Kamień solny do grillowania i smażenia to ciekawy gadżet dla wszystkich miłośników gotowania. Jest wielofunkcyjny, dlatego sprawdzi się zarówno w sezonie grillowym, jak i zimą w domu. Ma wyjątkowe właściwości, których nie da Ci żaden inny przyrząd kuchenny. Chcesz je poznać? Zapraszam serdecznie do lektury!
Kamień solny – co to jest? Właściwości
Kamień solny do grillowania i smażenia to przyrząd kuchenny, który może nie należy jeszcze do najpopularniejszych, ale wciąż zdobywa nowych zwolenników. Ma on formę kwadratowej lub prostokątnej tacy. Jego grubość wynosi kilka centymetrów. Nazywa się go również płytą solną, a to dlatego, że materiałem wykorzystywanym do jego tworzenia jest sól himalajska.
Taca zrobiona z soli ma wyjątkowe właściwości, których nie spotyka się w żadnych innych przyrządach do smażenia. Na uwagę zasługuje przede wszystkim umiejętność dopasowania się do temperatury. Na kamieniu solnym można zarówno grillować jedzenie, jak i je mrozić. Świetnie podtrzyma on chłód potraw, które mają być zimne i ciepło tych, które najlepiej smakują na gorąco.
Ponadto podczas przygotowywania potraw na takiej płycie nie trzeba używać soli. Kamień oddaje jedzeniu sól, z której jest zbudowany. Sprawia to nie tylko, że dania będą przyprawione, ale także zdrowsze. Sól himalajska ma mnóstwo wartościowych minerałów, a te chętnie przenikają do jedzenia. To znacznie lepszy wybór niż zwykła sól, której używa się zwykle na co dzień. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że grillowanie na kamieniu solnym zmniejsza szanse na przypalenie potraw.
Kamień solny – do czego używać?
Kamień solny może mieć całkiem sporo zastosowań. Najczęstszym zastosowaniem jest grillowanie, smażenie, a nawet pieczenie potraw. Płyta doskonale znosi skrajne temperatury i sprawdzi się nawet w bezpośrednim kontakcie z ogniem. Można śmiało grillować na niej mięso czy warzywa na ruszcie, a także przyrządzać coś w piekarniku. Niektóre kamienie solne mają specjalny metalowy stelaż, dzięki któremu można z nich korzystać np. na kuchence indukcyjnej.
Poza tym na kamieniu solnym jedzenie świetnie się prezentuje. Deska z soli może służyć np. do wyłożenia przekąsek w postaci wędlin czy serów podczas przyjęcia. Gdy wcześniej ją schłodzisz, podtrzyma chłodną temperaturę wszystkich smakołyków. Jeśli przygotujesz jakieś ciepłe danie, także możesz położyć je na gorącym kamieniu. Dzięki temu goście będą mogli dłużej cieszyć się możliwością zjedzenia ciepłego posiłku.
Jeśli korzystasz z gorącego kamienia podczas zastawiania stołu, nie kładź go bezpośrednio na blacie stołu. Pod spodem musi znaleźć się podstawka, która ochroni stół przed wysoką temperaturą.
Jak korzystać z kamienia solnego?
Korzystanie z kamienia solnego różni się w zależności od tego, gdzie ma on służyć. Jeśli chodzi o grilla, to wystarczy wzniecić ogień pod rusztem, a następnie położyć płytę na kratce. Gdy nieco się nagrzeje, można układać mięso czy szaszłyki. Grillować w tej sposób da się zarówno na zamykanych, jak i otwartych grillach.
Jeśli chcesz smażyć na kamieniu na kuchence, połóż bloczek z soli na palniku, rozgrzej go i dopiero na gorącą płytę zacznij wykładać jedzenie (w przypadku kuchenki elektrycznej, kamień musi być na specjalnej podstawce). Przed pieczeniem w piekarniku warto rozgrzać kamień na blaszce i gdy w komorze osiągnie się pożądaną temperaturę, należy położyć na kamieniu surowe smakołyki.
Obróbka termiczna potraw przebiega tak samo, jak na zwykłym grillu, patelni czy blaszce. Co jakiś czas trzeba kontrolować stopień wypieczenia jedzenia i obracać je odpowiednimi do tego narzędziami.
Czyszczenie kamienia solnego
Jest pewien aspekt, który mocno odróżnia płytę solną od innych naczyń do przyrządzania dań. Materiał wykonania, czyli sól himalajska, podczas wchłaniania się do potraw i każdego użytkowania, częściowo znika. Po każdym usmażeniu steka czy upieczeniu ryby płyta zmniejsza się o kilka procent. Dlatego w przeciwieństwie do jakichś metalowych tac czy rondli nie wystarczy na lata, a jedynie na pewną liczbę użyć. Zwykle jest to kilkanaście razy. Dzięki temu taki kamień nie jest też zbyt drogi. Najczęściej kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Ze względu na to, że sól himalajska wsiąka w potrawy, do jej czyszczenia nie można używać żadnych specyfików myjących. Najlepiej umyć kamień pod bieżącą wodą i lekko pocierać go rękami. Nie należy robić tego zbyt mocno, ponieważ wtedy niepotrzebnie wytopi się zbyt dużo soli. Następnie trzeba poczekać, aż deska solna dobrze wyschnie i śmiało można z niej korzystać ponownie.
Uważam, że taki kamień solny to idealny pomysł nie tylko do używania na co dzień, ale także na prezent. Sprawdzi się właściwie u każdego, kto gotuje. Jest czymś oryginalnym i pomysłowym, a na dodatek na rynku są zarówno droższe, jak i tańsze modele. Jeśli szukasz zaskakującego podarunku dla drugiej osoby albo chcesz spróbować czegoś nowego podczas gotowania, to serdecznie polecam. Zdecydowanie warto!