Najlepsze polskie seriale ostatnich lat – TOP 15

Spis treści

zestawienie najlepszych polskich seriali

Choć mamy kilka polskich serialowych klasyków, takich jak Czterej pancerni i pies, Janosik czy Miodowe lata, to jednak przez długi czas narzekało się na jakość rodzimych produkcji. Wydaje mi się, że te czasy już powoli mijają, ponieważ w ostatnich latach otrzymaliśmy od twórców całe mnóstwo serialowego dobra. Zapraszam Cię na podróż po 15 wartych uwagi polskich tytułach!

Wielka woda (2022)

W 2022 roku na Netfliksie zadebiutował serial katastroficzny, który opowiada o powodzi, jaka spotkała Wrocław i okolice w 1997 roku. Produkcję wyreżyserowali Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk. Akcja rozgrywa się tuż przed tym, jak wody zalały tereny miasta, a także w trakcie największego kryzysu. Jedną z głównych bohaterek serialu jest hydrolożka Jaśmina, która specjalnie przyjeżdża do Wrocławia, aby pomóc tamtejszym urzędnikom w ułożeniu planu działania. Z miastem łączą ją nie tylko sprawy zawodowe, ale też osobiste.

To dramat rozgrywający się na dwóch płaszczyznach – opowiada zarówno o katastrofie naturalnej, jak i relacjach między bohaterami, z którymi naprawdę można się zżyć. Ujęcia do Wielkiej wody są niesamowite. Plan zdjęciowy powstał m.in. na terenie starego basenu, który wypełniła woda imitująca powodziową oraz atrapy wrocławskich kamienic. W produkcji wystąpili m.in. Agnieszka Żulewska, Anna Dymna, Tomasz Schuchardt czy Tomasz Kot.

Pewnego razu na krajowej jedynce (2022)

Pewnego razu na krajowej jedynce to serial, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Składa się z sześciu krótkich odcinków, które można obejrzeć za jednym zamachem. I w sumie trudno zobaczyć je inaczej, bo każdy kolejny jest tak wciągający. Produkcja opowiada o grupie czterech zupełnie różnych od siebie osób, które w wyniku splotu wydarzeń są zmuszone podróżować razem jednym samochodem.

Wszystko byłoby może okej, gdyby na stacji benzynowej nie pomylili auta i nie wsiedli do pojazdu faceta, który napadł na bank. Od tego momentu sprawy zaczynają się komplikować, a serial nabiera takiego tempa, że nawet nie zauważysz, kiedy miną wszystkie odcinki. W tej nietuzinkowej komedii zagrali m.in.: Anna Ilczuk, Maja Wolska, Michał Sikorski i Juliusz Chrząstowski.

Belfer (2016)

Możesz uznać, że 2016 rok to już niezbyt świeży serial, ale postanowiłem go tu umieścić, ponieważ powróci z trzecim sezonem w 2023 roku. Maciej Stuhr wciela się w postać nauczyciela, który niczym ksiądz z Ojca Mateusza ma zadatki na detektywa. W pierwszym sezonie zajmuje się sprawą zabójstwa nastolatki ze szkoły w Dobrowicach. W drugiej odsłonie serii trafia do liceum we Wrocławiu, które też stanie się obiektem pożądania mordercy.

Twórcą produkcji jest Bartłomiej Ignaciuk, czyli ten sam, który pracował przy Wielkiej Wodzie. W tworzeniu scenariusza brał udział m.in. Jakub Żulczyk. Obsada też jest niczego sobie, ponieważ znalazły się w niej takie nazwiska jak: Grzegorz Damięcki, Piotr Głowacki, Paweł Królikowski, Magdalena Cielecka, Aleksandra Popławska, Zofia Wichłacz czy Sebastian Fabijański.

Klangor (2021)

Z tą produkcją wiąże się ciekawa historia, ponieważ jest to serial absolutnie fenomenalny, a jego scenariusz powstał po prostu w ramach warsztatów dla twórców filmowych. Jego autor, Kacper Wysocki, pierwszy raz napisał samodzielnie cały scenariusz produkcji. To fascynujący debiut! Klangor powstał jako tytuł oryginalny Canal+. Opowiada historię strażnika więziennego, którego mała córka z dnia na dzień znika. Rozpoczyna się przerażający dramat rodzinny, poszukiwania i walka o nadzieję.

W Klangorze wystąpili m.in. Arkadiusz Jakubik, Maja Ostaszewska, Maciej Musiał, Wojciech Mecwaldowski czy Aleksandra Popławska. Akcja serialu rozgrywa się w Świnoujściu. Zdjęcia są świetne i naprawdę wyróżniają się na tle innych produkcji z Polski. Nadmorskie widoki tworzą surowy, wciągający klimat. Symbolem serialu stała się żółta kurtka głównego bohatera, która miała spore znaczenie nawet w akcjach marketingowych promujących tytuł.

Zachowaj spokój (2022)

Zachowaj spokój to polska adaptacja powieści Harlana Cobena, która powstała dla Netflixa w 2022 roku. Reżyserami produkcji są Bartosz Konopka i Michał Gazda. Planem dla serialu stało się jedno z najbardziej luksusowych osiedli w Warszawie, czyli Fort Piłsudskiego. To wyspa z ekskluzywnymi domami otoczona wąską rzeką i zielenią. Znajduje się na Mokotowie. To właśnie tam zamieszkali główni bohaterowie produkcji – rodzina Barczyków.

Serial opowiada o zaginięciu nastolatka o imieniu Adam. Chłopak znika w dziwnych okolicznościach, ponieważ niedawno jego przyjaciel popełnił samobójstwo. Podczas gdy jego bliscy starają się go odnaleźć, na jaw wychodzą zaskakujące fakty o nich samych. Te informacje odmieniają ich życie. W kryminale wystąpili m.in. Magdalena Boczarska, Agnieszka Grochowska, Leszek Lichota czy Jacek Poniedziałek.

Sexify (2021)

Czy polski serial o seksie może być śmiały, oryginalny i nieżenujący? Okazuje się, że tak. Może nie jest to jeszcze poziom Sex Education, ale ta polska produkcja pokazała, że mamy w tych tematach coś do powiedzenia. Serial Piotra Domalewskiego i Kaliny Alabrudzińskiej to komediodramat o studentkach, które postanawiają samodzielnie zaprogramować aplikację dotyczącą kobiecego orgazmu.

Każda z trzech bohaterek jest zupełnie inna, ale razem tworzą team, który pozwala na ogarnięcie apki zarówno od strony technologicznej, jak i seksualnej. Czy uda im się wygrać konkurs na najlepszy start-up? Sexify ma już dwa sezony, a w odcinkach występują m.in.: Aleksandra Skraba, Maria Sobocińska, Sandra Drzymalska, Cezary Pazura czy Małgorzata Foremniak. Ten serial to eksperyment na polskim rynku telewizyjnym, ale także w samej produkcji eksperymentów nie brakuje…

Ślepnąc od świateł (2018)

Czas na kolejną serialową adaptację książki w tym zestawieniu. Tym razem zamiast Harlana Cobena mamy do czynienia ze scenariuszem Jakuba Żulczyka. Produkcja HBO powstała na podstawie książki o tym samym tytule. Głównym bohaterem serialu jest Kuba – diler zajmujący się rozprowadzaniem kokainy. Nie pracuje jednak dla byle kogo. Jego klientami są największe szychy w Warszawie.

Diler postanawia, że wyjedzie do Argentyny, aby odciąć się od dotychczasowego życia. Kilka dni przed wylotem spotyka gangstera, który dopiero co opuścił więzienie. To wydarzenie mocno krzyżuje jego plany. W Ślepnąc od świateł można zobaczyć m.in.: Kamila Nożyńskiego, Roberta Więckiewicza, Janusza Chabiora, Cezarego Pazurę czy Jana Frycza.

Odwilż (2022)

Odwilż to serial HBO, który powstał na terenie Szczecina. Opowiada o policjantce, Katarzynie Zawiei, prowadzącej śledztwo na temat kobiety wyłowionej z rzeki. O jej śmierci nie wiadomo zupełnie nic, ale kolejne kawałki układanki odkrywają przerażające i zaskakujące sekrety. Zmarła jest córką znanego w całym mieście prokuratora. W trakcie śledztwa główna bohaterka zmaga się jeszcze z żałobą po śmierci męża.

Produkcję wyreżyserował Xawery Żuławski, a scenariusz napisali Marta i Piotr Szymankowie. W roli głównej wystąpiła Katarzyna Wajda, a poza nią na ekranie pojawili się także m.in. Andrzej Grabowski, Piotr Żurawski, Bartłomiej Kotschedoff czy Sebastian Fabijański. Odwilż ma za jakiś czas powrócić z drugim sezonem.

Kruk (2018)

Serial Kruk składa się z trzech sezonów i każdy z nich ma swój własny tytuł: Szepty słychać po zmroku, Czorny woron nie śpi i Jak tu ciemno. Historia opowiada o losach Adama Kruka. Mężczyzna jest policjantem kryminalnym, który po latach nieobecności wraca do rodzinnych stron. Ponowny pobyt na Podlasiu rozpoczyna się dochodzeniem w sprawie porwanego chłopca. Ten serial tylko z pozoru jest zwykłym kryminałem, ale uwierz mi, że podczas oglądania można poczuć dreszcz.

W drugiej odsłonie do samotnego Kruka dołącza jeszcze policjantka Justyna. We wszystkich odcinkach tej produkcji widz ma do czynienia z tajemniczym, lekko wręcz magicznym klimatem. Duży wpływ na budowanie takiego nastroju ma np. postać szeptuchy. W obsadzie trzymającego w napięciu thrillera znaleźli się m.in.: Michał Żurawski, Jerzy Schejbal, Marcin Bosak, Magdalena Koleśnik czy znana Ci już z Odwilży Katarzyna Wajda.

Minuta ciszy (2022)

W roli głównej tego serialu od Canal+ występuje fenomenalny Robert Więckiewicz. Wciela się w listonosza na emeryturze, któremu umiera przyjaciel. Okazuje się, że firma pogrzebowa nie chce zająć się jego pochówkiem, więc mężczyzna sam otwiera własny zakład. Staje się konkurencją dla monopolisty w tej branży wśród lokalnej społeczności. W rolę jego rywala wcielił się Piotr Rogucki.

Minuta ciszy to pełna trupów wielowątkowa historia, obok której nie można przejść obojętnie. Serial ma świetne recenzje i zupełnie mnie to nie dziwi. Poza Roguckim i Więckiewiczem w czarnej komedii Jacka Lusińskiego wystąpili m.in.: Aleksandra Konieczna, Aleksandra Popławska, Mirosław Zbrojewicz czy Karolina Bruchnicka.

Kontrola (2018)

Kontrola to serial autorstwa Nataszy Parzymies, który zadebiutował niepozornie, bo na YouTube. Reżyserka stworzyła go na potrzeby zajęć na studiach, ale krótka produkcja okazała się hitem, szczególnie za granicą. Tak od kilkuminutowych odcinków opowiadających o miłości dwóch młodych dziewczyn powstał serial, który z kolejnymi sezonami pojawił się na Playerze.

W sumie Kontrola ma teraz cztery sezony, a ostatni z nich, wyemitowany w 2022 roku, jest finałowym. W role dwóch głównych bohaterek, których losy co jakiś czas się ze sobą splatają, wcieliły się Adrianna Chlebicka i Ewelina Pankowska. To naprawdę niesamowite, że etiuda nagrana na zajęcia w ramach zaliczenia nagle zyskała taką popularność wśród światowej widowni. Nie ma się jednak czemu dziwić. Te krótkie odcinki mają w sobie coś niezwykłego, a aktorki bardzo naturalnie i hipnotyzująco wręcz prezentują swoje emocje i burzliwą relację. Ich związek uzależnia nie tylko je same, ale i widzów.

The Office PL (2021)

The Office PL to pozycja obowiązkowa przede wszystkim dla wszystkich fanów amerykańskiej wersji serialu z Michaelem Scottem. W przypadku produkcji Canal+ konwencja sitcomu przeniosła się na polskie tereny, a dokładniej do Siedlec, w których funkcjonuje firma zajmująca się produkcją wody Kropliczanki. Tutaj również mamy nieznośnego szefa i całą gamę osobowości w postaciach pracowników.

W The Office PL występują m.in.: Piotr Polak, Vanessa Aleksander, Adam Woronowicz, Marcin Pempuś, a nawet piosenkarz Dawid Podsiadło. Czasami jest nieco żenująco, a czasami naprawdę śmiesznie. Wychodzi na to, że wszystko się udało, ponieważ The Office takie właśnie ma być – raz skręca z żenady, a raz z komediowej konwencji. To ciekawy eksperyment na polskim rynku, który doczekał się już dwóch sezonów. Reżyserem całości jest Maciej Bochniak.

Rojst (2018)

Rojst to produkcja w reżyserii Jana Holoubka, która w drugim sezonie, podobnie jak Wielka Woda, porusza temat powodzi z 1997 roku. Pierwsza odsłona serii skupia się na historii dziennikarza Piotra Zarzyckiego, który postanawia zająć się tajemniczą sprawą morderstwa sexworkerki i działacza komunistycznego. W redakcji zadanie opisania sprawy przypada starszemu dziennikarzowi. Młody Zarzycki odkrywa coraz to nowsze karty.

W serialu pojawiają się m.in.: Dawid Ogrodnik, Andrzej Seweryn, Piotr Fronczewski czy Magdalena Różczka. Obsada jest świetna i to ona odpowiada za dużą część sukcesu tej produkcji. W drugim sezonie akcja skupia się wokół śledztwa dotyczącego ciała chłopca, które znaleziono w wyniku powodzi. Ta sprawa pokazuje, że nie wszystko jest tak proste, jak mogłoby się wydawać na początku.

Skazana (2021)

Serial powstał na podstawie książki kryminalnej Ewy Ornackiej. Pierwowzór nosi tytuł Skazane na potępienie. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Agata Kulesza, która zagrała sędzinę skazaną na pobyt w więzieniu. Do tej pory to ona decydowała o tym, kto trafi do zakładu, a teraz sama musi w nim zamieszkać. Była bezlitosna dla swoich skazanych, dlatego w więzieniu czeka na nią prawdziwa szkoła przetrwania.

Reżyserem Skazanej jest Bartosz Konopka, a poza Kuleszą w produkcji można zobaczyć np. Bartłomieja Topę, Tomasza Schuchardta czy Aleksandrę Adamską. Serial Playera ma na razie dwa sezony, ale wiadomo już, że powstanie również kolejna odsłona produkcji.

W głębi lasu (2020)

W głębi lasu to polska ekranizacja powieści Harlana Cobena o tym samym tytule. Powstała dla Netflixa, tak samo, jak Zachowaj spokój. Akcja serialu rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Głównym bohaterem jest Paweł Kopiński, którego siostra zaginęła przed laty. Po upływie ćwierćwiecza prokurator otrzymuje informację, że ma zidentyfikować ciało odnalezionej osoby. Być może to naprowadzi go na trop dotyczący tego, co stało się z jego siostrą…

W serialu wystąpili m.in.: Grzegorz Damięcki, Arkadiusz Jakubik, Jacek Koman czy Agnieszka Grochowska. Kryminał naprawdę trzyma w napięciu, a sześć odcinków mija bardzo szybko. Reżyserią produkcji zajęli się Leszek Dawid i Bartosz Konopka. Serdecznie polecam!

19 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy