Co warto wiedzieć o hotelowych gwiazdkach? Co liczba gwiazdek mówi o hotelu?

Spis treści

hotelowe gwiadki

Sezon letni to zazwyczaj czas urlopów, a co za tym idzie planowania wakacji. Kluczowy jest więc wybór odpowiedniego hotelu. Jak wybrać najlepsze zakwaterowanie? Czy warto kierować się gwiazdkami, którymi chwalą się ośrodki? Co one w ogóle oznaczają? Już tłumaczę!

Co muszą zapewniać wszystkie hotele?

Niezależnie od miejsca, które wybierzesz na swój nocleg, każdy ośrodek turystyczny jest zobowiązany do przestrzegania kilku zasad, aby w ogóle nazywać się hotelem. Wśród wymogów muszą się znaleźć takie udogodnienia jak:

  • możliwość płacenia kartą płatniczą;
  • dostęp do ciepłej i zimnej wody;
  • dostęp do telefonu i faksu dla gości;
  • miejsca postojowe na parkingu hotelowym;
  • dostęp do ręczników w pokoju;
  • wymiana pościeli.

Ponadto musi spełniać szereg wymogów budowlanych, BHP i zasad organizacyjnych. W Polsce, aby obiekt mógł zyskać miano hotelu, musi posiadać przynajmniej 10 pokoi 1 i 2-osobowych do dyspozycji gości. Jeśli budynek spełnia powyższe warunki, można uporządkować ośrodek według kilku kategorii. To od nich zależy jego typ i ilość gwiazdek. Można wyróżnić trzy rodzaje hoteli: turystyczne, średniej klasy i luksusowe. Zależnie od standardu świadczonych usług hotele mogą zostać oznaczone gwiazdkami, które wyznaczają kategorie hotelarskie. Im więcej gwiazdek, tym wyższy poziom hotelu i oferowanych usług. Innym determinantem do podziału hoteli może być ich główne przeznaczenie. Wyróżnia się:

  • hotele biznesowe;
  • hotele tranzytowe;
  • hotele kongresowe;
  • hotele wypoczynkowe;
  • hotele uzdrowiskowe;
  • hotele apartamentowe.

Czym jest międzynarodowy gwiazdkowy standard hoteli?

Ilość gwiazdek ma informować podróżnych o tym, jakich atrakcji, udogodnień i standardu mogą się spodziewać po wybranym przez siebie miejscu. Co ciekawe, każdy kraj w inny sposób klasyfikuje hotele 5-gwiazdkowe. Dlatego to, co w Polsce ma 5 gwiazdek, w Hiszpanii może mieć jedynie 3. Natomiast w Skandynawii system gwiazdkowy w ogóle nie jest stosowany, a Francja i Anglia uznają kategoryzację hoteli za pomocą gwiazdek za dobrowolną.

Co oznaczają gwiazdki w hotelach?

Hotele jednogwiazdkowe to te oferujące usługi na minimalnym poziomie. Pokój hotelowy powinien mieć 8-10 m² (jedno- i dwuosobowy). Ośrodek nie gwarantuje strzeżonego parkingu ani dostępu do internetu. Nie ma także obowiązku umieszczenia w pokoju telewizora lub radia. Jak widać, oferta takiego hotelu nie obejmuje niczego ponad standard. Z udogodnień gastronomicznych klienci mają zapewniony dostęp do gorących napoi (kawa, herbata) przez całą dobę oraz mogą wykupić serwowanie śniadań.

Hotele dwugwiazdkowe proponują bardziej rozbudowaną ofertę oraz wyższy standard pokoi. Ośrodek zapewnia dostęp do internetu, telewizora w pokoju oraz możliwość korzystania z baru hotelowego. Na wyposażeniu większego pokoju (min. 9 m²) znajduje się zestaw do czyszczenia ubrań, sejf, lodówka z minibarem i suszarka do włosów. W nowo wybudowanych hotelach pokoje muszą mieć własną łazienkę. W starszych obiektach zasada ta musi dotyczyć co najmniej 50% pokoi.

Hotele trzygwiazdkowe posiadają w swojej ofercie restauracje i kawiarnie, a także room service. Niekiedy do dyspozycji gości udostępnione są także strefa wellness i SPA. Minimalny metraż pokoju 2-osobowego to 14 m². Dla gości dostępne są środki higieny osobistej oraz usługi, takie jak np. pranie, prasowanie i czyszczenia ubrań oraz bielizny. W pokojach znajdują się m.in. mydło, szampony, szlafroki i zestawy kosmetyków.

Pokoje w hotelach czterogwiazdkowych, poza tym, że są większe, są także specjalnie wyciszone. Warto zwrócić uwagę na lokalizację całego obiektu. Hotel jest zazwyczaj w centrum miasta lub położony w malowniczym miejscu z widokiem np. na las czy plażę. Ceny pokoi mogą się od siebie różni zależnie od widoku z okna. Ponadto ośrodek powinien mieć w ofercie apartament z salonem o minimalnej powierzchni 25 m². Na wysoki standard wskazuje także przygotowana oferta dla firm. Hotel posiada do dyspozycji salę, która pozwala na organizację bankietu, konferencji, prezentacji itd. W klasyfikacji brane jest pod uwagę również wykształcenie obsługi hotelowej. Pracownicy powinni być co najmniej dwujęzyczni.

Hotel pięciogwiazdkowy to prawdziwy luksus i obsługa na najwyższym poziomie. O przyznaniu pięciu gwiazdek często decyduje lokalizacja hotelu, renoma restauracji, rozległość oferty SPA i wellness, dostęp do siłowni oraz ilość sal wielofunkcyjnych (bankietowych, konferencyjnych itd.). Najczęściej tego typu hotel aranżowany jest, np. w zabytkowym zamku, pałacu czy historycznym ośrodku. Bogata przeszłość budynku wpływa na wyższą ocenę w gwiazdkach ośrodka.

Jak powstał system gwiazdek hotelowych?

Zależnie od kraju system kategoryzacji wygląda inaczej. Poza odmiennymi zasadami przyznawania gwiazdek w różnych częściach świata zupełnie pomija się ten wyznacznik. W Grecji natomiast zamiast gwiazdek jakość hoteli oznacza się wielkimi literami.

W Polsce określoną liczbę gwizdek można zdobyć od 1997 roku, gdy w życie weszła ustawa o usługach turystycznych. Dokument zawiera w sobie wszystkie wymogi, zgodnie z którymi dany hotel może ubiegać się o przyznanie określonej ilości gwiazdek. Kolejne gwiazdki przyznawane są przez Marszałków Województw po zwołaniu komisji składającej się ze specjalistów z dziedziny hotelarstwa, sanepidu oraz straży pożarnej. Wtedy ocenie zostaje poddane to, czy hotel spełnia określone wymogi i czy może zdobyć tyle gwiazdek, o ile się ubiega.

Za co są przyznawane gwiazdki?

Wpływ na przyznawane gwiazdki, poza spełnianymi wymogami hotelarskimi, sanitarnymi i przeciwpożarowymi, mogą mieć także czynnik, które oddziałują na poczucie luksusu wśród klientów. Należą do nich m.in.:

  • lokalizacja obiektu;
  • wykształcenie i umiejętności obsługi hotelowej;
  • dostępne sposoby płatności;
  • wszelkie udogodnienia i dodatkowe usługi (salon odnowy biologicznej, usługi gastronomiczne, zajęcia fitness, siłownia, animacje dla gości, możliwość skorzystania baru i dostarczanie posiłków do pokoju);
  • wystrój hotelu, pokoi, zabytkowość budynku.

Komisja w trakcie podejmowania decyzji o nadaniu gwiazdek hotelowych bierze pod uwagę aż 52 punkty. W większości są to jednak kwestie formalne, które muszą zostać spełnione i nie mają wiele wspólnego z poczuciem większego komfortu gości. Wiadomo, że przejeżdżając na wakacje, bardziej obchodzi Cię, czy w ośrodku jest bar, czy w pokoju zastaniesz minibar lub lodówkę i czy w łazience będzie na Ciebie czekać niewielka mydelniczka, szczoteczka i pasta do zębów. Na dalszy plan schodzą kwestie bezpieczeństwa, bo na urlopie nie zastanawiasz się nad tym, którym wyjściem ewakuacyjnym najszybciej wydostaniesz się z płonącego hotelu.

Liczba gwiazdek – co warto wiedzieć?

Poza usługami noclegowymi hotele oferują wiele innych opcji, szczególnie da się to zauważyć w sieciach hotelowych. Rozbudowana oferta pozwala nie tylko uzyskać daną ilość gwiazdek, ale także zachęca bywalców hoteli do odwiedzin konkretnego kurortu. A co z hotelami, które swoją ofertą wybiegają daleko ponad normy, a pięć gwiazdek wydaje się wręcz obrażać to, czym hotel dysponuje?

Najbardziej luksusowe hotele na świecie, które nie tylko spełniają normy bezpieczeństwa, ale także wyróżniają się architekturą, jakością obsługi, kartą dań, poziomem i mnogością zapewnianych atrakcji mają własną skalę gwiazdek. Kompatybilne gniazdko elektryczne czy usługa bagażowa to oczywiste sprawy. Po najbardziej luksusowych hotelach na świecie możesz spodziewać się o wiele więcej. Dobrym przykładem jest hotel Burj Al Arab w Dubaju, który zyskał miano hotelu 7-gwiazdkowego. Wszystko za sprawą budynku (w kształcie przypomina ogromny żagiel) oraz wystroju. Zbudowany na sztucznej wyspie obiekt ma do dyspozycji blisko 200 ekskluzywnych apartamentów. Najmniejszy z nich mierzy zaledwie 170 m². W największym z nich goście mają dla siebie przestrzeń prawie 800 m². W penthouse’ach czekają na Ciebie pozłacane wnętrza i wyposażenia z metali szlachetnych oraz najwyższej jakości materiałów.

Ponadto w hotelu udogodnienia dla gości przewyższają najśmielsze oczekiwania. Nie musisz wychodzić z budynku, aby mieć zapewnione wszystko tego, czego byś chciał. Od jedzenia, przez zwiedzanie muzeum aż po relaks nad basenem. Tego typu hotele określają zupełnie nowe standardy. Przebywanie w takim miejscu to niczym odwiedziny w hotelu-mieście.

Gwiazdki hotelowe to wygodny wyznacznik, dzięki któremu będziesz mógł określić, w którym hotelu znajdziesz to, czego potrzebujesz, szczególnie jeśli oczekujesz luksusów. Natomiast jeśli szukasz miejsca, w którym jedynie dobrze się wyśpisz i nie potrzebujesz niczego więcej, wybierz hotel 1-gwiazdkowy. Dzięki hotelowym gwiazdkom możesz dopasować miejsce Twojego noclegu dokładnie do swoich potrzeb.

6 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy