

Dodaj komentarz