Pamiętasz te dawne czasy, kiedy jako dzieciak latałeś po podwórku albo po lesie z kolegami i bawiłeś się w wojnę? Teraz możesz przenieść tę zabawę do dorosłego życia i poczuć nieco adrenaliny, a sposobem na to jest właśnie ASG. Jeśli ten akronim nic Ci nie mówi, zapraszam do czytania! Wyjaśnię, czym właściwie jest ASG, na czym polegają rozgrywki airsoftu i jak się do nich przygotować.
ASG – a co to znaczy?
Znudził Ci się paintball i pragniesz nieco urozmaicenia? To najwyższy czas zainteresować się ASG, czyli Air Soft Gun. To nic innego jak repliki broni palnej w skali 1:1, z których strzela się specjalnymi plastikowymi kulkami o średnicy 6 mm (znacznie rzadziej spotyka się te o średnicy 8 mm). Ze względu na to, że mają niemal w pełni imitować prawdziwą broń są częścią rozgrywek airsoftowych. Nie jest to jednak zwykła strzelanka i bieganie po lesie. W głównej mierze idea rozgrywek ASG opiera się na zaplanowanej wcześniej taktyce. Zabawa niekiedy odtwarza prawdziwe wydarzenia wojenne i może w niej brać udział nawet kilka tysięcy osób. ASG sprawdzi się także w mniejszych zespołach, dlatego jest świetną atrakcją i dobrym pomysłem na weekendowy wypad ze znajomymi. Gry te organizuje się najczęściej na dużych, oddalonych od miast przestrzeniach, np. w lesie lub na poligonach wojskowych.
ASG a paintball – poznaj różnice
No dobrze, ale czym właściwie to całe ASG różni się od powszechnie znanego paintballu? Różnic jest kilka, zwłaszcza w używanym sprzęcie, dlatego w mojej ocenie rozgrywki airsoftowe są warte zainteresowania. Jedną z rozbieżności jest to, że repliki ASG są odwzorowywane w skali 1:1, więc w przeciwieństwie do paintballu dają większe możliwości jak najwierniejszego odtworzenia walki na polu bitwy. Zasadniczą różnicą są jednak kulki ASG. W paintballu używa się kulek wypełnionych farbą, które podczas trafienia w przeciwnika pękają i zostawiają ślad.
W ASG nie ma farby – strzela się plastikowymi kulkami, czasami wykonanymi również z biodegradowalnego materiału. Co to wszystko daje? Mianowicie to, że ASG zafascynuje fanów prawdziwej broni, ponieważ będą mogli na własnej skórze poczuć, jak się z nich korzysta. A poza tym po zakończonej grze nie będziesz cały upaćkany farbą. Jeśli już o grze mowa, sam jej charakter różni się od paintballu. Jeśli grałeś kiedyś z użyciem broni na kulki z farbą, pewnie wiesz, że taka zabawa organizowana jest na specjalnym placu i zazwyczaj nie trwa zbyt długo. W przypadku ASG również możesz zdecydować się na krótką rozgrywkę, jednak szczegół tkwi w tym, że mogą one przeciągnąć się nawet do 24 godzin. Jedziesz do opuszczonego miejsca z kilkoma pustymi budynkami albo decydujesz się na strzelankę w lesie z elementami survivalu. Możliwości jest kilka, a wybór zależy tylko od Ciebie!
Czy broń ASG jest niebezpieczna?
ASG to broń, która może wyrządzić krzywdę, zwłaszcza gdy nie zachowuje się wszystkich zasad bezpieczeństwa, o których wspomnę w dalszej części wpisu. Jeśli korzysta z niej osoba dorosła, która kieruje się rozsądkiem i ma głowę na karku, nic złego nie powinno się przydarzyć. Gdy jednak z repliki ASG będzie korzystało dziecko bez niezbędnej ochrony, to ryzyko wypadku znacznie się zwiększa. Najbardziej narażonymi na uszkodzenia częściami ciała są twarz (szczególnie okolice oczu, warg i czoła), a także dłonie. Ślad po trafieniu może przypominać niemal prawdziwą ranę postrzałową, dlatego chronić trzeba nie tylko wrażliwe miejsca, ale również całe ciało przy pomocy specjalnego stroju ochronnego. Wszystko zależy od zachowania odpowiedniej odległości od strzału, dlatego ryzyko uszkodzeń rośnie na terenie z licznymi zabudowaniami.
Pewnie zastanawiasz się również, jak to wygląda w kontekście prawa: skoro ASG jest repliką broni palnej, to czy nie trzeba przypadkiem mieć na nią pozwolenia? Czy to wszystko jest w ogóle legalne? Jak najbardziej! W świetle naszego prawa ASG nie jest bronią palną, dlatego mogą z niej korzystać nawet nastolatkowie powyżej 14. roku życia. Nie trzeba mieć także specjalnego pozwolenia, a wystarczy jedynie pójść do odpowiedniego sklepu np. z militariami i kupić sprzęt. Małe restrykcje są jednak związane ze stosunkowo niewielką energią wylotową kulki w ASG, która zazwyczaj nie przekracza 5 J. Co ciekawe, pierwsze repliki ASG służyły wojskowym głównie do ćwiczeń, podczas których nie wolno było korzystać z broni palnej. Do dzisiaj ASG wykorzystywane jest w państwowych militariach.
Rodzaje repliki broni ASG
ASG mogą przypominać różne typy broni. Najczęściej są to jednak głównie repliki pistoletów, ale także karabinów snajperskich, maszynowych, rewolwerów i strzelb. Wśród wszystkich wyróżnia się trzy rodzaje, a pierwszym z nich są repliki sprężynowe. Jak sama nazwa wskazuje, działają one przy pomocy sprężyny, a także cylindra, które rozpędzają tłok. Ten zaś spręża powietrze w cylindrze i powoduje wystrzelenie kulki. Rodzaj sprężynowy jest stosunkowo tani, ale również mało funkcjonalny, ponieważ wymaga ręcznego naciągania sprężyny. Z tego powodu najczęstszym typem broni są karabiny snajperskie lub te typu pulp-action. Kolejny rodzaj to repliki gazowe, z których kulka wystrzeliwana jest przy pomocy CO2 lub mieszanki gazów, czyli tzw. green gas. Gaz ten magazynuje się w kolbie pistoletu, a sam zbiornik ładuje się tak samo, jak np. zapalniczki. Tego typu broń imituje również sam odrzut po oddanym strzale i nie wymaga ręcznego ładowania.
Ostatnim rodzajem są repliki elektryczne, określane jako AEG (ang. airsoft electric gun). Są one najbardziej zaawansowane z całej trójki, a przez to przeważnie też trzeba za nie odpowiednio dużo zapłacić. Działają podobnie, jak sprężynowe, z tą tylko różnicą, że nie musisz się bawić w ręczne zaciąganie. Wbudowany silnik elektryczny zaciąga sprężynę i wraz z tłokiem wystrzeliwuje kulkę przy pomocy sprężonego powietrza. Dzieje się to wszystko bardzo szybko i umożliwia strzelanie z serii. Dlatego właśnie repliki elektryczne to najczęściej karabiny lub pistolety maszynowe. Zasięg takiej broni to 40-70 m.
Jak zacząć przygodę z Air Soft Gun?
Adrenalina, fascynacja i walka o przetrwanie. Tak właśnie określiłbym zabawę z airsoftem, a wszystko to dzięki temu, że pistolety czy karabiny są wiernymi replikami. Swoją przygodę zacznij jednak z głową. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest odpowiednia ochrona oczu. Niezależnie od rodzaju stosowanego ASG konieczne jest nałożenie dobrych okularów ochronnych. Gdy już będziesz je kupował, nie zapomnij także o odpowiedniej odzieży. Za chwilę przestawię Ci, jakie produkty będę konieczne do ASG, a teraz przejdę już do przebiegu samej gry.
Właściwie wszystko tutaj krąży wokół zasady fair play. Wiesz, jak to wygląda w przypadku paintballa – dostajesz kulką i zostaje ślad. Tutaj jednak musisz liczyć na uczciwość graczy. Zasada jest taka, że po trafieniu przeciwnika powinien on krzyknąć: dostałem!, i wyjść z gry lub specjalnie się oznaczyć. Takie osoby nie mogą przeszkadzać w dalszym przebiegu zabawy. I wiadomo, jest to rozrywka, a nie walka na śmierć i życie, więc nie staraj się na siłę zrobić komuś krzywdy.
Akcesoria chroniące do airsoftu – co przyda się podczas gry?
Na sam koniec przydatne akcesoria do potyczki z ASG. Poza samą repliką potrzebne Ci będą wspomniane wcześniej okulary ochronne lub specjalne gogle. Potrzebna będzie również odzież kamuflująca, czyli najlepiej mundur, który zrobi z Ciebie prawdziwego żołnierza. Odpowiednie ubranie jest o tyle ważne, że dzięki niemu wystrzelona kulka nie dostanie się do skóry. Tak jak wojskowi, chroń również klatkę piersiową i plecy przy pomocy kamizelki taktycznej oraz dłonie, stosując rękawice. Najlepiej sprawdzą się takie, które dodatkowo ochronią przed deszczem lub mrozem. Oprócz tego przyda się również plecak, dodatkowe osłonki na kolana i łokcie, a także narzędzia komunikacji, czyli krótkofalówki. Przy zakupie broni ASG zwracaj uwagę na pojemność magazynka. Będą one konkretnie oznaczone. Hi-cap to bardzo pojemny magazynek, który średnio mieści od 250 do nawet 800 kulek. Mid-cap to 130-200 kulek, a low-cap to zaledwie 50-100 kulek.
Wiesz już, co oznacza skrót ASG i ogólnie, z czym to się wszystko je. Pamiętaj o ochronie, ponieważ (mimo że to tylko zabawa), ASG może wyrządzić komuś i Tobie krzywdę. Jeśli jednak rajcują Cię tego typu atrakcje, to zbieraj ekipę i urządźcie własne pole walki gdzieś na odludziu.