Filmy animowane zazwyczaj powstają z myślą o dzieciach, ale bardzo często zdarza się tak, że oglądają je także dorośli. O dziwo nie dzieje się tak tylko dlatego, aby towarzyszyć najmłodszym w czasie seansu. Animacje mają niekiedy nawet więcej do przekazania dorosłym niż dzieciom. Skłaniają do refleksji, bawią, wzruszają… Sprawdź, które filmy animowane spodobają się i dużym, i małym! Oto moje zestawienie TOP 15 produkcji!
Co w duszy gra (2020) – w pogoni za pasją
Pierwsza pozycja na mojej liście otrzymała dwa Oscary – dla najlepszego filmu animowanego i za najlepszą muzykę. Muzyka w Co w duszy gra ma bardzo duże znaczenie, ponieważ zajmuje się nią główny bohater. Joe Gardner jest niespełnionym artystycznie muzykantem, który zamiast robić wielką karierę, uczy w szkole. Pewnego razu los się do niego uśmiecha i ma szansę wystąpić na scenie, o czym bardzo marzył. Niestety, jak to często w życiu bywa, splot wydarzeń sprawia, że wszystko się komplikuje.
Joe ni stąd, ni zowąd trafia do miejsca, które jest niczym wyjęte ze snów. Spotyka tam wiele dusz i szczególnie mocno zaprzyjaźnia się z jedną z nich. Razem wyruszają w podróż do odkrycia sensów i celów swoich istnień. W oryginalnej wersji językowej głosu głównemu bohaterowi udzielił Jamie Foxx, a w polskim dubbingu zrobił to Tomasz Kot. Reżyserem produkcji jest Pete Docter, którego inne filmy znajdziesz jeszcze niżej w tym rankingu.
Shrek (2001) – najsłynniejszy ogr świata
Tej zielonej istoty raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Shrek to główny bohater serii kilku filmów poświęconych m.in. miłości, przyjaźni czy rodzinie. W pierwszej części widz poznaje marudnego i nieco zgorzkniałego ogra, który żyje na bagnie. Pewnego dnia podejmuje się zadania uratowania pięknej księżniczki śpiącej w wieży. Wyprawa jest trudna, ale Shrek musi odnaleźć kobietę, aby dostarczyć ją Lordowi Farquaadowi. Dzięki temu ma ochronić tereny, na których mieszka i zapewnić sobie spokojne życie w samotności.
Do jego wyprawy dołącza gadający osioł, który niemiłosiernie go denerwuje. Cały czas gada i drażni swojego nowego przyjaciela. Wspólna podróż bardzo zbliża bohaterów. Na drodze napotykają mnóstwo wymagających przeszkód, a gdy już docierają do księżniczki… Wszystko zmienia się w przez nikogo nieoczekiwany sposób. Za reżyserię pierwszej części odpowiadali Andrew Adamson i Vicky Jenson. W oryginalnym dubbingu wzięli udział m.in. Eddie Murphy czy Cameron Diaz. W polskim można usłyszeć Jerzego Stuhra czy Zbigniewa Zamachowskiego.
Król Lew (1994) – rodzinne porachunki
W 1994 roku zadebiutowała (moim skromnym zdaniem) jedna z najlepszych animacji w dziejach. Głównym bohaterem filmu jest lew Simba – syn króla stada. Jest następcą swojego ojca, ale władzy nad resztą zwierząt zazdrości mu wuj Skaza. Kiedy w wyniku tragicznych wydarzeń Simba powinien objąć tron, wszystko okazuje się podstępem i zamiast tego zostaje wydalony ze stada. Opuszcza swoich bliskich i dorasta z dala od wszystkiego, co znał do tej pory. Władzę przejmuje zły Skaza.
Simba zaprzyjaźnia się z Timonem i Pumbą. Po latach dowiaduje się, że w jego rodzinnych stronach źle się dzieje i postanawia wrócić. To ogromnie wzruszająca historia, która pokazuje, jak wiele znaczy rodzina i jak gorzkie potrafi być życie. Płaczą na niej i dorośli, i dzieciaki. Reżyserami produkcji zostali Rob Minkoff i Roger Allers. Z tego filmu pochodzi kilka muzycznych hitów, np. Can You Feel the Love Tonight. Utwór otrzymał nawet Oscara.
W głowie się nie mieści (2015) – jak panować nad emocjami?
Zapowiadałem, że tytuły Pete’a Doctera jeszcze się pojawią, więc oto kolejny z nich. Nagrodzona Oscarem animacja W głowie się nie mieści to nie tylko rozrywka, ale także ważny zapalnik do rozmowy o swoich emocjach. Bohaterką jest dziewczyna Riley, która zmaga się z kilkoma skrajnymi uczuciami. Siedzą w jej głowie i nie mogą się ze sobą porozumieć. Duże zmiany w życiu prywatnym dziewczynki sprawiają, że kieruje nią nie tylko Radość, ale też Strach czy Odraza. Każdą emocję symbolizuje inny stworek żyjący w centrali. Centrala znajduje się w głowie Riley i to właśnie tam rozgrywa się większość akcji.
Film jest wizualnie bardzo kolorowy, ale nie brakuje w nim nieco emocjonalnych szarości. To animacja mądra, skłaniająca do refleksji i zapewniająca świetną rozrywkę jednocześnie. Głosów postaciom użyczyła plejada gwiazd, znana m.in. z The Office czy Twin Peaks. W polskiej wersji językowej świetnie poradzili sobie Cezary Pazura, Małgorzata Socha czy Maja Ostaszewska.
Luca (2021) – a może wakacje we Włoszech?
To propozycja dla każdego miłośnika Włoch i podróży do kraju w kształcie buta. Tytułowy bohater mieszka na italskim wybrzeżu, ale nie jest zwyczajnym mieszkańcem. Jego i jego rodzinę od innych izoluje pewien sekret. Pewnego dnia Luca poznaje kolegę Alberto i z nim zaczyna otwierać się na świat. Podróżują razem starą Vespą, bawią się i jedzą różne smakołyki. Mieszkańcy miasteczka skupiają się w tym samym czasie na chwytaniu pozornie niebezpiecznych potworów.
Niektórzy w swoich recenzjach piszą, że film jest mało odkrywczy i zbyt przewidywalny. Może nie jest to rewolucja na rynku animacji, ale zdecydowanie zachwyca klimatem. Historia jest przyjemna, widoki nieziemskie, bohaterowie mili, a dialogi zabawne. Ja zdecydowanie polecam ten seans nie tylko dzieciom. Jeśli brakuje Ci urlopu, to dzięki Luce możesz skoczyć do Włoch chociaż na półtorej godziny. Gwarantuję, że okrzyk „Silenzio, Bruno!” na długo pozostanie w Twojej pamięci. A po seansie możesz obejrzeć jeszcze krótkometrażową część dalszą opowieści – Ciao Alberto.
Madagaskar (2005) – dżungla bez tajemnic
Akcja tej animacji rozpoczyna się w tętniącym życiem Nowym Jorku, ale z czasem przenosi się do tytułowej lokalizacji. Jej bohaterami jest grupka zwierząt z ZOO: lew Alex, zebra Marty, żyrafa Melman i hipopotamka Gloria. Marty pewnego dnia postanawia uciec z ogrodu w drogę za marzeniami. Przyjaciele decydują się na pójście w jego ślady. Ich szalona przygoda w końcu doprowadza ich na pokład statku, na którym płyną zamknięci w drewnianych skrzyniach. Nic nie może iść zgodnie z planem, dlatego skrzynie lądują w morskich falach, a zwierzęta na wyspie.
Ważne role odgrywają też pingwiny, które doczekały się nawet własnego serialu i filmu, czy lemur Julian. W nagrywaniu dubbingu wzięli udział m.in. Jada Pinkett Smith i Chris Rock (teraz chyba już nie zdecydowaliby się na współpracę…) czy David Schwimmer. Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialni byli Tom McGrath i Eric Darnell.
Odlot (2009) – nieoczekiwany towarzysz
Trzeci film Pete’a Doctera. Tym razem mężczyzna fotel reżysera dzielił z Bobem Petersonem, który brał udział w tworzeniu wielu animacji Pixara. Bohaterem Odlotu jest staruszek mierzący się z samotnością po śmierci ukochanej. Jego marzeniem jest podróż do Ameryki Południowej, więc postanawia tam wyruszyć, ale wybiera niecodzienny środek transportu. Do swojego domu przyczepia tysiące balonów, które podnoszą budynek i niosą go do celu.
Starzec nie udaje się w podróż sam. Tak się składa, że nieplanowanie na pokładzie jego domu-balonu znajduje się kilkuletni skaut. To miała być samotna wyprawa, ale skoro chłopiec już się pojawił, to trzeba nauczyć się z nim współpracować. Bohaterowie przeżywają masę przygód, podczas których zabierają dzieci i dorosłych do kolorowej dżungli. Odlot także otrzymał Oscara.
Nasze magiczne Encanto (2021) – w świecie magii
Teraz propozycja dla miłośników kolumbijskich klimatów i dobrej muzyki. Nasze magiczne Encanto to opowieść o rodzinie z niezwykłymi mocami. Tylko jedna z córek okazuje się pozbawiona nadprzyrodzonych umiejętności. Choć na początku może to być powodem jej wykluczenia, później okazuje się niezwykle potrzebną i ważną cechą.
Twórcami tej animacji są Jared Bush i Byron Howard. Tytuł został nagrodzony Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego na gali w 2022 roku. Otrzymał też nominację za najlepszą muzykę i piosenkę. Taniec i śpiew w tej produkcji stoją naprawdę na najwyższym poziomie. To uczta dla oka, ucha, a nawet całego ciała, jeśli dasz się ponieść i zatańczysz razem z bohaterami.
Zwierzogród (2016) – Stać! Policja!
Teraz podczas researchu zauważyłem, że mam podobny gust do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Przed Tobą kolejny laureat Oscara, czyli Zwierzogród. Za jego reżyserię odpowiadają Byron Howard i Rich Moore. Tytułowy Zwierzogród to nazwa miasta, w którym dzieje się akcja opowieści. W miejscowości, jak można się domyślić, żyją same zwierzaki. Nie ma tam ludzi, więc to właśnie lisy, króliki czy leniwce pracują w punktach usługowych i rządzą miastem.
Jedną z głównych bohaterek jest Judy, czyli króliczka, która zaczyna swoją karierę w policji. Musi współpracować z lisem Nickiem, a ten nie darzy jej zbytnią sympatią. Podejmuje się rozwikłania ważnej sprawy, co może zaważyć na jej karierze. W polskim dubbingu można usłyszeć m.in. Julię Kamińską, Pawła Domagałę czy Barbarę Kurdej-Szatan.
Epoka lodowcowa (2002) – zimno na ekranie, ciepło na sercu
Film Chrisa Wedge’a z 2002 roku tak bardzo spodobał się widzom, że w kolejnych latach powstało jeszcze kilka następnych części. Choć akcja rozgrywa się tysiące lat temu, to śmieszność przygód na ekranie jest ponadczasowa. Głównymi bohaterami produkcji są mamut Manfred, leniwiec Sid i tygrys Diego. Zwierzęta podczas wyprawy znajdują ludzkie dziecko i postanawiają odnaleźć jego rodziców.
Poza tym na ekranie przewija się co chwilę postać wiewióra, którego niektórzy widzowie pokochali najmocniej. Słynny zwierzak cały czas goni swojego orzeszka i doczekał się nawet własnych krótkometrażowych produkcji. Jego przygoda oficjalnie zakończyła się w 2022 roku, kiedy to swoją działalność zakończyło Blue Sky Studios produkujące Epokę lodowcową. Głosów głównym postaciom w polskiej wersji językowej użyczyli Cezary Pazura, Piotr Fronczewski i Wojciech Malajkat.
Sing (2016) – The Voice of Animals
Twórcą kolejnej pozycji jest Garth Jennings, który stworzył film pełen muzyki i zwierząt. Podobnie jak w Zwierzogrodzie mamy tu do czynienia z personifikacją pupili. Żyją one dokładnie tak samo jak ludzie, a w filmie jednoczą się, aby uratować chylący się ku upadkowi teatr. Organizują zatem coś w stylu The Voice of Poland. Jest to konkurs muzyczny, w którym udział biorą zwierzaki różnej maści.
Na scenie można zobaczyć m.in. przebojową świnię, rockowego goryla czy szalone jeże. W oryginalnej wersji językowej udział wzięli m.in. Reese Witherspoon, Scarlett Johansson i Matthew McConaughey. W polskim dubbingu wystąpiła Ewa Farna, Małgorzata Socha czy Marcin Dorociński. W 2021 roku zadebiutowała druga część tej muzycznej produkcji.
Coco (2017) – gdy pasja jest zakazana
Chyba już Cię nie zdziwię, jak napiszę, że przedstawiam Ci kolejnego zdobywcę Oscara (a nawet dwóch!). Reżyserami Coco zostali Lee Unkrich i Adrian Molina. Głównym bohaterem produkcji jest chłopiec Miguel. Nastolatek wychowuje się w specyficznej rodzinie, ponieważ jej członkowie zabraniają mu kontaktu z muzyką. Miguel czuje pociąg do dźwięków, więc robi wszystko, aby wyrwać się z zakazów rodzinnych.
W drodze ku muzyce trafia do Krainy Umarłych i szuka tam odpowiedzi na pytania o przeszłość swojego rodu. Czy uda mu się zrobić karierę muzyczną niczym Ernesto de la Cruz? Uważaj, bo ten seans to niemal gwarancja łez nawet u największych twardzieli. A jeśli chodzi o dubbing – w polskiej wersji usłyszysz m.in. Macieja Stuhra, Ewę Szykulską czy Agatę Kuleszę.
Mały Książę (2015) – nowe wydanie ponadczasowej opowieści
Książkę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego każdy zna ze szkoły, ale nie każdy wie, że w 2015 roku ukazała się tak fenomenalna ekranizacja tej historii. Za reżyserię odpowiada Mark Osborne, a głosów bohaterom udzielili m.in. Jeff Bridges, Rachel McAdams czy Mackenzie Foy. Film zaczyna się od tego, jak mała dziewczynka poznaje starca mieszkającego w sąsiednim domu. Jest on pilotem i zaczyna opowiadać jej historie z wyjątkowych podróży Małego Księcia.
Ta wersja nieco różni się od książkowego pierwowzoru, ale trzeba jej przyznać, że chwyta za serce. Mnie ujęła wizualnie, ponieważ animacja jest dość nietypowa i łączy w sobie dwa style. Inny towarzyszy dziewczynce i starcowi, a inny Małemu Księciu. Pięknie wygląda m.in. ogród z różami, ale wszystkie krainy z niezwykłych podróży zostały zaprezentowane wyjątkowo. W polskiej wersji językowej udział wzięli m.in.: Robert Więckiewicz, Antoni Pawlicki, Piotr Adamczyk, Maciej Musiał czy Małgorzata Kożuchowska.
Mitchellowie kontra maszyny (2021) – Netflix atakuje
Teraz na chwilę odejdziemy od Pixarów i Disneya, bo mam Ci do zaprezentowania animację Netflixa. Reżyserem produkcji jest Michael Rianda, a historia skupia się na losach rodziny Mitchellów. Należą do niej rodzice, syn, córka i pies. Okazuje się, że dziewczyna, Katie, dostała się do szkoły, o której marzyła. Cała rodzina chce towarzyszyć jej w drodze do akademika, ale na ich drodze staje nowoczesna technologia.
Roboty pragną władzy nad światem, a osobami, które mogą je powstrzymać, są właśnie Mitchellowie. Jak przystało na Netflixa, budżet był raczej spory, więc w dubbingu udział wzięła m.in. Olivia Colman. Gdy tylko produkcja trafiła na platformę, wskoczyła do TOP 10 w wielu krajach. Teraz natomiast jest w moim TOP 15 najlepszych animacji dla małych i dużych.
Toy Story (1995) – zabawnie o zabawkach
Na koniec zostawiłem jeszcze jedną z najstarszych propozycji w tym zestawieniu. Choć trzeba zaznaczyć, że wcale nie widać po niej upływu lat. Toy Story w reżyserii Johna Lassetera to film opowiadający o zabawkach, które żyją, gdy ich właściciel nie zwraca na nie uwagi. Głównym zabawkowym bohaterem jest Chudy, czyli postać kowboja w pokaźnym kapeluszu. Jest ulubionym gadżetem chłopca, do którego należy, ale do czasu.
Pewnego dnia w pokoju pojawia się nowa zabawka – astronauta Buzz Astral (który w 2022 roku otrzymał własny film). To zakłóca dotychczasowy porządek panujący w dziecięcym pokoju i doprowadza do spięć pomiędzy gadżetami. Głosu Chudemu użyczył Tom Hanks, a Buzzowi Tim Allen. Toy Story dostało kilka kolejnych części, a ponadto powstało też sporo osadzonych w tym świecie krótkometrażówek.
Liczę na to, że w moim TOP 15 znalazły się jakieś tytuły, których jeszcze nie widziałeś. Zachęcam Cię do seansów i do podzielenia się wrażeniami w komentarzu. A może dorzuciłbyś jakiś tytuł do tej listy?