Aby film lub serial dokumentalny były wciągające, muszą być albo świetnie zrobione, albo dotykać tematyki, która jeszcze przed seansem interesuje widza. Jako mężczyzna wiem, że niemal każdy z nas ma swój ulubiony sport. To właśnie dlatego dokumenty opowiadające o drużynach czy piłkarzach cieszą się wśród nas takim zainteresowaniem. Zgromadziłem 10 najlepszych produkcji dokumentalnych o różnych sportach, abyś mógł znaleźć coś dla siebie. Zapraszam!
Free Solo: ekstremalna wspinaczka (2018)
Zestawienie otwieram jednym z moich faworytów, który otrzymał w 2019 roku Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego. Reżyserią zajęli się Jimmy Chin i Elizabeth Chai Vasarhelyi, a głównym bohaterem produkcji jest Alex Honnold. Na ekranie można śledzić jego przygotowania oraz realizację najambitniejszego planu w karierze. Chodzi o wspinaczkę po pionowej ścianie El Capitan w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Najważniejsze jest to, że sportowiec podejmuje się tego bez jakiegokolwiek zabezpieczenia.
Przed seansem przygotuj się na dreszcz emocji. Będziesz śledzić każdy krok wspinacza, który planuje wejść ponad 2 kilometry nad ziemię tylko dzięki sile własnych mięśni. Jest tyle możliwości na to, że coś pójdzie nie tak… A jaki jest finał tej historii? No cóż, to musisz już zobaczyć.
Najszybszy (2011)
W 2011 roku zadebiutował film Marka Neale’a dotyczący wyścigów motocyklowych MotoGP. Pojawiają się tam takie gwiazdy sportu jak: Valentino Rossi, Colin Edwards, Ben Spies czy Marco Simoncelli. Funkcję narratora pełni aktor Ewan McGregor. Najszybszy przedstawia wiele etapów z życia motocyklistów – przygotowania, emocje związane z wyścigiem czy problemy pojawiające się na ich drogach. W dokumencie znalazło się mnóstwo archiwalnych nagrań, które wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Jeśli bliskie są Ci wyścigi motocyklowe, to jest to pozycja obowiązkowa.
Bracia Kliczko (2011)
Twórcą kolejnego dokumentu jest Sebastian Dehnhardt. Film opowiada o dwóch ukraińskich bokserach – Witaliju i Wołodymyrze. Bracia Kliczko to prawdziwe legendy światowego pięściarstwa, a dzięki temu filmowi można poznać ich bliżej zarówno od sportowej, jak i prywatnej strony. W materiale znajdują się opowieści z ich dzieciństwa, cały proces budowania pozycji w świecie sportu czy historia walki z Tomaszem Adamkiem. W produkcji usłyszeć można także opowieści wielu osób z otoczenia braci Kliczko, w tym m.in. ich rywali z ringów.
Ronaldo (2015)
Cristiano Ronaldo nikomu nie trzeba przedstawiać, ale zdecydowanie warto poznać go jeszcze lepiej. A to umożliwia dokument z 2015 roku o piłkarzu, który grał w Manchesterze United czy Realu Madryt. Film w reżyserii Anthony’ego Wonke powstawał ponad rok. Pokazuje życie codzienne słynnego Portugalczyka oraz przedstawia jego drogę na szczyt. W produkcji udział wzięło sporo osób bliskich piłkarzowi, którzy opowiedzieli o nim nie tylko jako o graczu, ale także synu czy przyjacielu.
Diego (2019)
Bohaterem kolejnego dokumentu jest argentyński piłkarz Diego Maradona. Jedna z największych ikon światowej piłki nożnej. Choć legendy nie ma już wśród nas, jego duch jest wciąż żywy. Można to dostrzec szczególnie podczas pobytu w Neapolu, co serdecznie polecam. Reżyserem filmu z 2019 roku został Asif Kapadia. W produkcji znalazło się mnóstwo nagrań m.in. z lat 80. XX wieku, kiedy Maradona rozpoczynał swoją karierę we Włoszech. Film doskonale pokazuje, że talent, sława i uwielbienie to rzeczy, które mają swoje mroczne strony.
Dawn Wall: wspinaczka po rekord (2017)
Powracamy do wspinaczki, ponieważ teraz mam dla Ciebie historię Kevina Jorgesona i Tommy’ego Caldwella. Postanowili oni wejść na Dawn Wall (czyli część El Capitan, na którego wspinał się Alex Honnold) w Parku Narodowym Yosemite. Ci szaleńcy wręcz zamieszkali na pionowej ścianie i przez kilkanaście dni usiłowali dostać się na jej szczyt. Oczywiście uznali, że zabezpieczenia nie są im potrzebne. Produkcja w reżyserii Josha Lowella i Petera Mortimera to wyjątkowa opowieść o zawziętości, przeciwnościach losu i przyjaźni. A przy okazji świetnie pobudza gęsią skórkę.
Ikar (2017)
Kolejny tytuł na mojej liście, który otrzymał Oscara dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego. Twórcą produkcji jest Bryan Fogel, a historia skupia się wokół… niego samego, bo to właśnie on staje się jej głównym bohaterem. Postanowił zbadać sprawę przyjmowania dopingu przez sportowców. W trakcie śledztwa skontaktował się z Grigorijem Rodchenkovem. Dzięki temu na jaw wyszły wielkie oszustwa w rosyjskim świecie sportowym. Tytuł świetnie łączy w sobie opowieść o sporcie z wątkami niczym z dokumentów kryminalnych. To bardzo ciekawe śledztwo!
Le K Benzema (2017)
Był już film o Ronaldo, więc czas na jego dawnego kolegę z zespołu, czyli Karima Benzemę. Dziś Francuz okrzyknięty przez UEFA najlepszym piłkarzem Ligi Mistrzów jest u szczytu swojej kariery. Był jednak czas, w którym wiele rzeczy w jego życiu stanęło pod znakiem zapytania. Zamieszany w aferę z sekstaśmą kolegi piłkarz w filmie odnosi się do sytuacji, przez którą stracił szanse na mecze w reprezentacji. Reżyserami dokumentu zostali Florent Bodin i Damien Piscarel. W produkcji można zobaczyć sporo gwiazd Realu Madryt i nie tylko.
Formuła 1: Jazda o życie (2019)
To miał być ranking filmowy, ale na koniec w gratisie dorzucam Ci jeszcze dwa seriale, gdybyś miał ochotę na nieco dłuższy, sportowy seans. To dwie perełki, które grzech pominąć. Pierwsza z nich to czterosezonowa Formuła 1: Jazda o życie, opowiadająca, jak można się domyślić, o Formule 1. Dokument pokazuje ten sport ze wszystkich możliwych stron – zarówno z perspektywy zapalonych zawodników, jak i wielkich przedsiębiorców, dla których to największy biznes życia. W kilkudziesięciu odcinkach będziesz mieć okazję zobaczyć takie gwiazdy F1 jak m.in.: Robert Kubica, Fernando Alonso, Daniel Ricciardo czy Lewis Hamilton.
Ostatni taniec (2020)
Czas na jedną z najlepszych produkcji Netflixa, nie tylko jeśli chodzi o dokumenty sportowe. Nagrodzony statuetką Emmy serial opowiada historię fantastycznej kariery Michaela Jordana. Materiały archiwalne mieszają się tutaj z aktualnymi wywiadami z samym koszykarzem czy osobami z jego otoczenia. Zobacz, jak Chicago Bulls raz po raz zdobywali mistrzowskie tytuły NBA!
Jeśli masz jakieś inne ulubione dokumenty o sporcie, to czekam na nie w komentarzach. Chętnie obejrzę kolejne produkcje, które mógłbym dołożyć do swojej topki. A może zachęciłem Cię do obejrzenia któregoś z powyższych tytułów? jeśli tak, to życzę udanego seansu!