leasing auta

O leasingu aut słyszy się coraz częściej. Mam wrażenie, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na leasing, a nie na zakup samochodu, który przecież traci na wartości. Jeśli jesteś zainteresowany leasingiem szybkiej fury lub samochodu do firmy, w tekście wyjaśniam Ci, na czym to wszystko polega i co trzeba zrobić, żeby móc przejść procedurę leasingową. Zapraszam!

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing samochodu to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy firmą leasingową a przedsiębiorcą. Trwa zwykle kilka lat i umożliwia korzystanie z wybranego samochodu w zamian za comiesięczną opłatę. Różni się od kredytu tym, że auto nie staje się od razu własnością przedsiębiorstwa, a jedynie dobrem wypożyczonym, wynajmowanym. Pozwala na korzystanie z samochodu o wysokim standardzie bez konieczności kupowania go. Umowa ta działa niemal natychmiastowo, a w przypadku brania kredytu na auto trwa to znacznie dłużej. W ramach leasingu da się znaleźć różne typy pojazdów, nie tylko osobowe.

Osoba korzystająca z tej formy wypożyczenia auta zajmuje się nim całościowo, czyli tankuje i dba o naprawę w razie potrzeby za własne pieniądze. Poza tym, gdy umowa się kończy, może kupić ten samochód. Kwota wtedy jest znacznie niższa niż za zakup nowego auta, ponieważ przez kilka lat przedsiębiorca płacił za pojazd każdego miesiąca. Jest to świetna opcja dla tych, którym zależy na nowych modelach aut co kilka lat. Mogą brać w leasing kolejne samochody i nie martwić się sprzedażą poprzednich.

Czy każdy może wziąć samochód w leasing?

O samochód w leasingu może starać się każdy, ale nie każdemu się uda. Jeśli prowadzisz firmę, możesz ubiegać się o leasing na przedsiębiorstwo. Dzięki takiemu rozwiązaniu można użytkować zarówno samochody osobowe dla Ciebie czy pracowników, jak i auta dostawcze czy usługowe. Ofertę leasingową da się dopasować indywidualnie w zależności m.in. od rozmiaru firmy czy specyficznych potrzeb wynikających z pełnionych usług. Dla osób prywatnych powstała natomiast oferta leasingu konsumenckiego, czyli takiego, do którego nie jest potrzebne prowadzenie działalności gospodarczej. Wymaga jedynie przedstawienia nieco innych dokumentów niż te, które muszą przedłożyć przedsiębiorcy.

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby uzyskać leasing?

Aby uzyskać leasing, trzeba zgromadzić trochę dokumentów, ale jest to i tak znacznie szybsze i przyjemniejsze niż starania o kredyt. Wymagane formalności różnią się w zależności od tego, czy chodzi o leasing konsumpcyjny, czy leasing na firmę. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz prowadzić ją już przez jakiś czas. Zwykle minimum kilka miesięcy. Poza tym konieczne jest przedstawienie historii płatniczej, czyli sprawdzenie wszelkich możliwych zadłużeń i tego, czy z wszystkich opłat rozliczasz się na czas.

Czasami trzeba też mieć jakiś wkład własny, ale to zależy już od konkretnej umowy, więc może okazać się w Twojej sytuacji zbędne. W przypadku leasingu konsumenckiego trzeba oczywiście pokazać dowód tożsamości, a także udowodnić wysokość swoich zarobków i formę zatrudnienia. Wszystko po to, aby leasingodawca mógł sprawdzić, czy jesteś w stanie opłacać wypożyczony pojazd.

Procedura uproszczona – na czym polega i kiedy jest stosowana?

Warunki, które omówiłem pokrótce wyżej, to warunki procedury standardowego zabiegania o leasing. Jest jednak jeszcze jedna opcja, a mianowicie procedura uproszczona, w której nie trzeba przedstawiać tak wielu dokumentów. Jeśli dysponujesz (lub Twoja firma dysponuje) większą sumą gotówki, możesz spróbować tego sposobu. Czasami może się zdarzyć, że w przypadku przedsiębiorstw muszą one funkcjonować przez dłuższy czas niż kilka miesięcy.

Zawarcie umowy leasingowej w ten sposób trwa zwykle jeden dzień. Nie sprawdza się właściwie żadnych dokumentów dotyczących zadłużeń czy płynności finansowej. Jedyną formą potwierdzenia jest własna deklaracja tego, że stać Cię na opłacanie rat i wpłacenie całkiem sporej sumy początkowej.

Ile trwa umowa leasingu samochodu?

Żeby odpowiedzieć Ci na pytanie dotyczące długości trwania umowy leasingowej, musisz wiedzieć, że leasing można podzielić na dwa rodzaje:

  • leasing finansowy – samochód staje się własnością leasingobiorcy po zakończeniu okresu płatności, z tym że łączna suma wszystkich rat musi się równać wartości pojazdu;
  • leasing operacyjny – znacznie popularniejszy, czyli suma wszystkich rat nie musi pokrywać wartości auta, a po wygaśnięciu umowy leasingobiorca może, ale nie musi kupować samochodu.

Jak zatem łatwo wydedukować, w leasingu finansowym czas trwania umowy zależy od wartości pojazdu i wysokości rat. Leasing operacyjny zawiera się na okres zależny od długości okresu amortyzacji danego sprzętu. W przypadku samochodów osobowych jest to minimum 2 lata, a np. w przypadku traktorów 3 lata.

Ludzie coraz częściej odchodzą od brania kredytów i kupowania wszystkiego na własność. Z tego powodu kwitnie m.in. rynek wynajmu mieszkań czy właśnie system leasingowy. Moim zdaniem to doskonała opcja zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Auto to produkt, który w ciągu życia zmieniamy co najmniej kilka razy. Leasing pozwala bez zadłużenia się jeździć autem marzeń na warunkach określonych w umowie. Czemu nie korzystać?!

12 / 100

One thought on “Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać leasing na samochód?”

Dodaj komentarz