Kim jest Wednesday Addams? O słynnej postaci i sukcesie serialu

Spis treści

serial z wednesday addams

W ostatnim czasie trudno nie napotkać na mieście czy w sieci wizerunku mrocznej dziewczynki o poważnej twarzy i czarnych włosach. Wednesday Addams, bo o niej mowa, to bohaterka jednego z najchętniej oglądanych seriali Netflixa 2022 roku. Jej historia zaczęła się jednak wiele lat wcześniej. Kim jest Wednesday i czemu teraz wzbudza takie zainteresowanie?

Wednesday Addams – kto to jest?

Wednesday Addams, postać stworzona przez Charlesa Addamsa, przeszła znaczącą ewolucję w różnych adaptacjach. Od komiksów w „The New Yorker”, przez serial Davida Levy’ego z lat 60., aż po najnowszą wersję Tima Burtona, postać Wednesday ewoluowała, zachowując jednak swoje charakterystyczne cechy – mroczny charakter i zamiłowanie do makabry.

W różnych adaptacjach, widzimy różne aspekty jej osobowości. W serialu Tima Burtona, oprócz klasycznej Wednesday, poznajemy inne barwne postacie z serialu, takie jak Enid Sinclair i Bianca Barclay, których interakcje z Wednesday dodają głębi jej postaci. Moosa Mostafa, wcielający się w postać Eugena, wnosi świeże spojrzenie na świat Addamsów.

Współczesne adaptacje, w tym serial Tima Burtona, podkreślają unikalność postaci Wednesday, przedstawiając ją jako bohatera o wielowymiarowej osobowości. Komentarze na temat jej interakcji z innymi bohaterami serialu, takimi jak Enid czy Bianca, uwydatniają jej rozwój jako postaci. To, co wiemy o Wednesday, stale się zmienia, a każda nowa adaptacja wnosi do jej postaci coś nowego, utrzymując jednak jej esencję.

Aktorki, które zagrały Wednesday Addams

Wednesday Addams, makabrycznie bystra i sarkastyczna postać, została zagrana przez kilka wybitnych aktorek, które wniosły unikalne talenty i umiejętności do tej roli.

  • Lisa Loring: Jako pierwsza odtwórczyni Wednesday, Lisa Loring wprowadziła do postaci tajemniczość i subtelny humor. Jej interpretacja Wednesday jako młodej dziewczyny zainteresowanej makabrą ukształtowała wizerunek postaci na kolejne dekady.
  • Christina Ricci: Jej kreacja jako sarkastycznej Wednesday Addams w filmie z 1991 roku oraz jego kontynuacji przyniosła postaci nowy wymiar. Ricci, znana z swoich wyrazistych i odważnych ról, dodała do postaci silnego charakteru i niezapomnianego wdzięku. Jej ponowna rola w serialu Tima Burtona jako Marilyn Thornhill była hołdem dla jej ikonicznej postaci.
  • Jenna Ortega: W serialu Netflixa nakręconym przez Tima Burtona z 2022 roku, Jenna Ortega dała nowe życie postaci, pokazując ją jako bystrą i sarkastyczną nastolatkę, która prowadzi śledztwo w sprawie serii zabójstw. Ortega dodała do postaci nowy wymiar, pokazując jej walkę z wewnętrznymi demonami i pragnienie przyjaźni, zwłaszcza w relacji z Enid Sinclair (Naomi J. Ogawa) i Xaviera Thorpe’a (Percy Hynes White).

Ta różnorodność w interpretacjach Wednesday Addams przez lata świadczy o głębi i złożoności postaci, przyciągając różne pokolenia fanów. Każda z tych aktorek wniiosła coś wyjątkowego do roli, odzwierciedlając różne aspekty jej osobowości i przysparzając sobie nowych przyjaciół oraz fanów.

Fenomen serialu Wednesday na Netfliksie

Pod koniec listopada 2022 roku na Netfliksie zadebiutował serial Wednesday z Jenną Ortegą w tytułowej roli. Za reżyserię pierwszych czterech odcinków odpowiada Tim Burton. Poza tym twórcami hitu są Alfred Gough i Miles Millar. Akcja rozgrywa się, kiedy główna bohaterka trafia do Akademii Nevermore. Szkoła dla dziwolągów to miejsce, w którym Wednesday spotyka wielu nowych znajomych o zaskakujących mocach i charakterach.

Kluczowe postaci i bohaterowie w nowej obsadzie

W najnowszej ekranizacji przygód mrocznej dziewczyny bohaterka to nastolatka, która angażuje się w śledztwo morderstw. Pisze też własną książkę. Jej towarzyszem jest magiczna Rączka, która niejednokrotnie pomaga młodej pisarce wydostać się z tarapatów. Poza świetną Ortegą w serialu wystąpili m.in. znana z Gry o tron Gwendoline Christie, Emma Myers, Hunter Doohan czy Percy Hynes White. Trzeba przyznać, że dobór obsady nie daje żadnych powodów do narzekania.

Wednesday po premierze na platformie niemal natychmiast stała się globalnym hitem. Od razu zyskała miano najpopularniejszego tytułu w kilkudziesięciu krajach. Przez długi czas nie znikała z TOP 10, a na dodatek pobiła rekord Stragner Things dotyczący godzin odtwarzania w pierwszym tygodniu po premierze. Liczba wyniosła ponad 340 milionów. Absolutny hit powstał z myślą przede wszystkim o widowni young adult, ale uwierz mi, że nie tylko nastolatkowie zasiedli do seansu.

Na fenomen produkcji wpłynął zdecydowanie jej gotycki klimat i mrok przedstawiony w sposób dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Serial nie jest straszny, ale daje odczuć zamiłowanie bohaterki do makabry. Dzięki temu sięgają po niego nawet ci widzowie, którzy nie lubują się w przerażających tytułach. Składnikiem sukcesu z pewnością było także nazwisko Tima Burtona, którego znamy z takich filmów jak Charlie i fabryka czekolady, Gnijąca panna młoda czy Edward Nożycoręki.

Jenna Ortega oczarowała krytyków

Wednesday stała się viralem przez scenę, w której tańczy podczas szkolnego balu. Charakterystyczną choreografię odtworzyły już chyba miliony ludzi na całym świecie i cały czas pojawiają się nowe nagrania. Na TikToku czy YouTube możesz obejrzeć mnóstwo naśladowców młodej Addams w każdym wieku. Przebierają się za nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Na występ inspirowany jej choreografią zdecydowała się nawet Doda podczas występu sylwestrowego.

Wednesday cieszy się świetnymi opiniami widzów i krytyków. Akcja jest dynamiczna, a przy okazji nie aż tak kliszowa, jak podobne tytuły tego typu dostępne na współczesnym rynku. Da się zauważyć kilka zwrotów akcji, niebanalny humoru czy świetną grą aktorską. Największym magnesem na widzów wydaje się jednak mimo wszystko sarkastyczna i nietypowa bohaterka, za którą uczestnicy imprez halloweenowych i karnawałowych będą się przebierać jeszcze przez lata.

Przyszłość serialowej Wednesday Addams

Przyszłość serialu „Wednesday” od Tima Burtona jest pełna możliwości i spekulacji. Po sukcesie pierwszego sezonu, w którym makabrycznie bystra i sarkastyczna Wednesday Addams (Jenna Ortega) prowadziła śledztwo w sprawie serii zabójstw, możemy oczekiwać jeszcze większego rozwinięcia fabuły. Widzowie z niecierpliwością wyczekują rozwinięcia relacji Wednesday z innymi bohaterami serialu, takimi jak Xavier Thorpe czy Yoko Tanaka.

W przyszłych sezonach możliwe jest głębsze eksplorowanie postaci i rodzinnych sekretów rodziny Addams. Możemy spodziewać się, że sarkastyczna Wednesday Addams w dalszym ciągu będzie przysparzać sobie nowych przyjaciół, a jej bystra i niezależna natura poprowadzi ją w nowe, fascynujące kierunki śledztwa. Być może zobaczymy także rozwój miłości między bohaterami, jak i dalsze zmagania z tajemniczymi mocami Wednesday.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy