Jak sfinansowac zakup samochodu

Samochód osobowy to środek transportu, bez którego trudno wyobrazić sobie życie. Pozwala uzyskać wysoki komfort podróżowania zarówno na krótkich, jak i na długich trasach i w dodatku daje nam pełną niezależność i elastyczność. Kupno nowego auta to spory wydatek, który najczęściej staje się poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Istnieje jednak kilka ciekawych sposobów finansowania zakupu samochodu, dzięki którym każdy może wybrać najbardziej atrakcyjną dla siebie ofertę. Zatem skąd wziąć pieniądze na nowe cacko?

Zakup samochodu – jego przeznaczenie i specyfikacja

W pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć kwestię własnych oczekiwań względem samochodu i jego przeznaczenia. Nieco innymi wymaganiami należy kierować się przy zakupie typowego auta rodzinnego, które ma usprawniać jazdę z małymi podróżnikami na pokładzie i mieścić sporą ilość bagażu, a jeszcze innymi przy wyborze samochodu do jazdy po mieście czy na dłuższych trasach. Żaden fan motoryzacji z pewnością nie odmówi sobie także analizy jego najważniejszych parametrów technicznych, a także podstawowych funkcjonalności. Należy także rozstrzygnąć dylemat między całkowicie nowym samochodem zakupionym w salonie a takim pochodzącym z rynku wtórnego – oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Tak przygotowani możemy przystąpić do zapoznania się z aktualną ofertą rynkową i wyselekcjonować kilka najbardziej interesujących nas samochodów. Na tym etapie do głosu dochodzą kwestie pieniężne, które w dużej mierze determinują naszą ostateczną decyzję. W tym momencie należy skrzętnie przeanalizować kondycję swoich finansów. Przeciętny Kowalski zazwyczaj nie może sobie pozwolić na zakup samochodu z własnych środków, co wcale nie musi być przeszkodą w realizacji marzeń o nowych „czterech kółkach”. Nie brakuje bowiem form finansowania, wśród których można wybrać najbardziej korzystną dla siebie i swojej rodziny.

Zakup auta za gotówkę

Najbardziej korzystną opcją jest oczywiście kupno samochodu za gotówkę – minimum formalności, brak konieczności spłaty zobowiązania finansowego powiększonego o odsetki. W momencie finalizacji umowy kupna-sprzedaży stajemy się też jedynym prawnym właścicielem pojazdu. Należy jednak pamiętać, że kupno auta z własnych środków często jest jednoznaczne z pożegnaniem się z oszczędnościami całego życia, które w ostatecznym rozrachunku mogą i tak nie wystarczyć do pokrycia całej wymaganej kwoty. Trzeba też wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty związane z wykupieniem pakietu ubezpieczenia, rejestracją samochodu, a także upgradem wersji wyposażenia.

Leasing samochodu

Metoda finansowania zakupu samochodu, która zyskuje na popularności szczególnie wśród przedsiębiorców, ale i wśród osób prywatnych ma swoich zwolenników. Na czym polega leasing? Na wstępie trzeba zaznaczyć, że leasingobiorca nie zostaje prawnym właścicielem samochodu, a nabywa jedynie prawo do jego użytkowania nadane przez leasingodawcę na podstawie umowy cywilnoprawnej – to podstawowa różnica między finansowaniem zakupu auta ze środków uzyskanych np. w ramach kredytu czy pożyczki. Decydując się na leasing samochodu można wybrać okres obowiązywania umowy i ustalić wysokość opłat ratalnych dopasowanych do zasobności swojego portfela. Warto zaznaczyć, że to po stronie firmy leasingowej należą obowiązki związane z ubezpieczeniem i serwisowaniem auta, co zostaje wliczone w opłaty. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które nie lubią stagnacji i trudno im się zdecydować na jeden wybrany model.

Kredyt samochodowy

Kredyt na samochód jest jednym z najwygodniejszych sposobów finansowania zakupu pojazdu, który ma nam posłużyć przez wiele lat. Tak jak w przypadku kredytów hipotecznych, kredyt samochodowy jest rodzajem zobowiązania finansowego na konkretny cel – w tym przypadku auta, ale niekoniecznie fabrycznie nowego. Co ciekawe, za pieniądze uzyskane w ramach kredytu samochodowego można kupić zarówno auto używane, jak i inne środki transportu, w tym skuter, motocykl, quad, przyczepę, kampera, a także maszyny rolnicze.

Kredyt samochodowy – podstawowe rodzaje

Na rynku produktów finansowych możemy znaleźć kilka rodzajów kredytów na samochód, a różnice między nimi wynikają z alternatywnych sposobów spłaty zobowiązania. Pierwszym z nich jest standardowy kredyt samochodowy, gdzie kredytobiorca regularnie spłaca raty kapitałowo-odsetkowe, ale bez uiszczania wkładu własnego. Kolejny na naszej liście – kredyt jednoratowy – polega na wpłacie określonej kwoty odpowiadającej części wartości samochodu, a pozostałą część wnosi się jednorazowo w określonym terminie, np. po roku. Co ciekawe, ten rodzaj kredytu nie jest oprocentowany. Banki oferują również kredyty balonowe, których istotą jest spłacanie niskich rat, na które składa się np. 80% lub 90% wartości pojazdu. Ostatnia rata, zwana też ratą z wykupem, to z kolei równowartość niespłaconej części samochodu, ale uwaga, musi być wpłacona jednorazowo.

Od czego zależy całkowity koszt kredytu samochodowego?

Kredyty niestety mają to do siebie, że na ich całkowity koszt składa się nie tylko pożyczona kwota i odsetki, ale też wiele innych faktorów. Wśród nich znajdziemy m.in:

oprocentowanie – jego wysokość to stopa referencyjna ustalana przez NBP + marża banku, w którym staramy się o środki,
prowizja – czynnik zależny od przyjętej polityki przez każdą instytucję finansową, która najczęściej mieści się w kilku procentach od wysokości udzielanego kredytu,
ubezpieczenie – banki, chcąc zabezpieczyć się na wypadek niewypłacalności klientów, często wymagają wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, np. na życie czy Autocasco.

Jak wybrać kredyt samochody idealny dla siebie? Ciekawym rozwiązaniem jest kalkulator kredytu samochodowego, który dostępny jest wielu dedykowanych stronach internetowych.

15 / 100

One thought on “Jak korzystnie kupić auto? Formy finansowania”

Dodaj komentarz