
Część mężczyzn rezygnuje z noszenia poszetki, a szkoda, bo od zawsze była ona integralną częścią mody męskiej. W czasach, gdy coraz częściej rezygnujemy z krawatów, powinieneś zastanowić się nad tym, skąd wziąć brakujący akcent kolorystyczny twojej stylizacji. W tym artykule podpowiem ci, czym powinieneś się kierować wybierając poszetkę, a także przedstawię ci sprawdzone sposoby na jej złożenie, abyś wyglądał elegancko i stylowo.
Poszetka – jej początki sięgają XIV wieku. „Pochette” narodziła się, gdy król Ryszard II ogłosił, że niegrzecznie jest dmuchać nos w rękaw lub na podłogę. Od tego czasu używanie chusteczki uważane jest za wyraz wyrafinowania i społecznej rangi. Nie chcę opisywać i tak już bardzo spartańskiego biznesowego wyglądu jako nudnego, ale tak naprawdę taka garderoba wcale nie musi być monotonna. Jeśli jednak w twoim stroju nie ma ani krawata, ani poszetki, to można bez wahania opisać tylko jako nudny. Dlatego przyjrzyj się temu niepozornemu dodatkowi i zobacz jak go wkomponować w modne stylizacje.
Składanie poszetki – czy jest to trudne?
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić przed złożeniem poszetki jest umycie rąk i znalezienie czystej powierzchni, na której będziesz mógł ją złożyć. Zwykle jest ona wykonana z jedwabiu, a to delikatny i trudny do czyszczenia materiał. Poniżej znajdziesz instrukcję składania poszetki na kilka sposobów:
Fałd płaski
Prezydencki fałd, znany również jako klasyczny fałd płaski, to najbardziej elegancki sposób noszenia poszetki. Nawet James Bond nosi w swoich filmach krawat i poszetkę, które są złożone w ten sposób. Fałd prezydencki świetnie nadaje się na wszelkiego rodzaju formalne wyjścia. Ten sposób składania najlepiej sprawdza się z klasyczną poszetką w kolorze białym. Jak ją złożyć? Połóż materiał na gładkiej, czystej powierzchni. Dwukrotnie złóż szmatkę na pół i wyrównaj dłonią zagięcie, aby stało się ostre. Następnie złóż jedną stronę do wewnątrz, na tyle, aby mały kawałek materiału wystawał z kieszeni na piersi. Wygładź górną krawędź dłonią, usuwając wszelkie zagniecenia materiału.
One Corner Up
Metoda składania One Corner Up jest prosta, ale i elegancka. Kieszonkowe chusteczki, które są składane w ten sposób, można nosić na wiele różnych okazji — od spotkań biznesowych po formalne imprezy, na które wybierasz czarny krawat. Ten sposób składania najlepiej wygląda w przypadku poszetek jednokolorowych. Jak wygląda ta metoda? Połóż materiał na gładkiej, czystej powierzchni. Zrób trójkąt, składając szmatkę mniej więcej w połowie. Następnie złóż jeden róg do wewnątrz i wykonaj ostre zagięcie, przesuwając po nim dłonią. Powtórz czynność dla drugiego rogu. Włóż chusteczkę do kieszeni na piersi i ułóż ją tak, aby idealnie pasowała.
Podwójny trójkąt
Inną elegancką metodą składania jest ułożenie z poszetki dwóch rogów. Jest to sposób trochę mniej formalny niż One Corner Up, ale mimo to idealnie komponuje się z eleganckimi materiałami i oficjalnymi okazjami. Jak wygląda ta metoda? Połóż poszetkę na gładkiej, czystej powierzchni. Złóż szal lekko na pół po przekątnej, aby uzyskać dwa trójkąty. Następnie złóż jeden róg do wewnątrz, a później złóż drugi wierzchołek do wewnątrz. Taką konstrukcję włóż do kieszeni marynarki tak, aby rogi powstałego trójkąta wystawały z brustasza.
Trzypunktowa korona
Ta technika składania jest również znana jako „składanie korony”, ponieważ przypomina jej kształt. Wymaga ona więcej praktyki, ale gdy już ją opanujesz, możesz wyczarować wyjątkową poszetkę, która doda eleganckiego akcentu Twojej stylizacji. Jak złożyć materiał w ten sposób? Umieść chustkę na gładkiej, czystej powierzchni. Złóż ją na pół, aby utworzyć dwa nakładające się na siebie trójkąty. Następnie złóż jeden wierzchołek trójkąta pod kątem, aby uzyskać trzeci punkt. Kolejno, aby uzyskać płaską podstawę, złóż prawy róg do wewnątrz. Ostrożnie wsuń chusteczkę do kieszeni na piersi i stylizuj ją, aż będzie dobrze przylegała.
Swobodny fałd
Ta technika składania jest również nazywana fałdą puff. Tworzy ona objętość i asymetryczny kształt, a to sprawia, że jest idealna na nieformalne okazje. Użyj tej metody, aby przenieść swoją ulubioną poszetkę do biura. Zastosuj elegancką jedwabną poszetkę, gładką lub ze wzorem. Jak złożyć materiał w ten sposób? Umieść szmatkę na gładkiej, czystej powierzchni. Następnie połóż dwa palce na środku poszetki i podnieś ją. Nasuń ją na drugą dłoń i odwróć chusteczkę. Włóż ją do kieszeni na piersi i dopasuj, aby leżała idealnie.
Składanie poszetki nie jest tak trudną czynnością jak z pozoru mogłoby ci się wydawać. Trudność zależy oczywiście od tego, jaki sposób składania poszetki wybierzesz — czy będzie on bardziej lub mniej skomplikowany. Jednak tak jak w każdej dziedzinie — trening czyni mistrza i tak naprawdę nawet najtrudniejszy sposób składania po kilku próbach będzie dla ciebie prosty.
Jeżeli do tej pory nigdy nie miałeś do czynienia z poszetkami możesz zacząć od łatwiejszych sposobów ich składania, takich jak na przykład najbardziej klasyczny, czyli złożenie materiału w kwadrat TV FOLD i z biegiem czasu uczyć się kolejnych sposobów.
Tak jak wiązanie krawata czy muchy, tak samo składanie poszetki jest czynnością, którą każdy gentleman powinien umieć wykonać. Na początku trudny może być dla ciebie także dobór odpowiedniej poszetki i jej koloru. Są dwa sposoby, którymi możesz się kierować przy jej wyborze.
Pierwsza z nich mówi, że poszetka i mucha albo krawat muszą do siebie pasować. To znaczy, że jeżeli wybierzesz np. zielony krawat musisz wybrać do niego zieloną poszetkę. Druga metoda mówi zaś o tym, że wybór poszetki powinien bazować na kontraście, na przykład: wybierając czerwony krawat, możesz dobrać do niego granatową poszetkę. Ważne jest, aby finalne połączenie wyglądało atrakcyjnie.
Jak dobrać odpowiednią poszetkę?
Poszetka — czyli chusteczka typu cavalier — to jeden z przykuwających uwagę dodatków dobrze ubranego i świadomego stylu mężczyzny. Dlatego ważne jest, aby umieć ją umiejętnie połączyć i poprawnie złożyć. Odpowiedź na pytanie, kiedy można lub należy nosić poszetkę, jest łatwa. Ponieważ poszetka zawsze pasuje, gdy tylko założysz marynarkę, nieważne czy, z krawatem czy bez. Ale jak dobrać odpowiednią? Mam dla ciebie kilka wskazówek.
Do garnituru można nosić każdą poszetkę. Jeśli jest wykonana z jedwabiu, jej kolor dopasowuje się do krawata. Jednak nigdy nie powinna być wykonana z tego samego materiału co krawat. Jest to chwyt sklepów, aby sprzedawać gotowe komplety. Jeśli chcesz nosić garnitur bez krawata, możesz wybrać poszetkę, jaką tylko chcesz, ale w takim przypadku należy dopasować ją do koloru garnituru.
Z kolei chustka wykonana z bawełny powinna być dopasowana kolorystycznie do koszuli i w tym przypadku również nie powinna być uszyta z tego samego materiału. Jeśli koszula ma kilka kolorów, poszetka powinna mieć kolor jaśniejszy, np. masz koszulę w niebiesko-białe paski — wybierz bawełnianą chustkę w kolorze białym.
Poszetka pasująca do koloru koszuli lub krawata jest bezpiecznym wyborem. Jednak niekoniecznie powinieneś polegać na gotowym zestawie, w którym krawat i poszetka są wykonane z tego samego materiału. Lepsza jest kombinacja, w której kolor krawata lub koszuli powtarza się we wzorze poszetki. Na przykład niebieski krawat pasuje do poszetki z niebieskim wzorem paisley lub z jednokolorowego materiału w tym odcieniu.
Kolejną klasyką jest biała poszetka wykonana z lnu lub jedwabiu, która najlepiej pasuje do białej koszuli i ciemnego garnituru. Jeśli podoba Ci się nieco bardziej przyciągający wzrok look, po prostu skontrastuj ją z resztą stroju. Możesz to osiągnąć na przykład poprzez kolor lub wzór tkaniny.
Co powiesz na przykład na kolorową poszetkę? Jeśli chcesz, możesz iść o krok dalej i dobierać do niej pasujące skarpetki. Mieszanka wzorów też może mieć swój urok: połączenie koszuli w drobną kratkę, krawata z graficznym wzorem i wzorzystej poszetki z ciemnym garniturem wygląda stylowo i przyciąga wzrok.
Poszetki dostępne są w różnych rozmiarach. Najczęściej mają od 25cm do 40 cm. Ilekroć znajdziesz instrukcje, jak złożyć poszetkę, zawsze musisz wziąć pod uwagę jej rozmiar. Nie każdy nadaje się do każdego rodzaju złożenia.
Noszenie poszetki — jak to robić?
Ponieważ dla każdej części męskiej garderoby obowiązują zasady, etykieta i przepisy, poszetek oczywiście też one dotyczą. Jeśli będziesz przestrzegał zasad, których ci udzieliłem, wiesz już jak złożyć poszetkę, dobierać jej kolor i wygląd do okazji. Teraz zapamiętaj tylko, że poszetka to nie to samo co butonierka.
Poszetka jest wkładana do kieszonki w marynarce, która nazywa się brustasza, zaś butonierka jest przypinana do klapy marynarki. Butonierka zazwyczaj jest to jakiś drobny element na przykład kwiatek lub inny symbol, z kolei poszetka to ozdobna chusteczka wkładana do kieszonki.