W kulturze utarło się, że komiksy są przeznaczone dla dzieci i nastolatków. Jednak jest to całkowicie błędne przekonanie. Wielu dorosłych również przepada za tą oryginalną formą literatury, która ma naprawdę wiele do zaoferowania. Graficzna forma książki wcale nie oznacza, że jest ona gorszego sortu. Takie publikacje to po prostu inny rodzaj sztuki. A tę można smakować dosłownie w każdym wieku. Po jakie komiksy dla dorosłych warto sięgnąć podczas pierwszego kontaktu z powieścią graficzną?
Czy komiksy to literatura?
Czym jest komiks? Odpowiedzi na to pytanie bywają różne, a ich sens zależny jest od tego, kto się wypowiada. Według mnie komiks jest zarówno pracą graficzną, jak i literacką. Zanim za to wyznanie zjedzą mnie pasjonaci beletrystyki, reportaży czy innych poważnych tomiszczy, niech najpierw posłuchają mojej argumentacji.
Zgodnie z definicją komiks jest sekwencyjną opowieścią obrazkową, która uzupełniona jest tekstem. Aha – tekstem! To właśnie te dymkowe wypowiedzi postaci oraz ewentualne wrzutki ze strony narratora decydują o literackim charakterze komiksowych historii.
Oczywiście nie są to jakieś rozbudowane rozprawy, a krótkie kwestie. Jednak to właśnie one pozwalają zrozumieć wydarzenia zobrazowane na kartach zeszytu. W końcu z samej ilustracji ciężko byłoby wywnioskować, o co chodzi w fabule.
Literacka część obrazkowej historii dookreśla sens opowiadania i eliminuje niedopowiedzenia, które mogą prowadzić do pogubienia się w interpretacji. Zatem mogę śmiało stwierdzić, że bez tekstu komiks nie byłby w pełni komiksem.
Czy komiksy to rozrywka zarezerwowana wyłącznie dla dzieci?
Wiele osób uważa, że komiksy są domeną dziecięcej literatury. W końcu to relatywnie cienkie i w dodatku obrazkowe książki, w których znajduje się mało treści pisanej. Toż to niepoważne, żeby czytać takie rzeczy w dorosłym wieku, prawda? A no wcale, że nieprawda.
Nie mogę się zgodzić z osobami, które krytykują dojrzałych fanów komiksów. Osobiście uważam, że nie ma nic uwłaczającego w czytaniu obrazkowych historii. To po prostu całkiem inny poziom rozrywki, którego nie powinno się porównywać z czytaniem pozostałych rodzajów książek.
W komiksie nie chodzi o wyszukane słownictwo czy elokwencję kapiącą z wersów tworzących wypowiedzi postaci. Język w obrazkowych zeszytach jest prosty (ale nie prostacki!) i przyjemny w odbiorze. Jego siła tkwi w połączeniu z ilustracjami. Zestawienie to tworzy esencję fabuły komiksu.
Jakie zalety mają komiksy?
Komiksy mogą być naprawdę fajną odmianą wśród tradycyjnych publikacji, które zazwyczaj znajdują się na półkach dorosłych ludzi. Obrazkowa książka może całkiem miło zaskoczyć Cię pod wieloma względami.
Po pierwsze, zamiast deprecjonować komiksy ze względu na liczne ilustracje, spróbuj je docenić. Wierz mi, że grafik czy rysownik musiał poświęcić na nie trochę czasu. Uważne czytanie komiksu nie polega tylko na zapoznawaniu się z tekstem, ale także na analizie obrazków. Za ich pomocą można bardziej zbliżyć się do bohaterów oraz wyczuć ich emocje. W końcu w książce jest tak samo, jak w rzeczywistości – mimika twarzy i gesty często mówią więcej niż słowa.
Obrazkowe przedstawienie fabuły to także świetna atrakcja dla osób, które interesują się grafiką. Czytając komiksy, możesz poznać różne style rysowania czy oryginalne rodzaje kresek. Kto wie, może wśród ilustrowanych zeszytów zajdziesz inspirację do swoich własnych prac. Komiksy naprawdę potrafią poruszyć wyobraźnię – nawet tę dorosłą, która często bywa zakurzona.
Dodatkowym atutem komiksów jest to, że czyta się je naprawdę dobrze i szybko. Akcja w powieściach graficznych zazwyczaj ma dość dynamiczny charakter, który bez problemu wciąga czytelnika w fabułę komiksu. Poza tym studiowanie jednej strony czy kartki zajmuje dosłownie chwilę, a więc cały zeszyt można przerobić w krótkim czasie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za tak zwanymi tasiemcami.
Krótka forma komiksu decyduje również o tym, że zazwyczaj przybiera on kształt niewielkiej książeczki. Dzięki temu powieść jest poręczna i łatwa do zabrania poza dom. Rysunkowe dzieło bez problemu możesz więc poczytać w drodze do pracy czy na urlopie.
Warto też wspomnieć o tym, że komiksy często stanowią pierwowzór dla wielu ciekawych seriali oraz filmów. Jeśli będziesz czytał obrazkowe publikacje, to prawdopodobnie lepiej wczujesz się w klimat ich ekranizacji. Będziesz również mógł lepiej ocenić produkcję czy samą pracę reżysera. Zobaczysz też, czy powszechne stwierdzenie, że książka zawsze jest lepsza od filmu, to rzeczywiście prawda.
Komiksy dla dorosłych – popularne tytuły dla starszych
Komiksy dla dorosłych często przybierają formę thrillerów, horrorów lub kryminałów. Gatunki te są zdecydowanie najbardziej poczytne nawet w przypadku tradycyjnie pisanych książek. Wśród komiksów 18+ znajdują się także pozycje związane z fantastyką. W końcu jest to bardzo obszerny nurt, który fascynuje naprawdę liczne grono dorosłych odbiorców.
Jakie tytuły są warte uwagi? Do bestsellerów w kategorii komiksów dla dorosłych należy zaliczyć serie takie jak Sandman, Punisher, Batman czy też Kapitan Kloss. Uznaniem cieszą się także zeszyty o nazwach Hellboy, Żywe Trupy, Armada, 100 naboi oraz Kaznodzieja.
Warto też sięgnąć po pozycje takie jak Sin City: Miasto grzechu czy Akira. Ten drugi komiks to jedno z najbardziej znanych dzieł z japońskim rodowodem. Dodatkowo jest to wielotomowa powieść, a więc fani dłuższych wydań z pewnością będą wniebowzięci.
Wśród komiksów dla dorosłych warto wyróżnić też tytuły o tematyce nieco poważniejszej niż fantastyka czy thriller. Jednym z takich zeszytów jest Maus. Opowieść ocalałego, czyli książka graficzna opowiadająca o holokauście. Jest to kontrowersyjny, ale bardzo dobry komiks Arta Spiegelmana. Jego kunsztu dowodzi fakt, że został uhonorowany Nagrodą Pulitzera.