Leasing - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Leasing jest bardzo popularną formą finansowania. W zależności od potrzeb leasing dotyczyć może samochodów, różnego typu urządzeń lub maszyn. Czym dokładnie jest umowa leasingowa i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? O tym przeczytacie poniżej. Zapraszamy do lektury!

Czym jest leasing?

Umowa leasingowa to umowa zawarta pomiędzy leasingodawcą, czyli finansującym a leasingobiorcą. Leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania danego dobra przez określony czas i za określoną opłatę. Mówiąc w skrócie, leasing można nazwać formą wynajmu lub dzierżawy.

Kiedy warto zdecydować się na leasing?

Na leasing decydują się zazwyczaj początkujący przedsiębiorcy, choć z takiej możliwości korzystają również prężnie działające przedsiębiorstwa, które od lat obecne są na rynku.

Zakup specjalistycznego sprzętu – maszyn rolniczych, urządzeń elektronicznych, wyposażenia hal produkcyjnych, jak również samochodów osobowych oraz ciężarowych generuje bardzo wysokie koszty. Nie każdy przedsiębiorca, zwłaszcza taki, który dopiero rozpoczyna własną działalność, może pozwolić sobie na taki wydatek. Często bywa również tak, że uzyskanie kredytu na zakup pojazdu bądź urządzenia jest niemożliwy. W takiej sytuacji należy znaleźć inne rozwiązanie, leasing okazuje się w tutaj dobrym wyjściem.

Leasing, jakie są jego największe zalety?

Firmy przygotowują bardzo korzystne oferty leasingowe. Co więcej, zazwyczaj wszelkie procedury skrócone są do minimum, dzięki czemu przedsiębiorca może niemal od razu korzystać z wziętych w leasing dóbr. Leasing jest też rozwiązaniem, które pozwala uniknąć kredytu a co za tym idzie, wieloletniego zadłużenia.

Leasing operacyjny i finansowy

Wyróżnić możemy dwa rodzaje leasingów – leasing operacyjny i finansowy. Jak jest różnica między wymienionymi rozwiązaniami? Poniżej kilka podstawowych informacji ma temat każdego z nich.

Leasing operacyjny

W przypadku leasingu operacyjnego, leasingobiorca po zakończeniu umowy leasingowej może za ustaloną kwotę wykupić dzierżawione dobro. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, po upływie określonego w umowie czasu możemy wypowiedzieć umowę. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku leasingu operacyjnego koszty napraw dzierżawionego dobra, jak również jego ubezpieczenia pokrywa leasingodawca.

Leasing finansowy

Leasing finansowy, inaczej kapitałowy to kolejna możliwość. W przypadku leasingu finansowego leasingobiorca po wpłaceniu ostatniej raty leasingowej i umieszczeniu wszystkich opłat automatycznie staje się właścicielem danego dobra. Co istotne, leasingobiorca nie może wypowiedzieć umowy leasingowej.

W tym przypadku wzięte w leasing dobro zostaje umieszczone w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy i to właśnie leasingobiorca zobowiązany jest do samodzielnego wykonywania odpisów amortyzacyjnych –  sytuacja wygląda odwrotnie w porównaniu z leasingiem operacyjnym.

Podsumowując – leasing jest rozwiązaniem, które się sprawdza

Leasing  jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. W zależności od potrzeb i preferencji podpisują oni umowy leasingowe na różnego typu dobra. Co istotne, na rynku działa wiele firm, które pośredniczą w całej procedurze i wyszukują dla swoich klientów optymalnych ofert leasingowych.  

Dodaj komentarz