Najlepsze seriale animowane dla dorosłych – moje TOP 10

Spis treści

seriale animowane dla doroslych

Są takie filmy i seriale animowane, które można oglądać z całą rodziną. Ja dziś skupię się na tytułach przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych widzów. Animacje kierowane do dojrzałych odbiorców to ciekawy gatunek, który regularnie udowadnia, że nie potrzeba aktorów, aby przedstawić fenomenalne i wciągające historie bohaterów. Świetnie sprawdza się także w postaci komedii. Poznaj moje TOP 10 najlepszych seriali animowanych dla dorosłych!

BoJack Horseman

Na pierwszym miejscu nie mógł znaleźć się nikt inny jak tylko słynny już BoJack Horseman. O ile dalsze miejsca w rankingu możesz traktować na równi, o tyle konio-człowieka zawsze miej na uwadze jako sztandarową produkcję tej kategorii. Serial składa się z sześciu sezonów, których głównym bohaterem jest koń o ludzkich cechach. W ogóle prawie wszyscy bohaterowie są różnymi zwierzętami, które zachowują się i porozumiewają jak ludzie. Tytułowy BoJack to aktor, a lata jego świetności już dawno minęły i na dobre dopadł go kryzys egzystencjalny… i wiele innych.

Twórcą BoJacka jest Raphael Bob-Waksberg, który w 2019 roku wydał ciekawą książkę pt. Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii. Serial zadebiutował natomiast w 2014 roku, a finał ukazał się sześć lat później. Poza głównym bohaterem w animacji istotne role odgrywają również Todd, Diane i Carolyn. Głosów w oryginalnej wersji językowej udzielają im Aaron Paul, Alison Brie i Amy Sedaris. BoJacka dubbinguje natomiast Will Arnett.

Rick i Morty

Moja kolejna propozycja to nieźle pokręcona produkcja, opowiadająca o dziadku Ricku i jego wnuku Mortym. Senior jest zwariowanym naukowcem, który zabiera chłopca w niezwykłe podróże po zupełnie innych galaktykach. Całość ma sześć sezonów, a historia bardziej wpisze się w gusta tych, którzy lubią naprawdę niestandardowe tytuły. Głosu dwóm głównym bohaterom udziela Justin Roiland.

Twórcy początkowo zainspirowali się Powrotem do przyszłości, czyli filmem, który zna każdy z nas. Co ciekawe, produkcja jest tak szalona, że w Polsce początkowe sezony są ocenzurowane. Dopiero ostatni z nich pojawił się na HBO Max bez żadnych zmian. Justin Roiland nie tylko dubbinguje, ale również wraz z Danem Harmonem tworzy serial.

Nie ma jak w rodzinie

Nie ma jak w rodzinie to serial, który dla wielu z moich czytelników może okazać się sentymentalny. Akcja rozgrywa się bowiem w latach 70. XX wieku, kiedy to wiele osób kilka lat starszych ode mnie była dzieciakami. Tutaj mamy do czynienia z amerykańską odsłoną tego okresu, a głównymi bohaterami jest rodzina Murphych. Głowa rodu, Frank Murphy, to pracownik lotniska, który w wolnym czasie lubi pić piwko i oglądać swoje ulubione kanały w telewizji.

W związku z dość trudną naturą mężczyzny, a także samych czasów, w jakich przyszło mu żyć, co chwilę dochodzi do konfliktów między nim a innymi bohaterami. Po drugiej stronie barykady znajduje się jego żona i dzieci, z którymi zwykle nie może się dogadać. Piętrzące się problemy rodzinne mieszają się ze świetnym humorem, fajnym stylem animacji i prawdami o życiu. Twórcami produkcji są Bill Burr i Michael Price.

Poplątana

Poplątana to serial wyjątkowy ze względu przede wszystkim na styl, w jakim powstał. Twórcy zdecydowali się na technikę rotoskopową. Oznacza to, że najpierw sceny zostały nakręcone z prawdziwymi aktorami, a następnie artyści przenieśli je na papier. Postacie są podobne do realnych aktorów, ponieważ zostały narysowane na podstawie ich twarzy nagranych wcześniej. Twórcami tytułu są Raphael Bob-Waksberg i Kate Purdy. Serial ma dwa sezony.

Produkcja opowiada o młodej kobiecie, która jako mała dziewczynka straciła ojca. Bohaterka nie potrafi się odnaleźć w dorosłym życiu i ciągle mierzy się z kolejnymi kłopotami. Gdy przydarza jej się wypadek samochodowy, jej losy całkowicie się zmieniają. Okazuje się, że teraz może podróżować w czasie. Główną bohaterkę, Almę, zagrała Rosa Salazar, a w jej ojca wcielił się Bob Odenkirk. Warto zobaczyć ten serial dla unikatowej techniki, ale jestem pewny, że wciągniesz się także w fabułę.

Miasteczko South Park

W 1997 roku Matt Stone i Trey Parker stworzyli serial, który doczekał się już 26 sezonów. Akcja rozgrywa się w tytułowej miejscowości, a jej bohaterami są Eric, Kylie, Kenny i Stan. To produkcja, która również lubi pojechać po bandzie, ale w zupełnie innym stylu, niż robi to Rick i Morty. Tytuł jest dość kontrowersyjny, bo opowiada o szkolnych uczniach, ale ci swoim ciętym językiem zupełnie nie przypominają dzieci.

W Miasteczku South Park nie brakuje żartów z rasizmu, wyglądu czy religii. Da się w nim znaleźć mnóstwo odwołań do rzeczywistego świata, aktualnych wydarzeń czy realnych postaci znanych szerszej publice. Jest to pewnego rodzaju satyra, więc ten humor musi naprawdę podpasować widzowi, aby wciągnął się na tyle, by obejrzeć te setki odcinków. Mimo wszystko polecam spróbować, bo być może okaże się, że dawno nie widziałeś czegoś tak dobrego.

Arcane

Arcane to serial, który powstał na podstawie gry League of Legends. Od razu Cię jednak uprzedzam, że wcale nie musisz jej znać, żeby czerpać radość z produkcji. Tytuł z 2021 roku ma na razie jeden sezon, ale za jakiś czas ma pojawić się kolejny. Historia skupia się na losach znanych z gry bohaterów – Jinx, Vi, Caitlyn i nie tylko. Jest to majstersztyk wizualny, a i historia nie pozostawia nic do życzenia.

Arcane doczekało się wielu nagród i mimo tego, że premiera odbyła się stosunkowo niedawno, już dziś wielu recenzentów umieszcza tytuł w swojej topce najlepszych animacji dla dorosłych. Ja nie mogłem zrobić nic innego, bo to naprawdę porywająca historia, która pokazuje, jak rywalizują ze sobą dwa skrajnie różne miasta i ich mieszkańcy.

Egzorcysta

Teraz być może cię zaskoczę, ale kolejną produkcją na mojej liście jest polski serial komediowy. Jak wskazuje sam tytuł, główny bohater to egzorcysta Bogdan. Na własną rękę nauczył się walczyć z demonami, ale jego zamiłowanie do mocnych trunków nie zawsze pomaga w walce ze złem. W animacji pojawiają się jeszcze inni bohaterowie, a wśród nich ksiądz Natan. Diabeł, przez którego Bogdan i inni mają tyle roboty z demonicznymi siłami, nazywa się Belzedup.

Egzorcysta zadebiutował w 2017 roku, a jego odcinki są bardzo krótkie. Aktualnie ma sześć sezonów, w których nie stroni od wyśmiewania polskich cech narodowych. Twórcą i zarazem osobą, która udziela głosu głównemu bohaterowi, jest Bartosz Walaszek. Co ważne, pierwsze trzy części serii znajdziesz pod tytułem Egzorcysta, a kolejne trzy brzmią już Bogdan Boner: Egzorcysta.

Big Mouth

Z tym serialem mam mały problem, bo z jednej strony wiem, że nie jest to produkcja dla dzieci, a z drugiej tak chciałoby się, aby niektóre treści zobaczyli właśnie młodsi widzowie. Big Mouth to serial o dojrzewaniu, odkrywaniu swojej seksualności i o szalonym życiu nastolatków. Produkcja nie stroni od tematów tabu czy seksualności. Młodym bohaterom towarzyszą tzw. Potwory Hormony, które prowadzą je przez trudny okres.

Serial mimo sześciu sezonów wciąż trzyma poziom i potrafi rozbawić do łez. Postacie są ogromne zróżnicowane, a ich kolejne przygody wydają się nie mieć końca. Wiadomo też, że twórcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i nowe odcinki z pewnością się pojawią. Osobami odpowiedzialnymi za Big Mouth są Nick Kroll i Andrew Goldberg. To jeden z niewielu seriali, które lubię oglądać z polskim dubbingiem. Trzeba przyznać, że jest naprawdę świetny. Wzięli w nim udział m.in. Mateusz Damięcki i Katarzyna Łaska.

Tuca i Bertie

Lisa Hanawalt, czyli jedna z osób, które pracowały nad BoJackiem Horsemanem, w 2019 roku wydała swój własny serial – Tuca i Bertie. Głównymi bohaterkami są tytułowe kobiety-ptaki, które są od siebie skrajnie odmienne. Mimo tego, że całkowicie się od siebie różnią, są przyjaciółkami i mieszkają w tym samym bloku. Pierwszy sezon spotkał się z uznaniem, ale chyba niezbyt wysoką oglądalnością, ponieważ Netflix szybko go skasował. Produkcja przeniosła się zatem na HBO Max, ale i tak trzeci sezon okazał się ostatnim.

Serial, mimo komediowego charakteru, dotyka spraw bardzo delikatnych i opowiada m.in. o molestowaniu czy alkoholizmie. Właśnie dlatego jest przeznaczony dla dojrzałych odbiorców, którzy mogą z niego znacznie więcej wyciągnąć. Szkoda, że Tuca i Bertie nie dostaną więcej odcinków, ponieważ naprawdę miały potencjał. Mimo wszystko te trzy sezony to wcale nie tak mało, a więc zachęcam Cię do ich obejrzenia.

Vinland Saga

Na koniec przedstawiciel anime, czyli ekranizacja mangi Vinland Saga Makoto Yukimury. Serial przygodowy opowiada o młodym wikingu, który chce się zemścić na mordercy swojego ojca. Na razie produkcja składa się z dwóch sezonów. Dzięki temu, że tytuł trafił na Netflixa, zjednoczył sobie większą widownię. To bardzo klimatyczna opowieść, która przeniesie cię do dawnego świata wikingów.

Jak widzisz, produkcje dla dorosłych wcale nie muszą być realistyczne i brutalne. Niekiedy humor zawarty w animacji i satyryczne podejście twórców do rzeczywistości sprawia, że tytuł nie nadaje się dla dzieci. Bardzo polecam seriale animowane, bo to zupełnie inny rodzaj rozrywki niż produkcje aktorskie. A może masz jakieś swoje ulubione tytuły? Podziel się w komentarzu!

14 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy