Oliwa z oliwek powinna znaleźć się w jadłospisie każdego z nas, jest bowiem źródłem cennych tłuszczy i antyoksydantów. Najlepsza jest „na zimno”, jako dodatek do sałatki (oliwa do sałatek), choć znakomicie sprawdzi się również w przypadku dań pieczonych i gotowanych. Ale nie smażonych, przez wzgląd na niską temperaturę dymienia. Choć wywodzi się z Włoch, zdążyła już zagościć na stołach całego świata. Odwiedzając włoskie zakątki w czasie urlopu bądź weekendowego wypadu, koniecznie należy wypróbować tamtejszych pomidorów polanych oliwą z oliwek! Oliwa z oliwek jest wręcz nieodzownym składnikiem każdej sałatki ze świeżych warzyw – sałat, pomidorów. Doskonale smakuje ze świeżą bagietką.
Oliwa do sałatek
Oliwę z oliwek pozyskuje się, jak sama nazwa wskazuje, z owoców drzewa oliwnego. W zależności od odmiany oliwek, z jakich została wyprodukowana, barwa oliwy może przybierać różne odcienie. Od jasnej, słomkowej, po ciemną, zieloną. Im jaśniejszy kolor, tym oliwa będzie bardziej delikatna.
Wszyscy konsumenci oliwy z oliwek wiedzą, iż najlepszym rodzajem jest tak zwana oliwa extra virgin. Jest to tłuszcz najwyższej jakości. Otrzymuje się ją w drodze pierwszego tłoczenia na zimno, nie zawiera żadnych dodatków. Jest po prostu naturalna.
Produkt uboczny procesu tłoczenia oliwy
Oliwą najniższej jakości jest ta, otrzymywana z wytłoczyn oliwnych. Jest to właściwie produkt uboczny procesu tłoczenia oliwy, do którego dodaje się chemiczne rozpuszczalniki, a następie poddaje procesowi rafinacji. Pomiędzy nim a oliwą extra virgin znajdziemy jeszcze oliwę virgin – produkt odrobinę niższej jakości niż exrta virgin, oraz oliwę lampante. Oliwa lampante poddawana jest ogrzaniu, po czym traci smak i zapach oraz cenne witaminy. Skupmy się więc na oliwie extra virgin – najlepszej i na szczęście łatwo dostępnej w naszych sklepach.
Oliwa z oliwek – wersja extra virgin
Jest ona źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspomaga układ krążenia, pomaga uniknąć zakrzepicy i miażdżycy. Oliwa z oliwek wykazuje także działanie przeciwzapalne, a dzięki zawartości witaminy D, wzmacnia kości i zęby. Z powodzeniem zagościć może także w łazience. Bogata w witaminę A, E i K sprawdzi się jako balsam i krem opóźniający procesy starzenia. Wcierając ją w końcówki włosów znacznie poprawia ich kondycję.
Aby cieszyć się smakiem i zdrowotnymi właściwościami oliwy z oliwek należy ją odpowiednio przechowywać. Oliwa nie lubi światła. Z tego powodu często kupujemy ją w ciemnozielonych butelkach, jednak dodatkowo warto przechowywać ją w zamkniętej szafce. Jeśli zmieni kolor na pomarańczowy, a jej smak stanie się metaliczny, to znak, że jest zjełczała i należy ją wyrzucić.