Najlepsze polskie filmy 2022 roku – które musisz zobaczyć?

Spis treści

ktore polskie filmy z 2022 warto obejrzec

Na początku marca w Teatrze Polskim w stolicy odbyła się uroczysta gala wręczenia najistotniejszych polskich nagród filmowych, czyli Orłów. Najlepsze filmy, a także ich twórcy i twórczynie otrzymali statuetki za 2022 rok. Tak się składa, że widziałem właściwie wszystkie produkcje nominowane do prestiżowego plebiscytu. Postanowiłem stworzyć listę tych, które koniecznie powinieneś obejrzeć. I nie jest to tylko IO, które swoimi zwycięstwami rozbiło bank. Zapraszam!

Johnny – genialny Dawid Ogrodnik

Na pierwszym miejscu w moim zestawieniu znalazł się film w reżyserii Daniela Jaroszka. Produkcja powstała na podstawie prawdziwej historii księdza Jana Kaczkowskiego i młodego chłopaka Patryka Galewskiego. Mężczyźni poznali się w hospicjum, kiedy Patryk trafił tam ze względu na konieczność odbycia prac społecznych. Kapłan na co dzień pracował z osobami nie tylko chorymi, ale również zagubionymi i obarczonymi kłopotami. Pomiędzy nimi narodziła się ważna więź, która szczególnie mocno dała się we znaki, kiedy to sam ksiądz Kaczkowski musiał zostać pacjentem hospicjum.

Za scenariusz tej produkcji odpowiada Maciej Kraszewski, a w głównych rolach wystąpili Dawid Ogrodnik i Piotr Trojan. Pierwszy z nich, który wcielił się w księdza, pokazał po raz kolejny, że jest jednym z najlepszych aktorów w Polsce. Absolutny talent Ogrodnika robi zdecydowanie największe wrażenie w tym filmie. Zresztą został też doceniony Orłem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w 2022 roku.

IO – polski kandydat do Oscara

IO to film, który zdobył zdecydowanie najwięcej nagród na gali Orłów, a ponadto jest kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Reżyserem i współautorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski, który stworzył film wraz z Ewą Piaskowską. Historię w tej produkcji widzowie śledzą z perspektywy osła. Pozornie opowieść wydaje się prosta, ale kolejne przeżycia zwierzęcia dają coraz więcej do myślenia.

To film z ogromnym przesłaniem, który dotyka tak mocno, że nietrudno o łzy. Osioł poznaje bowiem świat właściwie z każdej strony – zarówno tej szczęśliwej, jak i brutalnej. Doświadcza więcej niż niejeden z nas. W filmie występują m.in.: Sandra Drzymalska, Tomasz Organek, Isabelle Huppert czy Mateusz Kościukiewicz. IO po prostu trzeba obejrzeć.

Kobieta na dachu – nigdy nie daj im przewidzieć swojego kolejnego kroku…

Anna Jadowska w 2022 roku stworzyła film o kobiecie w średnim wieku, która na co dzień prowadzi normalne życie. Do czasu. Jest położną, żoną i matką. Troszczy się o wszystkich wokół, ale często zapomina o sobie. Jej byt jest bardzo monotonny, ale całkowicie się zmienia za sprawą jednej sytuacji. Pewnego dnia Mirka postanawia napaść na bank. Bierze swój kuchenny nóż i po prostu zostaje przestępczynią.

W rolę głównej bohaterki wcieliła się Dorota Pomykała, która zresztą otrzymała za tę rolę zasłużonego Orła. Jej filmowego męża zagrał Bogdan Koca, a synem został Adam Bobik. W dramacie akcja nie rozgrywa się zbyt szybko, ale daje czas na zastanowienie się nad losami bohaterki i tym, jak wiele niekiedy ma się z nią wspólnego.

Chrzciny – niesamowita Figura

Kolejny film w moim zestawieniu to Chrzciny w reżyserii Jakuba Skoczenia. Produkcja ma świetną obsadę, bo znaleźli się w niej m.in. Tomasz Schuchardt, Maciej Musiałowski czy Michał Żurawski. Całe show skrada jednak fenomenalna Katarzyna Figura, do której zdecydowanie należy ta impreza. Rola zagrana wręcz idealnie.

Akcja Chrzcin rozgrywa się w 1981 roku. Podczas rodzinnego spotkania z okazji przyjęcia pierwszego sakramentu wnuka kobieta stara się pogodzić ze sobą swoje skonfliktowane dzieci. Okazuje się, że ogłoszenie stanu wojennego nie jest w tym zbyt pomocne. To komedia z bardzo udanymi zdjęciami i zdecydowanie warto ją obejrzeć.

Śubuk – wzruszająco i mądrze

Śubuk to produkcja w reżyserii Jacka Lusińskiego. Opowiada o trudnościach, z jakimi musi mierzyć się matka dziecka z autyzmem. Akcja rozgrywa się w Polsce w latach 90. XX wieku, a ludzie nie są tak wrażliwi i świadomi tego, czym jest spektrum autyzmu, jak dziś. Kobieta na przekór utrudniającego jej życie otoczeniu dąży do tego, aby jej syn mógł się uczyć i rozwijać. To bardzo edukująca produkcja, która i wzrusza, i bawi. Za świetny scenariusz odpowiadają Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak. W obsadzie natomiast znaleźli się m.in.: Małgorzata Gorol, Wojciech Dolatowski czy Andrzej Seweryn. Ten film powinien obejrzeć każdy rodzic.

Lombard – szary świat

Lombard to film, który specyficznie się ogląda, ponieważ jego kolory są pastelowe i szarawe. Stanowią jednak pewne przeciwieństwo tego, co reprezentują sobą bohaterowie. Lombard to film dokumentalny, który opowiada historię pary prowadzącej swój wspólny biznes w Bytomiu. Kiedy coś zaczyna się walić, ciągnie za sobą kolejne klocki. Wraz z upadającą firmą sypie się także relacja dwójki bohaterów. Aby dowiedzieć się, czy Jolanta Janiszewska i Wiesław Makowski przetrwali trudne próby szarej rzeczywistości, koniecznie musisz obejrzeć ten wciągający reportaż. Twórcą produkcji jest Łukasz Kowalski.

Marzec ’68 – miłość nie zawsze jest łatwa

Reżyserem mojej kolejnej propozycji na seans dla ciebie jest Krzysztof Lang. Scenariusz do Marca ‘68 napisał natomiast Andrzej Gołda. W głównych bohaterów melodramatu wcielili się Vanessa Aleksander i Ignacy Liss. Akcja produkcji rozgrywa się w Warszawie, a po tytule zapewne wiesz także, kiedy ma miejsce. Na tle kryzysu społeczno-politycznego, jaki miał wówczas miejsce w naszym kraju, spotykają się młodzi ludzie z dwóch różnych światów – Hania i Jacek.

Bohaterowie zakochują się w sobie i są gotowi zrobić wszystko, aby dane było im być razem. Niestety sytuacja w kraju, a także ich odmienne statusy społecznie działają zdecydowanie na niekorzyść wielkiej miłości. Historia dwójki studentów może wydać się z pozoru jedną z wielu, jakie już widziałeś, ale uwierz mi, że warto dać jej szansę. Poza tym na docenienie zasługują też zdjęcia.

Silent Twins – polski, ale anglojęzyczny

Reżyserką Silent Twins jest Agnieszka Smoczyńska. Produkcja opowiada o czarnoskórych siostrach – June i Jennifer. Scenariusz powstał na podstawie książki autorstwa Marjorie Wallace, a historia wydarzyła się naprawdę. Bliźniaczki mieszkające w Walii celowo przestały mówić i odcięły się od świata. Komunikowały się jedynie ze sobą, co stanowiło zagadkę dla wszystkich wokół. W tajemnicze dziewczynki wcieliły się Letitia Wright i Tamara Lawrance. To bardzo wciągająca opowieść, w którą momentami aż trudno uwierzyć.

Daj znać, czy oglądałeś już któryś z powyższych filmów. Jeśli nie, to który tytuł wydaje ci się najbardziej intrygujący? Trzeba przyznać, że polskie kino z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej naprawdę wartych uwagi produkcji.

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy