Egzema czy atopowa skóra? Rozwiewamy wątpliwości - MrGentleman.pl

Atopia, nazywana również egzemą, została uznana za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że nawet 30% populacji świata może zmagać się z tego rodzaju dermatozą. Jakie są sposoby, by poradzić sobie z tym problemem?

Egzema jest określeniem obejmującym wiele jednostek chorobowych z grupy dermatoz. Cechą wspólną jest stan zapalny skóry objawiający się świądem, zaczerwienieniem i wypryskiem. Choroba jest uwarunkowana genetycznie, co oznacza, że jeśli rodzic cierpi z powodu AZS, prawdopodobieństwo wystąpienia atopii u dziecka wynosi nawet 40%. Wśród przyczyn atopii wymienia się uwarunkowania genetyczne, ale także czynniki środowiskowe. Jak zwalczyć ten problem skórny?

Błędne koło, czyli życie z atopią

Atopowa skóra jest sucha, a chorzy cierpią z powodu silnego świądu, który nasila się zwłaszcza wieczorem i w nocy. Swędzenie sprawia, że rozdrapują zmiany i jeszcze bardziej uszkadzają naskórek, co prowadzi do nadkażeń. To błędne koło – stan skóry ulega pogorszeniu na skutek drapania, a dolegliwości stają się jeszcze bardziej uciążliwe.

Atopowe zapalenie skóry może rozwinąć się u osób w każdym wieku, choć najczęściej choroba dotyka dzieci. Jej przebieg może być bardzo zróżnicowany. AZS czasem ustępuje samoistnie, ale nieraz towarzyszy pacjentowi do końca życia. Objawy różnią się w zależności od tego, czy występują u dziecka, czy u osoby dorosłej.

Jak wygląda ten rodzaj egzemy u dzieci i dorosłych?

O atopii u najmłodszych można mówić, gdy zmiany pojawiają się głównie na twarzy, karku i tułowiu. Na szorstkiej i zaczerwienionej skórze zauważalne są grudki, a nawet pęcherze. Nieznośne swędzenie sprawia, że dzieci drapią się, co prowadzi do wtórnych zakażeń. Dolegliwości niekorzystnie wpływają na jakość snu maluchów.

W późniejszych latach charakterystyczne zmiany przesuwają się, by objąć zasięgiem głównie okolice rąk i stóp. Często pojawiają się w zgięciach kolan i łokci oraz na grzbietach dłoni. U dorosłych atopia występuje także w obrębie pleców, ramion, na twarzy, stopach i dłoniach. Cechą schorzenia są naprzemienne okresy zaostrzeń i remisji.

Jak pielęgnować atopową skórę?

Atopowa skóra wymaga specjalnej pielęgnacji, doboru odpowiednich kosmetyków. Wizyta u dermatologa pomoże rozwiać wątpliwości i zrozumieć, czym jest egzema i jak z nią walczyć. Najważniejszym zadaniem atopika jest to, by nie dopuścić do zaostrzenia objawów. Właśnie dlatego tak ważna jest szczególna troska o nadwrażliwą skórę.

Orężem w walce z atopią są delikatne emolienty nawilżające skórę, które pomagają odbudować jej warstwę hydrolipidową. Regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry, chłodne prysznice i noszenie ubrań wykonanych z naturalnych materiałów to najważniejsze zalecenia dla każdego atopika.

Jak żyć z atopową skórą?

O co jeszcze powinny zatroszczyć się osoby z atopową skórą? Oprócz codziennej pielęgnacji ważna jest także temperatura powietrza w mieszkaniu i wilgotność. Skóra atopowa nie lubi dużych wahań temperatury, upałów i niskiej wilgotności. Optymalne warunki to około 20℃ i 70% wilgotności powietrza.

Warto również zwrócić uwagę na dietę, pamiętając, że spożywanie niektórych pokarmów może nasilać nieprzyjemne dolegliwości i wpływać na intensywność zmian skórnych. Najbardziej uczulają: mleko krowie, jaja, pszenica, soja, ryby i owoce morza oraz orzechy.

16 / 100

Dodaj komentarz