Jak włożyć garnitur do walizki, żeby się nie pogniótł? Poradnik podróży z garniturem

Spis treści

garnitur meski

Pognieciony garnitur podczas spotkania biznesowego to prawdziwe faux-pas, tym bardziej dla eleganta. Niestety, podczas podróży trudno o zachowanie ubrań w nieskazitelnym stanie, a długi lot z niewielką walizką to prawdziwa zmora właściwie dla każdej tkaniny. Jak spakować garnitur, żeby po wyjęciu z torby podróżnej lub walizki nadal wyglądał schludnie i z klasą? Podpowiadam.

Jak przewozić garnitur w walizce?

Jeśli mam być szczery, całkowity brak zagnieceń na garniturze po kilku godzinach w walizce to mało prawdopodobna sytuacja. Zawsze zdarzą się jakieś fałdy i delikatne odgniecenia materiału, ale przestrzeganie kilku zasad może ograniczyć takie mankamenty do minimum. Przede wszystkim pamiętaj o kolejności układaniu rzeczy do torby. Najpierw pakujesz spodnie i marynarkę, a dopiero później koszulę. Najlepiej, jeśli eleganckie ubrania znajdą się na samej górze bagażu, dzięki czemu inne elementy Twojego biznesowego ekwipunku nie będą wywierać na nie naciskać.

Bagaż i pakowanie ubrań

Jak wiadomo, podczas podróżowania np. samolotem należy uwzględnić limit rozmiaru i wagi bagażu. Im większa walizka, tym lepiej dla naszych ubrań. Nie na rękę wydaje się także przemieszczanie się z ciężką walizką, szczególnie gdy z zegarkiem w ręku wsiadasz do taksówki, która ma Cię zawieźć na ważny meeting. Jednak w tym przypadku mniej nie znaczy więcej. Jeśli tylko masz możliwość, wybierz większą torbę, która swobodnie pomieści Twoje rzeczy i pozostawi im trochę luzu. Jasną koszulę dobrze dodatkowo spakować do folii, co zminimalizuje otarcia między ubraniami, a perfumy czy wodę po goleniu umieścić w innej torbie albo chociaż w osobnej przegrodzie. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed np. pęknięciem flakonu z zapachem w trakcie podróży i zniszczeniem garderoby.

Pakowanie spodni

Spodnie garniturowe nie mogą być pogniecione, szczególnie gdy zakłada się np. na spotkanie biznesowe. Dobrą wiadomością jest jednak to, że bardzo łatwo się je składa. Przede wszystkim przed włożeniem do walizki spodnie należy dokładnie wyprasować, a następnie odwrócić na lewą stronę. Często zapominamy o tej szybkiej i banalnej czynności, a to właśnie ona może uchronić ubrania przed zabrudzeniami, chociażby ze znajdującego się w walizce kurzu. Na końcu spodnie należy złożyć na pół, za drugim razem zginając je w pobliżu kolan. Zasada jest prosta – im mniej razy złożysz materiał, tym mniej zgnieceń.

Składanie marynarki krok po kroku

Odpowiednie złożenie marynarki nie jest skomplikowaną czynnością. Oczywiście, możesz poprosić o pomoc swoją partnerkę, ale gwarantuję, że możesz to zrobić całkowicie samodzielnie. Najpierw rozepnij wszystkie guziki i postaw kołnierz marynarki. Następnie przełóż jeden z rękawów na lewą stronę, a drugi wsuń w ustęp przy wywiniętym ramieniu. Takim sposobem podszewka marynarki znajduje się na zewnątrz, chroniąc wierzch ubrania przed powstawaniem zagnieceń. Ostatnim krokiem jest złożenie marynarki na pół. Wtedy możesz włożyć ją do walizki. Kilkuminutowa, prozaiczna czynność, dzięki której być może unikniesz spóźnienia. W końcu nie będziesz musiał dodatkowo prasować marynarki po wyciągnięciu jej z walizki.

Koszula w podróży – jak ją złożyć?

Szykowna stylizacja biznesowa prawdziwego gentlemana nie ma prawa bytu bez eleganckiej, dobrze skrojonej koszuli. To ten najbardziej podatny na wszelkie zagniecenia element stroju, dlatego jak już wcześniej wspominałem, powinien znaleźć się na wierzchu w trakcie pakowania. W ten sposób koszula nie będzie dociskana przez resztę bagażu. Ubranie przed włożeniem do walizki powinieneś starannie wyprasować, a następnie zapiąć wszystkie guziki. Nie ma co się oszukiwać, po przyjeździe będziesz musiał sięgnąć po żelazko lub parownicę jeszcze raz, ale w ten sposób uporasz się z zgnieceniami o wiele szybciej.

Wyprasowaną i zapiętą koszulę odwróć tyłem i złóż w podobny sposób, w jaki koszule są składane na półkach sklepowych. Oba boki wraz z rękawami złóż do środka, wyprostuj i wygładź. W ten sposób otrzymasz koszulę w węższej formie, którą finalnie powinieneś złożyć na pół. Dobrym patentem jest umieszczenie ubrania w woreczku strunowym. Nie tylko ochroni on materiał przed zabrudzeniami, ale i zmniejszy ilość fałd oraz zagnieceń na koszuli.

Pokrowiec czy torba na garnitur – które rozwiązanie będzie lepsze?

Jeśli często podróżujesz w sprawach biznesowych, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w pokrowiec lub specjalną torbę na garnitur. Oprócz tego, że Twoje ubrania przetrwają podróż bez większych zagnieceń, skórzany pokrowiec bądź torba same w sobie są eleganckim akcesorium. Bagaż umożliwia zawieszenie garnituru na wieszaku. Dobrze sprawdzi się podczas podróży samolotem, ponieważ w porównaniu do pokrowca torba na garderobę jest łatwiejsza w przenoszeniu i bardziej kompaktowa. Z kolei pokrowiec na garnitur w formie klasycznego etui to dobre rozwiązanie, kiedy na spotkania biznesowe zazwyczaj dojeżdżasz samochodem lub pociągiem i masz możliwość, żeby swobodnie go zawiesić.

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego dodatkowo polecam Ci wyposażyć się w małe żelazko turystyczne lub przenośną parownicę. Zawsze możesz poprosić o żelazko w recepcji hotelowej, ale kto wie, ile czasu minie, zanim je otrzymasz, a przecież nikt nie lubi się spóźniać, szczególnie przez pogniecione ubrania.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy