zycie bez miesa

Coraz więcej osób decyduje się na stałe odstawienie mięsa i pozbycie się go ze swojej codziennej diety. Pozornie wydaje się to łatwym zadaniem, jednak większość osób powraca do dawnych nawyków, twierdząc, że czegoś im jednak brakuje. Jak zatem żyć bez mięsa? Dzisiaj z bliska przyjrzę się diecie wegetariańskiej i podpowiem, jak podejść do niej po męsku.

Dieta wegetariańska – co to jest?

Wegetarianizm według Słownika Języka Polskiego to dieta polegająca na wyłączeniu z niej mięsa, ryb i niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego. Dieta bezmięsna powstała już kilka tysięcy lat temu w społecznościach hinduistycznych, gdzie brak mięsa wynikał z pobudek religijnych. W Europie wegetarianami byli niektórzy Rzymianie, którzy nie spożywali mięsa z powodów etycznych, podobnie jak starożytni Grecy należący do wyższych warstw społecznych.

W średniowieczu jednym ze środowisk, które na stałe eliminowało mięso, było duchowieństwo. Zakonnicy często z powodu ascezy ograniczali swoją dietę o produkty pochodzenia zwierzęcego, żywiąc się jedynie produktami roślinnymi. Wegetarianizm jako ruch zyskał na popularności jednak o wiele później, bo dopiero w XIX wieku.

Wtedy właśnie w Anglii powstało pierwsze stowarzyszenie wegetarian, którzy promowali diety wegetariańskie nie tylko jako sposób na organizowanie codziennego menu, ale też jako styl życia. Niedługo później wraz z nimi poszli Amerykanie.

W Polsce ruchy wegetariańskie znane są już od końca XIX wieku, kiedy to Konstanty Moes-Oskragiełło opublikował pierwsze prace dotyczące diety bez mięsa. Wtedy w naszym kraju dietę pozbawioną mięsa nazywano jarstwem. Termin ten przetrwał aż do lat powojennych, po których powoli do naszych słowników wszedł wegetarianizm.

Zalety diety wegetariańskiej

Jednym z największych plusów przejścia na wegetarianizm jest to, że dieta bezmięsna jest po prostu zdrowsza. Dlaczego? Pozbywając się mięsa ze swojego jadłospisu, automatycznie szukasz ciekawych zamienników np. w postaci warzyw, owoców, makaronów, kasz czy orzechów. Dzięki temu staje się ona o wiele bardziej urozmaicona i bogatsza w witaminy oraz minerały.

Dopiero w obecnych czasach coraz bardziej popularne jest dbanie o męską dietę. Coraz częściej troszczymy się o wygląd i kondycję. Wielu mężczyzn w takich momentach sięga po dietę białkową lub tak zwane keto, aby mieć z czego rzeźbić wymarzoną sylwetkę. Co ciekawe, o wiele zdrowsza może okazać się bogata w białka roślinne dieta wegetariańska.

Wegetarianie nie mają problemów z krążeniem, rzadziej chorują na nowotwory, mają o wiele sprawniej działający układ trawienny oraz są mniej narażeni na choroby serca. Dodatkowo rzadziej występuje u nich nadwaga oraz otyłość. Nie oznacza to, że wszyscy wegetarianie nie mają takich problemów. Wszystko zależy od nawyków. Jeśli zrezygnujesz z mięsa, ale z powodu jego braku w diecie zaczniesz opychać się słodyczami, efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Mity wokół wegetarianizmu

Jednym z najpopularniejszych mitów jest to, że dieta bezmięsna przyczynia się do niedoboru białka w organizmie. Jest to całkowicie błędne założenie, ponieważ białko można pozyskać z wielu innych pokarmów, takich jak np. jajka. Dodatkowo doskonałym źródłem białka jest soja i tofu.

Kolejnym z utartych mitów dotyczących wegetarianizmu jest to, że za pomocą diety roślinnej nie da się najeść. Wielu przeciwników wegetarian tłumaczy, że spożywanie dużych ilości warzyw i owoców nie da im takiego samego poczucia sytości jak mięso. Jest to jedynie wymówka, ponieważ bogata w witaminy, zboża, orzechy dieta wegetariańska nie przeszkodzi w najedzeniu się.

Dieta bezmięsna – co jeść?

W literaturze i internecie spotkasz się z wieloma rodzajami diet opartej o jadłospis bezmięsny. Weganizm, laktowegetarianizm lub frutarianizm to najpopularniejsze diety wegetariańskie. Co można jeść jako wegetarianin, zależy właśnie od tego, jaką kategorię wybierzesz. Na tej podstawie możesz opracować swoje zbilansowane posiłki wegetariańskie.

Jako laktowegetarianin nie musisz całkowicie rezygnować z nabiału. Jest to najczęściej praktykowania dieta w Indiach opierająca się na produktach roślinnych, ale też mlecznych jak mleko krowie, jogurty czy sery. Stanowią one dobre źródło białka oraz wapnia, i z tego względu są to też zdrowe produkty dla wegetarian.

Jedną z najbardziej zalecanych diet bezmięsnych w pierwszym okresie ograniczania spożycia mięsa jest fleksitarianizm. Taka dieta pozwala na okazjonalne spożycie mięsa, jednak zakłada całkowite pozbycie się go w codziennym jadłospisie. Fleksitarianizm jest dobrym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających zmiany w swojej diecie.

Dla najbardziej zaprawionych w boju istnieje weganizm. Najbardziej radykalna odmiana wegetarianizmu zakłada całkowite pozbycie się produktów pochodzenia zwierzęcego ze swojej diety i spożywanie jedynie pokarmów roślinnych. Weganizm wyklucza jedzenie jaj, ryb i nabiału.

Czy wegetarianizm jest niemęski?

Jednym z najbardziej szkodliwych przekonań jest to, że wielu panów postrzega wegetarianizm jako niemęski. Gdzieś w nas siedzi ten utarty wizerunek mężczyzny jako walczącego łowcy, którego jedyną akceptowalną potrawą jest krwisty stek. Niestety, wielu mężczyzn uważa, że prawdziwy mężczyzna to ten, który je mięso.

Aby pokonać te stereotypy, warto dowiedzieć się, czym jest dieta wegetariańska, na czym polega i co można jeść jako wegetarianin. Dopiero na podstawie zdobytej wiedzy ocenisz, czy chcesz spróbować zrezygnować z mięsa.

16 / 100

Dodaj komentarz