Filmy o zaburzeniach psychicznych. Ranking najciekawszych tytułów

Spis treści

ranking filmow

Jako widzowie kochamy filmy psychologiczne. Takie produkcje intrygują i bardzo wciągają. Pokazują, że z problemami natury psychologicznej może spotkać się każdy – niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Czasami przerażają, czasami czegoś uczą. Niekiedy zajmują się przede wszystkim chorobą, a niekiedy stanowi ona jedynie tło pewnych wydarzeń. Zebrałem 10 filmów, które poruszają tematykę zaburzeń psychicznych. Poznaj klasyki kina oraz kilka mniej znanych tytułów!

Lighthouse – czarno-biała opowieść Eggersa

Robert Eggers to reżyser znany z mrocznych i dziwacznych produkcji. W przypadku Lighthouse z 2019 roku podjął się tematu samotności i tego, jak odosobnienie i izolacja mogą wpłynąć na ludzką psychikę. W rolach głównych (i jedynych) w tej produkcji wystąpili Willem Dafoe i Robert Pattinson. Obaj są latarnikami i mieszkają razem w latarni znajdującej się w miejscu, do którego nikt nie zagląda. Towarzyszą im tylko morskie fale i upiorne myśli. Miejsce i samotność bardzo na nich wpływają. Muszą mierzyć się z wizjami zacierającymi granice między prawdą i ułudą. Film jest czarno-biały, co tworzy doskonały, mroczny klimat i pozwala zatracić się razem z bohaterami. Wow!

Przerwana lekcja muzyki – Jolie i Ryder w duecie doskonałym

To jeden z tych tytułów, których nie mogło tu zabraknąć. Produkcja psychologiczna z Angeliną Jolie i Winoną Ryder w rolach głównych powstała na podstawie książki Susanny Kaysen. Akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym. Ryder gra zagubioną dziewczynę, która trafia na oddział i poznaje tam buntowniczą koleżankę (w tej roli Jolie). Pacjentki stają się nierozłączne i razem przeżywają trudny okres za ścianami szpitala. Reżyserem obrazu jest James Mangold. Jolie otrzymała za ten film kilka nagród, w tym Oscara i Złoty Glob.

Aż do kości – anoreksja bez ściemy

Kolejna produkcja to tytuł twórczyni Ostrych przedmiotów, czyli Marti Noxon. Aż do kości zadebiutowało rok przed tym serialem i opowiada o problemie anoreksji u młodej dziewczyny – Ellen. W tę rolę wcieliła się Lily Collins. Poza nią na ekranie pojawił się m.in. Keanu Reeves. Aktor zagrał lekarza, który ma pomóc Ellen w wyleczeniu anoreksji. Zajmuje się on jednak dość nietypowymi metodami zwalczania chorób, więc pobyt w ośrodku zamkniętym jest dla dziewczyny dość zaskakujący. To bardzo poruszający film i chyba jeden z takich, które każdy powinien zobaczyć. Czemu? Bo o takich tematach wciąż mówi się zbyt mało.

Lot nad kukułczym gniazdem – klasyk z młodym Nicholsonem

Ten tytuł może sobie przybić piątkę z Przerwaną lekcją muzyki, ponieważ bez nich nie ma mowy o kompletnym zestawieniu filmów o zaburzeniach psychicznych. Akcja ponownie rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym. Głównym bohaterem jest Randle Patrick McMurphy, którego genialnie zagrał Jack Nicholson. Jest on przestępcą mającym trafić do więzienia, ale zamiast tego woli znaleźć się w szpitalu dla obłąkanych. Aby to osiągnąć, udaje chorego psychicznie. Plan się udaje, więc wkrótce zostaje pacjentem ośrodka.

Na miejscu musi zmierzyć się z rządzącą tam siostrą Ratched (Louise Fletcher). Dwa takie charaktery w jednym miejscu to wybuchowe połączenie. Jeśli po seansie wciąż będzie Ci mało, warto obejrzeć jeszcze netfliksowy serial pt. Ratched. Tam w rolę pielęgniarki wcieliła się Sarah Paulson. Jest to inna odsłona tej postaci, ale jakże ciekawa!

Poradnik pozytywnego myślenia – będzie dobrze!

Poradnik pozytywnego myślenia zadebiutował w 2012 roku i z miejsca stał się hitem. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przedstawia ogromnie ciekawą historię Pata (w tej roli Bradley Cooper) – pacjenta, który dopiero co zakończył pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Mężczyzna po wielkich przejściach w końcu wychodzi na prostą i zamierza prowadzić życie pełne pozytywów, jednak nie wszystko jest takie łatwe. Spotyka Tiffany (czyli nagrodzoną za tę rolę Oscarem Jennifer Lawrence), a ich specyficzna relacja wiele może pozmieniać. Twórcą produkcji jest David O. Russell, a na ekranie poza dwójką głównych bohaterów pojawia się jeszcze m.in. Robert De Niro.

Lepiej być nie może – Nicholson, robisz to dobrze!

Znowu mamy do czynienia z wybitnym Jackiem Nicholsonem. Tym razem wcielił się w pisarza z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, który nie ma żadnych skrupułów, jeśli chodzi o relacje z innymi ludźmi. Gdy nagle ma zająć się psem sąsiada, okazuje się, że może się diametralnie zmienić. Ważną postacią w tym filmie jest także kelnerka z knajpki, do której lubi chodzić artysta. Wciela się w nią Helen Hunt. Zarówno ona, jak i Nicholson, za swoje role w tym filmie otrzymali oscarowe statuetki.

Patch Adams – od pacjenta do lekarza

To produkcja z 1998 roku w reżyserii Toma Shadyaca. Megaciekawa kreacja aktorska Robina Williamsa pozwoliła mu wcielić się w lekarza, który w przeszłości sam potrzebował pomocy. Tytułowy bohater próbował popełnić samobójstwo, po czym trafił na terapię do szpitala psychiatrycznego. Fabuła powstała na bazie prawdziwych wydarzeń i historii lekarza, który przyczynił się do rozwoju śmiechoterapii. Główny bohater po swoich doświadczeniach postanowił pomagać innym, więc skończył medycynę i rozpoczął pracę w ośrodku dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Całkiem zabawna historia – wizyta na oddziale psychiatrycznym

Całkiem zabawna historia Ryana Flecka i Anny Boden zadebiutowała w 2010 roku. W rolach głównych wystąpili w niej Emma Roberts, Zach Galifianakis i Keir Gilchrist. Ostatni z nich parę lat później pojawił się jako nastolatek w spektrum autyzmu w serialu Atypowy na Netfliksie. Jak jeszcze nie widziałeś, to polecam bardzo, ale to bardzo serdecznie. Jeśli chodzi o Całkiem zabawną historię, to mamy tu do czynienia z trójką młodych pacjentów szpitala psychiatrycznego. Każdy z nich znalazł się na oddziale z innego powodu, ale ich losy na miejscu się łączą. Mimo tematyki ten film jest naprawdę lekki i nawet sceneria szpitala nie przeszkodziła w tym, aby była to całkiem zabawna historia.

Ojciec – oscarowy Hopkins

Ojciec z 2020 roku to film opowiadający o demencji. Głównymi bohaterami obrazu są ojciec i córka, którzy mieszkają pod jednym dachem. Mężczyzna jest w podeszłym wieku i cierpi właśnie na demencję. Kobieta pomaga mu w codziennym życiu. W główne postacie wcielili się Anthony Hopkins i Olivia Colman. Ta produkcja pokazuje, jak trudny jest los starszego człowieka, któremu zarówno ciało, jak i umysł zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Reżyserem i autorem scenariusza do filmu jest Florian Zeller. Za występ w tym obrazie Anthony Hopkins otrzymał Oscara. Twórcy dostali także statuetkę za scenariusz adaptowany. Pierwowzorem produkcji była sztuka teatralna z 2012 roku.

Rain Man – cztery Oscary nie wzięły się znikąd

Wiem, że autyzm sam w sobie nie jest zaburzeniem psychicznym, ale problemy z psychiką mogą występować z powodu spektrum. Właśnie dlatego zdecydowałem się na umieszczenie tutaj filmu Rain Man z 1988 roku. Reżyserem tego obrazu jest Barry Levinson, a w rolach głównych pojawili się Tom Cruise i Dustin Hoffman. Produkcja opowiada o młodym mężczyźnie, który od lat nie ma kontaktu ze swoim ojcem. Pewnego dnia okazuje się, że jego rodzic nie żyje. Wtedy wychodzi na jaw, że Charlie nie był jedynym synem zmarłego. Gdzieś tam w świecie żyje sobie drugi syn, Raymond. Ma on autyzm i odznacza się wyjątkową inteligencją. Losy braci w końcu się splatają. Rain Man otrzymał aż cztery Oscary – dla najlepszego filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowego i scenariusza.

Poleć mi w komentarzu filmy o zaburzeniach, które Tobie się podobały. Z pewnością nie widziałem jeszcze wszystkiego, więc chętnie poznam nowe produkcje. A jeśli Ty nie oglądałeś jeszcze któregoś tytułu z mojej listy, to koniecznie nadrób zaległości!

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy