Zwiedzanie Rio de Janeiro. 15 najlepszych atrakcji

Spis treści

najlepsze mijsca do zwiedzania w rio

Rio de Janeiro to drugie co do wielkości miasto Brazylii i niezaprzeczalny symbol tego kraju. Rio zyskało sławę dzięki temu, że stanowi jedno z najpiękniej położonych miast na świecie. Miasto ma dostęp do oceanu i terenów górzystych, dzięki czemu każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Popularność tej brazyliskiej metropolii przyniósł też słynny karnawał w Rio de Janeiro, a także wszechobecne podczas niego samba i caipirinha. A jakie atrakcje można zobaczyć w Rio poza sezonem imprezowym?

Największe atrakcje – co warto zobaczyć w Rio de Janeiro?

Rio de Janeiro to drugi co do wielkości brazylijski ośrodek miejski, a także turystyczne centrum tego kraju z Południowej Ameryki. Miasto wyróżnia niesamowite położenie geograficzne. Rio ma dostęp zarówno do oceanu, jak i do terenów górzystych. Jakby tego było mało w mieście znajduje się również jezioro oraz liczne laguny. W niedalekiej odległości od linii brzegowej dryfują natomiast wysepki. Wszystkie te elementy sprawiają, że Rio nazywane jest Cudownym Miastem.

Choć krajobraz Rio de Janeiro zdecydowanie przyciąga uwagę, to nie jest jedynym wyróżnikiem miasta. Miliony turystów przybywają tutaj również na zwiedzanie. Atrakcje Rio de Janeiro są naprawdę liczne i warte zachodu. Dlatego też dziś przedstawię Ci 10 największych magnesów turystycznych!

Stadion Maracana

Wśród TOP 10 atrakcji Rio de Janeiro zasłużone miejsce piastuje znany na całym świecie Stadion Maracana. Ten ośrodek sportowy ma tak dużą rozpoznawalność, że kojarzony jest nie tylko przez fanów piłki nożnej. Maracana stanowi międzynarodowy symbol piłkarskich rozgrywek, ponieważ w 1950 roku odbyły się tam pierwsze powojenne Mistrzostwa Świata z tej dyscypliny. Wtedy stadion powstały na planie koła mógł pomieścić aż 200 tysięcy widzów. Jednak po wielu modernizacjach jego pojemność zmalała o ponad połowę. Aktualnie znajduje się w nim niecałe 80 tysięcy miejsc.

Oprócz zawodów w piłce nożnej w 1950 r. Stadion Maracana ma w swojej historii jeszcze kilka ważnych wydarzeń. Jednym z nich jest wizyta papieża, Jana Pawła II. Podczas pielgrzymki, która odbyła się w 1997 roku, polski duchowny odprawił na stadionie mszę dla tysięcy wierzących. Możliwość zebrania ogromnej publiczności zadecydowała również o tym, że na Maracanie organizowano niesamowite widowiska muzyczne. Swoje koncerty zagrały tu gwiazdy takie jak Madonna, The Police czy The Rolling Stones. W 1991 roku na stadionie odbył się nawet festiwal „Rock in Rio”, podczas którego wystąpili najważniejsi przedstawiciele tytułowego gatunku muzycznego, ale nie tylko. Publika mogła zaszaleć przy rytmach, które zapodali m.in. Prince, Joe Cocker, George Michael, Billy Idol, A-ha, Guns N’ Roses czy INXS. To musiała być niesamowita impreza!

Pomnik Chrystusa Odkupiciela

Jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Rio de Janeiro jest statua Chrystusa Odkupiciela. Słynny pomnik Jezusa powstał w 1931 roku, a więc już prawie od 100 lat góruje nad Rio. Góruje nie tylko dlatego, że jest monumentalny (ma 38 m wysokości), ale i ze względu na to, gdzie został ulokowany. Posąg Chrystusa znajduje się na szczycie granitowej góry Corcovado, skąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na Rio.

Do ciekawostek należy fakt, że najsłynniejszy pomnik Brazylii (a może i świata?) został stworzony z okazji setnej rocznicy niepodległości kraju. Posąg Chrystusa Zbawiciela z charakterystycznie rozpostartymi rękami to projekt brazylijskiego architekta Hectora da Silvy. Jednak warto wiedzieć nie tylko lokalsi byli zaangażowani w tworzenie statuy. Brazylijski Chrystus ma w sobie nutkę francuskości oraz polskości. Otóż okazuje się, że głowę i ramiona Jezusa skonstruował Francuz polskiego pochodzenia – Paul Landowski. Chyba przez to został nam sentyment do tego pomnika, bo świebodziński Chrystus to przecież taka trochę kopia z Rio.

Fort Copacabana

Większość osób z pewnością kojarzy popularną plażę Copacabana, ale niewiele z nich wie o tym, że na jej na południowym krańcu znajduje się oryginalna baza wojskowa z początku wieku. Fort Copacabana powstał w 1914 roku w celu ochrony plaży, a także wejścia do portu. Swego czasu baza była najbardziej strategicznym miejscem w Rio de Janeiro. Dziś fort jest otwarty dla turystów. Zwiedzający mogą zobaczyć tam między innymi zachowane mury o grubości około 12 metrów czy też armaty, które niegdyś strzegły tej części miasta.

W obrębie obiektu można odwiedzić także Museu Histórico do Exército, czyli muzeum poruszające temat początków portugalskiej kolonizacji. Dodatkowym atutem fortu Copacabana jest widok, jaki się z niego rozpościera. Można stąd zobaczyć słynną plażę w całej okazałości.

Park Narodowy Tijuca

Wspominałem już o oceanie, plażach, górach czy jeziorze, które można spotkać w Rio. Jakby tego wszystkiego było tego mało, to Brazylijczycy mają tutaj też piękne lasy. To właśnie w Parku Narodowym Tijuca znajduje się jeden z największych miejskich lasów na świecie. Deszczowy las rozciąga się w górzystej części miasta i dlatego odwiedzający go turyści mogą podziwiać jednocześnie bogactwo natury oraz widoczki na zatokę Guanabara i w zabudowania znajdujące się poniżej.

Natomiast w samym lesie znajdują się liczne gatunki roślin (około 1500) oraz 30 wodospadów, spośród których najbardziej znany jest kaskadowy wodospad Cascatinha. Są tam także atrakcje turystyczne takie jak kaplica Mayrink z muralami słynnego brazylijskiego malarza – Cândido Portinari, czy sam pomnik Chrystusa Odnowiciela. Na obszarze parku Tijuca znajduje się także Vista Chinesa, czyli miejsce inspirowane tradycyjnymi chińskimi budowlami. Monumentalny obiekt ma formę altany. Całość wygrała w Chinach nagrodę na najlepszą konstrukcję w chińskim stylu znajdującą się poza krajem. Vista Chinesa jest nie tylko atrakcyjnie zbudowana, ale i dobrze ulokowana. Budowla cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, ponieważ rozciąga się z niej widok, który zapiera dech w piersiach.

W parku Tijuca poprowadzonych jest także kilka pieszych szlaków, które umożliwiają wędrówkę pomiędzy charakterystycznymi wzgórzami oraz jaskiniami. Wszystkie wspomniane atrakcje miejskiego lasu, a także sam rezerwat istnieje dziś dzięki akcji zainicjowanej przez dziewiętnastowiecznego Cesarza Pedro II. Ówczesny władca Brazylii postanowił odbudować naturalny teren, który około 1800 roku został przeobrażony w plantację kawy. Dzięki cesarzowi w obrębie Tijuca posadzono ponad 100 tysięcy nowych drzew. Ich przyszłość zabezpieczono przed wycinką, dzięki temu, że cały obszar zyskał miano Parku Narodowego.

Głowa Cukru

Kolejną atrakcją Rio de Janeiro jest charakterystyczna góra nosząca nazwę Głowy Cukru. Nietypowe miano wzniesienie uzyskało dzięki portugalskim kolonizatorom. Uznali oni, że góra znajdująca się w oceanicznej zatoce Guanabara, z wyglądu przypomina bryłę cukru. Rzeczywisty słodzik musiałby być doprawdy ogromny, bo góra jest dość pokaźna i wnosi się na wysokość 396 m n.p.m. Granitowo-kwarcowy monolit jest bardzo charakterystyczny, ponieważ wyrasta niemalże z oceanicznych wód. Samodzielne wzniesienie o prawie pionowym zboczu zdecydowanie wyróżnia się na tle krajobrazu Rio.

Amatorzy górskich klimatów docenią fakt, że Głowa Cukru jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt wzniesienia można dostać się kolejką linową, której wagoniki kursują co około 20 minut i jednorazowo zabierają nawet 65 osób. Ze wzniesienia rozciąga się piękny widok na Rio de Janeiro, a w szczególności na bajeczne zatoki oraz plaże. W oczy rzucają się także zabudowania dzielnic Flamengo i Botafogo, które piętrzą się u stóp Głowy Cukru. Niezapomniane doświadczenia wizualne przynosi też już sam wjazd kolejką, ponieważ jej wagoniki są przeszklone. Dzięki temu podczas drogi można więc podziwiać panoramę Rio z różnych poziomów. O wyjątkowej wartości atrakcji, jaką jest Głowa Cukru, świadczy jej obecność na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Schody Selaron

Jedną z największych atrakcji Rio de Janeiro są także schody Selaron. Zabytek ten rok rocznie przyciąga tłumy turystów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – nie są to byle jakie schody. Stopnie bardziej przypominają artystyczną instalację aniżeli zwykłą, funkcjonalną konstrukcję do chodzenia. Za oryginalny zabytek odpowiada chilijski artysta – Jorge Selaron, który podjął się renowacji schodów w 1990 roki i poświęcił jej 23 lata swojego życia. Odnawianie konstrukcji było tak naprawdę procesem tworzenia pięknej kompozycji. Końcowy efekt zdecydowanie przyciąga wzrok, ponieważ składa się z ponad dwóch tysięcy kolorowych płytek, które pokrywają 215 schodków i przylegające do nich ściany budynków.

Początkowym zamysłem na ozdobę schodów było udekorowanie ich elementami w kolorach brazylijskiej flagi. Żółte, niebieskie oraz zielone stopnie miały symbolizować hołd artysty dla mieszkańców Rio i całej Brazylii. Jednak z czasem projekt rozrósł się o kolejne, bardziej awangardowe pomysły. Wśród płytek pieczołowicie umieszczanych na schodkach swoje miejsce znalazły zarówno gotowe elementy, jak i oryginalne, ręcznie malowane ceramiki. Dekoracje są bardzo ciekawe, bo nawiązują do przeróżnych aspektów kulturowych, ale jednocześnie tworzą spójną całość. Schody Selaron podzielone są na różne segmenty tematyczne, wśród których można znaleźć nawiązania do ówczesnego świata muzyki, sztuki, kina oraz wielu innych dziedzin życia. Zdecydowanie warto zwiedzić tę niekonwencjonalną galerię sztuki i poświęcić poszczególnym częściom schodów nieco uwagi.

Ogród Botaniczny

Kolejną atrakcją na mapie Rio jest ogromny Ogród Botaniczny, który zajmuje powierzchnię aż 540 tys. m2. Ogród został założony przez portugalskiego księcia już w 1808 roku. Początkowo zielony teren miał służyć ożywieniu gospodarki poprzez uprawę roślin przyprawowych z Indii Wschodnich. Na terenie tym pierwotnie sadzono więc cynamon, gałkę muszkatołową czy pieprz czarny. Z czasem jednak uprawny charakter działki uległ zmianie, a ogród zyskał miano publicznego. Od tamtego czasu w obrębie zielonej przestrzeni zaczęło pojawiać się wiele innych roślin. Dziś można zobaczyć tam ponad 3,5 tys. różnych gatunków ze świata flory rodzimej oraz egzotycznej. Bogactwo Ogrodu Botanicznego potwierdza fakt, że UNESCO uznało go za narodowe dziedzictwo i rezerwat biosfery Lasu Atlantyckiego.

Oprócz roślinnej różnorodności turystów mogą zainteresować również atrakcje takie jak Muzeum Ekologiczne czy Centrum dla Zwiedzających, które umieszczone jest w starym, kolonialnym budynku. Ciekawym elementem Ogrodu Botanicznego są też staw z żółwiami oraz dwa korytarze cesarskich palm. Te ostatnie stanowią symbol parku, a więc naprawdę warto poświęcić chwilę na spacer tymi alejami. Na szczególną uwagę zasługuje też specjalna szklarnia storczyków, która powstała pod koniec XIX wieku.

Katedra św. Sebastiana

Katedra św. Sebastiana to jeden z głównych symboli Rio de Janeiro. Oprócz Głowy Cukru i pomnika Jezusa, to właśnie ta świątynia jest najczęściej fotografowanym zabytkiem. Budowla została zaprojektowana przez Joaquima Corrêa i wybudowana w latach 1964–1976. Rzymskokatolicka katedra znajduje się w centrum miasta i przyciąga wzrok swoim oryginalnym kształtem.

Architekt stworzył bowiem świątynię w kształcie stożka i tym samym wykreował jeden z najbardziej ekscentrycznych obiektów sakralnych. Według duchownych konstrukcja kościoła ma nawiązywać do formy, jaką przyjmowały świątynie Majów. Prawdopodobnie w ten symboliczny sposób współcześni księża chcieli zadośćuczynić upadku dawnych cywilizacji Ameryki, do których przyczynili się chrześcijańscy konkwistadorzy.

Katedra jest ciekawa nie tylko z zewnątrz. W środku kościoła można podziwiać oryginalne okna witrażowe, które rozciągają się niemalże od podstawy budynku aż do sklepienia stożka. Cztery potężne pasy kolorowego szkła spotykają się przy dachowym oknie. Przeszklenie na stropie ma kształt krzyża, który idealnie doświetla środkową część świątyni.

Cinelândia i Theatro Municipal

Cinelândia to popuarlna i potocznie przyjęta nazwa głównego placu publicznego w centrum Rio de Janeiro. To właśnie na tym placu w głównej mierze toczy się towarzysko-rozrywkowe życie miasta. W obrębie Cinelândii znajdują się liczne bary oraz restauracje, ale prawdziwym wyróżnikiem skweru są tamtejsze ośrodki kultury i rozrywki artystycznej. To od nich wzięła się cała nazwa centrum, którą można przetłumaczyć jako „kraina kina”.

Jeden z najważniejszych budynków Cinelândii stanowi Theatro Municipal, czyli Teatr Miejski. Obiekt został zaprojektowany na początku XX wieku, a inspiracją dla jego architektów była Opera Paryska Charlesa Garniera. W wyniku prac postawiono majestatyczny teatr ze zdobną fasadą i bogatym wnętrzem. Eklektyczny budynek do dziś uznawany jest za jeden z najpiękniejszych teatrów w całej Brazylii. W jego murach od momentu powstania odbywały się różne widowiska teatralne, taneczne oraz muzyczne. Dziś w instytucji funkcjonują też orkiestra symfoniczna, chór oraz zespół baletowy.

Oprócz prestiżowego centrum kultury w obrębie Cinelândii znajdują się także ważne obiekty o znaczeniu państwowym. Usytuowany jest tutaj m.in. budynek Rady Miejskiej Rio de Janeiro czy też była siedziba Sądu Najwyższego, w której obecnie mieści się Centrum Kultury Federalnej Sprawiedliwości. W centrum można też znaleźć Bibliotekę Narodową oraz Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych.

Na głównym placu Rio znajdą się też atrakcje dla fanów historii oraz zdjęć pamiątkowych. Fotkę można tu cyknąć pod dwoma pomnikami, które przedstawiają ważne dla Brazylii postaci. Jeden posąg poświęcony jest marszałkowi Floriano Peixoto, który był drugim prezydentem kraju. Kolejna statua oddaje hołd wybitnemu kompozytorowi – Carlosowi Gomesowi. Ten pan jako pierwszy przedstawiciel Nowego Świata został doceniony przez Europejczyków i odniósł sukces na starym kontynencie.

Muzeum Jutra

Ciekawą pozycją w przewodnikach turystycznych po Rio de Janeiro jest również Muzeum Jutra, czyli ultranowoczesne centrum wystawowe ulokowane przy samym oceanie. Budynek o sporych rozmiarach został zaprojektowany przez brazylijskiego architekta Santiago Calatrava. Jego prace wyróżnia dynamika oraz lekkość konstrukcji, a także szkieletowa fasada. Muzeum Jutra zostało utrzymane w typowym dla twórcy stylu. Budynek przyjął podłużną formę, która jest ustawiona prostopadle do linii brzegowej i wysuwa się w stronę oceanu za sprawą sztucznego cypla. Całość sprawia niesamowite wrażenie już z zewnątrz, ale wnętrze także robi świetną robotę.

Po wejściu do środka zwiedzający udają się w interaktywną podróż po przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Brzmi dość enigmatycznie, chociaż w rzeczywistości takie nie jest. Twórcy muzeum skupiają się bowiem na kwestii, która nikomu nie jest obca – mówią o ekologii. Wystawa Muzeum Jutra została zaprojektowana tak, aby w ciekawy sposób przedstawić turystom analizę aktualnej sytuacji ludzkości i powodów, dla których jesteśmy, gdzie jesteśmy. Oprócz tego ekspozycja przewiduje również, jak zmieni się świat w przeciągu najbliższych 50 lat. Jednak twórcy nie zostawiają widza z apokaliptyczną wizją. Pokazując negatywne skutki eksploatacji planety jednocześnie podpowiadają też, co można zrobić, aby przyszłe życie miało jak najlepszy kształt. Ekspozycja jest zdecydowanie warta zobaczenia, ponieważ naprawdę zwraca uwagę i zmusza do refleksji.

W cały przekaz merytoryczny oraz ideę przyświecającą Muzeum Jutra wpisuje się nowoczesnych charakter jego budynku. Nie mam tu na myśli futurystycznej fasady, a modernistyczną konstrukcję wykorzystującą zieloną energię. Obiekt został wyposażony w panele fotowoltaiczne, dzięki którym muzeum korzysta ze słonecznego zasilania. Wykorzystywanie energii słonecznej może nie robi na Tobie takiego wrażenia, bo nawet w Polsce sporo budynków ma już zainstalowaną fotowoltaikę.

Mam jednak nadzieję, że kolejne usprawnienie centrum wystawowego zdoła Cię zaskoczyć. Otóż ten przyszłościowy budynek posiada system chłodzenia funkcjonujący za sprawą wody z zatoki, przy której się znajduje. Pobierana woda najpierw wentyluje wnętrze obiektu, a później przechodzi przez specjalne filtry i oczyszczona wraca do naturalnego obiegu. Cała konstrukcja jest więc dokładnie przemyślana i utrzymana w duchu zrównoważonego rozwoju.

Najbardziej znane plaże w Rio de Janeiro i na świecie

Rio de Janeiro ma sporo atrakcji oraz zabytków, ale przecież nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Aktywny wyjazd do Brazylii można połączyć ze słodkim lenistwem i chwilą na plażing. W Rio znajduje się bowiem sporo terenów, które spodobają się miłośnikom plażowania (i nie tylko!). Poznaj najpiękniejsze miejsca do wypoczynku nad samym oceanem.

Plaża Copacabana

Wspominana już przeze mnie Copacabana jest chyba najbardziej znaną plażą świata. Ta popularna plaża to czterokilometrowy teren rozciągający się wzdłuż dzielnicy o tej samej nazwie. Lokalizacja piaszczystego brzegu dodaje mu nieco prestiżu. Okolica, w której leży Copacabana, jest jednym z niewielu luksusowych i drogich regionów w całym Rio. Atrakcyjne położenie oraz niewątpliwa uroda plaży decydują o jej popularności.

Na fali renomy na Copacabanie rozwinęło się towarzysko-rozrywkowe życie miasta. Plaża stała się obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty, a także miejscem organizacji ciekawych wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. To właśnie tam odbywają się Mistrzostwa świata w piłce nożnej plażowej czy imprezy z okazji sylwestrowej nocy. Na Copacabanie miały również miejsce niepowtarzalne koncerty, które zagrali m.in. The Rolling Stones, Rod Stewart czy też Lenny Kravitz.

Plaża Ipanema

Kolejna plaża, którą zdecydowanie warto odwiedzić podczas pobytu w Rio, nosi nazwę Ipanema. Plaża ta jest tak naprawdę przedłużeniem Copacabany, ale uważa się ją za odrębną. Zależność ta wynika z obecności skalistego przylądka, który optycznie oddziela jeden brzeg od drugiego. Cechą charakterystyczną plaży Ipanema jest miękki, biały piasek. Dodatkowym wyróżnikiem obszaru wchodzącego w zakres tej linii brzegowej są dynamiczne fale, które przyciągają surferów z Rio i nie tylko. Silne fale sprawiają też, że woda i piasek są tutaj znacznie czystsze niż przy innych wybrzeżach.

Plaża Ipanema ciągnie się przez 2 km i podzielona jest na kilka stref. Jedna z nich przeznaczona jest do spokojnego wypoczynku i po prostu chillowania. Tam rozkładają się zazwyczaj pary lub rodziny z dziećmi. Kolejna strefa to miejsce do aktywnej rekreacji. Można tam zagrać w piłkę siatkową czy nożną, a także w frescobol (świetna alternatywa dla fanów tenisa!). Następna zona to raj dla hippisów, ponieważ organizowane są tam koncerty i imprezy do białego rana. Z Ipanemy często korzysta więc młodzież.

Ipanema ma również status elitarnej czy nieco luksusowej plaży, ze względu na to, że wzdłuż jej brzegu ciągnie się promenada z licznymi butikami i najróżniejszymi sklepami. Dodatkowo plaża znalazła swoje miejsce w sercach fotografów czy instagramerów. Ipanema jest bardzo dobrze wychodzi na zdjęciach, ponieważ tło jej krajobrazu uzupełniają oryginalne wzgórza Dois Irmaos.

Plaża Leblon

Jedną z najbardziej prestiżowych plaż Rio de Janeiro jest ta o nazwie Leblon. Wybrzeże ulokowane jest przy dzielnicy o tej samej nazwie. Już na pierwszy rzut oka widać, że ten obszar miasta jest bardzo bogaty. Znajdują się tutaj wielogwiazdkowe hotele, fancy kluby, wykwintne restauracje oraz najdroższe butiki. No i oczywiście jest też klientela, która na najbiedniejszą nie wygląda.

Ekskluzywny charakter dzielnicy udzielił się również plaży Leblon. Jednak trzeba przyznać, że trochę jej się należy. Ten piaszczysty brzeg jest bowiem naprawdę piękny. Plaża Leblon stanowi przestronny teren o czystym, złotym piasku. Szeroka plaża sprawia, że nie ma tutaj ścisku i można naprawdę odpocząć. Tutejsze wody są mniej narwane niż w przypadku fal z obszaru Ipanemy. Dlatego też z Leblon rzadziej korzystają surferzy, co z kolei umożliwia swobodniejsze pływanie w oceanie.

Plaża Leme

Kolejnym ciekawym wybrzeżem Rio jest plaża Leme, która sąsiaduje z Copacabaną. Jest to przestronna plaża z białym, pięknym piaskiem. Ocean lubi tutaj poszaleć i fale bywają naprawdę wzburzone. Dlatego też podczas pływania warto uważać oraz nie wypuszczać się zbyt daleko.

Ciekawym wyróżnikiem plaży Leme jest to, że na jej piaskach często można spotkać osoby ćwiczące capoeirę – brazylisjką sztukę walki, której płynne ruchy przypominają nieco taniec. Czas spędzają tutaj również muzycy oraz tancerze, którzy przygotowują się do karnawału w Rio. Warto wiedzieć, że na plażę Leme tak ogólnie przychodzi wielu lokalsów. Jeśli więc chcesz porozmawiać z kimś z tematejszego kręgu kulturowego, wybierz się właśnie nad ten brzeg.

Plaża Vermelha

Plaża Vermelha jest całkiem inna niż wszystkie przedstawione do tej pory wybrzeża Rio de Janeiro. W przeciwieństwie do reszty plaż, Vermelha jest niewielka – jej linia brzegowa liczy jedynie 200 metrów. Kameralna plaża ma jednak w sobie to coś, co przyciąga zwolenników wypoczynku nad wodą. Wyróżnikiem plaży jest oryginalny piasek o czerowono-żółtym odcieniu. Od niespotykanego koloru podłoża powstała nawet potoczna nazwa brzegu – „Czerwona Plaża”.

Niewielki obszar plażowy położony jest w dzielnicy Urek nad brzegiem zatoki Guanabara. Lokalizacja brzegu zapewnia nie tylko spokój i ciszę, ale również brak silnych fal. Tutejsza woda sprzyja więc relaksującym kąpielom. Dodatkowo umiejscowienie plaży Vermelha jest również bardzo urokliwe. Plażę okalają skały, tworzące zamkniętą i jakby prywatną przestrzeń. Z tutejszego brzegu rozpościera się także świetny widok na wzgórze Morro da Urca.

20 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy