Zakup auta w autoryzowanym salonie dlaczego warto?

Spis treści

auto z salonu

Zakup auta w autoryzowanym salonie wiąże się z kosztami, których wielu z nas wolałoby uniknąć. Niesie ze sobą jednak zalety, których nie sposób nie docenić. Dotyczy to nie tylko samochodów nowych, ale też używanych. Nie ma oczywiście róży bez kolców. Wady takich transakcji też istnieją. Jakie są plusy i minusy kupna pojazdu u dealera? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem samochodu, zebrana przeze mnie lista zalet i wad może Ci pomóc dokonać właściwego wyboru.

Co daje zakup nowego samochodu z salonu?

Zakup nowego samochodu z salonu to inwestycja, na którą w Polsce nie każdy chce się zdecydować. Główną przeszkodą są oczywiście ceny. Nawet w najtańszej wersji nowy pojazd jest znacznie droższy od używanego. Z nabyciem auta u autoryzowanego dealera wiąże się jednak szereg udogodnień, które rekompensują poniesione koszta. Wad zakupu w salonie jest z kolei bardzo mało. Ja sam znalazłem tak naprawdę tylko dwie.

Zalety zakupu nowego auta z salonu

Pierwsza zaleta trąci oczywistością, ale nie mogę od niej nie zacząć. Największą zaletą nowego auta jest to, że… jest nowe. Zerowy przebieg to niemal 100-procentowa gwarancja braku problemów. Wszystkie części samochodu są nowe i sprawne, co oznacza, że przez długi czas nie trzeba będzie nic wymieniać. A to z kolei zmniejsza ból portfela, który występuje po wydaniu dziesiątek lub setek tysięcy złotych.

Nie wiem, co jest bardziej zawodne – politycy czy samochody. Na pewno jednak w kategorii maszyn samochody mogą spokojnie dostać złoty medal. Jeśli więc planujesz zakup nowego auta, to mam dla Ciebie złą wiadomość. Kiedyś coś w nim się zepsuje. Na nowy pojazd dostaniesz jednak kilkuletnią gwarancję. Dzięki niej będziesz mógł pojechać do autoryzowanego serwisu marki i za darmo naprawić usterkę. Mało tego, szansa na fachową naprawę jest większa niż w innym warsztacie. U mechanika zrobisz też darmowy przegląd stanu technicznego auta.

Nowy samochód to ponadto maszyna spełniająca najnowsze normy bezpieczeństwa. Te zaś zmieniają się z roku na rok. I nie mam tu na myśli liberalizacji przepisów, tylko ich zaostrzanie. W tym przypadku jednak to dobrze. Zakup nowego auta z salonu jest więc gwarancją wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jest ono nieporównywalnie wyższe niż w pojazdach używanych, zwłaszcza mających wiele lat.

Wizyta w salonie samochodowym pozwala też dobrać auto dokładnie do swoich potrzeb. Jasne, zdaję sobie sprawę, że każde kolejne udogodnienie to dodatkowy koszt. Jednak wszyscy ci, którzy mają gruby portfel, mogą naprawdę poszaleć. Od wyboru koloru nadwozia, przez obicie foteli, rodzaj reflektorów, regulację lusterek i kierownicy aż po opcjonalną nawigację i system rozrywki. Skonfigurować w nowym aucie można bardzo wiele. Używane auto bierze się takim, jakie jest.

Zaletą jest też możliwość okazyjnego zakupu samochodu. Pewnie też kojarzysz te wszystkie głośne reklamy aut, które atakują zewsząd pod koniec roku? No właśnie. Oprócz niewątpliwej przyjemności walki o karpia przed świętami Bożego Narodzenia można też kupić tegoroczne auto. Wyprzedaż rocznika to dobry sposób na nabycie nowego auta w nieco lepszej cenie niż parę miesięcy wcześniej. W przypadku samochodów używanych na taką okazję liczyć nie można.

Wady zakupu nowego auta z salonu

Tym razem nie zacznę od oczywistości. Cena jest taka, a nie inna i tyle. Trudno, żeby nowy samochód był w cenie używanego. Zdecydowanie większym problemem jest to, jak szybko się ona zmienia. Zaraz po wyjeździe z salonu auto bardzo szybko traci na wartości. Ewentualna odsprzedaż po krótkim czasie jest więc nieopłacalna znacznie bardziej niż w przypadku pojazdów używanych.

Druga wada dotyczy tylko absolutnie nowych modeli aut. Są nią wszelkie jeszcze niesprawdzone technologie. Nie wszystkie pomysły koncernów motoryzacyjnych są przecież udane. Wystarczy wspomnieć długą listę silników różnych producentów, które były bardzo awaryjne. Pękające głowice w 2.0 TDI Volkswagena, nadmierne zużycie oleju w niektórych turbodieslach Toyoty czy awarie zasilania w 1.5 dCi aut Renault to tylko wierzchołek góry lodowej. A na samych silnikach świat przecież się nie kończy. Kupno dopiero co zaprezentowanego pojazdu wiąże się z ryzykiem wystąpienia usterek, o których jeszcze nikt nie wie. No, może producent.

Nie tylko nowe, czyli używane samochody w autoryzowanym salonie

W salonach dealerów samochodowych oprócz pojazdów nowych można kupić też używane. Jaki w tym interes? Taki, że takie auto to inwestycja dużo pewniejsza niż zakup maszyny w komisie czy od osoby prywatnej. Lista grzechów komisów i handlarzy jest wszak powszechnie znana. Przekręcone liczniki, przemilczane wady techniczne i liczba wcześniejszych właścicieli oraz brak sprawdzonych informacji o przebytych stłuczkach to klasyki branży używanych samochodów. W autoryzowanym salonie szanse na takie niespodzianki są zdecydowanie mniejsze.

Plusy kupna używanego samochodu z salonu

Zacznę trochę od końca, czyli liczby właścicieli. Wcześniej był on jeden. Samochody używane stojące w salonie to pojazdy poleasingowe. Do salonu zostają zwrócone po zakończeniu umowy leasingu, jeśli ich dzierżawca nie zdecydował się ich wykupić. Dzierżawcą tym zwykle jest firma, która u danego producenta zamówiła flotę pojazdów. Sam fakt rezygnacji z nich po zakończeniu umowy nie oznacza, że automatycznie trafiają z powrotem do dealera. Jeśli auto nie spełnia wymagań technicznych i wizualnych, salon może odmówić jego przyjęcia.

Używane auto poleasingowe jest sprawdzane pod kątem wymagań technicznych. W razie potrzeby salon zleca autoryzowanemu warsztatowi naprawę usterek. Dzięki temu do ponownej sprzedaży trafia sprawny pojazd, do tego w dobrym stanie wizualnym. Nowy właściciel dostaje też pełną dokumentację techniczną, a więc także spis wszystkich remontów pojazdu. Oprócz tego otrzymuje też protokół przekazania samochodu, który jest podstawą do ewentualnych roszczeń w razie pojawienia się problemów.

Kłopoty z samochodem mogą się oczywiście zdarzyć. Niemniej jednak dealerowi aut nie zależy na tym, by je przemilczać. Na reputacji zależy mu bardziej niż przypadkowemu sprzedawcy z internetu. W przypadku wystąpienia usterki można z resztą skorzystać z usług autoryzowanego serwisu. Używane samochody z salonu objęte są gwarancją naprawy. Czas jej trwania jest różny. Zwykle jest to rok.

Plusem zakupu używanego auta z salonu jest też możliwość jego zakupu na raty. Dealerzy zazwyczaj oferują kredyt na zakup samochodu. Zakup auta w komisie lub od osoby prywatnej wiąże się zaś z koniecznością zapłacenia całej sumy od razu. Szczególnie w przypadku droższych maszyn może być to trudne. Dzięki kredytowi nabywca jest ponadto w stanie kupić samochód droższy niż gdyby miał wydać wszystko, co ma, od razu.

Minusy kupna używanego samochodu z salonu

Tak jak w części o autach nowych, tak i tu znalazłem dwie wady zakupu samochodu używanego w salonie. Z góry jednak zaznaczam, że drugi z tych minusów dla wielu osób wcale minusem być nie musi. Jeżeli jednak chcesz kupić taki pojazd, dla formalności o tym wspomnę. Co więc jest problemem? Może być nim brak odpowiedniego modelu z danym typem wyposażenia. Schemat jest tu taki sam, jak w przypadku zakupu aut używanych z innych miejsc. Albo bierze się, co jest albo trzeba szukać dalej. Niewykluczone, że danego modelu lub wersji wyposażenia w ogóle w Polsce nie znajdziesz.

Tak jak wspomniałem, druga wada nie dla wszystkich musi być wadą. Jest nią cena. Używane auto z salonu wpisuje się w środek skali cen samochodów. Takie pojazdy są tańsze niż nowe, ale droższe niż samochody z komisów i od indywidualnych sprzedawców. Płacenie dość dużych pieniędzy za auto z historią może trochę odstraszać. Z drugiej strony w ramach tej ceny dostaje się sprawny pojazd, gwarancję i brak niespodzianek.

Czy więc warto kupić samochód u autoryzowanego dealera? Moim zdaniem jak najbardziej. Liczba plusów przeważa nad ilością minusów. Jeśli możesz wyłożyć więcej gotówki na pojazd, nie wahaj się. Niezależnie od tego, czy kupisz nowe, czy poleasingowe auto, suma ta Ci się zwróci. Dzięki temu będziesz rzadziej zaglądał do warsztatu. Na swoim samochodzie będziesz też mógł zwyczajnie polegać. Kupno auta z salonu daje bowiem bardzo dużą pewność, że nie będzie z nim problemów. Wybór auta z innego miejsca to zawsze ryzyko i liczenie na łut szczęścia. Gdziekolwiek jednak się nie udasz po samochód, mam nadzieję, że będzie to wybór, z którego będziesz usatysfakcjonowany.

17 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy