wino w warunkach domowych

Wino to szlachetny alkohol, który w kulturze najczęściej przedstawiany jest jako symbol luksusu i animuszu. Trunek wymaga adekwatnego przyrządzenia oraz sposobu podawania. Jednak, aby czerpać z wyjątkowych właściwości smakowych wina, należy przestrzegać odpowiednich zasad przechowywania butelki z alkoholem. W jaki sposób magazynować wino w domowych warunkach, aby zachować cenny smak i wykwintny aromat?

Jak przechowywać wino?

Wino, tak jak wiele innych trunków, wymaga specjalnych warunków przechowywania, by zachować swoje wartościowe walory. Alkohol ten należy do dość kapryśnych w tej kwestii, dlatego by cieszyć się pełnią jego smaku, należy je odpowiednio przechowywać. W takim razie ile powinno stać wino z owocami, by nabrało pełnego aromatu i smaku oraz jak należy je magazynować? Wino, w przeciwieństwie do niektórych napojów zaczyna dojrzewać dopiero po opuszczeniu winiarni, a swoją wartość nabiera podczas przechowywania. Właśnie dlatego jest to tak istotne. Zarówno na smak, zapach, czy nawet kolor ma wpływ to, czy miejsce do przechowywania wina jest zacienione oraz jaka temperatura, jak i wilgoć panują w danym pomieszczeniu. Dowiedz się, jakie powinny być warunki przechowywania wina, by jak najdłużej cieszyć się jego pełnym bukietem.

Temperatura przechowywania wina

No dobrze, w jakiej temperaturze przechowywać wino, by smakowało jak najlepiej? Najważniejsze jest to, by w pomieszczeniu nie było więcej niż 20 stopni. Optymalna temperatura do magazynowania białego wina wynosi od 10 do 15 stopni. Wino czerwone preferuje temperaturę między 15 a 18 stopniami. Najzimniejsze warunki stawia wino różowe, które powinno znajdować się w pokoju o temperaturze między 9 a 10 stopniami. Niższa temperatura może spowolnić proces dojrzewania trunku, a wyższa – zanadto go przyspieszyć. Istotne jest to, by w pomieszczeniu, w którym przechowywane jest wino, nie było wahań temperatury. Jest to niestety bardzo trudne do osiągnięcia w warunkach domowych.

Ochrona przed światłem słonecznym

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na dojrzewanie wina jest również to, jak jasne jest pomieszczenie, w którym jest ono przechowywane. Najbardziej fachowym sposobem na magazynowanie wina jest trzymanie butelek w bardzo mocno zacienionym lub całkowicie ciemnym miejscu. Mocne oświetlenie, zarówno sztuczne, jak i naturalne, może doprowadzić do wydzielania się siarki. Wiadomo, że zepsute wino nie cechuje się najprzyjemniejszym smakiem na świecie… Ponadto nadmierne nasłonecznienie sprawia, że trunek znacznie szybciej się starzeje i traci swoją piękną barwę.

Odpowiednia wilgotność pomieszczenia

Warunkiem, który również ma istotne znaczenie podczas przechowywania wina, jest wilgoć pomieszczenia. Powinna oscylować ona między 65 a 80%. Zbyt duża wilgoć może doprowadzić niestety do powstawania pleśni na korkach oraz etykietach butelek, dlatego należy uważać, by nie przekroczyć tych wartości. Zbyt niska wilgoć może z kolei doprowadzić do wyschnięcia korka i utlenienia się trunku, co wpływa na zmianę smaku, a nawet zepsucie się napoju. Optymalnym poziomem będzie 70% wilgotności.

Dostęp do świeżego powietrza

Ostatnim z czynników, które powinno się uwzględnić podczas przechowywania wina, jest dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniu. Wiesz już, że wino to dość kapryśny trunek, który nie lubi przeciągów ani zmian w temperaturze czy wilgoci. W pomieszczeniu, w którym jest ono magazynowane, powinien być jednak dostęp do świeżego powietrza, ponieważ zaduch również może wpłynąć negatywnie na smak wina.

Jak przechowywać otwarte wino?

Bardzo ważną kwestią jest również to, jak przechowywać wino po otwarciu. Powinno ono zostać szczelnie zamknięte oraz schowane w lodówce. Możesz spróbować ponownie zamknąć je korkiem. Dostępne są również specjalne korki wielokrotnego użytku o bardziej stożkowym kształcie pasującym do różnego rozmiaru szyjek butelek. Ponadto tego typu zatyczki znacznie łatwiej włożyć niż rozszczelniony korek z otwartej butelki. Tego typu metody nie gwarantują jednak pełnej świeżości, ponieważ zarówno zużyty korek, jak i zatyczka przepuszczają powietrze oraz zapachy z lodówki co może negatywnie wpłynąć na smak trunku. Dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie specjalnej pompy próżniowej do wina. Takie urządzenie wypompowuje powietrze z pustej przestrzeni butelki. Następnie należy zatkać butelkę za pomocą gumowego korka. Bardzo ważną kwestią jest również to, ile może stać wino po otwarciu, by się nie zepsuć i wciąż tak samo smakować. Otwarty i schłodzony trunek możesz przechowywać w lodówce do kilku dni.

Gdzie w takim razie magazynować wino?

W takim razie jak przechowywać wino w mieszkaniu? Patrząc na powyższe informacje, chyba jedynie specjalna, klimatyzowana i chłodzona winiarnia zda egzamin. Co, jeśli mieszkasz w bloku? Dobrym rozwiązaniem będą specjalne stojaki, regały lub stelaże na wino ustawione w ciemnym pomieszczeniu. Tego typu mebel pozwoli ci na ustawienie butelek wina w prawidłowym, poziomym położeniu, dzięki któremu korek będzie zanurzony. Pamiętaj jednak, że ustawienie takiego regału blisko kaloryfera lub okna nie będzie dobrym pomysłem. Powyżej masz obficie wytłumaczone dlaczego. Stojak może stać w sypialni lub najlepiej w garderobie. Najważniejsza jest duża ilość cienia i stała temperatura, by Twoje wina mogły w spokoju dojrzewać.

Zdecydowanie odradzam trzymanie wina w kuchni. Pomimo że w wielu sklepach znajdziesz specjalne szafki kuchenne z miejscem na butelki z trunkami, jest to najgorsze z możliwych pomieszczeń. W kuchni oprócz wahań temperatury i wilgotności unosi się wiele intensywnych zapachów, które mogą przeniknąć przez korek i negatywnie wpłynąć na smak wina. Pamiętaj również, że mimo ładnej prezencji wina na regale, nie należy zbyt długo zwlekać z degustacją. Zbyt długie leżakowanie w warunkach domowych może również negatywnie wpłynąć na smak.

10 / 100

Dodaj komentarz